Inzerce
Inzerce
Inzerce

Procházka, návštěva lékaře, přátel - co by nemělo chybět ve výbavičce kojence či batolete?

Vše potřebné pro dítě při cestování na delší vzdálenost je popsáno v kapitole Cestování s dítětem.

Ale i při běžné procházce, návštěvě lékaře, příbuzných a přátel může dojít k nějaké nehodě, kdy bude třeba dítě přebalit, převléknout, ale také nakrmit. Protože, i když plánujete jen krátkou návštěvu či vycházku, zákony schválnosti fungují naprosto spolehlivě – a vy najednou zjistíte, že to či ono prostě chybí (náhradní dudlík, plena apod.).
Proto je účelné pořídit se pro potřeby dítěte tašku vybavenou mnoha kapsami pouze pro tyto situace, kterou vždy vezmete sebou – v kočárku ji snadno uvezete. Je samozřejmě nutné obsah tašky průběžně kontrolovat a doplňovat podle potřeby.

Jaká by měla být výbava tašky pro dítě?

 • 2 - 3 přebalovací podložky
 • cca 5 ks plen
 • čistící ubrousky a papírové kapesníčky
 • láhev s čistou vodou, malý ručníček (k omytí úst či ruček)
 • náhradní dudlík s krytem (starší kojenec s oblibou dudlík vyhodí z kočárku)
 • láhev s kojeneckou vodou, příp. dětským čajem (pokud je dítě zvyklé) – v zimním i letním období jistě oceníte termoláhev (k udržení teploty tekutiny)
 • náhradní košilku či tričko, body či kabátek (podle ročního období) – bude-li nutné dítě převléknout
 • bryndáček
 • oblíbené 2 - 3 hračky

Zdržíte-li se déle a bude nutné dítě nakrmit?

 • u plně kojeného dítěte není problém
 • dítě uměle živené - přibalíte kojeneckou vodu, mléčný přípravek a kojeneckou láhev – dávku připravíte čerstvou, nikdy sebou neberte doma připravenou mléčnou dávku! Množství mléčného prášku doma odměříte a nasypete do láhve, na místě jen přidáte potřebné množství převařené vody.
 • konzumuje-li vaše dítě přídavky, je vhodné použít pro takové situace hotovou dětskou výživu (ovocné pyré, jogurt, zelenino-masové příkrmy - není problém s ohřátím). Nezapomeňte přibalit lžičku ke krmení (raději vždy 2 kusy), pro staršího kojence či batole hrneček.

Tento seznam samozřejmě přizpůsobíte jednak předpokládané délce plánované návštěvy, ročnímu období (v létě je nutné zvýšit množství tekutin) a individuálním potřebám dítěte.

Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Výbava kojence či batolete na procházku, návštěvu lékaře, přátel. - diskuze

Poradna

Žehlení plen

| shopgirl.l | 02.07.2019, 10:17

Dobrý den,
vzhledem k tomu, že se setkávám se zcela odlišnými názory, ráda bych se zeptala na názor odborníka. Kožní lékař není v nabídce, tak jsem zvolila lékaře dětského. V říjnu budeme mít miminko a zatím jsem předvědčená o tom, že nechci používat jednorázové plenky (vyjma výletů a cest). Velmi se ale liší názory na to, že bylo vždy zažité pleny vyvářet a žehlit, přičemž dnes se stále více dočítám o praní na 60 stupňů a nežehlení. Je mi jasné, že záleží i na materiálu plínek (bambusovým se prý snižuje žehlením savost atp.). Nicméně jsem se dočetla i názory, že nebezpeční mikroby se ničí již při 57 stupních a že žehlení plenku steriluje pouze dokud nevychladne, takže pokud ji pak složím a dám do skříňky, postrádá žehlení “dezinfekční” význam. Rozhodně chci miminku dopřát to nejlepší, ale také jsem zastánce názoru “v pohodě máma, v pohodě dítě”, takže proč dělat zbytečné věci na úkor času s miminkem či odpočinku. Ale než spekulovat, ocenila bych radu lékaře a odborníka. Ať už vezmu, že bychom používali plenky klasické bavlněné a možná i bambusové.
Mockrát děkuji za Vaši odpověď a Váš čas.
Laďka S.

Dobrý den. Nemám zkušenost s bambusovými plenkami, bavlněné plenky doporučuji žehlit do 3 měsíců, nejen z důvodů lepší desinfekce, ale i zjemnění povrchu pleny.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 02.07.2019, 13:30
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce