Inzerce
Inzerce
Inzerce

Růst dítěte

  1. Výška a růstové tempo
  2. Proč a jak růst dítěte sledovat?

1. Výška a růstové tempo

Růstové tempo, tj. počet centimetrů, o které dítě vyroste za určité časové období (obvykle se určuje přírůstek za rok), není během vývoje dítěte stejné. Střídají se období rychlého růstu s obdobími, kdy jsou přírůstky menší. Růstové tempo je velmi individuální, každé dítě roste jiným tempem.

Zdravý novorozenec roste velmi rychle, v prvních 6 měsících nejrychleji, potom se růst zpomalí. Během prvního roku života vyroste dítě zhruba o 25 cm, kolem 2 let se růstové tempo výrazně zpomaluje, během druhého roku vyroste asi o 12 cm. Již v tomto období je možno dítě zařadit do určitého růstového typu, takže se dá odhadnout, zda dítě bude vysoké, průměrné nebo bude nižšího vzrůstu. V průběhu třetího roku vyroste dítě asi o 9 cm, potom se růst dále zpomaluje, takže roční přírůstek činí v průměru asi 5 cm. Po 11. roce dochází k pubertálnímu výraznému urychlení růstu, u dívek začíná cca o dva roky dříve než u chlapců.

Jak již bylo řečeno na začátku, tempo růstu zejména po 11. roce věku je velice individuální, jsou děti, které rostou pomalu, což dělá starosti rodičům a mnohdy z obav o zdraví dítěte se dožadují odborného vyšetření či se přímo dotazují na hormonální léčbu. Potom najednou dítě během roku vyroste o 14 cm. Většinou se s tímto jevem setkáváme u chlapců.

Inzerce

2. Proč a jak růst dítěte sledovat?

Sledování růstu dítěte je důležité pro odhalení negativně působících faktorů, jako je nevyvážená strava, nadměrná fyzická zátěž nebo nějaké závažné onemocnění. Proto součástí každé preventivní prohlídky je měření výšky a váhy dítěte, je-li důvod, měří se dítě častěji.

Kojenci do 1 roku absolvují 9 preventivních prohlídek, při nichž se vždy měří a váží, stejně tak v 18. měsíci. Pak následuje preventivní prohlídka ve 3 letech a následně každé dva roky, při nichž se děti vždy váží a měří. Dva roky je dlouhá doba, pokud nejste nuceni navštívit dětského lékaře dříve, můžete děti měřit v mezidobí doma, nejlépe pevným kovovým nebo dřevěným metrem vestoje, bez bot a s nataženými končetinami, a to u stěny či zárubně dveří. Bývá to někdy v rodině docela oblíbená činnost.

Základní pomůckou pro sledování růstu jsou tzv. percentilové grafy, sestavované na podkladě velkých národních antropometrických studií. U nás se tyto studie provádějí každých 10 let, poslední je z roku 2001. V České republice jsou tyto grafy součástí Zdravotního a očkovacího průkazu dítěte, jejichž používání je zde velmi dobře vysvětleno, takže podle váhy, výšky a věku dítěte si můžete sami určit, jak vaše dítě prospívá.

Inzerce

garant: prof. MUDr. Hana Hrstková, CSc.

Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Růst dítěte - diskuze

  • Ubývaní na váze po operaci kýly
    Dobrý den,
    můj syn (narozen 29.10.2021, 2700g, 48cm) byl 21.1. operovaný s triselnou i pupeční kylou. Od 14. Dne je plně na UM Nutrilon AR. Před operací jedl 7x denně 150ml (dle domluvy s pediatrem) v nemocnici mi bylo řečeno, že je to příliš. Dávku jsme tedy snížili. Nyní dostává 120ml 7x denne a ubývá na váze. Pri propuštění z nemocnice v pondělí 24.1. vážil 4915g, dnes 4850g. Muzu dávku UM zvýšit? Nebo se může jednat o nějaký pooperační problém? Dnes mu jsou 3 měsíce.
    Děkuji
    Maja22   | 29.01.2022 09:47:14
    Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Hospodaření s penězi

| Tiny85 | 07.11.2023, 14:08

Dobrý den,
prosím o radu jak se řešit se synem braním peněz. Synovi je 10 let a záměrně nepíšu krádež, protože bere své peníze. Ale ne ty, které má dejme tomu v pokladničce, které si může spořit, popř. v rozumné míře utratit jak chce. Pokud dostává peníze k narozeniním, atd. větší částky, mám doma mezi dokumenty obálku, do které peníze ukládám. Syn o ní věděl, ví, že jsou to jeho peníze, ale nikdy jsme z ní na běžné utrácení nebrali a ani není úplně volně přístupná. Jedině pokud si chtěl koupit něco opravdu dražšího, jsme z ní po domluvě peníze vzali a koupili.
Že si peníze teď ve větší míře utrácí za brambůrky, pití, které bych mu nedovolila koupit, teď např. Prime to si všímám nějakou dobu,. Pokladničku má vybranou, domlouvali jsme mu, ale už jsem mu i řekla, že si utratil a tak nemá a je to jeho problém. Protože spolužáci mají to, nebo ono. Právě Prime jsem koupila k narozeninám, aby měl. S tím, že víckrát už ne. Nezakazuji mu tyto věci úplně, právě proto, aby neměl důvod lhát. Tímhle stylem se snažím řešit vše a zatím to fungovalo. Posledního půl roku je velice chytrý, na vše má odpověď a já jsem proti ostatním rodičům moc přísná. Dalším faktorem je to, že od covidu má oslabenou imunitu, bere léky. Hraje fotbal, je i se školou dost vytížený a snažím se, aby jedl pravidelně a zdravě i když mu relativně nic nezakazujeme. Ani ty brambůrky, atd. ale doma, s námi, ne nekontrolovatelně, tajně, každý den po škole,.
Ještě není tak chytrý, nebo vychytralý, takže papírky, flašky většinou najdu někde po pokoji, v batohu, atd.
Snažíme se mu vysvětlovat nějakou hodnotu peněz, ale asi převažuje to, že ostatní rodiče koupí a on chce taky.
Nevím jak se k tomuto postavit, za prvé předpokládám, že braní peněz popře, mám je teď spočítané a kontroluji, jestli ubývají.
A za druhé nevím jak moc být přísná, protože z neustálého vysvětlování, přemlouvání, handrkování se o to v jakých půjde botech, triku, co bude jíst, mám pocit, že moc mluvím a k ničem to není.
Ještě musím doplnit, že se jedná o částku odhadem kolem 2000,-. V obálce bylo více 100,200,500 bankovek, nevím přesně, ale rozhodně to není pár drobných nad kterými bych mávla rukou a to, že jsou to jeho peníze podle mne na věci nic nemění.
Myslím si, že má co chce, je jedináček, má mobil, konzoli, hezký pokoj, ne úplně vše značkové, ale normálně, k narozeninám, vánocům mu vždy pořídíme něco lepšího,.
S fotbalem jezdíme každý víkend někam, někdy i 150 km, cesta, jídlo, vybavení, vše má kvalitní, dražší, ale nemůže mít vše i když bychom na to měli, právě proto, aby věděl, že je potřeba vše nějak rozdělit.

Nechci to nějak přehnat, ale nejradší bych mu zakázala kde co a dala pocítit, že jsem opravdu zklamaná.


Děkuji

Dobrý den,

výchova k finanční gramotnosti a hospodaření s penězi je velice důležitá a postupujete naprosto správně, když se k ní snažíte syna vést a dáte mu pocítit i případné důsledky jeho "hospodaření". Takto rozhodovat je určitě vhodné nechat syna o menších částkách, jako je např. kapesné. To je dokonce možné nechat v jeho kompetencí plně. Pokud nepocítí důsledky toho, že penízky neuváženě utratil tu za brambůrky, tu za drahé pití a pak již do dalšího kapesného nic nemá, tak se s nimi hospodařit nenaučí. Jiná situace je, pokud se jedná o větší částky peněz, které dostává např. k narozeninám a jiným příležitostem, jak píšete. Tady bych vám doporučila založit třeba společně se synem nějaký spořicí účet, kde si bude penízky šetřit. Můžete se spolu předem dohodnout a naplánovat, co bude cílovou částkou a co si bude chtít za peníze většího koupit. Po uspoření této částky si pak danou věc či přání může pořídit, splnit. Pokud budete nechávat tyto větší částky peněz doma, pak je to pro takto malé dítě příliš velkým pokušením, navíc je matoucí, že to, co nazýváte jeho penězi, zároveň nemůže utratit a hrozí mu konfrontace s vámi. Syn ještě ve svých 10 letech nemá vyzrálé morálně volní vlastnosti natolik, aby tomu plně porozuměl, je potřeba jej k hospodaření s financemi vést postupně. Vždyť hospodaření s finančními prostředky je problémem i pro mnoho dospělých. Budou-li peníze v bance, kde nad nimi budete mít kontrolu, pak vám i synovi odpadne spousta starostí. Nebudete muset pohyb peněz sledovat, syna s jejich ubýváním konfrontovat či sankcionovat, on nebude tolik v pokušení a nenakoupí si nezdravé věci. Důležité je se synem neztratit vztah a kontakt, hodně s ním komunikovat, zajímat se o něj, o jeho zájmy, přátele, o jeho svět. Probrat s ním, proč si myslí, že spolužákům rodiče více dovolí, co je to konkrétně a proč myslí, že mu to nechcete dovolit vy. Na místě je také mu vaše postoje a důvody vysvětlit. Je to, jak píšete, jedináček, je tedy na komunikaci a pohyb mezi dospělými zvyklý a bude jistě o to zdatnějším komunikačním partnerem. Mluvte s ním také o vašich obavách a lásce k němu, o vaší starosti o něj, to není projev slabosti, ale naopak vaší síly a rodičovské vyspělosti a vyslechněte a nezlehčujte také jeho důvody, i když mu i tak třeba nevyhovíte. Čím lepší vztah, založený na vzájemné důvěře, se vám se synem podaří vybudovat, tím více se o tento vztah budete moci opřít v průběhu jeho puberty. Ohledně oblékání bych vám doporučila stanovit jen hrubší hranice úměrně počasí, ale volbu trička apod. bych ponechala na chlapci. Pokud zvolí nepříliš vhodné oblečení, pak si následky ponese opět sám, a to je potřeba, aby se naučil. Pokud by potíže s braním peněz, či jiné, přetrvávaly, nebo se zhoršovaly, pak můžete k individuálnější práci se synem kontaktovat buď dětského klinického psychologa či Pedagogicko-psychologickou poradnu.

S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Mgr. Michaela Matoušková | Babyonline | 20.11.2023, 20:40
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×