Angina u dětí

 1. Původce infekce - co u dětí anginu způsobuje?
 2. Průběh onemocnění anginou
 3. Opakované hnisavé anginy
 4. Praktická rada u anginy
 5. Jak se podívat dítěti do krku?
 6. Vaše dotazy

Anginou se většinou označuje onemocnění hltanového mízního okruhu, jehož součástí jsou mandle krční, hltanové a nosohltanové. Ale také se tímto názvem označují i jiné chorobné stavy. V dětském věku se nejčastěji setkáme s onemocněním krčních mandlí. Jde vlastně o zánět mandlí, způsobený bakteriální, virovou nebo méně často plísňovou infekcí, přičemž infekce může postihnout jenom samotné mandle, anebo angina může být součásti jiného, současně probíhajícího onemocnění.

1. Původce infekce - co u dětí anginu způsobuje?

Příčinou bakteriálního zánětu bývá nejčastěji streptokoková, stafylokoková nebo pneumokoková infekce. U virových angin je to celá řada virů způsobujících běžná virová onemocnění. K nákaze dochází nejčastěji kapénkovou infekcí, k tomu přispívá pobyt v kolektivech, ale také prochlazení, průvan, suchý a zaprášený vzduch (ústřední topení), dále snížení imunity při fyzickém či psychickém vyčerpání, po operacích, úrazech a závažných onemocněních.

2. Průběh onemocnění anginou

Anginy jsou většinou sezónním onemocněním, nejčastější výskyt je v období podzim až jaro. Začátek onemocnění všech angin je podobný, celková únava, bolesti ve svalech a kloubech, stupňující se bolesti v krku zejména při polykání, zduření podčelistních uzlin, různě vysoká teplota.

 • u virové anginy při pohledu do krku je patrná zarudlá sliznice hltanu a mandlí, na měkkém patře bývá viditelný výsev drobných zarudlých skvrnek, ale na mandlích nejsou vidět hnisavé povláčky. Současně bývá přítomna také rýma či kašel. Teploty mohou trvat 3-5 dnů, stačí klid na lůžku, léky na snížení teploty, kapky do nosu a proti kašli, kloktání nebo použití dezinfekčního krčního spreje. Antibiotika jsou na místě pouze v případě bakteriální komplikace!
 • u hnisavé anginy, která se vyvine většinou po 2-3 dnech od začátku onemocnění, jsou při pohledu do krku patrné hnisavé povláčky na zduřených mandlích, polykání je bolestivé a proto je zvýšena tvorba slin, řeč je huhňavá, mnohdy bolesti vystřelují do uší, bývá třesavka a horečka, dítě může být celkově zchvácené.  Je vhodné a účelné v této fázi odebrat výtěr z krku na bakteriologické vyšetření ke zjištění původce onemocnění.

Průběh onemocnění nemusí být vždycky dramatický, může probíhat klidně jen se zvýšenou teplotou a celkově dítě nemusí být zchvácené. To bohužel vede často k podcenění onemocnění. Každá hnisavá angina musí být řádně léčena, každou anginu je třeba považovat za vážné onemocnění. Vždy je třeba kontrolovat laboratoř (moč, sedimentaci, nález na srdci a případně krevní obraz), protože komplikace angin, zejména streptokokových, jsou vždy závažné (zánět srdečního svalu, zánět kloubů, zánět ledvin – reumatická horečka). Léčba musí být vždy dostatečná, tj. 7-10 dnů, antibiotika je třeba užívat v předepsaných intervalech, pokud do kontroly lékařem nevystačí, je třeba lékaře konzultovat, nikdy o své vůli léčbu antibiotiky nepřerušujte! Součástí léčby je také dostatečná rekonvalescence, to znamená i při klidném průběhu minimálně týden po skončení léčení trváme na zákazu tělesné výchovy, jsou-li laboratorní hodnoty zvýšené, je nutný zákaz fyzické aktivity do úpravy laboratorních hodnot.

3. Opakované hnisavé anginy

Vždy je nutná konzultace s ošetřujícím lékařem, protože je nutné pátrat po příčině opakovaných angin. Tkáň mandlí je totiž rozsáhlá, protože mandle jsou zvrásnělé a mají hluboké krypty, v nichž může přetrvávat infekce, takže jedinec se může stát buď nosičem a sám nemusí onemocnět (ale nakazí své okolí), anebo při jakémkoli oslabení imunity onemocní znovu hnisavou anginou. Pak je na místě podrobné vyšetření včetně imunity a vyšetření ORL specialistou, který rozhodne o možném odstranění mandlí (opakuje-li se angina 5x do roka a častěji).

4. Praktická rada u anginy

 • jste-li nuceni vyhledat při onemocnění dítěte lékařskou pohotovost a jsou dítěti ordinována antibiotika, informujte následující den nebo po víkendu ošetřujícího lékaře o této skutečnosti. Antibiotika jsou na pohotovosti vydána na nezbytně nutnou dobu, proto další léčení musí zajistit ošetřující lékař! Často se totiž stává, že rodiče s dítětem přijdou ke svému lékaři na kontrolu až za týden, ale antibiotika dítě užívalo pouhých 5 dnů!
 • hnisavá angina je vždy závažné onemocnění, proto i když Vaše dítě po 3 dnech vypadá „zdravě“, udržte ho v klidu
 • léky dávejte v přesných intervalech a nikdy léčbu o své vůli nepřerušujte!

5. Jak se podívat dítěti do krku?

Všichni víme, že tento úkon děti špatně snáší. Proto je vhodné, opakovaným vysvětlováním a praktickou ukázkou dítěti předvést, že nejde o nic bolestivého. Jak tedy postupovat?

 • doma si dítě posaďte u okna proti sobě, vyzvěte ho k otevření úst a jemně dřevěnou lopatkou nebo obráceným tupým koncem lžíce přitlačte na střední část jazyka, současně ho vyzvěte, aby zhluboka dýchalo ústy (dítě se bude soustředit na dýchání a na dávení zapomene).  Nikdy nenuťte dítě vypláznout jazyk – tím se totiž napnou svalové struktury hltanu a snadno se vyvolá dávivý reflex, zejména když následně přitlačíte kořen jazyka.

 • pokud s Vámi dítě odmítá spolupracovat, vyzvěte ho, aby to zkusilo samo před zrcadlem. Tak snadno zjistí, že to není žádný problém.
 • do krku se dívejte cvičně i tehdy, když dítě nemocné není, to proto, abyste se naučili vyhodnotit změnu sliznice dutiny ústní a mandlí při onemocnění. Za normálních okolností je sliznice světle červená, ale při zánětu je lesklá, tmavší barvy, na mandlích jsou povláčky nebo čepy, také sliznice měkkého patra bývá změněná.

Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská

6. Vaše dotazy

Opakovaná angína

Má dcera 5,5let do listopadu 2011 vůbec nemarodila. Od poloviny listopadu do dnes má již třetí angínu. Poprvé měla Ospen po druhé Zinat a teď dostala Klacid. Je to normální, aby tak často měla antibiotika? Byli jsme u své lekařky a ta ji naměřila ted naposledy CRP 22. Bylo nutné antibiotika nasadit? Nevím, co dál. Mám dceru nějak nechat vyšetřit na imunoalergii? Doktorka chce také dceru poslat na kontrolu nosní mandle, já ji ale nechci nechat vytrhnout mandli, protože znám hodně případů, kdy se mandle vytrhly a děti stejně dál marodily. Co mám teď dceři dávat na imunitu a jak předejít další angíně? Navštěvuje školku a vždy je tam 3 dny a zase marodí: Dávám ji imunoglukan ale myslím že ji nezabírá!

Odpověď: Při opakovaných angínách a pozitivním CRP jsou antibiotika nutná. Pokud se angíny opakují, je třeba zkontrolovat výtěr z krku, zda není dítě nosičem bakterií, které angínu způsobují, hlavně děti, které chodí do kolektivu - pokud je bakterie přítomna, je třeba přeléčit antibiotikem dle citlivosti. Pokud je výtěr z krku negativní, je třeba vyšetřit nosní mandli. Je-li nadměrně zvětšená, může opakované angíny způsobovat a proto se doporučuje její odstranění. Je to sice nepříjemný zákrok, ale mnohým dětem pomáhá. Pokud je nosní mandle malá a nebo jsou-li po odstranění děti nemocné dále, doporučuje se imunologické vyšetření a nasazením léčby na podpopru imunity.
Dostává-li Vaše dítě Imunoglukan, je to v pořádku, ale efekt léčby se dostaví až v další sezoně, není tedy ihned. Odpovídala: MUDr. Vomelová

Tatínek nositel streptokoka?

Mám 2letou holčičku, která má měsíc co měsíc angínu. Během pěti měsíců už má potřetí antibiotika - penicilin OSPEN. Už začínám být zoufalá a nešťastná a chci to začít nějak řešit. Dcera měla jednou  streptokoka, tatínek je zřejmě nositel. Byli jsme také na výtěru krku a tatínek pozitivní. V pondělí jsme byli u dr., tak opět dělala výtěr a máme přijít v pondělí na kontrolu, tak uvidíme jak dopadnou výsledky.

Odpověď: Pokud je v rodině nosič, musí se přeléčit, protože imunitně nejslabší to bude stále chtytat - tj. Vaše dcera. Je třeba udělat výtěry celé nejbližší rodině, rodiče, prarodiče, sourozenci a ty také přeléčit dle citlivosti na antibiotika. Pokud bude mít ve výtěru dcerka Streptokoka, je nutno také podat antibiotika dle citlivosti a udělat ORL vyšetření krčních a nosních mandlí .Po dobrání antibiotika pomáhá aplikace Pendeponu. Na posílení imunity ja vhodný Imunoglukan, sirup s výtažkem hlívy ústřičné, ale tak na 3-4 měsíce, nebo Ribomunyl - předepisuje obvodní lékař. Současně podávání B vitaminu a laktobacilu - ale také dlouhodobě- 3-6 měsíců. Pomáhá i cílená homeopatie. Odpovídala: MUDr. Vomelová

Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Komerční sdělení

Související články

Angina - diskuze

 • Angína a Bactoral
  Náš brouček měl od září 3x angínu. Začal chodit do školky a kolektiv asi udělal svoje. Nebyla jsem nadšená, že musí brát pokaždé antibiotika a ptala se na jinou možnost. V lékárně mi řekli o Bactoralu. Poslední angínu jsme nakonec zvládli bez antibiotik a musím říct, že od té doby se angína nevrátila.
  Zuuzza   | 23.03.2017 09:23:23
  Reagovat | URL příspěvku
 • Opakované angíny
  Dobrý den, mám 7 letého vnoučka a velmi často trpí na angíny. 14 dní ve škole a opět angína. K tomu velmi vysoké horečky 40. Při výtěrech v krku má streptokoka, po antibiotikách vše v pořádku a pak znovu. Celá rodina byla též na výtěru, jestli nejsme bacilonosiči, ale vše negativní. Je možné, že by to bylo dědičné? já (babička-matka jeho matky) jsem také trpěla na angíny a v 11ti letech mě byly odstraněny. Pan doktor je velice laskavý a pečlivý, ale zdá se, že už si s ním též neví rady. Prosím poradíte nějaký přípravek na imunitu. Vnouček užívá vitamíny, pije actimel atd., ale zatím nic nepomáhá. Nejdelší časová prodleva je cca 1,5 měsíce, kdy je zdravý a pak se angína opět ozve. Děkuji vám.
  jezinkaivuška   | 18.11.2015 21:01:31 | Reakcí: 1, poslední: 19.11.2015 13:31:33
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: Opakované angíny
   Pokud se takto opakují streptokokové angíny, velmi doporučuji ORL vyšetření - k vyloučení nosní mandle, krevní vyšetření ev. imunologické vyšetření, zda není problém s imunitou. Na základě toho lze nasadit terapii na imunitu.
   MUDr. Ludmila Vomelová
   Baby on line   | 19.11.2015 13:31:33
   Reagovat | URL příspěvku
 • Děkuji za odpověď
  Dobrý den, moc Vám děkuji za odpověď. Opravdu dcera měla teď při poslední angíně zjištěného streptokoka v krku.Myslíte že to bylo příčinou těch angín před tím?? P. doktorka ji na imunitu předepsala Broncho Vaxom tak jsem zvědavá zdanám to pomůže. Dceru teď také měsíc nedám vůbec do školky aby jsme ji z toho trochu dostali:))
  micka11   | 03.02.2012 15:53:09
  Reagovat | URL příspěvku
 • častá angína
  Dobrý den mám dceru 5,5let, do listopadu 2011 vůbec nemarodila. Od poloviny listopadu do dnes má již třetí angínu. Poprvé měla Ospen po druhé zinat a teď dostala Klacid. Je to normální aby tak často měla antibiotika??? Byli jsme u své lekařky a ta ji naměřila ted naposledy CRP 22 bylo nutné antibiotika nasadit??? Nevím co dál mám dceru nějak nechat vyšetřit na imunoalergii?? Doktorka chce taky dceru poslat na kontrolu nosní mandle, já ale nechci nechat vytrhnout mandli, protože znam hodně případů, kdy se mandle vytrhly a děti stejně dál marodili. Co mám ted dceři dávat na imunitu a jak předejít další angíně??? Navštěvuje školku a vždy je tam 3 dny a zase marodí: Dávám ji imunoglukan ale myslím že ji nezabírá!! Děkuji předem za radu
  micka11   | 29.01.2012 12:48:49 | Reakcí: 1, poslední: 03.02.2012 07:53:06
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: častá angína
   Odpověď MUDr. Ludmily Vomelové:
   Při opakovaných angínách a pozitivním CRP jsou antibiotika nutná. Pokud se angíny opakují, je třeba zkontrolovat výtěr z krku, zda není dítě nosičem bakterií, které angínu způsobují, hlavně děti, které chodí do kolektivu -
   pokud je bakterie přítomna, je třeba přeléčit antibiotikem dle citlivosti. Pokud je výtěr z krku negativní, je třeba vyšetřit nosní mandli. Pokud je nadměrně zvětšená, může opakované angíny způsobovat a proto se doporučuje její odstranění. Je to sice nepříjemný zákrok, ale mnohým dětem pomáhá. Pokud je nosní mandle malá a nebo jsou-li po odstranění děti nemocné dále, doporučuje se imunologické vyšetření a nasazením léčby na podpopru imunity.
   Dostává-li Vaše dítě Imunoglukan, je to v pořádku, ale efekt léčby se dostaví až v další sezoně, není tedy ihned.
   Baby on line   | 03.02.2012 07:53:06
   Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekVšechny diskuze

Poradna

Zácpa u dcery

| Mizerovamagdalena | 22.03.2017, 01:37

Dobrý den,
mám 4 měsíční dcerku, která se mi narodila ve 34. týdnu a trpí od narození zácpou, žijeme ve Velké Británii, navštěvuji lékaře každý týden, jelikož není žádná změna a poslení 2 dny se to s bolestí bříška zhoršuje. Dcerka nekaká i 2 týdny, pomáhat ji nepomůžu s teploměrem (když už nemůžu koukat nan to, jaké má křeče v bříšku), když jdu k lékaři, tak mi na to odpoví, že je to normalní, což ja si myslím, že to normalní není, protože se svírá bolestí, poslední 2 dny mi nechce pít Sunar a zvrací, nepomáhá už ani masírování, cvičení a ani teploměr. Když jsem řekla, že bych ráda navštívila pediatra, tak mi řekli, že to neni natolik vážné, aby mě k někomu odporučili. Prosím o radu, protože nemám žádné takové zkušenosti, jelikož je to mé první dítě.
Jesli ze se dozvím od Vás, že to hodně vážné, tak bych neváhala a okamžitě bych letěla do ČR k dětskému lékaři.
Doufám, že tu najdu nějakou pomoc.
Předem děkuji.

Podle Vašeho popisu se pravděpodobně jedná o koliku kojenců. Jak jsem pochopila, malá není kojená, má adaptované mléko. Při stravě adaptovaným mlékem jsou koliky a zácpy časté, doporučuje se podávání tekutin - kojenecké čaje, voda. Dále je vhodné podávání lactobacilů pro kojence a kapky ke zklidnění větrů - v ČR Espumisan, Sab simplex, Babycalm - nevím, jak se jmenují v Británii. Od 4. měsíce věku dítěte je vhodné zařadit do stravy vlákninu - tedy zeleninové příkrmy, poté ovocné příkrmy, ve Vašem případě až za 1 měsíc. Po zavedení zeleninových příkrmů se zažívání rychle upraví.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 22.03.2017, 09:56
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce