Inzerce
Inzerce
Inzerce

Dítě 1. rok: 4. týden

  1. Jak roste dítě?
  2. Co už všechno dítě umí?
  3. Péče o dítě, prohlídky, očkování
  4. Aktivity s dítětem, spánek
  5. Kojení, výživa

1. Jak roste dítě?

Miminko roste, dobře přibývá na váze, váhové přírůstky jsou stále 150 – 200 gramů týdně. Dobří jedlíci mohou tuto normu i překročit. Pokud jsou děti plně kojené, není to na závadu.

Více o růstu dítěte.

2. Co už všechno dítě umí?

V poloze na bříšku se pokouší zvedat hlavičku a chvíli sleduje okolí, fixuje se na světlo a na pestré barvy, otáčí se za zvukem. Při zvukovém podnětu už reaguje tím, že zpozorní.  Zklidní se a začne se otáčet, ale ještě nefixuje očima. Jestli dítě slyší, se dá poznat i při narození v  prvním týdnu, že má reakci na zvuk (Moorův reflex). Pak je nutné rozlišit, co by mělo miminko umět a dovednosti. V tomto týdnu již na zvuk zpozorní, zklidní se, jakoby říkalo „Co se děje?“. Reakce je tedy odlišná.

Ještě se nesměje, ale grimasuje, vydává broukavé zvuky. Nekoordinovaně pohybuje rukama a nohama. V poloze na bříšku už má tendenci zvedat hlavičku.

3. Péče o dítě, prohlídky, očkování

Pravidelně podáváte D vitamin, chodíte na vycházky a užíváte si klidu a pohody. Končíte 1. měsíc života s novým tvorečkem.

Do poradny k obvodnímu lékaři jste zváni dle klinického stavu dítěte, pokud je vše v pořádku, je návštěva v 6 týdnech věku dítěte. Neočkuje se.

4. Aktivity s dítětem, spánek

Doba bdělosti se během dne prodlužuje, nepřesahuje však dobu spánku. Pravidelný pobyt venku přispívá k otužování dítěte. Pokud nejsou velké mrazy nebo horka, doba pobytu venku není omezená.

Velmi důležitá je psychosociální stimulace - mluvte na dítě, zpívejte mu, seznamujte jej s okolním prostředím a s lidmi blízkého rodinného kruhu. Můžeme s dítětem cvičit dle odborných brožurek.

5. Kojení, výživa

Výživa dítěte je nadále výhradně mléčná – kojení nebo adaptované mléko.

Autor: MUDr. Ludmila Vomelová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Předchozí článek 2. a 3. týden Další článek 2. měsíc

Související články

Poradna

Neklidne spaní miminka

| Lulu84@ | 24.05.2020, 23:04

Dobrý den
Mám 3tydenniho prcka,už v porodnici jsem měla málo mléka tak začali dávat HiPP combiotik a už tam měl problémy se stolici. Po kontrole u lékařky nám řekla,že mám kojit a dokrmovat Hipem,řekla jsem že má prcek špatně spaní ( při usínání pisti a trvá mu nez zabere) bylo mi řečeno,že to je kvůli prdikum.tak jsme začali dávat laktobacilky a espumizan. Nicméně kadit zacal a prdět také,ale spaní se nezlepšilo. Teď jsme vysadily prso a je to ještě horší a už nevím jak mu mám pomoci,teď se kroutí a vypadá,že si buď nemůže prdnout nebo se vykadit a pak má v plince stolici. Ale už nevím co delat,vrátit se k prsu a dokrmovat ( to nám asi vyřeší to kadeni) ale co s tím neklidným spánkem...

Dobrý den. Pokud ještě kojíte, kojte dále a vyměňte dokrmovací mléko, laktobacily a Espumisan ponechejte. NA  dokrm mléka Beba Nutrilon.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | dnes, 07:56
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce