Inzerce
Inzerce
Inzerce

Dítě 1. rok: 4. měsíc

  1. Jak roste dítě?
  2. Co už všechno dítě umí?
  3. Péče o dítě, prohlídky, očkování
  4. Aktivity s dítětem, spánek
  5. Kojení, výživa

1. Jak roste dítě?

Váhové přírůstky jsou úměrné fyzické aktivitě dítěte. U některých dětí už nedosahují 200 gramů týdně. Prodlužují se končetiny. Roste hlavička.

Více o růstu dítěte

2. Co už všechno dítě umí?

Při poloze na bříšku zvedá hlavičku a hrudník, opírá se o dlaně, otáčí hlavičku na strany a čile sleduje okolí. Otáčí se za zvukem, pobrukuje si a hlasitě se směje. Při poloze na zádech si hraje s ručičkama, zkouší, jak chutnají, přitahuje stehna na bříško. Chytá hračky čtyřmi prsty, paleček ještě nepoužívá. Mává hračkami a nejraději má ty, co vydávají zvuky.

Přečtěte si více o vývoji dětské psychomotoriky ve 4. měsíci.

3. Péče o dítě, prohlídky, očkování

U čtyřměsíčních dětí se zvýrazňuje slinění v důsledku prořezávání prvních zoubků. Nejčastěji to jsou dolní řezáky. Při prořezávání zoubků se může objevit tzv. syndrom prořezávání zubů – tj. rýma, kašel, lehce teplota a řidší a častější stolice. Nejedná se o nic vážného, ale raději pro jistotu navštivte dětského lékaře.

Dle stavu se kontrolují ultrazvukem kyčle. Pokud je vše v pořádku, není třeba dalších kontrol.

Podává se 3. dávka Hexavakcíny a očkování proti Streptokoku pneumoniae (dle současného očkovacího kalendáře je možno dítě začít očkovat od 9. týdne věku, nicméně o konkrétním začátku očkování by měl rozhodnout Váš dětský lékař dle klinického stavu dítěte). Více o očkování.

Prohlídka v poradně je mezi 4. a 5. měsícem.

4. Aktivity s dítětem, spánek

Doba bdělosti se prodlužuje, spánek během dne je kratší. Nejdelší interval spánku je v noci, někdy 8 – 10 hodin. V době bdělosti se dítěti plně věnujeme, psychosociálně jej stimulujeme. Můžeme navštěvovat plavání kojenců, cvičit dle odborných brožurek.

Pobyt venku je neomezený.

10 cviků před koupáním si můžete vytisknout na Babyonline z Bonusu pro registrované.

5. Kojení, výživa

U plně kojených dětí pokračujeme dále. Velcí jedlíci mohou dostat na noc kaši. Kaše má být bezlepková nemléčná, pokud nestačí, lze do ní přidat adaptované mléko.

Nekojené děti začínají dostávat taktéž kaši na noc a místo polední dávky kojení se začíná se zeleninovým příkrmem. Zelenina musí být striktně vařená ve vodě, která je vhodná pro stravu pro kojence. Začínáme bramborou, kterou rozvaříme na hustou kaši, bez soli a cukru. Podáme lžičkou, pokud dítě sní jen několik lžiček, dokrmíme mlékem. Tak činíme celý týden. Další týden k bramboře přidáme kousek mrkve, postupujeme stejně jako s bramborou – podáme lžičkou, pokud nestačí, dodáme mléko. Následující týden ke směsi brambory a mrkve přidáme kousek bílého masa – kuřecí, krůtí, králičí, lze přidat maso bio kvality. Po uvaření se musí rozmixovat. Dávka s masem je pro dítě již sytivější, proto lze s podáním mléka počkat, až si dítě zažádá.

Nadále podáváme vitamin D. Více o kojení a výživě dětí. 

Jak zavádět příkrmy včetně receptů podle nutriční terapeutky.

Autor: MUDr. Ludmila Vomelová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Předchozí článek 3. měsíc Další článek 5. měsíc

Související články

Poradna

Neklidne spaní miminka

| Lulu84@ | 24.05.2020, 23:04

Dobrý den
Mám 3tydenniho prcka,už v porodnici jsem měla málo mléka tak začali dávat HiPP combiotik a už tam měl problémy se stolici. Po kontrole u lékařky nám řekla,že mám kojit a dokrmovat Hipem,řekla jsem že má prcek špatně spaní ( při usínání pisti a trvá mu nez zabere) bylo mi řečeno,že to je kvůli prdikum.tak jsme začali dávat laktobacilky a espumizan. Nicméně kadit zacal a prdět také,ale spaní se nezlepšilo. Teď jsme vysadily prso a je to ještě horší a už nevím jak mu mám pomoci,teď se kroutí a vypadá,že si buď nemůže prdnout nebo se vykadit a pak má v plince stolici. Ale už nevím co delat,vrátit se k prsu a dokrmovat ( to nám asi vyřeší to kadeni) ale co s tím neklidným spánkem...

Dobrý den. Pokud ještě kojíte, kojte dále a vyměňte dokrmovací mléko, laktobacily a Espumisan ponechejte. NA  dokrm mléka Beba Nutrilon.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | dnes, 07:56
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce