Inzerce
Inzerce
Inzerce

Rýma a použití odsávačky

Ve zkratce pro tatínky

 1. Jak vzniká rýma
 2. Rýma u novorozence, rýma u kojence
 3. Odsávačka hlenů
 4. Jak lze dítěti ulevit? Léčba rýmy?
 5. Jak a kdy použít odsávačky ke zprůchodnění nosu?
 6. Vaše dotazy

1. Jak vzniká rýma?

Většina lidí se domnívá, že nejde ani o onemocnění, protože starší děti a dospělí si s rýmou dokáží poradit, i když pro mnohé může být velmi nepříjemnou komplikací. U malých dětí, zejména novorozenců a kojenců, může být příčinou závažných komplikací.

Nosní dutina je pokryta sliznicí, která má na povrchu řasinky, jež posouvají vzniklý hlen a zachycené cizorodé částečky ven z dýchacích cest. Sliznice reaguje na zachycené částečky virů a bakterií vlastním obranným mechanizmem. Vedlejším efektem těchto pochodů je tvorba hlenu a zduření sliznice - tedy vlastní výtok z nosu, který je vodnatý, zahuštěný nebo hnisavý, což způsobí spolu se zduřením nosní sliznice ztížení průchodnosti nosní dutiny.

2. Rýma u novorozence, rýma u kojence

Novorozenec, na rozdíl od starších dětí, dýchá především nosem, protože dýchání ústy vzhledem k anatomickým poměrům je pro něho složitější. Proto každé ztížení průchodnosti nosu okamžitě vyvolá zvýšené dechové úsilí. Tuto situaci nemusí vyvolat jen virová nákaza, ale často nešetrné, zbytečné a opakované odsávání nosní odsávačkou nebo nešetrné vytírání nosu (často po koupání). Nosní sliznice totiž reaguje na mechanické podněty úplně stejně jako na jiné podněty - zduřením a tvorbou hlenu. Tím se nastartuje kolotoč, čím více se čistí a odsává, tím jsou potíže horší.

3. Jak lze dítěti při rýmě ulevit? Léčba rýmy

 • chladný a optimálně zvlhčený vzduch dokáže více než řada nosních kapek (zvlhčovače, Vincentka, příp. solný roztok dle rady lékaře, časté větrání)
 • nosní kapky používejte jen krátce a jen tehdy, je-li průchodnost nosu ztížená (kojenec špatně pije, protože nemůže nosem dýchat)
 • čtěte příbalový leták vámi používaných kapek a dbejte rad lékaře
 • vidíte-li pouhým okem, že je nosík vyplněný hlenem, šetrně jej odsajte nebo vytřete a pak použijte kapek (např. Nasivin, Otrivin, Olynth – s koncentrací účinné látky podle věku dítěte). Kapky používejte jen tehdy, je-li průchodnost nosu ztížená i po odsátí hlenů a dbejte rad lékaře. Není doporučeno tyto kapky používat déle než 3-5 dnů.
 • správně kapky aplikujte - tzn. doporučenou dávku nakápněte na začátek nosního vchodu, lehce přitiskněte nosní křídla na několik vteřin; tím se účinná látka dostane do kontaktu s nosní sliznicí a nesteče hned do nosohltanu

4. Odsávačka hlenů

Na trhu najdete řadů typů odsávaček hlenů, kromě klasické odsávačky nebo oblíbené odsávačky hlenů na vysavač také elektrické pro domácí použití.

5. Jak a kdy odsávačku hlenů  ke zprůchodnění nosu použít?

Klasická odsávačka hlenů

Tyto odsávačky jsou vyrobeny z průhledného plastu, jsou opatřeny dvěma hadičkami, z nichž jedna je označena modrou koncovkou, druhá má zaoblené ukončení. Obě hadičky jsou napojeny na nádobku, v níž se zachytí odsávaný sekret. Vše je po použití nutno řádně vypláchnout tekoucí horkou vodou, vyvařit a nechat volně oschnout, uchovávat v zakryté nádobce, nejlépe rozložené, složení před opětovným použitím je velmi jednoduché.

Jak odsávačku hlenů použít?

Po složení si hadičku s modrou koncovkou vloží ošetřující osoba do úst, konec hadičky zvlhčete vodou (nikdy ne olejem!), pomalým tlakem vsunete dítěti do jedné nosní dírky do vzdálenosti cca 5-6 cm, potom nasajete a sekret se zachytí v nádobce. Podotýkám, že tento úkon je dítěti extrémně nepříjemný, děti se usilovně brání, proto je zapotřebí hlavičku dítěte pevně přidržet, nejlépe v místě horních čelistí (optimální je pomoc další osoby).

