Inzerce
Inzerce
Inzerce

Dítě 1. rok: 6. měsíc

  1. Jak roste dítě?
  2. Co už všechno dítě umí?
  3. Péče o dítě, prohlídky, očkování
  4. Aktivity s dítětem, spánek
  5. Kojení, výživa

1. Jak roste dítě?

V 6.  měsíci by podle tabulek mělo dítě zdvojnásobit porodní váhu, ale často tomu není tak. Váha se má však pohybovat v toleranci.

Více o růstu dítěte.

2. Co už všechno dítě umí?

Dítě je velmi čilé, sleduje okolí, poznává rodinné příslušníky, rozeznává cizí a strach projevuje pláčem. Sleduje hračky, sahá na ně, bouchá do nich, líbí se mu zvuky. Na bříšku vysoko drží hlavičku, snaží se sahat na blízké hračky, snaží se odrážet nožičkama a snaží se plazit. Nesedí samo, jen chvíli s oporou. Do úchopu zapojuje palec, hračky si přendává z ruky do ruky. Broukání se mění ve žvatlání.

Přečtěte si více o vývoji dětské psychomotoriky v 6. měsíci.

3. Péče o dítě, prohlídky, očkování

V 6. měsíci se dítě v poradně váží a měří, kontroluje se pohybový vývoj. Dle stavu vývoje kyčlí se provádí poslední ultrazvukové vyšetření.

Podává se 3. dávka očkování proti Streptokoku pneumoniae. Více o očkování.

Více o prořezávání mléčného chrupu a jeho důležitosti.

Inzerce

Souznění kvality a příjemných prožitků

miminka s rodičem u kosmetiky Suavinex

Vysoká kvalita aktivních bylinných přísad s recepturou

speciálně vytvořenou pro ph jemné dětské pokožky.

Jemná vůně a rychlé vstřebávání vytvářejí z každodenní

péče o citlivou pokožku rituál doteků a něhy.

Otestováno našimi maminkami!

4. Aktivity s dítětem, spánek

Dítě psychosociálně stimulujeme, pobýváme venku, lze cestovat do hor a k moři.

Spánek se pravidelně střídá s bděním, noční spánek trvá cca 10 –12 hodin s malou přetržkou na tekutiny, nebo mléko. Pozor na předčasné posazování! 10 cviků před koupáním si můžete vytisknout na Babyonline z Bonusu pro registrované.

 

5. Kojení, výživa

U kojených dětí začínáme se zeleninovým příkrmem stejným postupem, jak je uvedeno u nekojených dětí od 4. měsíce. Nekojené děti dostávají v ranní porci adaptované mléko, dopoledne ovocný příkrm, v poledne masozeleninový příkrm, odpoledne, mléko a na noc dle chuti kaši. Kaši lze podávat již s lepkem, tj. krupicovou nebo obilninovou mléčnou instantní nebo rýžovou, velký výběr i s příchutěmi je v lékárnách.

Prořezávají se další zoubky, lze dítěti nabídnout kousek staršího pečiva, nebo piškot.

Inzerce

Anti-koliková láhev Zero Zero – zdravé trávení již od narození 

Autor: MUDr. Ludmila Vomelová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Jak nám to sluší a co již umíme?

Chci taky vložit foto

Předchozí článek 5. měsíc Další článek 7. měsíc

Související články

Poradna

Zavírání se v pokoji

| Ada1215 | 18.10.2020, 16:29

Dobrý den, dceři je 12 let a v poslední době se neustále zavírá ve svém pokoji, nechce s námi moc komunikovat a dokonce jí i vadí, nechávat otevřené dveře do svého pokoje, i když ví, že tam bez jejího vědomí nebudeme vstupovat. Snažíme se její soukromí respektovat, vždy klepeme na dveře, pokud s ní chceme mluvit. Nevím, jestli je to puberlou nebo proč nám jako rodičům přestala věřit. Podotýkám, že se u nás doma nic nezměnilo, vše funguje jako dřív. Někdy mám pocit, že jí i vadí jen moje přítomnost. Přitom jsou ale dni, kdy se spolu normálně bavíme, dokonce se mi tu a tam s něčím svěří. Ale takových chvil je čím dál méně a bojím se, aby nevymizely úplně. Vím, že má nějaké problémy s kamarádkami, ale o tom vůbec nechce mluvit. Dále mě trápí její vztah s otcem . mým manželem. Ten je na ní poměrně přísný, což vůbec není na škodu, ale mám pocit, jako by se úplně vytratilo jakékoliv prřátelství mezi ní a otcem. Dokonce se i vyjádřila v tom smylsu, že by bylo lepší, kdyby s námi vůbec nebydlel. Všechno je mi to hrozně líto. Poradíte mi, prosím, jak vylepšit komunikaci a vztahy v rodině? Jak docílit toho, aby se situace ještě nezhoršovala? Dcera ví, že ji mám moc ráda a že mlže kdykoliv přijít, pokud ji bude něco trápit. Myslím, že ví, že mi může věřit.
Děkuji za radu.

Dobrý den, u vás doma se jak píšete, nic nezměnilo, ale jak to tak vypadá, tak se změnila vaše holčička. Vaše dcera podle popisovaných projevů evidentně vstoupila do období dospívání a chová se adekvátně svému věku a vývojovému období. Vy jako rodiče respektujte její potřebu většího soukromí a zavřené dveře jejího pokoje. Naopak pokud dcera přijde a bude si s vámí chtít povídat, pak tyto chvilky využijte na maximum a snažte se na ni udělat čas a vyslechnout ji. Příležitost si s ní popovídat, dozvědět se také nějaké informace o ní a o tom co prožívá se nemusí po delší dobu opakovat a to že byste na ni neměli čas může podkopat její důvěru ve vás. Nevyzvídejte nic o vztazích s kamarádkami, nepodsouvejte jí problémy, ale naslouchejte. V případě vyzvídání se dcera ještě více uzavře do sebe a neřekne vám nic. O období dospívání bylo napsáno mnoho literatury, stačí zapátrat na internetu, který se jen hemží radami jak komunikovat s dospívajícími dětmi. Lze také vyhledat některou z poraden pro rodinu a mezilidské vztahy, kde můžete pod vedením odborníka na komunikaci v rodině pracovat. Přesto všechno se připravte na to, že toto období je pro všechny zúčastněné členy náročné, ale také důležité. Vždyť z vaší holčičky se má stát sebevědomá mladá žena. Ohledně vztahu s otcem nejsou popisované projevy také nic neobvyklého, je ale potřeba i ze strany otce zapracovat na zlepšení komunikace  a přiblížení se dceři. Na tomto místě si níže dovolím vložit odkaz na článek, který jsem v létě četla na internetu a kde možná najdete některé odpovědi na vaše dotazy.

S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Mgr. Michaela Matoušková | Babyonline | 19.10.2020, 10:28
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce