Cestovní pas: Jak jej vyřídit nejen dítěti?

 1. Jaké typy pasu existují?
 2. Chci vyřídit pas: Kam mám jít?
 3. Co s sebou potřebuji?
 4. Co potřebují děti?
 5. Jak je to s formuláři, musím nějaký předložit?
 6. Vyzvednutí pasu

Pojedete s dítětem do zahraničí? Nebo tam dokonce bude cestovat samo? Kam Vám stačí pouze občanský průkaz a kam potřebujete pas s biometrickými údaji?

S blížícím se létem a dobou dovolených jsme pro Vás připravili návod, jak postupovat, chcete-li nechat dítěti vyřídit nový cestovní pas. V rámci Evropské unie je možné použít při vycestování do zahraničí platný občanský průkaz. Pokud se však chystáte do zemí mimo Evropskou unii nebo prostě potřebujete cestovní pas z jakéhokoli jiného důvodu, pak Vám snad alespoň trošku pomůže náš článek.

1. Jaké typy pasu existují?

Než se vydáte na úřad, je potřeba se nejprve rozhodnout, zda budete žádat o vydání pasu se strojově čitelnými údaji a s nosičem dat s biometrickými údaji či bez strojově čitelných údajů a bez nosiče dat s biometrickými údaji. Rozdíl mezi těmito dvěma variantami pasů je jak v platnosti, tak v ceně.

Cestovní pas se strojově čitelnými údaji a s nosičem dat s biometrickými údaji

Jeho vyřízení trvá přibližně 1 měsíc. Dětem do 15 let je vydáván na dobu 5 let, občanům starším 15 let na dobu 10 let. V případě dětí do 15 let stojí vyřízení pasu 100 Kč, občané starší 15 let pak zaplatí 600 Kč.

Cestovní pas bez strojově čitelných údajů a bez nosiče dat s biometrickými údaji

Tuto možnost většinou lidé volí, potřebují-li pas vyřídit ve lhůtě kratší než 30 dnů. Cestovní pas bez strojově čitelných údajů je vydáván na dobu 6 měsíců a jeho cena je 1 500 Kč, děti mladší 15 let pak zaplatí 1 000 Kč.

Některé země vyžadují pas se strojově čitelnými údaji, jiné zase platnost pasu delší 6 měsíců či platnost další měsíce po odcestování. Proto je v těchto případech lepší vyřízení pasu se strojově čitelnými údaji a nosičem dat s biometrickými údaji a platností 10 let (v případě dospělých). Hodit se Vám bude při vycestování např. do USA, Kanady, Austrálie, Thajska, Ruska, Spojených arabských emirátů, Madagaskaru, Mexika, Mauricius, Maledivy, Malajsie, Maroka, Kolumbie, Jižní Korea, Izraele, Jamajku, Indie, Honduras, Filipíny, Egypta, Brazílie, Bahamy. V každém případě doporučujeme si před odjezdem zjistit aktuální požadavky a doporučení, a to na webových stránkách ministerstva zahraničí ČR či zastupitelského úřadu země, kterou plánujete navštívit.

2. Chci vyřídit pas, kam mám jít?

Opět záleží na tom, kterou variantu cestovního dokladu si zvolíte. My se však zaměříme na postup při vyřízení cestovního pasu se strojově čitelnými údaji a s nosičem dat s biometrickými údaji, tzn. s dobou platností na 10 let (u osob do 15 let na s dobou platnosti 5 let). Biometrickými údaji se rozumí fotografie a u občanů starších 12 let také otisky prstů.

O vydání pasu se strojově čitelnými údaji a s nosičem dat s biometrickými údaji můžete požádat u obecního úřadu obce s rozšířenou působností, v hlavním městě Praze u úřadu městské části Praha 1 až 22, v Brně, Ostravě a Plzni u magistrátu, v jejichž správním obvodu jste přihlášeni k trvalému pobytu, tzn. není možné žádat o vydání nového cestovního dokladu mimo místo trvalého pobytu.

Nejprve si zjistěte úřední hodiny pro občany. Většinou bývají v pondělí a středu od 8 do 17 hodin a v ostatní dny od 8 do 12 hodin.

3. Co s sebou potřebuji?

-    platný občanský průkaz

4. Co potřebují děti?

-    rodný list
-    občanský průkaz zákonného zástupce

POZOR: Od 26. června 2012 končí platnost zápisů dětí v cestovních dokladech rodičů, každý občan ČR (včetně dětí) tak musí mít při cestě do zahraničí vlastní cestovní doklad. Pro občany mladší 15 let lze od 1. ledna 2012 požádat rovněž o vydání občanského průkazu.

5. Jak je to s formuláři, musím nějaký předložit?

Žádost o vydání cestovního pasu se strojově čitelnými údaji a nosičem dat s biometrickými údaji se podává elektronicky, tzn. pouze předložíte doklad k vydání pasu, například občanský průkaz. Stejně tak nepředkládáte fotografii, budete vyfotografováni na místě. Musíte se tedy dostavit osobně, a to i Vaše děti, chcete-li pas i pro ně.

6. Vyzvednutí pasu

Také vyzvednout pas si musíte přijít osobně. Za dítě mladší 15 let může pas převzít jeho zákonný zástupce.

Zdroje:
Ministerstvo zahraničních věcí České republiky, http://www.mzv.cz/jnp/
Ministerstvo vnitra České republiky, http://www.mvcr.cz/ministerstvo-vnitra-ceske-republiky.aspx

Cestování s dítětem

Lékárnička na cesty

Dítě v létě

Vychytávky k cestování - Renča: S mrňouskem k moři

Připravila Andrea Veselá.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Cestovní pas: Jak jej vyřídit nejen dítěti? - diskuze

 • Vyřízení cestovního pasu
  Děkuju za článek, škoda, že jsem ho neobjevila dřív. Cestovní pas už se mně i dětem vyřizuje. Nakonec mi s tím vším pomohl tento článek - https://www.vimvic.cz/clanek/jak-na-vyrizeni-cestovniho-pasu - díky kterému jsem se na to dobře připravila, a tak bylo všechno podstatně snadnější. Už se těším na letní dovolenou, chystáme se totiž na cestu po Karibiku :-)
  Naty321   | 03.05.2018 23:05:53
  Reagovat | URL příspěvku
 • Zrovna dnes ráno jsem vyřizovala cestovní doklad pro malou, ale radši jsem zvolila občanku, je levnější a po EU stačí a tím že malé dítko se mění skoro pořád je mi jasné že na jaře budu dělat doklad nový.
  U nás to na úřadě mají vychytané, mají nachystanou jídelní židličku, na ní teda 2-3 balíky s papíry   , foto se povedlo na první cvaknutí, úřednice milá ochotná pomoci fakt super 
  Ady.S   | 09.07.2014 10:43:59
  Reagovat | URL příspěvku
 • Tento týden si jdeme pas vyzvednout, abychom mohli vyrazit nakupovat do Němec a neměli sebou malého pašeráčka :o). Nejvíc mě pobavilo focení - prej maminko, dejte si na sebe plínku, aby bylo bílé pozadí. Ale jak to mám udělat, když mám malého na klíně, sám se neudrží a oni mi nepomohou :oD. Takže jsem mu to hodila přes hlavu a než jsem to stáhla stáhnout za něj, tak to strhnul dolů :oD. Pán za přepážkou to okomentoval: "Marečku, co ta mamka blbne, viď." :oD to teda díky :oD
  Buik   | 10.09.2012 07:10:10 | Reakcí: 4, poslední: 10.09.2012 18:55:07
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   U nás mají dětskou židličku na jídlo, když jsem byla s Ondrou tak v první chvíli ji napadlo že tam posadí Ondru co má 3,5 roku 
   Ady.S   | 10.09.2012 16:14:46
   Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE:
    Mno, to je lepší řešení, si myslím.
    Buik   | 10.09.2012 17:40:01
    Reagovat | URL příspěvku
    • \
     RE:
     Byla jsem v lednu a fakt dobře vymakaný, pro malé židlička, pro větší měla podstavec plus ještě balíky papíru aby byli víš dle potřeby. Možná je to i na inteligenci těch co to obsluhují.
     Ady.S   | 10.09.2012 18:04:17
     Reagovat | URL příspěvku
 • Pozor informace zde jsou zastarale. Pro deti uz nepotrebujete zadost o statni obcanstvi.
  Zde par info:
  Řízení o žádosti o vydání cestovního pasu bez strojově čitelných údajů a bez nosiče dat s biometrickými údaji

  občanu mladšímu 15 let
  - vyplněná žádost (modrá)
  - 2 fotografie nezletilého ze současnosti nebo vas vyfoti na miste
  - rodný list nezletilého (originál nebo ověřená kopie)
  - platný občanský průkaz zákonného zástupce
  - cestovní pas, pokud byl nezletilý jeho držitelem
  - V případě vydání prvního cestovního pasu podklady pro ověření státního občanství občana– rodné listy rodičů občana. Dále rodné listy prarodičů občana. Ty se nevyžadují, pokud alespoň jeden z nich je narozen před 1.1.1954. Pokud jsou všichni prarodiče narozeni po 1.1.1954, postačí rodný list jednoho z nich. Osvědčení o státním občanství se vyžaduje v případě pochybností např. jeden z rodičů je cizinec, po návratu z dlouhodobého pobytu v cizině apod.

  občanu staršímu 15 let a mladšímu 18 let
  - vyplněná žádost (modrá)
  - 2 fotografie nezletilého ze současnosti
  - rodný list nezletilého (originál nebo ověřená kopie)
  - platný občanský průkaz nezletilého
  - platný občanský průkaz zákonného zástupce
  - cestovní pas, pokud byl nezletilý jeho držitelem
  AndyHol   | 17.05.2012 14:12:25 | Reakcí: 2, poslední: 17.05.2012 17:42:01
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   V součastnosti jsou tvé inoforma zastaralé. Pokuď si teď dojdeš vyřídit pas pro dítě žádný papír ostátním občanství nepotřebuješ, stejně tak žádnou fotografii, tu dělají jenom na místě. Autoři článku jej aktualizovali.
   Ady.S   | 17.05.2012 17:36:22
   Reagovat | URL příspěvku
 • AHA!
  Vidis,tak i tam dite potrebuje potvrzeni o statnim obcanstvi.Ja jsem se tu trochu telefonicky dohadovala s pani na ambasade,ze je zvlastni,ze dcera potrebuje dukoz o statnim obcanstvi - vzdyt prece rodny list je dostatecne potvrzeni.Navic jsmeargumentovala,ze ji mam zapsanou v mem pase.To uz pry ale neplati a neda se to tak vzit,jako,ze mela predtim cestovni pas.
  Zde uz by se o to nestihlo zazadat pred terminemkdu o pas na ambasady letim zazadat ja,tak jsem se nakonec rozhodla,ze zarizeni jejiho ceskeho pasu necham az na dobu kdy budem v Cechach.Nicmene o to potvrzeni o statnim obcanstvi zazadam dopredu pres ambasadu aby uz to tam bylo.Momichodem ta zadost o to tady stoji cca 170,-Kc. A dospely pas pak mnohem vice, nez kdybych to zarizovala v CR - neco kolem 1500,-Kc.