Kdy odsávačku hlenů použít?

Inzerce

Pouze výjimečně, a to tehdy, jde-li o tak hustou, případně hnisavou rýmu, že po použití nosních kapek a zvlhčování nosní dutiny se nedaří nos zprůchodnit - u kojenců a batolat (neumějí ještě smrkat). Většinou postačí použít odsávačky před spánkem, protože taková rýma může být příčinou neklidného spánku, dítě také méně pije, nemůže totiž dýchat nosem, a navíc hromadící se hlen v zadní klenbě nosohltanu společně s oteklou sliznicí může způsobit podráždění středního ucha. Protože nosní dutina s nosohltanem má obloukovitý tvar a hlen u ležícího dítěte díky gravitaci zůstává v zadní klenbě nosohltanu, je potřeba hadičku zasunout hluboko, u vchodu do nosní dutiny nemá smysl, protože dítěti neulevíte.

Jiný typ odsávačky je založen na principu podtlaku. Jde o nádobku kuželovitého nebo válcovitého tvaru z měkkého plastu, na vrcholu je malý otvor. Ošetřující osoba rukou stiskne nádobku, vrcholek kužele, v němž je otvor, vsune dítěti těsně do nosní dírky, následně povolí stisk nádobky a vzniklým podtlakem se hlen ze zadní části nosohltanu posune ke vchodu do nosní dutiny.

Inzerce

Úkon je však třeba několikrát opakovat, než se podaří nasát hlen až do nádobky. Ať zvolíte kterýkoli způsob, pro dítě je jakákoli manipulace v nosní dutině extrémně nepříjemná, ale jsou situace, kdy jinak dítěti ulevit nelze. Vždy však dbejte, abyste dítě neporanili, znovu upozorňuji - odsávejte vyjímečně, protože častým odsáváním reaguje nosní sliznice zduřením a zvýšenou tvorbou hlenu, takže se dostanete do začarovaného kruhu!

Odsávačka hlenů na vysavač

V současnosti velice populární je speciální odsávačka, která se připojuje na vysavač. Jedná se o velmi šetrnou metodu, ale rozhodně se nemůže vysavač připojit na běžný typ odsávačky. Odsávání je skutečně velmi šetrné, nástavec na vysavač je kontruován tak, že se nemusí zavést hluboko do nosu, má samoregulaci, takže přebytečnou sílu odsavače upustí. Maminky, které tento typ používají, jsou s ním velmi spokojené. Cena se pohybuje kolem 400 Kč a je k dostání v lékárnách a zdravotnických potřebách.

Inzerce

garant: prof. MUDr. Hana Hrstková, CSc.

Vaše dotazy

Dobrý den, nemám problém s tím, že jsem něco na Baby on line nenašla, ale spíše naopak. Ve článku "Rýma", konkrétně v odstavci "Jak odsávačku použít" mě dost udivila rada vsunout odsávačku cca 5-6 cm. To chtějí obě MUDr. odsát miminkům mozek? Tahle rada je opravdu dost nebezpečná. Novopečená maminka neví, jak dalece může odsávačku zasunout, protože u ní není přesný návod. Když si přečte tuto radu od odbornic, tak tomu uvěří, protože nemá žádné zkušenosti. Nemusím ani psát o tom, jak může miminko zranit. Článek by bylo dobré co nejdříve opravit a upozornit na chybu. Děkuji

Odpověď redakce: Děkujeme za zajímavou připomínku. Skutečně to může vypadat, že takto zasunutá odsávačka "vysaje miminku mozek" :-). Co se však anatomie týče, nosohltan dítěte je dlouhý 7-8 cm, přičemž hleny se hromadí na zadní klenbě nosohltanu. Má-li být odsávání ruční odsávačkou účinné, rada lékařek, nad kterou se pozastavujete, je na místě. V textu je také upozorněno, že je nutno vše provádět jemně a šetrně a hlavně v nezbytně nutných případech.
Hlavně je následně zmínka o mnohem šetrnějším způsobu odsávání hlenů odsávačkou, která se připojuje na vysavač. Z praxe maminky vím, že dětští lékaři, alespoň Ti, kteří se udržují informovaní, koupi odsávačky na vysavač maminkám běžně doporučují.

Inzerce

ŘÍKAČKY PRO CHYTRÉ HLAVIČKY

představení knihy pro děti

Interaktivní set Říkačky pro chytré hlavičky formátu A5 obsahuje 3 části: Hlavní kniha Říkačky – říkanky pro děti (pohybové říkanky, malovací, naučné, o světě kolem nás,..), Kreslení dle předlohy - doplňovačky pro děti, Pexesové karty – 3 sady karet - 12 listů (obrázkové, písmenkové, prázdné pexeso). Říkanky s praktickou kroužkovou vazbou posunou Vaše dítě dále! O zdraví, bezpečnosti a světě kolem nás s cvičením a kreslením.

Ucelená řada vzdělávacích knížek Babyonline pro děti 0-7 let s videi.

Po dětské literatuře jsme se zaměřili na 2 důležitá období v životě ženy: těhotenství – kniha Zdravé těhotenství a po 40 – kniha Žena po 40 – sebevědomá a v kondici.

www.prochytrehlavicky.cz

 

Ve zkratce pro tatínky

Při snaze dostat cizorodé částečky ven z dýchacích cest dochází k tvorbě hlenu a zduření sliznice, tím ke ztížené průchodnosti. Zatímco dospělý si s rýmou hravě poradí, i tak je pro něj ucpaný nos nepříjemnou indispozicí, u novorozence, který dýchá především nosem, znamená zvýšené dechové úsilí. Stejně tak reaguje nosní sliznice na mechanické podněty, např. odsávání, vytírání nosu. Dítěti může ulevit chladný a vlhký vzduch, nosní kapky a opatrné odsávání hlenu. Při aplikaci kapek je potřeba kapat při vchodu nosu, na chvíli stisknout nosní křídlo k přepážce (zmáčknout nos), aby se kapky vstřebaly do sliznice a nestekly do nosohltanu. Odsávačka hlenů by měla být součástí každé domácí lékárničky rodin s miminkem. Je možné pořídit buď klasickou, plastovou, nebo na vysavač. Vždy je nutná opatrná  manipulace, abychom dítěti neporanili nosní sliznici atd. Odsát obsah je nutné před aplikací nosních kapek a před usnutím pro klidný spánek dítěte. JM

Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Rýma a použití odsávačky - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí
 • sambucol
  Taky ho dávám, hlavně proto, že neobsahuje barviva, má hodně vit C a jako jeden z mála přípravků na imunitu a nachlazení obsahuje šťávu z bezu, skvělá věc na chřipku. A je i bez cukru.
  Addelkaa   | 26.11.2018 14:45:23
  Reagovat | URL příspěvku
 • opakující se rýma
  Dcera ze školky každých 14 dní rýma. Je to fakt kolotoč, nemůžu si dovolit být s ní pořád doma a oslabenou jí tam taky nechci dávat.
  zuzanecckaaKK   | 14.11.2018 20:03:43 | Reakcí: 3, poslední: 04.10.2019 14:12:17
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: opakující se rýma
   Vyzkoušej sirup Sambucol, dcera když začne mít rýmu, dám jí dvojitou dávku 2x denně a potom ho jí preventivně. Od září nebyla nemocná.
   Kaci.Slab.   | 16.11.2018 18:56:34
   Reagovat | URL příspěvku
  • \
   RE: opakující se rýma
   Vyzkoušej sirup Sambucol, dcera když začne mít rýmu, dám jí dvojitou dávku 2x denně a potom ho jí preventivně. Od září nebyla nemocná.
   Kaci.Slab.   | 25.11.2018 17:57:24
   Reagovat | URL příspěvku
  • \
   RE: opakující se rýma
   jaký nosní sprej jste použivaly? Co vašim dětem pomohlo?
   Claudia1982   | 04.10.2019 14:12:17
   Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Výrastky

| Darw | 02.06.2024, 00:24

Dobry deň, pretože ešte nie som plnolety a vy ste lekárka pre dorast tak by som sa vás rád spýtal neviete čo to je? To biele okolo a poprípade dá sa to nejako odstraniť.
Ďakujem za odpoveď a prajem príjemný zvyšok dňa. (prosím vás nech nezverejníte fotku)

Dobrý den,

s největší pravděpodobností se jedná o kvasinkový zánět předkožky, doporučuji kožní vyšetření. Dočasně  koupele v slabém růžovém roztoku hypermanganu, poté osušíme a nanést Imazol krémpastu.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 02.06.2024, 19:53
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×