Inzerce
Inzerce
Inzerce

Angína u dětí

Ve zkratce pro tatínky

  1. Co je angína?
  2. Původce infekce - co u dětí anginu způsobuje?
  3. Angína příznaky a projevy, průběh angíny
  4. Angína inkubační doba
  5. Opakované hnisavé angíny
  6. Praktická rada u angíny
  7. Jak se podívat dítěti do krku nejen při angíně?
  8. Vaše dotazy

1. Co je angína

Angínou se většinou označuje onemocnění hltanového mízního okruhu, jehož součástí jsou mandle krční, hltanové a nosohltanové. Ale také se tímto názvem označují i jiné chorobné stavy. V dětském věku se nejčastěji setkáme s onemocněním krčních mandlí. Jde vlastně o zánět mandlí, způsobený bakteriální, virovou nebo méně často plísňovou infekcí, přičemž infekce může postihnout jenom samotné mandle, anebo angína může být součásti jiného, současně probíhajícího onemocnění.

2. Původce infekce - co u dětí anginu způsobuje?

Příčinou bakteriálního zánětu bývá nejčastěji streptokoková, stafylokoková nebo pneumokoková infekce. U virových angin je to celá řada virů způsobujících běžná virová onemocnění. K nákaze dochází nejčastěji kapénkovou infekcí, k tomu přispívá pobyt v kolektivech, ale také prochlazení, průvan, suchý a zaprášený vzduch (ústřední topení), dále snížení imunity při fyzickém či psychickém vyčerpání, po operacích, úrazech a závažných onemocněních.

3. Angína příznaky a projevy, průběh angíny

Anginy bývaly většinou sezónním onemocněním s nejčastějším výskytem od podzimu do jara. Nyní již sezónnost nebývá tak častá, mohou se vyskytovat i v létě, kdy je rizikem klimatizace, hlavně na dovolených v teplých oblastech. Začátek onemocnění všech angin je podobný, celková únava, bolesti ve svalech a kloubech, stupňující se bolesti v krku zejména při polykání, zduření podčelistních uzlin, různě vysoká teplota.

K diagnostice se často využívá rychlý diagnostický test (rapid strep test), který má řada praktických lékařů k dispozici přímo v ordinaci, případně klasický výtěr z krku, a to hlavně u nejasných stavů. K odlišení virové a bakteriální infekce se vyšetřuje CRP v ordinaci praktického lékaře formou odběru z prstu. Je možné i vyšetření prokalcitoninu jako diagnostického markeru, které však není zatím plošně rozšířené.

Inzerce

Virová angína

  • u virové anginy při pohledu do krku je patrná zarudlá sliznice hltanu a mandlí, na měkkém patře bývá viditelný výsev drobných zarudlých skvrnek, ale na mandlích nejsou vidět hnisavé povláčky. Současně bývá přítomna také rýma či kašel. Teploty mohou u virové angíny trvat 3-5 dnů, stačí klid na lůžku, léky na snížení teploty, kapky do nosu a proti kašli, kloktání nebo použití dezinfekčního krčního spreje. Antibiotika jsou na místě pouze v případě bakteriální komplikace!

Hnisavá angína (streptokoková angína a další)

  • u hnisavé anginy, která se vyvine většinou po 2-3 dnech od začátku onemocnění, jsou při pohledu do krku patrné hnisavé povláčky na zduřených mandlích, polykání je bolestivé a proto je zvýšena tvorba slin, řeč je huhňavá, mnohdy bolesti vystřelují do uší, bývá třesavka a horečka, dítě může být celkově zchvácené. Je vhodné a účelné v této fázi odebrat výtěr z krku na bakteriologické vyšetření ke zjištění původce onemocnění.

Průběh angíny nemusí být vždycky dramatický, může probíhat klidně jen se zvýšenou teplotou a celkově dítě nemusí být zchvácené. To bohužel vede často k podcenění onemocnění. Každá hnisavá angína musí být řádně léčena, každou anginu je třeba považovat za vážné onemocnění. Ošetřující lékař indikuje potřebná laboratorní (vyšetření sedimentace, krevního obrazu, moče, případně sérologie a jaterních testů u podezření na infekční mononukleózu) a klinická vyšetření (vyšetření srdce, ledvin, kloubů), protože se mohou u angín, zejména streptokokových, vyskytnout závažné komplikace – postižení ledvin, kloubů, srdečních chlopní. Léčba angíny musí být vždy dostatečná, tj. obvykle 7–10 dnů, antibiotika je třeba užívat v předepsaných intervalech, pokud do kontroly lékařem nevystačí, je třeba lékaře kontaktovat, nikdy o své vůli léčbu antibiotiky nepřerušujte! Součástí léčby je také dostatečná rekonvalescence, to znamená i při klidném průběhu, minimálně týden po skončení léčení trváme na omezení tělesné výchovy, jsou-li laboratorní hodnoty zvýšené, je nutné omezení fyzické aktivity do úpravy laboratorních hodnot.

Spálová angína

Viz kapitola Spála.

Inzerce

4. Angína – inkubační doba

Záleží jak na původci, který může být různý (viry, streptokok, stafylokok), tak na délce expozice, většinou několik dnů až týden.

5. Opakované hnisavé anginy

Vždy je nutná konzultace s ošetřujícím praktickým lékařem, protože je nutné pátrat po příčině opakovaných angin. Tkáň mandlí je totiž rozsáhlá, protože mandle jsou zvrásnělé a mají hluboké krypty, v nichž může přetrvávat infekce, takže jedinec se může stát buď nosičem a sám nemusí onemocnět (ale nakazí své okolí), anebo při jakémkoli oslabení imunity onemocní znovu hnisavou anginou. Pak je na místě podrobné vyšetření včetně imunity a vyšetření ORL specialistou, který rozhodne o možném odstranění mandlí (např. opakuje-li se angína 5x do roka a častěji). Indikace dle počtu zánětů je orientační (někde se uvádí nejen počet za 1 rok, ale i počet za 2 a 3 roky), vždy se postupuje individuálně, často se odstraněním řeší i hyperplazie mandlí, která způsobuje dýchací nebo polykací obtíže.

6. Praktická rada u angíny

  • jste-li nuceni vyhledat při onemocnění angínou dítěte lékařskou pohotovost a jsou dítěti ordinována antibiotika, informujte následující den nebo po víkendu ošetřujícího praktického lékaře o této skutečnosti. Antibiotika jsou na pohotovosti vydána na nezbytně nutnou dobu, proto další léčení musí zajistit ošetřující praktický lékař! Často se totiž stává, že rodiče s dítětem přijdou ke svému lékaři na kontrolu až za týden, ale antibiotika dítě užívalo pouhých 5 dnů! Ošetřující praktický lékař také indikuje další potřebná vyšetření a kontroly.
  • hnisavá angína je vždy závažné onemocnění, proto i když vaše dítě po 3 dnech vypadá „zdravě“, udržte ho v klidu
  • léky dávejte v přesných intervalech a nikdy léčbu o své vůli nepřerušujte!

7. Jak se podívat dítěti do krku nejen při angíně?

Všichni víme, že tento úkon děti špatně snáší. Proto je vhodné, opakovaným vysvětlováním a praktickou ukázkou dítěti předvést, že nejde o nic bolestivého. Jak tedy postupovat?

  • doma si dítě posaďte u okna proti sobě, vyzvěte ho k otevření úst a jemně dřevěnou lopatkou nebo obráceným tupým koncem lžíce přitlačte na střední část jazyka, současně ho vyzvěte, aby zhluboka dýchalo ústy (dítě se bude soustředit na dýchání a na dávení zapomene).  Nikdy nenuťte dítě vypláznout jazyk – tím se totiž napnou svalové struktury hltanu a snadno se vyvolá dávivý reflex, zejména když následně přitlačíte kořen jazyka.

  • pokud s Vámi dítě odmítá spolupracovat, vyzvěte ho, aby to zkusilo samo před zrcadlem. Tak snadno zjistí, že to není žádný problém.
  • do krku se dívejte cvičně i tehdy, když dítě nemocné není, to proto, abyste se naučili vyhodnotit změnu sliznice dutiny ústní a mandlí při onemocnění. Za normálních okolností je sliznice světle červená, ale při zánětu je lesklá, tmavší barvy, na mandlích jsou povláčky nebo čepy, také sliznice měkkého patra bývá změněná.
Inzerce

Inzerce

8. Vaše dotazy

Opakovaná angína

Má dcera 5,5let do listopadu 2011 vůbec nemarodila. Od poloviny listopadu do dnes má již třetí angínu. Poprvé měla Ospen po druhé Zinat a teď dostala Klacid. Je to normální, aby tak často měla antibiotika? Byli jsme u své lekařky a ta ji naměřila ted naposledy CRP 22. Bylo nutné antibiotika nasadit? Nevím, co dál. Mám dceru nějak nechat vyšetřit na imunoalergii? Doktorka chce také dceru poslat na kontrolu nosní mandle, já ji ale nechci nechat vytrhnout mandli, protože znám hodně případů, kdy se mandle vytrhly a děti stejně dál marodily. Co mám teď dceři dávat na imunitu a jak předejít další angíně? Navštěvuje školku a vždy je tam 3 dny a zase marodí: Dávám ji imunoglukan ale myslím že ji nezabírá!

Odpověď: Při opakovaných angínách a pozitivním CRP jsou antibiotika nutná. Pokud se angíny opakují, je třeba zkontrolovat výtěr z krku, zda není dítě nosičem bakterií, které angínu způsobují, hlavně děti, které chodí do kolektivu - pokud je bakterie přítomna, je třeba přeléčit antibiotikem dle citlivosti. Pokud je výtěr z krku negativní, je třeba vyšetřit nosní mandli. Je-li nadměrně zvětšená, může opakované angíny způsobovat a proto se doporučuje její odstranění. Je to sice nepříjemný zákrok, ale mnohým dětem pomáhá. Pokud je nosní mandle malá a nebo jsou-li po odstranění děti nemocné dále, doporučuje se imunologické vyšetření a nasazením léčby na podpopru imunity.
Dostává-li Vaše dítě Imunoglukan, je to v pořádku, ale efekt léčby se dostaví až v další sezoně, není tedy ihned. Odpovídala: MUDr. Vomelová

Tatínek nositel streptokoka?

Mám 2letou holčičku, která má měsíc co měsíc angínu. Během pěti měsíců už má potřetí antibiotika - penicilin OSPEN. Už začínám být zoufalá a nešťastná a chci to začít nějak řešit. Dcera měla jednou  streptokoka, tatínek je zřejmě nositel. Byli jsme také na výtěru krku a tatínek pozitivní. V pondělí jsme byli u dr., tak opět dělala výtěr a máme přijít v pondělí na kontrolu, tak uvidíme jak dopadnou výsledky.

Inzerce

Odpověď: Pokud je v rodině nosič, musí se přeléčit, protože imunitně nejslabší to bude stále chtytat - tj. Vaše dcera. Je třeba udělat výtěry celé nejbližší rodině, rodiče, prarodiče, sourozenci a ty také přeléčit dle citlivosti na antibiotika. Pokud bude mít ve výtěru dcerka Streptokoka, je nutno také podat antibiotika dle citlivosti a udělat ORL vyšetření krčních a nosních mandlí .Po dobrání antibiotika pomáhá aplikace Pendeponu. Na posílení imunity ja vhodný Imunoglukan, sirup s výtažkem hlívy ústřičné, ale tak na 3-4 měsíce, nebo Ribomunyl - předepisuje obvodní lékař. Současně podávání B vitaminu a laktobacilu - ale také dlouhodobě- 3-6 měsíců. Pomáhá i cílená homeopatie. Odpovídala: MUDr. Vomelová

Ve zkratce pro tatínky

Zánět mandlí může mít různý původ, příčinou bakteriálního je nejčastěji streptokok, stafylokok nebo pneumokok. K nákaze dochází nejčastěji kapénkovou infekcí, někdo nemocný, většinou v dětském kolektivu, na dítě „bacil prskne“ při mluvení, kýchání apod. Začátek onemocnění všech angín je podobný, celková únava, bolesti ve svalech a kloubech, stupňující se bolesti v krku zejména při polykání, zduření podčelistních uzlin, různě vysoká teplota. Je potřeba rozlišit virovou angínu, kterou léčíme klidem, teplem a léky na snížení teploty, a bakteriální s hnisavými povláčky na zduřených mandlích, kterou musíme přeléčit antibiotiky dle výsledku výtěru z krku. Bakteriální angína se musí antibiotiky podávanými minimálně 7-10 dní přeléčit vždy, i když dítě není schvácené, léky se musí brát v přesných časových intervalech a dítěti dopřát dostatečně dlouhá doba rekonvalescence, aby nedošlo k některé z komplikací angíny, která může být závažná - zánět srdečního svalu, zánět kloubů, zánět ledvin – revmatická horečka. JM

Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Angína - diskuze

  • Angína a Bactoral
    Náš brouček měl od září 3x angínu. Začal chodit do školky a kolektiv asi udělal svoje. Nebyla jsem nadšená, že musí brát pokaždé antibiotika a ptala se na jinou možnost. V lékárně mi řekli o Bactoralu. Poslední angínu jsme nakonec zvládli bez antibiotik a musím říct, že od té doby se angína nevrátila.
    Zuuzza   | 23.03.2017 09:23:23
    Reagovat | URL příspěvku
  • Opakované angíny
    Dobrý den, mám 7 letého vnoučka a velmi často trpí na angíny. 14 dní ve škole a opět angína. K tomu velmi vysoké horečky 40. Při výtěrech v krku má streptokoka, po antibiotikách vše v pořádku a pak znovu. Celá rodina byla též na výtěru, jestli nejsme bacilonosiči, ale vše negativní. Je možné, že by to bylo dědičné? já (babička-matka jeho matky) jsem také trpěla na angíny a v 11ti letech mě byly odstraněny. Pan doktor je velice laskavý a pečlivý, ale zdá se, že už si s ním též neví rady. Prosím poradíte nějaký přípravek na imunitu. Vnouček užívá vitamíny, pije actimel atd., ale zatím nic nepomáhá. Nejdelší časová prodleva je cca 1,5 měsíce, kdy je zdravý a pak se angína opět ozve. Děkuji vám.
    jezinkaivuška   | 18.11.2015 21:01:31 | Reakcí: 1, poslední: 19.11.2015 13:31:33
    Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
    • \
      RE: Opakované angíny
      Pokud se takto opakují streptokokové angíny, velmi doporučuji ORL vyšetření - k vyloučení nosní mandle, krevní vyšetření ev. imunologické vyšetření, zda není problém s imunitou. Na základě toho lze nasadit terapii na imunitu.
      MUDr. Ludmila Vomelová
      Baby on line   | 19.11.2015 13:31:33
      Reagovat | URL příspěvku
  • Děkuji za odpověď
    Dobrý den, moc Vám děkuji za odpověď. Opravdu dcera měla teď při poslední angíně zjištěného streptokoka v krku.Myslíte že to bylo příčinou těch angín před tím?? P. doktorka ji na imunitu předepsala Broncho Vaxom tak jsem zvědavá zdanám to pomůže. Dceru teď také měsíc nedám vůbec do školky aby jsme ji z toho trochu dostali:))
    micka11   | 03.02.2012 15:53:09
    Reagovat | URL příspěvku
  • častá angína
    Dobrý den mám dceru 5,5let, do listopadu 2011 vůbec nemarodila. Od poloviny listopadu do dnes má již třetí angínu. Poprvé měla Ospen po druhé zinat a teď dostala Klacid. Je to normální aby tak často měla antibiotika??? Byli jsme u své lekařky a ta ji naměřila ted naposledy CRP 22 bylo nutné antibiotika nasadit??? Nevím co dál mám dceru nějak nechat vyšetřit na imunoalergii?? Doktorka chce taky dceru poslat na kontrolu nosní mandle, já ale nechci nechat vytrhnout mandli, protože znam hodně případů, kdy se mandle vytrhly a děti stejně dál marodili. Co mám ted dceři dávat na imunitu a jak předejít další angíně??? Navštěvuje školku a vždy je tam 3 dny a zase marodí: Dávám ji imunoglukan ale myslím že ji nezabírá!! Děkuji předem za radu
    micka11   | 29.01.2012 12:48:49 | Reakcí: 1, poslední: 03.02.2012 07:53:06
    Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
    • \
      RE: častá angína
      Odpověď MUDr. Ludmily Vomelové:
      Při opakovaných angínách a pozitivním CRP jsou antibiotika nutná. Pokud se angíny opakují, je třeba zkontrolovat výtěr z krku, zda není dítě nosičem bakterií, které angínu způsobují, hlavně děti, které chodí do kolektivu -
      pokud je bakterie přítomna, je třeba přeléčit antibiotikem dle citlivosti. Pokud je výtěr z krku negativní, je třeba vyšetřit nosní mandli. Pokud je nadměrně zvětšená, může opakované angíny způsobovat a proto se doporučuje její odstranění. Je to sice nepříjemný zákrok, ale mnohým dětem pomáhá. Pokud je nosní mandle malá a nebo jsou-li po odstranění děti nemocné dále, doporučuje se imunologické vyšetření a nasazením léčby na podpopru imunity.
      Dostává-li Vaše dítě Imunoglukan, je to v pořádku, ale efekt léčby se dostaví až v další sezoně, není tedy ihned.
      Baby on line   | 03.02.2012 07:53:06
      Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Nemoc

| Veronika1305 | 10.02.2024, 09:01

Dobrý den paní doktorko,
ráda bych se zeptala na dceru 18 měsíců. Druhý týden měla zelenou rýmu, jelikož onemocněl i starší syn, navštívili jsme pediatra. Napsal dětem Pamycon, syn se uzdravil (jelikož rýmě předcházeli víkendové horečky které ustaly), tak paní doktorka zhodnotila situaci, že se může jednat o chřipku typu A. Dcera měla jen jeden den horečku, druhý den byla jako zdravá. Následující den tedy včera, začala být zase ukňouraná a všimli jsme si, že jí opuchl a zarudl prsteníček. Teplotu má mírnou 37. Prst není horký jen lehce oteklý a zarudlý celý prst. A nechce jíst, tekutiny přijímá v pořádku, jen nechce jíst. Napadlo mě jestli se nemůže jednat o nějaký postcovid (ten jsme prodělali na Vánoce) nebo jestli to nemůže souviset s chřipkou. Respektive jestli máme vydržet do pondělí k pediatričce nebo navštívit pohotovost. Mockrát děkuji za odpověď.
S pozdravem,
Veronika

Dobrý den,

může se jednat o komplikaci chřipky, v pondělí navštivte pediatra.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 10.02.2024, 10:14
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×