Inzerce
Inzerce
Inzerce

Dítě 1. rok: 4. měsíc

  1. Jak roste dítě?
  2. Co už všechno dítě umí?
  3. Péče o dítě, prohlídky, očkování
  4. Aktivity s dítětem, spánek
  5. Kojení, výživa

1. Jak roste dítě?

Váhové přírůstky jsou úměrné fyzické aktivitě dítěte. U některých dětí už nedosahují 200 gramů týdně. Prodlužují se končetiny. Roste hlavička.

Více o růstu dítěte

2. Co už všechno dítě umí?

Při poloze na bříšku zvedá hlavičku a hrudník, opírá se o dlaně, otáčí hlavičku na strany a čile sleduje okolí. Otáčí se za zvukem, pobrukuje si a hlasitě se směje. Při poloze na zádech si hraje s ručičkama, zkouší, jak chutnají, přitahuje stehna na bříško. Chytá hračky čtyřmi prsty, paleček ještě nepoužívá. Mává hračkami a nejraději má ty, co vydávají zvuky.

Přečtěte si více o vývoji dětské psychomotoriky ve 4. měsíci.

3. Péče o dítě, prohlídky, očkování

U čtyřměsíčních dětí se zvýrazňuje slinění v důsledku prořezávání prvních zoubků. Nejčastěji to jsou dolní řezáky. Při prořezávání zoubků se může objevit tzv. syndrom prořezávání zubů – tj. rýma, kašel, lehce teplota a řidší a častější stolice. Nejedná se o nic vážného, ale raději pro jistotu navštivte dětského lékaře.

Dle stavu se kontrolují ultrazvukem kyčle. Pokud je vše v pořádku, není třeba dalších kontrol.

Podává se 3. dávka Hexavakcíny a očkování proti Streptokoku pneumoniae (dle současného očkovacího kalendáře je možno dítě začít očkovat od 9. týdne věku, nicméně o konkrétním začátku očkování by měl rozhodnout Váš dětský lékař dle klinického stavu dítěte). Více o očkování.

Prohlídka v poradně je mezi 4. a 5. měsícem.

4. Aktivity s dítětem, spánek

Doba bdělosti se prodlužuje, spánek během dne je kratší. Nejdelší interval spánku je v noci, někdy 8 – 10 hodin. V době bdělosti se dítěti plně věnujeme, psychosociálně jej stimulujeme. Můžeme navštěvovat plavání kojenců, cvičit dle odborných brožurek.

Pobyt venku je neomezený.

10 cviků před koupáním si můžete vytisknout na Babyonline z Bonusu pro registrované.

5. Kojení, výživa

U plně kojených dětí pokračujeme dále. Velcí jedlíci mohou dostat na noc kaši. Kaše má být bezlepková nemléčná, pokud nestačí, lze do ní přidat adaptované mléko.

Nekojené děti začínají dostávat taktéž kaši na noc a místo polední dávky kojení se začíná se zeleninovým příkrmem. Zelenina musí být striktně vařená ve vodě, která je vhodná pro stravu pro kojence. Začínáme bramborou, kterou rozvaříme na hustou kaši, bez soli a cukru. Podáme lžičkou, pokud dítě sní jen několik lžiček, dokrmíme mlékem. Tak činíme celý týden. Další týden k bramboře přidáme kousek mrkve, postupujeme stejně jako s bramborou – podáme lžičkou, pokud nestačí, dodáme mléko. Následující týden ke směsi brambory a mrkve přidáme kousek bílého masa – kuřecí, krůtí, králičí, lze přidat maso bio kvality. Po uvaření se musí rozmixovat. Dávka s masem je pro dítě již sytivější, proto lze s podáním mléka počkat, až si dítě zažádá.

Nadále podáváme vitamin D. Více o kojení a výživě dětí. 

Jak zavádět příkrmy včetně receptů podle nutriční terapeutky.

Autor: MUDr. Ludmila Vomelová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Předchozí článek 3. měsíc Další článek 5. měsíc

Související články

Poradna

Zavírání se v pokoji

| Ada1215 | 18.10.2020, 16:29

Dobrý den, dceři je 12 let a v poslední době se neustále zavírá ve svém pokoji, nechce s námi moc komunikovat a dokonce jí i vadí, nechávat otevřené dveře do svého pokoje, i když ví, že tam bez jejího vědomí nebudeme vstupovat. Snažíme se její soukromí respektovat, vždy klepeme na dveře, pokud s ní chceme mluvit. Nevím, jestli je to puberlou nebo proč nám jako rodičům přestala věřit. Podotýkám, že se u nás doma nic nezměnilo, vše funguje jako dřív. Někdy mám pocit, že jí i vadí jen moje přítomnost. Přitom jsou ale dni, kdy se spolu normálně bavíme, dokonce se mi tu a tam s něčím svěří. Ale takových chvil je čím dál méně a bojím se, aby nevymizely úplně. Vím, že má nějaké problémy s kamarádkami, ale o tom vůbec nechce mluvit. Dále mě trápí její vztah s otcem . mým manželem. Ten je na ní poměrně přísný, což vůbec není na škodu, ale mám pocit, jako by se úplně vytratilo jakékoliv prřátelství mezi ní a otcem. Dokonce se i vyjádřila v tom smylsu, že by bylo lepší, kdyby s námi vůbec nebydlel. Všechno je mi to hrozně líto. Poradíte mi, prosím, jak vylepšit komunikaci a vztahy v rodině? Jak docílit toho, aby se situace ještě nezhoršovala? Dcera ví, že ji mám moc ráda a že mlže kdykoliv přijít, pokud ji bude něco trápit. Myslím, že ví, že mi může věřit.
Děkuji za radu.

Dobrý den, u vás doma se jak píšete, nic nezměnilo, ale jak to tak vypadá, tak se změnila vaše holčička. Vaše dcera podle popisovaných projevů evidentně vstoupila do období dospívání a chová se adekvátně svému věku a vývojovému období. Vy jako rodiče respektujte její potřebu většího soukromí a zavřené dveře jejího pokoje. Naopak pokud dcera přijde a bude si s vámí chtít povídat, pak tyto chvilky využijte na maximum a snažte se na ni udělat čas a vyslechnout ji. Příležitost si s ní popovídat, dozvědět se také nějaké informace o ní a o tom co prožívá se nemusí po delší dobu opakovat a to že byste na ni neměli čas může podkopat její důvěru ve vás. Nevyzvídejte nic o vztazích s kamarádkami, nepodsouvejte jí problémy, ale naslouchejte. V případě vyzvídání se dcera ještě více uzavře do sebe a neřekne vám nic. O období dospívání bylo napsáno mnoho literatury, stačí zapátrat na internetu, který se jen hemží radami jak komunikovat s dospívajícími dětmi. Lze také vyhledat některou z poraden pro rodinu a mezilidské vztahy, kde můžete pod vedením odborníka na komunikaci v rodině pracovat. Přesto všechno se připravte na to, že toto období je pro všechny zúčastněné členy náročné, ale také důležité. Vždyť z vaší holčičky se má stát sebevědomá mladá žena. Ohledně vztahu s otcem nejsou popisované projevy také nic neobvyklého, je ale potřeba i ze strany otce zapracovat na zlepšení komunikace  a přiblížení se dceři. Na tomto místě si níže dovolím vložit odkaz na článek, který jsem v létě četla na internetu a kde možná najdete některé odpovědi na vaše dotazy.

S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Mgr. Michaela Matoušková | Babyonline | 19.10.2020, 10:28
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce