Inzerce
Inzerce
Inzerce

Cestovní pas: Jak jej vyřídit nejen dítěti?

 1. Jaké typy pasu existují?
 2. Jak dlouho trvá vyřízení cestovního pasu a kolik to stojí?
 3. Cestovní pasy vydané do 24 hodin nebo 5 dnů
 4. Cestování do členských států EU a do ostatních států
 5. Chci vyřídit pas: Kam mám jít?
 6. Co s sebou potřebuji?
 7. Co potřebují děti?
 8. Jak je to s formuláři, musím nějaký předložit?
 9. Vyzvednutí pasu

Pojedete s dítětem do zahraničí? Nebo tam dokonce bude cestovat samo? 

S blížícím se létem a dobou dovolených jsme pro Vás připravili návod, jak postupovat, chcete-li nechat dítěti vyřídit nový cestovní pas. V rámci Evropské unie je možné použít při vycestování do zahraničí platný občanský průkaz. Pokud se však chystáte do zemí mimo Evropskou unii nebo prostě potřebujete cestovní pas z jakéhokoli jiného důvodu, pak Vám snad alespoň trošku pomůže náš článek.

1. Jaké typy pasu existují?

Platné jsou pouze cestovní pasy se strojově čitelnými údaji a s nosičem dat (čipem) s biometrickými údaji – zobrazením obličeje a u občanů ve věku od 12 let s otisky prstů. Cestovní pas je zhotoven ve formě knížky o 34 stránkách. Desky jsou plátěné, barvy bordó se zlatou ražbou. Od stránky 3 po zadní předsádku je v dolní části perforováno číslo pasu.

Jedná se o jediný platný typ cestovního pasu (vydávání cestovních pasů bez strojově čitelných údajů a bez nosiče dat s biometrickými údaji s dobou platnosti 6 měsíců bylo zrušeno k 1. lednu 2016). 

2. Jak dlouho trvá vyřízení cestovního pasu a kolik to stojí?

Cestovní pas se vydává ve lhůtě 30 dnů, je-li žádost podána u zastupitelského úřadu, ve lhůtě 120 dnů. Dětem do 15 let je vydáván na dobu 5 let, občanům starším 15 let na dobu 10 let

V případě dětí do 15 let stojí vyřízení pasu 100 Kč, občané starší 15 let pak zaplatí 600 Kč

Dobu platnosti cestovního pasu nelze prodloužit.

Inzerce

3. Cestovní pasy vydané do 24 hodin nebo 5 dnů

Cestovní pas vydaný ve lhůtě do 24 hodin pracovního dne lze převzít pouze u Ministerstva vnitra a cena se pohybuje od 2 000 – 6 000 Kč. Cestovní pas vydaný ve lhůtě do 5 pracovních dnů lze převzít u obecního úřadu obce s rozšířenou působností, u kterého občan podal žádost o jeho vydání, cena je 1000 Kč nebo u Ministerstva vnitra, kde je cena 3 000 Kč.

4. Cestování do členských států Evropské unie a do ostatních států

Před cestou do zahraničí byste si měli zkontrolovat, zda máte platný cestovní doklad. Držitel cestovního pasu se strojově čitelnými údaji a s nosičem dat s biometrickými údaji je podle zákona o cestovních dokladech oprávněn požádat u kteréhokoliv orgánu oprávněného k vydání tohoto pasu o ověření funkčnosti nosiče dat a správnosti údajů v něm zpracovaných biometrických údajů a osobních údajů. Dále je třeba zjistit podmínky vstupu a pobytu v daném státě. Cestujete-li do členských států Evropské unie, postačuje ke vstupu a pobytu na území těchto států platný cestovní doklad. Při cestě do ostatních států je třeba zjistit, zda se kromě platného cestovního dokladu uplatňují další podmínky vstupu a pobytu, zejména:

 • zda má Česká republika s daným státem uzavřenou bezvízovou dohodu či nikoliv. Bezvízová dohoda stanoví, po jakou dobu a na jaké cestovní doklady se lze v daném státě zdržovat bez víza (např. pro bezvízové cesty do USA lze použít pouze cestovní pas se strojově čitelnými údaji a s nosičem dat s biometrickými údaji).
 • zda daný stát požaduje minimální platnost cestovního dokladu v souvislosti se vstupem a pobytem na svém území.

Zjistěte si také, zda stát, kam se chystáte, vyžaduje souhlasu rodiče s cestou dítěte, pokud by cestovalo v doprovodu jiné osoby. Vzor takového souhlasu je uveřejněn internetových stránkách Ministerstva zahraničních věcí

5. Chci vyřídit pas, kam mám jít?

Žádost o vydání cestovního pasu lze podat: 

 • u kteréhokoliv obecního úřadu obce s rozšířenou působností, v hlavním městě Praze u úřadu městské části Praha 1 až 22, jedná-li se o cestovní pas vydávaný ve lhůtě 30 dnů, nebo ve zkrácených lhůtách do 24 hodin pracovního dne anebo do 5 pracovních dnů,
 • u Ministerstva vnitra, jedná-li se o cestovní pas vydávaný ve zkrácených lhůtách do 24 hodin pracovního dne nebo do 5 pracovních dnů,
 • v zahraničí u zastupitelského úřadu České republiky s výjimkou konzulárního úřadu vedeného honorárním konzulárním úředníkem.

Žádost o vydání cestovního pasu ve zkrácených lhůtách nelze podat u zastupitelského úřadu.

Inzerce

Nejprve si zjistěte úřední hodiny pro občany. Většinou bývají v pondělí a středu od 8 do 17 hodin a v ostatní dny od 8 do 12 hodin.

6. Co s sebou potřebuji?

-   platný občanský průkaz (případně rodný nebo oddací list) nebo doklad o státním občanství (doklad o státním občanství se vyžaduje při vydání prvního cestovního pasu občanovi, který nemá trvalý pobyt na území České republiky)

7. Co potřebují děti?

Dítě mladší 15 let musí mít vlastní cestovní pas. Lze ale i dítěti mladšímu 15 let lze na žádost rodiče vydat občanský průkaz, který je možné použít jako cestovní doklad k cestě do států Evropské unie nebo i dalších států, které uznaly občanský průkaz jako cestovní doklad. 

 

-    doklady prokazující oprávněnost k podání žádosti zákonným zástupcem za občana mladšího 15 let, například: rodný list nebo občanský průkaz rodiče, v němž je dítě mladší 15 let zapsáno;
-    občanský průkaz zákonného zástupce

Inzerce

Dítě musí být při podání žádosti přítomno, protože se pořizují jeho biometrické údaje - fotografie, resp. zobrazení obličeje, a u dítěte ve věku od 12 let také otisky prstů. 

POZOR: Od 26. června 2012 končí platnost zápisů dětí v cestovních dokladech rodičů, každý občan ČR (včetně dětí) tak musí mít při cestě do zahraničí vlastní cestovní doklad. Pro občany mladší 15 let lze od 1. ledna 2012 požádat rovněž o vydání občanského průkazu.

8. Jak je to s formuláři, musím nějaký předložit?

doklady prokazující oprávněnost k podání žádosti zákonným zástupcem za občana mladšího 15 let, například: rodný list nebo občanský průkaObčan nepodává žádost o vydání cestovního pasu na vyplněném úředním tiskopisu, pouze předloží doklady potřebné k vydání cestovního pasu, např. občanský průkaz. Občan nepředkládá fotografii, protože fotografii pořizuje příslušný úřad při podání žádosti - proto se občan musí k němu osobně dostavitz rodiče, v němž je dítě mladší 15 let zapsáno;

6. Vyzvednutí pasu

Také vyzvednout pas si musíte přijít osobně. Za dítě mladší 15 let může pas převzít jeho zákonný zástupce.

Zdroje:
Ministerstvo zahraničních věcí České republiky, http://www.mzv.cz/jnp/
Ministerstvo vnitra České republiky, https://www.mvcr.cz/clanek/osobni-doklady-642319.aspx?q=Y2hudW09NQ%3d%3d

Cestování s dítětem

Lékárnička na cesty

Dítě v létě

Vychytávky k cestování - Renča: S mrňouskem k moři

Připravila Andrea Veselá, aktualizace 2019 Bc. Andrea Blažková, DiS.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Cestovní pas: Jak jej vyřídit nejen dítěti? - diskuze

 • Vyřízení cestovního pasu
  Děkuju za článek, škoda, že jsem ho neobjevila dřív. Cestovní pas už se mně i dětem vyřizuje. Nakonec mi s tím vším pomohl článek díky kterému jsem se na to dobře připravila, a tak bylo všechno podstatně snadnější. Už se těším na letní dovolenou, chystáme se totiž na cestu po Karibiku :-)
  Naty321   | 02.07.2019 14:18:17
  Reagovat | URL příspěvku
 • Zrovna dnes ráno jsem vyřizovala cestovní doklad pro malou, ale radši jsem zvolila občanku, je levnější a po EU stačí a tím že malé dítko se mění skoro pořád je mi jasné že na jaře budu dělat doklad nový.
  U nás to na úřadě mají vychytané, mají nachystanou jídelní židličku, na ní teda 2-3 balíky s papíry   , foto se povedlo na první cvaknutí, úřednice milá ochotná pomoci fakt super 
  Ady.S   | 09.07.2014 10:43:59
  Reagovat | URL příspěvku
 • Tento týden si jdeme pas vyzvednout, abychom mohli vyrazit nakupovat do Němec a neměli sebou malého pašeráčka :o). Nejvíc mě pobavilo focení - prej maminko, dejte si na sebe plínku, aby bylo bílé pozadí. Ale jak to mám udělat, když mám malého na klíně, sám se neudrží a oni mi nepomohou :oD. Takže jsem mu to hodila přes hlavu a než jsem to stáhla stáhnout za něj, tak to strhnul dolů :oD. Pán za přepážkou to okomentoval: "Marečku, co ta mamka blbne, viď." :oD to teda díky :oD
  Buik   | 10.09.2012 07:10:10 | Reakcí: 4, poslední: 10.09.2012 18:55:07
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   U nás mají dětskou židličku na jídlo, když jsem byla s Ondrou tak v první chvíli ji napadlo že tam posadí Ondru co má 3,5 roku 
   Ady.S   | 10.09.2012 16:14:46
   Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE:
    Mno, to je lepší řešení, si myslím.
    Buik   | 10.09.2012 17:40:01
    Reagovat | URL příspěvku
    • \
     RE:
     Byla jsem v lednu a fakt dobře vymakaný, pro malé židlička, pro větší měla podstavec plus ještě balíky papíru aby byli víš dle potřeby. Možná je to i na inteligenci těch co to obsluhují.
     Ady.S   | 10.09.2012 18:04:17
     Reagovat | URL příspěvku
 • Pozor informace zde jsou zastarale. Pro deti uz nepotrebujete zadost o statni obcanstvi.
  Zde par info:
  Řízení o žádosti o vydání cestovního pasu bez strojově čitelných údajů a bez nosiče dat s biometrickými údaji

  občanu mladšímu 15 let
  - vyplněná žádost (modrá)
  - 2 fotografie nezletilého ze současnosti nebo vas vyfoti na miste
  - rodný list nezletilého (originál nebo ověřená kopie)
  - platný občanský průkaz zákonného zástupce
  - cestovní pas, pokud byl nezletilý jeho držitelem
  - V případě vydání prvního cestovního pasu podklady pro ověření státního občanství občana– rodné listy rodičů občana. Dále rodné listy prarodičů občana. Ty se nevyžadují, pokud alespoň jeden z nich je narozen před 1.1.1954. Pokud jsou všichni prarodiče narozeni po 1.1.1954, postačí rodný list jednoho z nich. Osvědčení o státním občanství se vyžaduje v případě pochybností např. jeden z rodičů je cizinec, po návratu z dlouhodobého pobytu v cizině apod.

  občanu staršímu 15 let a mladšímu 18 let
  - vyplněná žádost (modrá)
  - 2 fotografie nezletilého ze současnosti
  - rodný list nezletilého (originál nebo ověřená kopie)
  - platný občanský průkaz nezletilého
  - platný občanský průkaz zákonného zástupce
  - cestovní pas, pokud byl nezletilý jeho držitelem
  AndyHol   | 17.05.2012 14:12:25 | Reakcí: 2, poslední: 17.05.2012 17:42:01
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   V součastnosti jsou tvé inoforma zastaralé. Pokuď si teď dojdeš vyřídit pas pro dítě žádný papír ostátním občanství nepotřebuješ, stejně tak žádnou fotografii, tu dělají jenom na místě. Autoři článku jej aktualizovali.
   Ady.S   | 17.05.2012 17:36:22
   Reagovat | URL příspěvku
 • AHA!
  Vidis,tak i tam dite potrebuje potvrzeni o statnim obcanstvi.Ja jsem se tu trochu telefonicky dohadovala s pani na ambasade,ze je zvlastni,ze dcera potrebuje dukoz o statnim obcanstvi - vzdyt prece rodny list je dostatecne potvrzeni.Navic jsmeargumentovala,ze ji mam zapsanou v mem pase.To uz pry ale neplati a neda se to tak vzit,jako,ze mela predtim cestovni pas.
  Zde uz by se o to nestihlo zazadat pred terminemkdu o pas na ambasady letim zazadat ja,tak jsem se nakonec rozhodla,ze zarizeni jejiho ceskeho pasu necham az na dobu kdy budem v Cechach.Nicmene o to potvrzeni o statnim obcanstvi zazadam dopredu pres ambasadu aby uz to tam bylo.Momichodem ta zadost o to tady stoji cca 170,-Kc. A dospely pas pak mnohem vice, nez kdybych to zarizovala v CR - neco kolem 1500,-Kc.

  To s tim oddacim listem prarodicu mi take nikdo nesdelil - doufam,ze to potreba nebude (muj otec je rocnik 54)- no to se asi dozvim v dokumentu k vyplneni.
  No nicmene jsem rada,ze to jsou tedy stejna pravidla jako bych to zarizovala v CR, protoze jinam mi to neslo do hlavy,proc by to melo byt jine.Jen jediny rozdil je,ze mi tvrdili,ze i trilete dceri budou snimat otisky
  janney   | 04.08.2011 01:22:56
  Reagovat | URL příspěvku
 • Zírám
  No tak to je pakárna na entou. Takže já, občan ČR, manžel jakbysmet, dítě narozené v ČR, budu žádat o vydání českého občanství pro své dítě? Kde to, proboha, žijeme!
  Vcelku by mě to netrápilo, ale bydlíme u hranic a běžně se tu po cyklostezce jezdí do Němec. Když jsem se ptala na úřadě, paní mi řekla, že zápis dítěte v občance není průkazem totožnosti dítěte a tudíž ho nelze užít coby cestovního dokladu. Ale že to tak lidi také dělají. No jo, ale riskujte to. Hlídky na hranicích (a poblíž) bývají. Už se vidím, jak svou lámanou angličtinou něco vysvětluju německému celníkovi.
  calensarn   | 28.04.2011 12:32:06 | Reakcí: 5, poslední: 29.04.2011 19:36:56
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: Zírám
   Tak ještě dodatek. To, co je v článku napsáno, je nesmysl. Volala jsem na pasovku a žádné oddací listy prarodičů vůbec nejsou potřeba, ať se narodili kdykoli, dokonce stačí rodný list jen jednoho z rodičů.
   Takže příště prosím neděste ubohé čtenářky.Děkuji. 
   calensarn   | 28.04.2011 19:03:01
   Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE: Zírám
    Dobrý den,
    jelikož jsem sama tuto proceduru absolvovala, nedovolila bych si vymýšlet nebo dokonce děsit čtenářky. Jestli u Vás nechtějí u prarodičů narozených po určitém roce oddací listy, buďte za to ráda, bohužel v Brně žádají.
    Calamity J.   | 29.04.2011 07:42:01
    Reagovat | URL příspěvku
    • \
     RE: Zírám
     Tak to se omlouvám a zároveň vás velice lituju.
     calensarn   | 29.04.2011 07:47:07
     Reagovat | URL příspěvku
     • \
      RE: Zírám
      Děkuji, nic se neděje, pěkně jsem si tam "asertivně pobrečela", bohužel na špatném hrobě. Obávám se, že se mé poznámky z jejich strachu o místo dále nedostaly. Také jsem si u toho brečení vzpomněla na jistě hodně drahou kampaň na "jakési Czechpointy". 
      Calamity J.   | 29.04.2011 08:11:19
      Reagovat | URL příspěvku
  • \
   RE: Zírám
   Kdyžjel syn se školou do Anglie a já jsem vyřizovala pas ,tak po mě samozřejmě chtěli potvrzení o občanství a k tomu je potřeba rodný list,oddací list rodičů(to jsem nepochopila proč a dost se u toho vztekla,takže dál to vyřizoval manžel,protože já jsem zuřila na "entou").
   sandina   | 29.04.2011 19:36:56
   Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Suchá kůže na obličeji

| Erumane | 17.04.2024, 13:52

Dobry den, chtela bych poradit co dceri na oblicejik. Vyzkouseli jsme od hydratacnich kremu, pres detske olejicky az k cbd oleji ale porad ma suchou pokozku ale pouze na obliceji. Na licka jsme pouzivali i zinkovou mast nebo ted posledne Atopicderm od Saloos ale nic nezabira. Dcera ukonceny 5ty mesic, prikrmy ma zeleninu a maso, je na UM.

Dekuji moc za radu

Dobrý den,

je to příznak kojenecké seborrhoey, požádejte o kožní vyšetření, přechodně Bepanthen sensiderm.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 17.04.2024, 19:50
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×