Inzerce
Inzerce
Inzerce

Růst dítěte

  1. Výška a růstové tempo
  2. Proč a jak růst dítěte sledovat?

1. Výška a růstové tempo

Růstové tempo, tj. počet centimetrů, o které dítě vyroste za určité časové období (obvykle se určuje přírůstek za rok), není během vývoje dítěte stejné. Střídají se období rychlého růstu s obdobími, kdy jsou přírůstky menší. Růstové tempo je velmi individuální, každé dítě roste jiným tempem.

Zdravý novorozenec roste velmi rychle, v prvních 6 měsících nejrychleji, potom se růst zpomalí. Během prvního roku života vyroste dítě zhruba o 25 cm, kolem 2 let se růstové tempo výrazně zpomaluje, během druhého roku vyroste asi o 12 cm. Již v tomto období je možno dítě zařadit do určitého růstového typu, takže se dá odhadnout, zda dítě bude vysoké, průměrné nebo bude nižšího vzrůstu. V průběhu třetího roku vyroste dítě asi o 9 cm, potom se růst dále zpomaluje, takže roční přírůstek činí v průměru asi 5 cm. Po 11. roce dochází k pubertálnímu výraznému urychlení růstu, u dívek začíná cca o dva roky dříve než u chlapců.

Jak již bylo řečeno na začátku, tempo růstu zejména po 11. roce věku je velice individuální, jsou děti, které rostou pomalu, což dělá starosti rodičům a mnohdy z obav o zdraví dítěte se dožadují odborného vyšetření či se přímo dotazují na hormonální léčbu. Potom najednou dítě během roku vyroste o 14 cm. Většinou se s tímto jevem setkáváme u chlapců.

Inzerce

2. Proč a jak růst dítěte sledovat?

Sledování růstu dítěte je důležité pro odhalení negativně působících faktorů, jako je nevyvážená strava, nadměrná fyzická zátěž nebo nějaké závažné onemocnění. Proto součástí každé preventivní prohlídky je měření výšky a váhy dítěte, je-li důvod, měří se dítě častěji.

Kojenci do 1 roku absolvují 9 preventivních prohlídek, při nichž se vždy měří a váží, stejně tak v 18. měsíci. Pak následuje preventivní prohlídka ve 3 letech a následně každé dva roky, při nichž se děti vždy váží a měří. Dva roky je dlouhá doba, pokud nejste nuceni navštívit dětského lékaře dříve, můžete děti měřit v mezidobí doma, nejlépe pevným kovovým nebo dřevěným metrem vestoje, bez bot a s nataženými končetinami, a to u stěny či zárubně dveří. Bývá to někdy v rodině docela oblíbená činnost.

Základní pomůckou pro sledování růstu jsou tzv. percentilové grafy, sestavované na podkladě velkých národních antropometrických studií. U nás se tyto studie provádějí každých 10 let, poslední je z roku 2001. V České republice jsou tyto grafy součástí Zdravotního a očkovacího průkazu dítěte, jejichž používání je zde velmi dobře vysvětleno, takže podle váhy, výšky a věku dítěte si můžete sami určit, jak vaše dítě prospívá.

Inzerce

garant: prof. MUDr. Hana Hrstková, CSc.

Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Růst dítěte - diskuze

  • Ubývaní na váze po operaci kýly
    Dobrý den,
    můj syn (narozen 29.10.2021, 2700g, 48cm) byl 21.1. operovaný s triselnou i pupeční kylou. Od 14. Dne je plně na UM Nutrilon AR. Před operací jedl 7x denně 150ml (dle domluvy s pediatrem) v nemocnici mi bylo řečeno, že je to příliš. Dávku jsme tedy snížili. Nyní dostává 120ml 7x denne a ubývá na váze. Pri propuštění z nemocnice v pondělí 24.1. vážil 4915g, dnes 4850g. Muzu dávku UM zvýšit? Nebo se může jednat o nějaký pooperační problém? Dnes mu jsou 3 měsíce.
    Děkuji
    Maja22   | 29.01.2022 09:47:14
    Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dítě

| Káča2018 | 07.03.2023, 09:26

Dobrý den, chtěla bych se s někým poradit, dřív než to půjdu řešit nějak dál. Mám dvě děti. Holka 4 roky a kluk 5 let (v září 6). S jejich otcem spolu nežijeme už dva roky. Syn měl od malinká problémy s vyprazdňováním, a v pozdějším věku jsme s tím byli i v nemocnici, kde mu "diagnostikovali " syndrom dráždivého tračníku. Bylo u nás dost časté zvracení, nebo naopak průjem. Stačilo aby ho něco podráždilo, např. kašel, a už zvracel. Jenže teď pozoruji, že má tyhle problémy, když má jet, nebo už je u otce. Není to pravidlem, ale stává se to častěji. U mě jsou v pořádk , a předám je otci a do hodiny třeba mě volá, že kluk zvrací, v jakém stavu jsem mu je jako dala. Říkám dyť se mnou byli dobří jako. A stalo se to tak už několikrát, jednou tak začal zvracet už chvilku před tím, než si pro ně měl dojet. A druhý den je v pořádku všechno. Někdy i jak dojede v neděli domů, tak je dobrej, a večer až se hodí do klidu, tak se pozvrací, ale tím to hasne. Tak už si říkám, jestli to není z nějakého psychického původu. Holka je vždy v pořádku. On je kluk i takovej citlivější. Rozhodně si nemyslím, že by otec byl na děti nějak zlej nebo tak něco, to je vyloučené. Jeden den k nám otec přijel za dětma na chvíli, a jak kluk viděl z okna, že parkuje, tak mě říká "bolí mě bříško, protože dojel táta ". My s otcem máme dobrý vztah jen tak na oko. On i po dvou letech má potřebu o mě nehezky mluvit všude, že jsem krkavčí máma a že děcka nechci a podobně. Jednou se mi stalo že děti dojely domů od otce a syn se mě ptá " tak co mami, odpočinula sis? Mělas klid od nás ". To jsou přesně slova jeho otce, on pořád potřeboval mít svůj klid. Jediný kde to kluk mohl slyšet takovou vět , je u otce. Hned sem mu to vyvrátila a řekla, že mi bylo smutno po nich a že rozhodně žádný klid od nich nepotřebuju. Když se dceři stal úraz a otec nás vezl do nemocnice, tak moje kamarádka odvezla syna k otcové matce, tím že otec pak tam za ním dojede a bude s ním. A kamarádka mě píše, že jí kluk v autě říkal, že ale chce spát s maminkou. Pak už sem otcovi řekla tak nějak oklikou, že někoho mám, aby už nechal těch pomluv, a on se začal vyptávat kluka na "strejdu". Tak já nevím, jestli to může být stresem, nebo nějak psychicky. Co myslíte, poradíte mi? Jestli to nějak řešit. Nechci mu je dávat za tu cenu, že kluk bude mít scvrklej žaludek nebo že z toho bude zvracet nebo mít nějaký stres. Předem děkuji za odpověď. Seitlová

Dobrý den, z vašeho popisu není patrné, jak často si otec děti bere, nebo jestli máte střídavou péči? V každém případě ne všechny děti dobře snáší změny, navíc se vašim dětem rozpadla rodina, přišly o jistou míru stability a bezpečí. Reakcí může být separační úzkost - strach odloučit se od nejbližší pečující osoby, v tomto případě od vás jako od matky. Na tuto úzkost a strach mohou nasedat psychosomatické obtíže, zejména u citlivého dítěte s touto dispozicí. Je zde potřeba postupovat vzhledem k synovi velmi citlivě. Neměl by určitě přijít o kontakty s otcem. Otcovská postava je v životě chlapce velmi důležitá. Bylo by ale dobré se s ohledem na aktuální situaci s tatínkem domluvit na nějakém řešení, které bude pro chlapce co nejméně stresující. Jedná se o řešení na přechodnou dobu, než syn opět získá potřebnou stabilitu a separační úzkost odezní. Tatínek by si ho mohl na omezenou dobu brávat třeba jen na procházky, výlety, nebo k sobě přes den bez spaní. Vzhledem k tomu, že domluva může být složitá, pak by bylo vhodné kontaktovat Poradnu pro mezilidské vztahy a pokusit se dojít např. prostřednictvím mediace k nějaké dohodě, kompromisu. Ohledně obtíží syna se můžete poradit také s pediatrem a případně by bylo vhodné kontaktovat dětského klinického psychologa. S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Mgr. Michaela Matoušková | Babyonline | 09.03.2023, 10:00
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce
×