Inzerce
Inzerce
Inzerce

Laryngitida z pohledu matky (lékařky)

S laryngitidou jsem se poprvé setkala v sousedství, kdy se stejně stará holčička jako naše dcera z minuty na minutu ocitla v ohrožení života na JIP.
Musím přiznat, že to se mnou trochu otřáslo. I přes lékařské vzdělání se mně do té doby nepodařilo vidět dítě s akutním záchvatem, měla jsem tudíž obavy, stejně jako tisíce dalších maminek, zda vůbec laryngitidu poznám.

Jak to u nás začalo?

První záchvat přišel těsně před Velikonocemi. Dcera ve 2 a půl letech onemocněla banální rýmou, klasicky ucpaný nosík, který jsme prokapávali, občas zakašlala.  Krátce po začátku nachlazení hodinu před půlnocí to začalo. Kašel jako když štěká pes a bylo vidět, že se dítě vůbec nemůže nadechnout.
Okamžitě jsme otevřeli okno, na topení umístili hodně navlhčenou plenu. Když kašel neustával, manžel zavelel: „Oblékáme se, jedeme do nemocnice.“ Doma jsme tehdy potřebné léky ještě neměli. V nemocnici dceru nejprve vyšetřil ORL lékař, poté nás umístili na dětské interní oddělení. Ač se mě jeden známý lékař snažil uklidnit, že to si prodělá a bude mít nadále od laryngitidy pokoj, podvědomě jsem tušila, že to tak jednoduché nebude.
Proto jsme se po poradě s dětskou lékařkou doma zásobili potřebnými léky, abychom nemuseli při dalších záchvatech do nemocnice. Jakými? Jednak proti zánětu působícím kortikoidem Rectodeltem, což je čípek, který se zavádí dítěti do konečníku, je nutno mírně v prstech zahřát a po zavedení přidržet půlky zadečku u sebe, aby dítě čípek nevytlačilo. Dále antihistaminikem, Dithiadenem, který brání nadměrné alergické reakci, mírní otok ve vchodu do hrtanu a současně dítě zklidní. Pak je vhodné mít kapky proti kašli, nejprve proti suchému, po dni až dvou se mění na vlhký. A jako základní vybavení každé lékárničky nosní kapky.

Další záchvaty

Druhý záchvat na sebe nenechal dlouho čekat. Další 2 roky jsme cca 10 záchvatů zvládli doma.

Postup byl následující:

  • Otevřít okno
  • Mokrý ručník jsme nahradili půlku noci „jedoucím“ zvlhčovačem
  • Rychle zavést Rectodelt
  • Poté jsme podali dle váhy Dithiaden
  • Léky na kašel
  • Prokapali nos

A na krk dali zábal (v tom se lékaři liší, jedni doporučují studený, tj. kapesník vymáchaný ve studené vodě, vyždímat, umístit na přední část krku a převázat šátkem, u nás látkovou plenou; jiní zase doporučují místo vody nahřátý olej, musím říci, že zabíralo oboje, ale od toho olejnatého bylo pyžamo po pár zábalech na vyhození).

Inzerce

Odvoz RZP

Po dvou letech, kdy jsme si mysleli, že máme situaci pod kontrolou, následoval nečekaný zvrat. Jednoho večera tuším na podzim 2004 to opět na dceru přišlo. Jelikož jsme tuto situaci řešili již více než 10x, jako obvykle jsme podali čípek Rectodelt 100, otevřeli pořádně okno, zvlhčovač vzduchu běžel automaticky. Po 10 minutách se stav zklidnil, dítě usínalo. Za dalších zhruba 25 minut záchvat opět nastoupil s ještě větší intenzitou. Podali jsme druhý čípek, ale manžel, který léta sloužil na Rychlé, naznal, že dítě musí okamžitě do nemocnice. Co teď? Za normálních okolností naskáčeme i s dítětem do auta, já po cestě telefonicky zařídím rychlé přijetí. Ale… ale měli jsme doma miminko, které jsem kojila. Tudíž moje přítomnost v autě nebyla možná. A jet samotný řidič s dítětem v tomto stavu by byl nezodpovědný hazard. Proto manžel zavolal RZP, kde jim jakožto lékař detailně popsal, o co jde.
Dcera stále kašlala a asi po 20 minutách vysílením usnula. Za necelou minutu poté dorazila Rychlá (v tomto případě příliš rychlá nebyla). Když k nám vyběhli, první, co jsem registrovala, bylo lékařčino důrazné: „Paní, takhle Vám dítě s laryngitidou neusne!!!“ To mě zcela odzbrojilo. Zmohla jsem se na tiché odůvodnění, že jsem laryngitidu v podání své dcery slyšela nejméně 10x a dovolím si tudíž tvrdit, že se skutečně jedná o laryngitidu. Poté následovalo naštvané: „Tak ji vzbuďte, vezmeme ji do nemocnice.“ Načež jim dcera předvedla takový „laryngitický koncert“, který by si nezadal ani se zběsilým štěkáním rotvajlera, když chytí zloděje. Po tomto dceřině vystoupení se přístup osádky RZP změnil a po cestě se lékařka manželovi dokonce omluvila. Já však do příjezdu manžela zůstala doma s pocitem, který jsem nikdy předtím nezažila a nezbývá mi než doufat, že jej již nikdy nezažiji. Zvlášť absurdní je v kontextu s informací, že manžel několik let na Rychlé jezdil.
Po dvou dnech na JIP dceru přeložili na normální oddělení, u obou hospitalizací jsme se celodenně u dcery střídali.  
Takže na otázku, zda se dá laryngitida poznat, odpovídám jednoznačné ANO.
Další otázkou maminek stejně postižených dětí je, zda vůbec laryngitidy u dítěte někdy skončí.

Také jsem si myslela, že je to snad již na pořád, ale naštěstí v 6 letech ustalo, během první třídy jsme řešili pouze jednou a od té doby (musím to zaklepat) se již laryngitidy neobjevily.

Prevence

Kdybych měla z dnešního pohledu říci, jak laryngitidám předejít, tak i když je subjektivní, myslím, že hodně pomáhá u laryngitiků zvlhčování vzduchu.
Dále je potřeba u „laryngitika“ mít doma všechny léky.
Ještě jsem prováděla jednu věc: Pokud dítě další dny štěkavě kašlalo, zvláště navečer, podali jsme čípek a Dithiaden preventivně, takže následná noc proběhla v klidu.
Pokoje našich dětí obsahují co možná nejméně věcí, ve kterých se drží prach, plyšáci jsou v závěsných pytlích nebo látkových nádobách a pravidelně je peru, na podlaze nejsou koberce, pouze malý hrací pratelný kobereček.
U dcery jsem ihned po začátcích zajistila alergologické a imunologické vyšetření, jelikož se alergie prokázala, naše domácnost je bez zvířat, vyjma rybiček.

Je napsán prakticky – stručně, jasně, výstižně, co může maminka zvládnout.

https://www.babyonline.cz/nemoci-deti/zanet-hrtanu

Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Laryngitida z pohledu matky - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí
  • Nečekaný a zdlouhavý průběh
    Laryngitidu opravdu nebrat na lehkou váhu, rychle se vyvíjí, chvíli je klid a pak najednou záchvat. Doporučuji při podezření jít okamžitě k lékaři, mimo ord.hodiny na dětskou pohotovost a nečekat, až se to zhorší na zavolání sanitky. My šli v neděli odpoledne na pohotovost, synovi (26 měs.), ambulantně dali inhalaci adrenalinu a poslali nás domů s tím ,že jsme podchytili včas. Ani lékař ale neodhadne vývoj v následujících hodinách. Během noci se stav tak zhoršil, že ráno jsme skončili na JIP. Čtvrtý den nás přesunuli na standard, v 16 hod.malého lékařka poslouchala a vše ok, že prý nás už pustí ráno domů. V 18 hodin začal zase pokašlávat, chrčet, od 21 hodin už se mu začal rozjíždět nový záchvat, dostal čípek. Nezabralo, ve 22 hodin inhalace adrenalin a ventolin. Pak se naštěstí uklidnil. V nemocnici jsme zůstali nakonec celkem 7 dní. Léky na doma jsme nedostali, máme dětskou pohotovost 10 minut od domu, při novém podezření malého popadnu a letím ihned za lékařem. Přeju všem pevné zdraví 
    Haniiicek   | 21.11.2013 13:48:28
    Reagovat | URL příspěvku
  • naše laryngitida
    Včera jsem se s Deniskem vrátila z nemocnice, kam nám ho RZP odvezla po silné atace laryngitidy. Nebylo to poprvé, takže jsem si myslela, že jsme na tu stvůru připraveni jak psychicky,tak i léky.
    Až v neděli v noci jsem pochopila, že na tuhle nemoc se úplně připravit nelze. Nezabíral čípek, nezabíral studený vzduch a náš Denisek se dusil čím dál víc ! RZP přijela velmi rychle a pomohli nám Deniska stabilizovat. Samozřejmě nás odvezli do nemocnice, kde jsme strávili tři dny.
    Teď Deny spinká ve svém pokojíčku a já jsem bez klidných nocí, protože je stále zahleněný, stále kašle. Kašel je sice vlhký, ale strach, že se změní , ten je ve mně.
    Je mi jasné, že máme před sebou dlouhý, předlouhý maratón !!!!
    caramelle   | 02.12.2010 23:50:27
    Reagovat | URL příspěvku
  • Bezvadný článek
    Musím poděkovat za bezva článek. Právě mi záchranka odvezla tříletého Ondráška do nemocnice s laryngitidou. Vzhledem k tomu, že jsem tento článek četla již dříve, myslím, že jsme vše rozpoznali a zvládli dobře. Včera trochu pokašlával, měl malilinko zvýšenou teplotu (37,1), teď v 1 v noci se probudil a štěkal... Nemohl se nadechnout, r toho rozrušení hrozně plakal a tím se to zhoršovalo, navíc se klepal jako ratlík. Teplota žádná. Tak jsme ho rychle zabalili do deky, narazili mu čepici a vystrčili ho z okna. Měli jsme doma ještě Spiropent na roztažení průdušek (s kortikoidy - bral ho jednou, když byl mladší, mokré hadry na topení... Protože mám doma ještě 8 měsíčního Matýska, jel s Ondrou táta. Dokonce se těšil, je maniak do sanitek, tak si ji aspoň prohlédne zevnitř. Jsem zvědavá, co bude dál a jak dlouho si ho tam nechají.
    kozlinka   | 01.04.2010 01:57:26
    Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Nemoc

| Veronika1305 | 10.02.2024, 09:01

Dobrý den paní doktorko,
ráda bych se zeptala na dceru 18 měsíců. Druhý týden měla zelenou rýmu, jelikož onemocněl i starší syn, navštívili jsme pediatra. Napsal dětem Pamycon, syn se uzdravil (jelikož rýmě předcházeli víkendové horečky které ustaly), tak paní doktorka zhodnotila situaci, že se může jednat o chřipku typu A. Dcera měla jen jeden den horečku, druhý den byla jako zdravá. Následující den tedy včera, začala být zase ukňouraná a všimli jsme si, že jí opuchl a zarudl prsteníček. Teplotu má mírnou 37. Prst není horký jen lehce oteklý a zarudlý celý prst. A nechce jíst, tekutiny přijímá v pořádku, jen nechce jíst. Napadlo mě jestli se nemůže jednat o nějaký postcovid (ten jsme prodělali na Vánoce) nebo jestli to nemůže souviset s chřipkou. Respektive jestli máme vydržet do pondělí k pediatričce nebo navštívit pohotovost. Mockrát děkuji za odpověď.
S pozdravem,
Veronika

Dobrý den,

může se jednat o komplikaci chřipky, v pondělí navštivte pediatra.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 10.02.2024, 10:14
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×