Rýma a použití odsávačky

Ve zkratce pro tatínky

 1. Jak vzniká rýma
 2. Rýma u novorozence, rýma u kojence
 3. Odsávačka hlenů
 4. Jak lze dítěti ulevit? Léčba rýmy?
 5. Jak a kdy použít odsávačky ke zprůchodnění nosu?
 6. Vaše dotazy

1. Jak vzniká rýma?

Většina lidí se domnívá, že nejde ani o onemocnění, protože starší děti a dospělí si s rýmou dokáží poradit, i když pro mnohé může být velmi nepříjemnou komplikací. U malých dětí, zejména novorozenců a kojenců, může být příčinou závažných komplikací.

Nosní dutina je pokryta sliznicí, která má na povrchu řasinky, jež posouvají vzniklý hlen a zachycené cizorodé částečky ven z dýchacích cest. Sliznice reaguje na zachycené částečky virů a bakterií vlastním obranným mechanizmem. Vedlejším efektem těchto pochodů je tvorba hlenu a zduření sliznice - tedy vlastní výtok z nosu, který je vodnatý, zahuštěný nebo hnisavý, což způsobí spolu se zduřením nosní sliznice ztížení průchodnosti nosní dutiny.

2. Rýma u novorozence, rýma u kojence

Novorozenec, na rozdíl od starších dětí, dýchá především nosem, protože dýchání ústy vzhledem k anatomickým poměrům je pro něho složitější. Proto každé ztížení průchodnosti nosu okamžitě vyvolá zvýšené dechové úsilí. Tuto situaci nemusí vyvolat jen virová nákaza, ale často nešetrné, zbytečné a opakované odsávání nosní odsávačkou nebo nešetrné vytírání nosu (často po koupání). Nosní sliznice totiž reaguje na mechanické podněty úplně stejně jako na jiné podněty - zduřením a tvorbou hlenu. Tím se nastartuje kolotoč, čím více se čistí a odsává, tím jsou potíže horší.

3. Jak lze dítěti při rýmě ulevit? Léčba rýmy

 • chladný a optimálně zvlhčený vzduch dokáže více než řada nosních kapek (zvlhčovače, Vincentka, příp. solný roztok dle rady lékaře, časté větrání)
 • nosní kapky používejte jen krátce a jen tehdy, je-li průchodnost nosu ztížená (kojenec špatně pije, protože nemůže nosem dýchat)
 • čtěte příbalový leták vámi používaných kapek a dbejte rad lékaře
 • vidíte-li pouhým okem, že je nosík vyplněný hlenem, šetrně jej odsajte nebo vytřete a pak použijte kapek (např. Nasivin, Otrivin, Olynth - s koncentrací účinné látky podle věku dítěte). Kapky používejte jen tehdy, je-li průchodnost nosu ztížená i po odsátí hlenů a dbejte rad lékaře.
 • správně kapky aplikujte - tzn. doporučenou dávku nakápněte na začátek nosního vchodu, lehce přitiskněte nosní křídla na několik vteřin; tím se účinná látka dostane do kontaktu s nosní sliznicí a nesteče hned do nosohltanu

4. Odsávačka hlenů

5. Jak a kdy odsávačku hlenů  ke zprůchodnění nosu použít?

Klasická odsávačka hlenů

Tyto odsávačky jsou vyrobeny z průhledného plastu, jsou opatřeny dvěma hadičkami, z nichž jedna je označena modrou koncovkou, druhá má zaoblené ukončení. Obě hadičky jsou napojeny na nádobku, v níž se zachytí odsávaný sekret. Vše je po použití nutno řádně vypláchnout tekoucí horkou vodou, vyvařit a nechat volně oschnout, uchovávat v zakryté nádobce, nejlépe rozložené, složení před opětovným použitím je velmi jednoduché.

Jak odsávačku hlenů použít?

Po složení si hadičku s modrou koncovkou vloží ošetřující osoba do úst, konec hadičky zvlhčete vodou (nikdy ne olejem!), pomalým tlakem vsunete dítěti do jedné nosní dírky do vzdálenosti cca 5-6 cm, potom nasajete a sekret se zachytí v nádobce. Podotýkám, že tento úkon je dítěti extrémně nepříjemný, děti se usilovně brání, proto je zapotřebí hlavičku dítěte pevně přidržet, nejlépe v místě horních čelistí (optimální je pomoc další osoby).

Kdy odsávačku hlenů použít?

Pouze výjimečně, a to tehdy, jde-li o tak hustou, případně hnisavou rýmu, že po použití nosních kapek a zvlhčování nosní dutiny se nedaří nos zprůchodnit - u kojenců a batolat (neumějí ještě smrkat). Většinou postačí použít odsávačky před spánkem, protože taková rýma může být příčinou neklidného spánku, dítě také méně pije, nemůže totiž dýchat nosem, a navíc hromadící se hlen v zadní klenbě nosohltanu společně s oteklou sliznicí může způsobit podráždění středního ucha. Protože nosní dutina s nosohltanem má obloukovitý tvar a hlen u ležícího dítěte díky gravitaci zůstává v zadní klenbě nosohltanu, je potřeba hadičku zasunout hluboko, u vchodu do nosní dutiny nemá smysl, protože dítěti neulevíte.

Jiný typ odsávačky je založen na principu podtlaku. Jde o nádobku kuželovitého nebo válcovitého tvaru z měkkého plastu, na vrcholu je malý otvor. Ošetřující osoba rukou stiskne nádobku, vrcholek kužele, v němž je otvor, vsune dítěti těsně do nosní dírky, následně povolí stisk nádobky a vzniklým podtlakem se hlen ze zadní části nosohltanu posune ke vchodu do nosní dutiny.

Úkon je však třeba několikrát opakovat, než se podaří nasát hlen až do nádobky. Ať zvolíte kterýkoli způsob, pro dítě je jakákoli manipulace v nosní dutině extrémně nepříjemná, ale jsou situace, kdy jinak dítěti ulevit nelze. Vždy však dbejte, abyste dítě neporanili, znovu upozorňuji - odsávejte vyjímečně, protože častým odsáváním reaguje nosní sliznice zduřením a zvýšenou tvorbou hlenu, takže se dostanete do začarovaného kruhu!

Odsávačka hlenů na vysavač

V současnosti velice populární je speciální odsávačka, která se připojuje na vysavač. Jedná se o velmi šetrnou metodu, ale rozhodně se nemůže vysavač připojit na běžný typ odsávačky. Odsávání je skutečně velmi šetrné, nástavec na vysavač je kontruován tak, že se nemusí zavést hluboko do nosu, má samoregulaci, takže přebytečnou sílu odsavače upustí. Maminky, které tento typ používají, jsou s ním velmi spokojené. Cena se pohybuje kolem 400 Kč a je k dostání v lékárnách a zdravotnických potřebách.

garant: prof. MUDr. Hana Hrstková, CSc.

Vaše dotazy

Dobrý den, nemám problém s tím, že jsem něco na Baby on line nenašla, ale spíše naopak. Ve článku "Rýma", konkrétně v odstavci "Jak odsávačku použít" mě dost udivila rada vsunout odsávačku cca 5-6 cm. To chtějí obě MUDr. odsát miminkům mozek? Tahle rada je opravdu dost nebezpečná. Novopečená maminka neví, jak dalece může odsávačku zasunout, protože u ní není přesný návod. Když si přečte tuto radu od odbornic, tak tomu uvěří, protože nemá žádné zkušenosti. Nemusím ani psát o tom, jak může miminko zranit. Článek by bylo dobré co nejdříve opravit a upozornit na chybu. Děkuji

Odpověď redakce: Děkujeme za zajímavou připomínku. Skutečně to může vypadat, že takto zasunutá odsávačka "vysaje miminku mozek" :-). Co se však anatomie týče, nosohltan dítěte je dlouhý 7-8 cm, přičemž hleny se hromadí na zadní klenbě nosohltanu. Má-li být odsávání ruční odsávačkou účinné, rada lékařek, nad kterou se pozastavujete, je na místě. V textu je také upozorněno, že je nutno vše provádět jemně a šetrně a hlavně v nezbytně nutných případech.
Hlavně je následně zmínka o mnohem šetrnějším způsobu odsávání hlenů odsávačkou, která se připojuje na vysavač. Z praxe maminky vím, že dětští lékaři, alespoň Ti, kteří se udržují informovaní, koupi odsávačky na vysavač maminkám běžně doporučují.

Inzerce

ŘÍKAČKY PRO CHYTRÉ HLAVIČKY

představení knihy pro děti

Interaktivní set Říkačky pro chytré hlavičky formátu A5 obsahuje 3 části: Hlavní kniha Říkačky – říkanky pro děti (pohybové říkanky, malovací, naučné, o světě kolem nás,..), Kreslení dle předlohy - doplňovačky pro děti, Pexesové karty – 3 sady karet - 12 listů (obrázkové, písmenkové, prázdné pexeso). Říkanky s praktickou kroužkovou vazbou posunou Vaše dítě dále! O zdraví, bezpečnosti a světě kolem nás s cvičením a kreslením.

Ucelená řada vzdělávacích knížek Babyonline pro děti 0-7 let s videi.

Po dětské literatuře jsme se zaměřili na 2 důležitá období v životě ženy: těhotenství – kniha Zdravé těhotenství a po 40 – kniha Žena po 40 – sebevědomá a v kondici.

www.prochytrehlavicky.cz

 

Ve zkratce pro tatínky

Při snaze dostat cizorodé částečky ven z dýchacích cest dochází k tvorbě hlenu a zduření sliznice, tím ke ztížené průchodnosti. Zatímco dospělý si s rýmou hravě poradí, i tak je pro něj ucpaný nos nepříjemnou indispozicí, u novorozence, který dýchá především nosem, znamená zvýšené dechové úsilí. Stejně tak reaguje nosní sliznice na mechanické podněty, např. odsávání, vytírání nosu. Dítěti může ulevit chladný a vlhký vzduch, nosní kapky a opatrné odsávání hlenu. Při aplikaci kapek je potřeba kapat při vchodu nosu, na chvíli stisknout nosní křídlo k přepážce (zmáčknout nos), aby se kapky vstřebaly do sliznice a nestekly do nosohltanu. Odsávačka hlenů by měla být součástí každé domácí lékárničky rodin s miminkem. Je možné pořídit buď klasickou, plastovou, nebo na vysavač. Vždy je nutná opatrná  manipulace, abychom dítěti neporanili nosní sliznici atd. Odsát obsah je nutné před aplikací nosních kapek a před usnutím pro klidný spánek dítěte. JM

Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Rýma a použití odsávačky - diskuze

 • čištění nosánku
  Já naší dcerce čistím nosánek často,aby se jí dobře dýchalo a používám přírodní mořskou vodu Humer a spokojenost
  Petrus84   | 24.01.2018 22:50:39
  Reagovat | URL příspěvku
 • odsávačka hlenů
  Při větší rýmě pomáhalo odsávaní vysavačem. Jinak od narození stačilo vytírat uchošťourem nebo odsát ruční odsávačku, měli jsem klasickou od NUK.
  silta   | 31.07.2017 21:53:17
  Reagovat | URL příspěvku
 • Rýma
  U nás doma je u dětí rýma celkem klasika. Především v období, kdy chodí do školky/školy :-/ Před půl rokem jsem však objevila tento nosní sprej https://www.pilulka.cz/brumare-0-5mg-ml-nosni-spr-nas-spr-sol-1x10ml-5mg a je vážně skvělý. Třeba i některé z Vás při rýmě u dětí pomůže :-)
  zuzka.darek   | 23.07.2017 21:38:26
  Reagovat | URL příspěvku
 • Pšikání u miminka
  dobrý den! prosím poraďte - půlroční dcerka občas pšikne, občas má takový hlen u nosíku zashlý, ale jinak je v pořádku. Mám jí nosík něčím vytírat, nebo i stříkat něčím?
  zuzanecckaaKK   | 20.10.2016 23:18:37
  Reagovat | URL příspěvku
 • rýma
  Mám doma 6 týdenní holčičku,rýmu máme už podruhé :o(
  Pokaždé jsem používala na doporučení Mudr. Quixx Baby...Jsou to kapičky,které se dají používat podle potřeby,...pokaždé když se mi zdálo,že se malé špatně dýchá,kapičky nejsou návykové, prokapávala jsem nosánek před i po odsátí,třeba i před kojením,aby se malé dobře dýchalo...
  LenkPru   | 09.07.2015 07:23:11 | Reakcí: 1, poslední: 20.11.2015 11:41:54
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: rýma
   Quixx baby jsou super kapičky,naší malinké jsem je poprvé dávala ve třech týdnech...chytila rýmu od staršího a špatně se jí sálo mlíčko...takže jsem nosánek prokápla,usnadnilo se dýchání a i se najedla bez pláče...a je to fajn i při odsávání,kapičky ředí hlen a lépe se odsávaá...
   vapta   | 20.11.2015 11:41:54
   Reagovat | URL příspěvku
 • Na rýmu
  u nás doma používáme mořskou vodu, sprej Quixx, protože se nemusí dodržovat žádné dávkování a lze ho používat podle potřeby. Pro mimča už od 6. měsíců, existuje i Soft verze, ale to jsem nikdy nezkoušela. Kupujeme normální Quixx i pro děti.  
  Madeni   | 30.10.2014 22:47:29 | Reakcí: 5, poslední: 08.12.2015 09:22:33
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: Na rýmu
   Quixx soft je taky super,používáme jako prevenci proti rýmě (děti si pořád nosily rým ze školky tam a zpátky od té doby co používáme quixx soft,jsme celá rodině zatím v pohodě)...krásně zvlhčuje sliznici nosu a pročišťuje....a co vím od ségry,tak je právě soft verze super i při alergické rýmě...
   vapta   | 05.11.2014 18:09:09
   Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE: Na rýmu
    My jsme teď přešli pro děti na Quixx Baby, protože je ještě šetrnější (určený pro mimča od narození) a dávám ho teď v létě jako prevenci, hlavně do auta kvůli klimatizaci.
    Madeni   | 20.07.2015 09:37:00
    Reagovat | URL příspěvku
  • \
   RE: Na rýmu
   Teď jsem zjistila, že Quixx vyrábí i kapičky pro úplně malinká miminka od narození - Quixx Baby. To se bude hodit, čekáme mimi na zimu. :) 
   Madeni   | 28.07.2015 16:26:56
   Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE: Na rýmu
    Používala jsem i na čištění nosánku od narození...a velká spokojenost...Quixx baby,čistí ,pečují a působí preventivně...
    LenkPru   | 30.11.2015 22:00:18
    Reagovat | URL příspěvku
    • \
     RE: Na rýmu
     Jsem ráda, že mohu udělat nějaká preventivní opatření pro synka, když je venku tak nevlídno a všude lítá spoustu bacilů.
     Kapeme Quixx baby kapičky každý den preventivně a zatím jsme bez rýmičky ;)
     danushe   | 08.12.2015 09:22:33
     Reagovat | URL příspěvku
 • rýma
  S rýmou se potýkáme docela často, jak jsou děti v kolektivu:( Když se rýma objeví, snažím se, aby děti hodně pily - např. džusy ředěné vincentkou (slaná voda při rýmě je úžasná!).
  Bohužel se občas nevyhneme ani teplotě - děti na ně docela trpí - tak pak nařídím odpočinek a nad 38.5 dávám Nurofen sirup, možná zkusím i ty cucací tobolky od Nurofenu. Zatím vždy pomohl.
  emmakodym   | 23.05.2014 06:58:18 | Reakcí: 2, poslední: 18.07.2015 07:17:50
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: rýma
   My doma používáme obyčejnou balónkovou odsávačku,jsem s ní naprosto spokojená,nejsem zastánce vysavače :o(
   Vždycky Matýskovi stříknu do nosu Quixx,je to přírodní sprej s mořskou vodou(pro děti od 6m,těhotné i kojící)krásně uvolňuje ucpaný nos a asi za deset minut mu nosánek odsaju....vyzkoušeno na celé rodině :o) jen ty větší už nepotřebují odsávačku :o)
   vapta   | 15.10.2014 20:30:05
   Reagovat | URL příspěvku
  • \
   RE: rýma
   A pro nejmenší děti je dobré před odsáváním i po (mám odsávačku na vysavač) kapat do nosu mořskou vodu, např. Quixx... pro nejmenší miminka existuje i Quixx baby...hlavně zvlhčovat a odsávat! Aby nedošlo k zánětu stř. ucha :(
   emmakodym   | 18.07.2015 07:17:50
   Reagovat | URL příspěvku
 • Odsávačka hlenů na baterie Plus Comfort
  Má prosím někdo zkušenost s odsáváním bateriovou odsávačkou hlenů? Naše dcerka velmi špatně snáší hluk vysavače ... na internetu jsem četla, že odsávačka na baterie Plus Comfort odsává stejně dobře, jako ta na vysavač??! ... Dana
  damas   | 15.04.2014 10:55:24 | Reakcí: 1, poslední: 05.05.2014 09:47:38
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: Odsávačka hlenů na baterie Plus Comfort
   Odsávačku hlenů na baterie Plus Comfort používám již na druhé dítě a neměnila bych ji za jinou. Dokonce jsem již musela dokoupit jeden nástavec, protože se k němu dostal náš pes a bylo po odsávání. Chtěla jsem si koupit celou novou odsávačku, ale prodejce mi nabídl pouze zničený díl. To, že dodavatel nabízí i všechny náhradní díly je super ... ušetřilo mi to 1000 Kč. Takže za mě hodnocení jednička s hvězdičkou. Anka
   ankac   | 05.05.2014 09:47:38
   Reagovat | URL příspěvku
 • a proc ne odsavacku?
  muze nejak ublizit? Ja tedy nosik odsavam a pak pouzivam take Quixx, ten mu pekne uvolni ucpany nosik a lepe se mu spinka.
  Vargoša   | 17.11.2013 19:38:31 | Reakcí: 1, poslední: 11.11.2014 11:38:23
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: a proc ne odsavacku?
   Tak u malého miminka co ještě neumí smrkat jsme taky odsávali - nejdřív jsme stříkli do nosíku Quixx a pak se krásně ta uvolněná rýma odsála odsávačkou. Dneska už není potřeba a děti si umí stříknout sprej samy a vysmrkají se taky samy.  
   Madeni   | 11.11.2014 11:38:23
   Reagovat | URL příspěvku
 • Na rýmu
  Nám na rýmu výborně zabírá sprej Quixx, můžou ho i miminka od šesti měsíců, je to koncentrovaný solný roztok, ale jemný. Já ho používala i v těhotenství.
  Domča29   | 21.09.2011 20:37:22 | Reakcí: 2, poslední: 17.10.2014 09:46:15
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: Na rýmu
   ja ho take pouzivam a bez nej bych v tehotenstvi umrela! Trpela jsem hodne na suchy vzduch a mela jsem neustale ucpany nos. Nastesti dneska mame tyhle kapicky a jsou super.
   Vargoša   | 17.11.2013 19:34:03
   Reagovat | URL příspěvku
  • \
   RE: Na rýmu
   Quixx je perfektní,přinesla jsem si ho minulý týden z lékárny a sama jsem překvapená,jak pěkně dokáže roztok nos uvolnit...pro mě je super,že to nejsou kapky,ale sprej a že Quixx není návykový... :o)co jsem četla můžou ho i kojící a těhotné maminky a děti od 6.m
   vapta   | 17.10.2014 09:46:15
   Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Zácpa u dítěte

| Janina0802 | 20.09.2018, 07:09

Dobrý den. Moji dcerce budou 3 roky a už dlouho trpí zácpou. Nejdřív nám doktor napsal sirup Duphalac, ale ten nám moc nepomohl ani glycerinové čípky. Pak jsme dostali prášky Forlax a ty bereme už skoro tři měsíce, bylo to dobrý, ale teď mi už zase nekakala skoro týden i přes to, že ty prasky pořád bereme. Už nevím, co mám dělat, dcerka má hlavně i teď špatnou náladu a je na ní vidšt, jak se kroutí, ale přijde mi, že to zadržuje, aby nekakala. Nevím, jestli to může být i tím, že teď začala chodit do školky, třeba změna a tak. Prosím poraďte mi. Děkuji.

Dobrý den, pokud podávání laxantiv nepomohlo, je třeba vyšetření, zda nejde o poruchu funkce štítné žlázy , nebo o intoleranci lepku a kravského mléka, požádejte svého pediatra.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 20.09.2018, 08:46
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Zavřít reklamu
Inzerce