  To s tim oddacim listem prarodicu mi take nikdo nesdelil - doufam,ze to potreba nebude (muj otec je rocnik 54)- no to se asi dozvim v dokumentu k vyplneni.
  No nicmene jsem rada,ze to jsou tedy stejna pravidla jako bych to zarizovala v CR, protoze jinam mi to neslo do hlavy,proc by to melo byt jine.Jen jediny rozdil je,ze mi tvrdili,ze i trilete dceri budou snimat otisky
  janney   | 04.08.2011 01:22:56
  Reagovat | URL příspěvku
 • Zírám
  No tak to je pakárna na entou. Takže já, občan ČR, manžel jakbysmet, dítě narozené v ČR, budu žádat o vydání českého občanství pro své dítě? Kde to, proboha, žijeme!
  Vcelku by mě to netrápilo, ale bydlíme u hranic a běžně se tu po cyklostezce jezdí do Němec. Když jsem se ptala na úřadě, paní mi řekla, že zápis dítěte v občance není průkazem totožnosti dítěte a tudíž ho nelze užít coby cestovního dokladu. Ale že to tak lidi také dělají. No jo, ale riskujte to. Hlídky na hranicích (a poblíž) bývají. Už se vidím, jak svou lámanou angličtinou něco vysvětluju německému celníkovi.
  calensarn   | 28.04.2011 12:32:06 | Reakcí: 5, poslední: 29.04.2011 19:36:56
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: Zírám
   Tak ještě dodatek. To, co je v článku napsáno, je nesmysl. Volala jsem na pasovku a žádné oddací listy prarodičů vůbec nejsou potřeba, ať se narodili kdykoli, dokonce stačí rodný list jen jednoho z rodičů.
   Takže příště prosím neděste ubohé čtenářky.Děkuji. 
   calensarn   | 28.04.2011 19:03:01
   Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE: Zírám
    Dobrý den,
    jelikož jsem sama tuto proceduru absolvovala, nedovolila bych si vymýšlet nebo dokonce děsit čtenářky. Jestli u Vás nechtějí u prarodičů narozených po určitém roce oddací listy, buďte za to ráda, bohužel v Brně žádají.
    Calamity J.   | 29.04.2011 07:42:01
    Reagovat | URL příspěvku
    • \
     RE: Zírám
     Tak to se omlouvám a zároveň vás velice lituju.
     calensarn   | 29.04.2011 07:47:07
     Reagovat | URL příspěvku
     • \
      RE: Zírám
      Děkuji, nic se neděje, pěkně jsem si tam "asertivně pobrečela", bohužel na špatném hrobě. Obávám se, že se mé poznámky z jejich strachu o místo dále nedostaly. Také jsem si u toho brečení vzpomněla na jistě hodně drahou kampaň na "jakési Czechpointy". 
      Calamity J.   | 29.04.2011 08:11:19
      Reagovat | URL příspěvku
  • \
   RE: Zírám
   Kdyžjel syn se školou do Anglie a já jsem vyřizovala pas ,tak po mě samozřejmě chtěli potvrzení o občanství a k tomu je potřeba rodný list,oddací list rodičů(to jsem nepochopila proč a dost se u toho vztekla,takže dál to vyřizoval manžel,protože já jsem zuřila na "entou").
   sandina   | 29.04.2011 19:36:56
   Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Spánek

| Borkovcová | dnes, 13:13

Dobrý den, ráda bych se ještě zeptala, už v porodnici spal syn v tom klasickém vozíku, který se v porodnicích používá a má takový lehký "spád", že spí vodorovně, jen s hlavičkou lehce výš, než zbytek těla. Nyní mám problém, že vůbec neusne ve své postýlce v klasické poloze a musím vymýšlet, jak ho uspat tak aby byl takto lehce nakloněn, což je buď v náručí a nebo nějak krkolomně vypodložen prostor mezi mýma nohama. Když ho chci potom uložit na rovno, hned během 5 min se vzbudí a je nespokojený.zkouším už 5.dnem a je to pořád stejné. Malý má 9 dní, tak nevím, jestli ho mám trápit a nechat plakat dokud znovu neusne, nebo jak jinak si poradit. Budu moc ráda za jakoukoliv radu...

Dobrý den. I v postýlce můžete zvýšit polohu tím, že pod matraci dáte klínek, nebo podložíte nožičky postele v hlavové části.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | dnes, 13:01
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce