Inzerce
Inzerce
Inzerce

Angína u dětí

Ve zkratce pro tatínky

 1. Co je angína?
 2. Původce infekce - co u dětí anginu způsobuje?
 3. Angína příznaky a projevy, průběh angíny
 4. Angína inkubační doba
 5. Opakované hnisavé angíny
 6. Praktická rada u angíny
 7. Jak se podívat dítěti do krku nejen při angíně?
 8. Vaše dotazy

1. Co je angína

Angínou se většinou označuje onemocnění hltanového mízního okruhu, jehož součástí jsou mandle krční, hltanové a nosohltanové. Ale také se tímto názvem označují i jiné chorobné stavy. V dětském věku se nejčastěji setkáme s onemocněním krčních mandlí. Jde vlastně o zánět mandlí, způsobený bakteriální, virovou nebo méně často plísňovou infekcí, přičemž infekce může postihnout jenom samotné mandle, anebo angína může být součásti jiného, současně probíhajícího onemocnění.

Inzerce

2. Původce infekce - co u dětí anginu způsobuje?

Příčinou bakteriálního zánětu bývá nejčastěji streptokoková, stafylokoková nebo pneumokoková infekce. U virových angin je to celá řada virů způsobujících běžná virová onemocnění. K nákaze dochází nejčastěji kapénkovou infekcí, k tomu přispívá pobyt v kolektivech, ale také prochlazení, průvan, suchý a zaprášený vzduch (ústřední topení), dále snížení imunity při fyzickém či psychickém vyčerpání, po operacích, úrazech a závažných onemocněních.

3. Angína příznaky a projevy, průběh angíny

Anginy jsou většinou sezónním onemocněním, nejčastější výskyt je v období podzim až jaro. Začátek onemocnění všech angin je podobný, celková únava, bolesti ve svalech a kloubech, stupňující se bolesti v krku zejména při polykání, zduření podčelistních uzlin, různě vysoká teplota.

Inzerce

Virová angína

 • u virové anginy při pohledu do krku je patrná zarudlá sliznice hltanu a mandlí, na měkkém patře bývá viditelný výsev drobných zarudlých skvrnek, ale na mandlích nejsou vidět hnisavé povláčky. Současně bývá přítomna také rýma či kašel. Teploty mohou u virové angíny trvat 3-5 dnů, stačí klid na lůžku, léky na snížení teploty, kapky do nosu a proti kašli, kloktání nebo použití dezinfekčního krčního spreje. Antibiotika jsou na místě pouze v případě bakteriální komplikace!

Hnisavá angína (streptokoková angína a další)

 • u hnisavé anginy, která se vyvine většinou po 2-3 dnech od začátku onemocnění, jsou při pohledu do krku patrné hnisavé povláčky na zduřených mandlích, polykání je bolestivé a proto je zvýšena tvorba slin, řeč je huhňavá, mnohdy bolesti vystřelují do uší, bývá třesavka a horečka, dítě může být celkově zchvácené. Je vhodné a účelné v této fázi odebrat výtěr z krku na bakteriologické vyšetření ke zjištění původce onemocnění.

Průběh angíny nemusí být vždycky dramatický, může probíhat klidně jen se zvýšenou teplotou a celkově dítě nemusí být zchvácené. To bohužel vede často k podcenění onemocnění. Každá hnisavá angína musí být řádně léčena, každou anginu je třeba považovat za vážné onemocnění. Vždy je třeba kontrolovat laboratoř (moč, sedimentaci, nález na srdci a případně krevní obraz), protože komplikace angin, zejména streptokokových, jsou vždy závažné (zánět srdečního svalu, zánět kloubů, zánět ledvin – reumatická horečka). Léčba angíny musí být vždy dostatečná, tj. 7-10 dnů, antibiotika je třeba užívat v předepsaných intervalech, pokud do kontroly lékařem nevystačí, je třeba lékaře konzultovat, nikdy o své vůli léčbu antibiotiky nepřerušujte! Součástí léčby je také dostatečná rekonvalescence, to znamená i při klidném průběhu minimálně týden po skončení léčení trváme na zákazu tělesné výchovy, jsou-li laboratorní hodnoty zvýšené, je nutný zákaz fyzické aktivity do úpravy laboratorních hodnot.

Spálová angína

viz kapitola Spála.

Inzerce

4. Angína – inkubační doba

Záleží jak na původci, který může být různý (viry, streptokok, stafylokok), tak na délce expozice, většinou několik dnů až týden.

5. Opakované hnisavé anginy

Vždy je nutná konzultace s ošetřujícím lékařem, protože je nutné pátrat po příčině opakovaných angin. Tkáň mandlí je totiž rozsáhlá, protože mandle jsou zvrásnělé a mají hluboké krypty, v nichž může přetrvávat infekce, takže jedinec se může stát buď nosičem a sám nemusí onemocnět (ale nakazí své okolí), anebo při jakémkoli oslabení imunity onemocní znovu hnisavou anginou. Pak je na místě podrobné vyšetření včetně imunity a vyšetření ORL specialistou, který rozhodne o možném odstranění mandlí (opakuje-li se angína 5x do roka a častěji).

Inzerce

6. Praktická rada u angíny

 • jste-li nuceni vyhledat při onemocnění angínou dítěte lékařskou pohotovost a jsou dítěti ordinována antibiotika, informujte následující den nebo po víkendu ošetřujícího lékaře o této skutečnosti. Antibiotika jsou na pohotovosti vydána na nezbytně nutnou dobu, proto další léčení musí zajistit ošetřující lékař! Často se totiž stává, že rodiče s dítětem přijdou ke svému lékaři na kontrolu až za týden, ale antibiotika dítě užívalo pouhých 5 dnů!
 • hnisavá angína je vždy závažné onemocnění, proto i když vaše dítě po 3 dnech vypadá „zdravě“, udržte ho v klidu
 • léky dávejte v přesných intervalech a nikdy léčbu o své vůli nepřerušujte!

7. Jak se podívat dítěti do krku nejen při angíně?

Všichni víme, že tento úkon děti špatně snáší. Proto je vhodné, opakovaným vysvětlováním a praktickou ukázkou dítěti předvést, že nejde o nic bolestivého. Jak tedy postupovat?

 • doma si dítě posaďte u okna proti sobě, vyzvěte ho k otevření úst a jemně dřevěnou lopatkou nebo obráceným tupým koncem lžíce přitlačte na střední část jazyka, současně ho vyzvěte, aby zhluboka dýchalo ústy (dítě se bude soustředit na dýchání a na dávení zapomene).  Nikdy nenuťte dítě vypláznout jazyk – tím se totiž napnou svalové struktury hltanu a snadno se vyvolá dávivý reflex, zejména když následně přitlačíte kořen jazyka.

 • pokud s Vámi dítě odmítá spolupracovat, vyzvěte ho, aby to zkusilo samo před zrcadlem. Tak snadno zjistí, že to není žádný problém.
 • do krku se dívejte cvičně i tehdy, když dítě nemocné není, to proto, abyste se naučili vyhodnotit změnu sliznice dutiny ústní a mandlí při onemocnění. Za normálních okolností je sliznice světle červená, ale při zánětu je lesklá, tmavší barvy, na mandlích jsou povláčky nebo čepy, také sliznice měkkého patra bývá změněná.

8. Vaše dotazy

Opakovaná angína

Má dcera 5,5let do listopadu 2011 vůbec nemarodila. Od poloviny listopadu do dnes má již třetí angínu. Poprvé měla Ospen po druhé Zinat a teď dostala Klacid. Je to normální, aby tak často měla antibiotika? Byli jsme u své lekařky a ta ji naměřila ted naposledy CRP 22. Bylo nutné antibiotika nasadit? Nevím, co dál. Mám dceru nějak nechat vyšetřit na imunoalergii? Doktorka chce také dceru poslat na kontrolu nosní mandle, já ji ale nechci nechat vytrhnout mandli, protože znám hodně případů, kdy se mandle vytrhly a děti stejně dál marodily. Co mám teď dceři dávat na imunitu a jak předejít další angíně? Navštěvuje školku a vždy je tam 3 dny a zase marodí: Dávám ji imunoglukan ale myslím že ji nezabírá!

Odpověď: Při opakovaných angínách a pozitivním CRP jsou antibiotika nutná. Pokud se angíny opakují, je třeba zkontrolovat výtěr z krku, zda není dítě nosičem bakterií, které angínu způsobují, hlavně děti, které chodí do kolektivu - pokud je bakterie přítomna, je třeba přeléčit antibiotikem dle citlivosti. Pokud je výtěr z krku negativní, je třeba vyšetřit nosní mandli. Je-li nadměrně zvětšená, může opakované angíny způsobovat a proto se doporučuje její odstranění. Je to sice nepříjemný zákrok, ale mnohým dětem pomáhá. Pokud je nosní mandle malá a nebo jsou-li po odstranění děti nemocné dále, doporučuje se imunologické vyšetření a nasazením léčby na podpopru imunity.
Dostává-li Vaše dítě Imunoglukan, je to v pořádku, ale efekt léčby se dostaví až v další sezoně, není tedy ihned. Odpovídala: MUDr. Vomelová

Tatínek nositel streptokoka?

Mám 2letou holčičku, která má měsíc co měsíc angínu. Během pěti měsíců už má potřetí antibiotika - penicilin OSPEN. Už začínám být zoufalá a nešťastná a chci to začít nějak řešit. Dcera měla jednou  streptokoka, tatínek je zřejmě nositel. Byli jsme také na výtěru krku a tatínek pozitivní. V pondělí jsme byli u dr., tak opět dělala výtěr a máme přijít v pondělí na kontrolu, tak uvidíme jak dopadnou výsledky.

Odpověď: Pokud je v rodině nosič, musí se přeléčit, protože imunitně nejslabší to bude stále chtytat - tj. Vaše dcera. Je třeba udělat výtěry celé nejbližší rodině, rodiče, prarodiče, sourozenci a ty také přeléčit dle citlivosti na antibiotika. Pokud bude mít ve výtěru dcerka Streptokoka, je nutno také podat antibiotika dle citlivosti a udělat ORL vyšetření krčních a nosních mandlí .Po dobrání antibiotika pomáhá aplikace Pendeponu. Na posílení imunity ja vhodný Imunoglukan, sirup s výtažkem hlívy ústřičné, ale tak na 3-4 měsíce, nebo Ribomunyl - předepisuje obvodní lékař. Současně podávání B vitaminu a laktobacilu - ale také dlouhodobě- 3-6 měsíců. Pomáhá i cílená homeopatie. Odpovídala: MUDr. Vomelová

Ve zkratce pro tatínky

Zánět mandlí může mít různý původ, příčinou bakteriálního je nejčastěji streptokok, stafylokok nebo pneumokok. K nákaze dochází nejčastěji kapénkovou infekcí, někdo nemocný, většinou v dětském kolektivu, na dítě „bacil prskne“ při mluvení, kýchání apod. Angíny se vyskytují nejčastěji v období podzim až jaro. Začátek onemocnění všech angín je podobný, celková únava, bolesti ve svalech a kloubech, stupňující se bolesti v krku zejména při polykání, zduření podčelistních uzlin, různě vysoká teplota. Je potřeba rozlišit virovou angínu, kterou léčíme klidem, teplem a léky na snížení teploty, a bakteriální s hnisavými povláčky na zduřených mandlích, kterou musíme přeléčit antibiotiky dle výsledku výtěru z krku. Bakteriální angína se musí antibiotiky podávanými minimálně 7-10 dní přeléčit vždy, i když dítě není schvácené, léky se musí brát v přesných časových intervalech a dítěti dopřát dostatečně dlouhá doba rekonvalescence, aby nedošlo k některé z komplikací angíny, která může být závažná - zánět srdečního svalu, zánět kloubů, zánět ledvin – revmatická horečka. JM

Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Angína - diskuze

 • Angína a Bactoral
  Náš brouček měl od září 3x angínu. Začal chodit do školky a kolektiv asi udělal svoje. Nebyla jsem nadšená, že musí brát pokaždé antibiotika a ptala se na jinou možnost. V lékárně mi řekli o Bactoralu. Poslední angínu jsme nakonec zvládli bez antibiotik a musím říct, že od té doby se angína nevrátila.
  Zuuzza   | 23.03.2017 09:23:23
  Reagovat | URL příspěvku
 • Opakované angíny
  Dobrý den, mám 7 letého vnoučka a velmi často trpí na angíny. 14 dní ve škole a opět angína. K tomu velmi vysoké horečky 40. Při výtěrech v krku má streptokoka, po antibiotikách vše v pořádku a pak znovu. Celá rodina byla též na výtěru, jestli nejsme bacilonosiči, ale vše negativní. Je možné, že by to bylo dědičné? já (babička-matka jeho matky) jsem také trpěla na angíny a v 11ti letech mě byly odstraněny. Pan doktor je velice laskavý a pečlivý, ale zdá se, že už si s ním též neví rady. Prosím poradíte nějaký přípravek na imunitu. Vnouček užívá vitamíny, pije actimel atd., ale zatím nic nepomáhá. Nejdelší časová prodleva je cca 1,5 měsíce, kdy je zdravý a pak se angína opět ozve. Děkuji vám.
  jezinkaivuška   | 18.11.2015 21:01:31 | Reakcí: 1, poslední: 19.11.2015 13:31:33
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: Opakované angíny
   Pokud se takto opakují streptokokové angíny, velmi doporučuji ORL vyšetření - k vyloučení nosní mandle, krevní vyšetření ev. imunologické vyšetření, zda není problém s imunitou. Na základě toho lze nasadit terapii na imunitu.
   MUDr. Ludmila Vomelová
   Baby on line   | 19.11.2015 13:31:33
   Reagovat | URL příspěvku
 • Děkuji za odpověď
  Dobrý den, moc Vám děkuji za odpověď. Opravdu dcera měla teď při poslední angíně zjištěného streptokoka v krku.Myslíte že to bylo příčinou těch angín před tím?? P. doktorka ji na imunitu předepsala Broncho Vaxom tak jsem zvědavá zdanám to pomůže. Dceru teď také měsíc nedám vůbec do školky aby jsme ji z toho trochu dostali:))
  micka11   | 03.02.2012 15:53:09
  Reagovat | URL příspěvku
 • častá angína
  Dobrý den mám dceru 5,5let, do listopadu 2011 vůbec nemarodila. Od poloviny listopadu do dnes má již třetí angínu. Poprvé měla Ospen po druhé zinat a teď dostala Klacid. Je to normální aby tak často měla antibiotika??? Byli jsme u své lekařky a ta ji naměřila ted naposledy CRP 22 bylo nutné antibiotika nasadit??? Nevím co dál mám dceru nějak nechat vyšetřit na imunoalergii?? Doktorka chce taky dceru poslat na kontrolu nosní mandle, já ale nechci nechat vytrhnout mandli, protože znam hodně případů, kdy se mandle vytrhly a děti stejně dál marodili. Co mám ted dceři dávat na imunitu a jak předejít další angíně??? Navštěvuje školku a vždy je tam 3 dny a zase marodí: Dávám ji imunoglukan ale myslím že ji nezabírá!! Děkuji předem za radu
  micka11   | 29.01.2012 12:48:49 | Reakcí: 1, poslední: 03.02.2012 07:53:06
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: častá angína
   Odpověď MUDr. Ludmily Vomelové:
   Při opakovaných angínách a pozitivním CRP jsou antibiotika nutná. Pokud se angíny opakují, je třeba zkontrolovat výtěr z krku, zda není dítě nosičem bakterií, které angínu způsobují, hlavně děti, které chodí do kolektivu -
   pokud je bakterie přítomna, je třeba přeléčit antibiotikem dle citlivosti. Pokud je výtěr z krku negativní, je třeba vyšetřit nosní mandli. Pokud je nadměrně zvětšená, může opakované angíny způsobovat a proto se doporučuje její odstranění. Je to sice nepříjemný zákrok, ale mnohým dětem pomáhá. Pokud je nosní mandle malá a nebo jsou-li po odstranění děti nemocné dále, doporučuje se imunologické vyšetření a nasazením léčby na podpopru imunity.
   Dostává-li Vaše dítě Imunoglukan, je to v pořádku, ale efekt léčby se dostaví až v další sezoně, není tedy ihned.
   Baby on line   | 03.02.2012 07:53:06
   Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Školka

| LucyLucinka | 07.02.2020, 20:51

Dobrý den,mám problém s mým 4 letym synem a školkou... Který bohužel již nevím,jak řešit.
Už rok chodí do školky,ale loni jsme bohužel chytli snad každou nemoc,takže docházka byla taková,ze 3 týdny školka,14 dnů doma a tak stále dokola,pak prázdniny letní měsíc,pak možná chodil měsíc a zase různé nemoce. Za loňský rok jsme měli 3x antibiotika,stále chřipku,menší nemoce jako rýma a kašel,do toho občas horečky,dokonce sedmou nemoc,střevní chřipku. Ze všeho jsme se dostávali stále 14 dnu. Abych to zkrátila,snad každá nemoc u něj trvala pres týden.
A ted k věci. Oba s přítelem pracujeme a zatím jsem rada,ze pres stálou obsenci v práci,my drží místo,pro me v super práci,kde mám jen ranní,volné víkendy. Ale jak říkám,již rok trvají stále dokola nemoce malého a já už jsem z toho dá se říct vyřízená a to same i můj zaměstnavatel. Chápu,ze pokud se dostane do školky určitě nebude jen zdravý. Ze si tím projde každé dítě,ale tohle už je pro me extrém. Dáváme různé vitamíny,doplňky stravy,atd..
Hlavní problém všeho je podle me docházka do školky. Malý tam prostě nechce. Nejlepší den ma patek. Protože ví,ze další den se už nejde. Já vstavam do prace ve 4 ráno,a často se stane,ze se vzbudí v noci a pláče,ze pojede radši se mnou do prace,ze nechce do školky,prostě vše možné,jen aby tam nemusel. Na psychiku mou i přítele to nepřidá. Vodí ráno malého do školky on a tohle třeba i 3x v týdnu je vyčerpávající pro nás pro všechny. Večer usiname s tím,ze malý stále dokola opakuje,ze do školky zítra nechce,mami prosím,já už tam chodit nebudu a tak bych mohla pokračovat do nekonečna.
Bavila jsem se o tom a učitelkou... Říkala,ze je to na něm hrozně vidět,ze se mu tam nelíbí,že se ptá,kdy přijdu,když je patek všem říká,ze už zítra nejde. A ze je možné,ze i ty nemoce si takzvaně hýčká,vyvolává si je,protože ví,ze pak bude se mnou doma.
Ze ma oblíbené dva kamarády se kterými si hraje nejvíc,ostatní odmítá,ale jakmile si ten s jeho dvou kamarádů jde hrát s někým jiným,bere to jako zradu a stáhne se do sebe.
On je prostě z te školky šíleně vystresovany a ma šílenou radost,když je nemocný,i když to znamená,ze budeme zavřeny doma a někdy i v horečkách. Je vůbec možné,aby byl nemocný da se říci schválně,nebo aby u něj nemoc probihala déle než je obvykle,jen proto,aby nemusel do školky?
Mluvili jsme o tom s nim,i s učitelkou,nikdo mu tam neublizuje,naopak se snaží ho zapojovat. Když pro něj přijdu,říká,ze to bylo dobrý,jak si hráli,byli venku,ale ze už další den zase nechce jít. Už si nevíme rady,a ohledně i tech nemoci,bych to chtela nějak změnit,a proto i zadam o vaší radu a uvítám cokoliv.
Moc děkuji za odpověď,at už je jakákoliv.
Je nam ho šílené líto,ale ustoupit nechceme a rádi bychom,aby chodil do školky aspoň zčásti tak,aby si nemyslel,ze je to snad za trest. Kolikrát pláče a i se mu zvedá žaludek,asi proto,aby druhy den nemusel jít. Jak říkám,jsme v koncích. Moc děkuji i za vypsání se ???? L.

Dobrý den, pokud dítě špatně snáší pobyt v kolektivním zařízení, je třeba pátrat po příčině – někdy necitelný přístup některého zaměstnance nebo jiné šikanující dítě, nedostatečná příprava dítěte apod. Samozřejmě se pak objevují časté infekty, nevím, zda po každém infektu také dodržujete určitou dobu rekonvalescence. V každém případě si promluvte s pí ředitelkou zařízení, pak s ošetřující lékařkou (ev.vyšetření psychologem, ev.vyšetření imunitního systému). Zdravím Ludvíkovská

MUDr. Květoslava Ludvíkovská | Babyonline | 11.02.2020, 12:38
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce