Inzerce
Inzerce
Inzerce

Dítě 1. rok: 2. měsíc

  1. Jak roste dítě?
  2. Co už všechno dítě umí?
  3. Péče o dítě, prohlídky, očkování
  4. Aktivity s dítětem, spánek
  5. Kojení, výživa

1. Jak roste dítě?

Váhové přírůstky se pohybují stále kolem 150 – 200 gramů týdně.

Více o růstu dítěte.

2. Co už všechno dítě umí?

V poloze na bříšku lépe udrží hlavičku a krátce sleduje okolí, otáčí se za světlem, barevnou hračkou a za zvukem – stále více poznává hlas blízkých – matky a otce. Poznává své tělo, hraje si s ručičkama a cucá je.

Při přitahování za ručičky má hlavu zakloněnou, ale snaží se přitáhnout ručičkama a hlavu udrží na chvíli vzpřímenou. Není ale vhodné dítě přitahovat do sedu!

Přečtěte si více o vývoji dětské psychomotoriky ve 2. měsíci.

3. Péče o dítě, prohlídky, očkování

V 6 týdnech věku dítěte jste pozváni do poradny. Kontroluje se váha dítěte, míra a obvod hlavičky. Pupík je zhojen, reakce mléčné žlázy mizí, u děvčátek se zklidňuje výtok.

Jste pozváni na kontrolní vyšetření kyčlí, které provádí ultrazvukem ortoped. Výsledek předkládáte dětskému lékaři.

V ukončeném 6. týdnu dítěte lze podat první očkování. Je to očkování proti rotavirové infekci, které se podává v kapkové formě. Toto očkování chrání dítě proti virovému onemocnění, které má za následek průjmy a zvracení dítěte. Lze ho podat do 24. týdne věku dítěte. Není to povinné očkování, rodiče si jej mohou zvolit, ale je za plnou úhradu. Dle nového doporučení lze od 9. týdne začít i s povinným očkováním – Hexavakcínou, které obsahuje očkování proti záškrtu, tetanu, černému kašli, hemofilu typu B, žloutence typu B a dětské obrně. Ale po domluvě s lékařem lze zvolit i schéma od 3. měsíce věku dítěte.

4. Aktivity s dítětem, spánek

Doba bdělosti dítěte se prodlužuje, spokojené děti pobrukují a vydávají výskavé zvuky, grimasují obličejem a možná se objeví první úsměv. Jsou rády ve společnosti. Naslouchají hlasu matky, rozhlíží se po okolí. Je vhodné dítě stimulovat hlasem, zpěvem, ukazováním hraček. Pobyt venku je neomezený, tedy pokud v zimních měsících teplota neklesá pod – 5 °C. Nad postýlku můžete umístit hrazdičku s hračkami, dítě je sleduje. Nekoordinovaně do nich bouchá a chytá je.

Doba spánku je individuální, nejdelší interval je v noci.

5. Kojení, výživa

Strava je výhradně mléčná – kojení nebo adaptované mléko, intervaly mezi jídly jsou 3 – 4 hodiny. Noční interval může být delší, někdy až 8 hodin. Nekojeným dětem nabízíme tekutiny – čaj nebo převařenou kojeneckou vodu.

Jak správně uchovávat odstříkané mléko.

Pokračuje se v podávání D vitaminu.

Autor: MUDr. Ludmila Vomelová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Jak nám to sluší a co již umíme?

Chci taky vložit foto

Předchozí článek 4. týden Další článek 3. měsíc

Související články

Poradna

Pupínky na jazyku

| Ruze97 | 13.05.2020, 10:48

Dobrý den chtěla jsem se zeptat na jazyku po obou dvou stranách na bocich jazyka se mě udělaly takové pupínky nebolí to mám to asi dlouho ale všimla jsem si toho až teď nevíte co to může být?Na zubní jdu až v červenci

Dobrý den,

bohužel bez bližšího popisu "pupínků" samotných, bližším údaji o jejich vzniku, době trvání, případných změnách apod., stejně tak bez znalosti údajů o Vašem celkovém zdravotním stavu (alergie, léky, projevy jinde na těle...) a klinického vyšetření (nebo aspoň fotografie), je škála možností, co by to mohlo být, natolik široká, že si vůbec netroufám soudit. A i odborník specializovaný na obtíže sliznic nemůže v mnoha případech vyslovit konečnou diagnózu bez histologického vyšetření dané léze. Pokud Vás pupínky jakkoli znepokojují, doporučuji kontaktovat aspoň elektronicky (se zasláním fotografie) Vašeho ošetřujícího stomatologa či praktického lékaře, kteří mají veškeré údaje o Vašem orálním i celkovém zdraví a užívaných lécích. Váš lékař by Vás v případě podezření na závažnější onemocnění odeslal např. na vyšetření krve, nebo specializované pracoviště. 

Srdečně zdravím,

MUDr. Irena Červená

MUDr. Irena Červená | Babyonline | 13.05.2020, 14:40
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce