Inzerce
Inzerce
Inzerce

Odstranění nosní mandle (adenotomie)

Ve zkratce pro tatínky

  1. Co je nosní mandle?
  2. Jak se projeví zvětšení nosní mandle?
  3. Kdy nosní mandli odstranit?
  4. Jak zákrok probíhá?

1. Co je nosní mandle?

Nosohltanová mandle je tzv. „třetí mandle", nebo-li adenoidní vegetace. Jak již sám název napovídá, je mandle umístěna v zadní části nosohltanu a je součástí lymfatického systému. Jde vlastně o nahromadění lymfoidní tkáně, jež široce nasedá na strop a přilehlou část nosohltanu. Největší je u batolat a dětí předškolního věku, postupně se však zmenšuje, takže u dětí dorostového věku se vyskytuje ojediněle.

2. Jak se projeví zvětšení nosní mandle?

Jestliže nosní mandle zduří, nabývá polokulovitého tvaru, povrch je členitý, rozbrázděný, sliznice je zarudlá a pokrytá hlenem. Svým vzhledem připomíná polovinu vlašského ořechu.

Zbytnění nosní mandle má za následek ztížené dýchání nosem, dítě dýchá ústy, ve spánku často chrápe, dýchání je povrchní a spánek neklidný, takže děti bývají unavené, bledé, nevyspalé. Ztíženým až nemožným dýcháním nosem je také porušena funkce nosní dutiny - odpadá zvlhčování a ohřívání vdechovaného vzduchu, zhoršená ventilace nosní dutiny má za následek také zhoršenou funkci středoušních dutin a vedlejších dutin nosních. Děti trpí častými záněty středouší, záněty vedlejších nosních dutin, mají huhňavou řeč, často nedoslýchají, vlivem špatného povrchního dýchání dochází k deformitě hrudníku (je plochý), celkově špatně prospívají. Tak se může dítě dostat do začarovaného kruhu (nosní mandle se stává ložiskem infekce).

3. Kdy nosní mandli odstranit?

Pokud se opakují infekty dýchacích cest, záněty středouší či záněty vedlejších nosních dutin s výše uvedenými potížemi, je na místě vyšetření odborným lékařem - otorinolaryngologem, který většinou za takových okolností doporučí odstranění nosní mandle.

U dětí mladších 3 let se zákrok provádí výjimečně a to jen tehdy, jde-li prakticky o úplné „ucpání" nosu.

Inzerce

4. Jak zákrok odstranění nosní mandle probíhá?

Často přijdou ustrašené maminky s podezřením na zvětšenou nosní mandli u dítěte, ale obavami, že tatínek zákrok odstranění nosní mandle nepovolí, neboť má z něj celoživotní trauma. S tím nelze než souhlasit, zákrok v dobách naštěstí již minulých byl traumatem nejen pro dítě, ale i pro „zakročujícího" lékaře. Prováděl se totiž pouze v lokální anestézii (místním umrtvení), které bylo z hlediska vnímání bolesti naprosto nedostatečné, nehledě na trauma v očích dítěte ze silného krvácení z nosu i úst.

Dnes jde naštěstí o většinou snadno proveditelný chirurgický zákrok, a to v celkové anestézii, dítě je uspáno. Zákrok se provádí ráno. Nejdříve dítě dostane „uklidňující" sirup, takže mnoho z nich již neví ani o následné injekci, natož o zákroku. Po probuzení dítě stráví zbytek dne pod lékařským dohledem na pokoji v nemocnici, čímž je zajištěn klid dítěte po zákroku a již zmíněný pooperační dohled, vč. závěrečného vyšetření před odchodem z nemocnice. Z této krátkodobé hospitalizace má většina z dětí tak pozitivně silný zážitek, že o něm vypráví všude možně, včetně kolemjdoucích na ulici. Pro dítě po odstranění nosní mandle je nutno večer přijet autem, cesta hromadnou dopravou je z důvodu možné infekce vyloučena. Důležitá je samozřejmě následná péče v rodině, pokud dítě navštěvuje předškolní či školní zařízení, je nezbytná dostatečná rekonvalescence, včetně nácviku správného dýchání. Někdy je nutná logopedická péče a rehabilitační cvičení - to vše již zajistí ošetřující dětský lékař.

garant: prof. MUDr. Hana Hrstková, CSc.

Inzerce

Ve zkratce pro tatínky

Nosní mandle, neboli adenoidní vegetace je část lymfatické tkán, spadající do imunitního systému, která nasedá na strop nosohltanu. Její zbytnění, zvláště u batolat a dětí předškolního věku způsobí ztížené dýchán nosem, dítě dýchá ústy, ve spánku chrápe, je nevyspané, unavené, huhňá, trpí častými infekty. Odstranění nosní mandle se provádí u dětí starších 3 let při častých zánětech středouší a vedlejších dutin nosních. U mladších pouze při úplném ucpání nosu. Dnes se na rozdíl od minulosti, kdy bylo pro dítě „trhání mandle“ hrůzným zážitkem v lokálně vedené anestezii, zákrok provádí v celkové anestezii, dítě jej prospí. Rodič dítě k zákroku přiveze ráno a vyzvedává si jej večer. Je vhodné přijet autem, ne zeslabené dítě po zákroku „tahat“ hromadnou dopravou, hrozí zvýšené riziko infekce. Je nutné zajistit následnou péči v domácím prostředí, včetně dostatečně dlouhé doby rekonvalescence a u dětí, které dříve dýchaly pusou, nácvik správného dýchání nosem, u těch, které měly díky zbytnělé nosní mandli poruchu řeči, pak logopedickou péči. JM

Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Odstranění nosní mandle - diskuze

Poradna

Vyrážka

| Lucienie | 03.04.2023, 10:48

Dobrý den, už druhý den má dcera tuto vyrážku, má to hlavně na krku a malinko na hrudi. Jedná se o potničky, nebo spíš nějaká alergie?
Děkuji za odpověď

Dobrý den. S největší pravděpodobností se jedná o potničky.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 05.04.2023, 14:12
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce
×