6. týden - 3. měsíc
V této kapitole Vám nabízíme cviky ke stimulaci vývoje dítěte v období od 6. týdne až po 3. měsíc. Sestavila je pro vás zkušená fyzioterapeutka, v jejíž praxi jsme rovněž pořídili fotografie.
1. Miminko leží na zádíčkách a maminka ho chytne za ručičky a nožičky do klubíčka a převaluje ho na jeden a pak na druhý bok. Sledujeme reakci hlavičky, vždy jde spolu s tělem.
2. Položíme dítě na bříško a ručičky mu opřeme před tělem tak, aby lokty ležely před ramínky. Reakcí je snaha udržet polohu. Pozor na záklon hlavičky. Hlavička sleduje pohyb na stranu.
3. Maminka si sedne na zem, pokrčí dolní končetiny, dítě má položené zádíčky na svých stehnech. Uchopí dítě podhmatem za ramena tak, aby prsty byly položeny na ramínkách. Při povídání si s dítětem lehce stihne obě ramínka a reakcí je snaha dítěte předklonit hlavu.
4. Maminka opět sedí na zemi. Tentokrát uchopí dítě za lokty, tam kde končí loketní rýha. Stiskne oba body a dítě natahuje paže směrem vpřed, u starších dětí se ručky dotýkají.
5. Maminka leží ve 30 stupňovém úhlu, opírá se o polštář, dítě leží na jejím hrudníku. Matka ho lehkým kolébáním vychyluje do stran, malé se snaží udržet rovnováhu.
6. Maminka si položí dítě na pravou ruku tak, že prsíčka leží na dlani. Nožky dítěte jsou drženy mimo podložku. Druhá ruka matky přidržuje levé ramínko. „Pouštíme“ dítě směrem k podložce prudším pohybem (dělá parašutistu), dítě na pohyb reaguje natažením ručiček proti podložce, trénuje se obranná reakce.
7. Stejný cvik, jen v okamžiku, kdy se ručky opřou o podložku, ho stáhneme k sobě. Stimulujeme opět obrannou reakci a sledujeme otevření ruček.
8. Stejný cvik, opět jsou nožky mimo podložku a maminka se snaží vést dítě vpřed, snaha dítěte je jít jako „trakař“.