Dítě v létě
Tak už je zase konec školního roku a dětem školákům nastává vytoužený čas letních radovánek. Někteří budou trávit čas na letních táborech, u prarodičů, s rodiči a svými sourozenci, jiní využijí nabídek jazykových kurzů, starší školáci si zase budou chtít přivydělat na různých brigádách. Ať už budou vaše děti trávit čas v tuzemsku či zahraničí, nechť se všem prázdniny vydaří bez úhony na zdraví.
Malé děti a kojenci s největší pravděpodobností zůstanou v péči svých rodičů, především maminek, ale také budou jistě během dne co nejvíce na čerstvém vzduchu a slunečním paprskům se úplně nevyhnou.
O problémech s opalováním se v posledních letech hodně mluví v souvislosti se stoupajícím výskytem rakoviny kůže díky změnám ozónové vrstvy.
Na našich stránkách naleznete také exkluzivně provedený a přehledně zpracovaný test opalovacích prostředků pro děti.
Opalovat nebo neopalovat?
Starší generace si jistě pamatují přísloví „Kam nechodí slunce, tam chodí lékař“ – ale to byla jiná doba, protože důsledky lidské činnosti ještě nebyly tolik znát a o změnách ozonové vrstvy se ještě nevědělo. Naopak přiměřené opalování bylo vždy doporučováno zejména u dětí, protože účinkem UV záření se v organizmu vytváří vitamin D, tolik důležitý pro správný vývoj kostry. Nevystavovat vůbec děti slunečnímu záření dost dobře nelze, ale je třeba dodržovat určité zásady, protože dětská kůže je nesmírně citlivá:
novorozenci a kojenci (děti do 1 roku) by se neměli slunit vůbec
starší děti zvykejte na slunce velmi pomalu, po 2-5 minutách buď dopoledne do 11. hodiny nebo až odpoledne po 16. hodině s tím, že hlavička a oči budou chráněny (bílá čepička či klobouček, brýle). Počítejte s tím, že světlovlasé a modrooké děti mají citlivější kůži než děti tmavovlasé.
oblečení dětí by mělo být vždy volné a vzdušné
během dne mají být děti ve stínu, pokud jsou v kočárku, musí být ve stínu i kočárek. Chybná je představa, že dítě je v kočárku chráněno stříškou – korba kočárku se totiž na slunci tak rozpálí, že malé dítě sáláním tepla může utrpět úpal.
k ošetření kůže používejte zpočátku emulze s vysokým UV faktorem, některé z nich se nesmyjí vodou a stačí natřít kůži jednou denně (lépe je kupovat v lékárnách). Podle reakce kůže potom můžete používat emulze s nižším UV faktorem.
vždy dbejte na dostatečný přísun tekutin – dětské čaje, ředěné ovocné šťávy, pitná voda
pamatujte, že u moře a na horách je intenzita slunečního záření daleko větší
starší děti musíte chránit přiměřeně také, i když jsou na slunce zvyklé – opět bílá pokrývka hlavy, sluneční brýle, kůži rovněž ošetřit emulzí s UV filtrem. Nechte je vyřádit v bazénu, ale potom do stínu. Opět i pro ně platí, že mezi 11. - 15. hodinou by na přímém slunci neměly být vůbec
jestliže venkovní teplota přesahuje 30 stupňů, s malými dětmi běžte na procházku ráno do 10 hodin, nebo až v pozdních odpoledních hodinách. V bytě větrejte brzy ráno a pozdě večer, během dne nechte zavřená okna se zataženými žaluziemi. Využívejte ventilátorů, případně klimatizaci – ta však musí být optimálně nastavená.
Úpal, úžeh, co k nim vede, jak postupovat?
V obou případech jde o přehřátí působením vysoké teploty okolí.
Úpal – vznikne při pobytu v uzavřeném prostředí s vysokou teplotou nebo v horkém prostředí s vysokou relativní vlhkostí, přičemž se pot nestačí z povrchu těla odpařovat.
Úžeh – vzniká při déletrvajícím pobytu na přímém slunci, kdy sluneční paprsky působí na nekryté tělo a hlavně na nekrytou hlavu dítěte. Většinou se kombinuje se slunečním popálením kůže.
K tomu může ještě přispět u větších dětí zvýšená fyzická aktivita (sport, letní tůry apod.) s nedostatečným přísunem tekutin (pocení a tím i ztráta minerálů).
Příznaky těchto stavů jsou:
rychlé povrchní dýchání
zvýšená tepová frekvence
kůže je horká, nejdříve červená, pak bledá
dítě si stěžuje na bolesti hlavy, žízeň
může zvracet
má vysokou teplotu
je ospalé, malátné
v těžších případech přistupuje porucha vědomí, blouznění, křeče svalstva
Co v takové situaci můžete udělat?
především je nutné ihned zamezit účinku vysoké teploty – dítě uložte do stínu, chladné a větrané místnosti, zvyšujte cirkulaci vzduchu – ventilátor, mávání ručníkem, odstraňte tísnící oděv
tělo ochlazujte přikládáním studených obkladů, sprchováním vlažnou vodou, teplotu snižujte postupně do 38°C, svlečené dítě přikryjte jen prostěradlem
podávejte chlazené tekutiny – vhodná je minerálka, voda po malých dávkách
zarudlou kůži ošetřete nejlépe Panthenolem (spray)
dítě musí zůstat v klidu bez pobytu na slunci nejméně další dva dny
pokud se objeví porucha vědomí, musíte vyhledat lékaře, ať jste kdekoli, sledujte životní funkce a případné zvracení (nebezpečí vdechnutí žaludečního obsahu)
POZOR na nafukovací hračky do vody
Je jich nepřeberné množství, jiné budete vybírat dítěti, které již umí plavat, jiné dítěti neplavci. Pro děti, které s plaváním začínají, jsou nejvhodnější samozřejmě nafukovací rukávky nebo vestičky. U nafukovacích kol a různých figur musíte být velmi pozorní, protože středový otvor nesmí být v žádném případě dítěti těsný – musí být kolem těla dítěte úplně volný. Mohlo by se totiž stát, že vaše dítě při vodním dovádění náhle přepadne hlavou pod hladinu vody, a protože horní polovina těla je těžší, tak těsné kolo či jiná hračka přidrží pod hladinou vody tělo dítěte a neštěstí je hned. Takový případ se totiž stal, kdy se čtyřleté dítě před očima rodičů takovým způsobem utopilo u břehu přehrady, kde bylo vody po kolena. Vždy však musíte být s dítětem ve vodě a neustále ho mít na očích, nikdy je nenechávejte ve vodě samotné!! Děti si samozřejmě neuvědomují rizika, protože nemají a nemohou mít žádné zkušenosti s dováděním ve vodě. Proto učte své děti plavání co nejdříve a opakovaně jim vysvětlujte rizika vodních radovánek.
Kojenec a pobyt u moře: ANO či NE?
Častým dotazem rodičů každoročně bývá, zda mohou s kojencem k moři. Nejprve si rodiče musí ujasnit, zda vůbec je pobyt u moře s tak malým dítětem nutný a zda bude pro rodinu přínosem a především zda ubytování bude na patřičné úrovni (sociální zařízení, pitná voda).
Jak již bylo řečeno, sluneční záření je v přímořských oblastech mnohem intenzivnější a teplota vzduchu podstatně vyšší, takže tyto skutečnosti budou rodiče ve vycházkách dost podstatně omezovat. Je-li vaše dítě plně kojeno, není problém s přípravou stravy. U kojence uměle živeného či dokrmovaného nemléčnými přípravky, je už situace složitější, protože na celou dobu pobytu musíte zajistit veškerou stravu (ani to však nemusí být problém, můžete používat hotové dětské přípravky). Pokud se rozhodnete pro pobyt u moře s malým dítětem, vhodnější klimatické podmínky jsou v jarních měsících a v září. V žádném případě bych nedoporučovala pobyt v cizině s dosud neočkovaným dítětem.
garant: prof. MUDr. Hana Hrstková, CSc.
Zásady aplikace opalovacích krémů (nejen u dětí)
Opalovací krémy nanášejte vždy alespoň 20 minut před pobytem na slunci.
Nanášejte krémy v dostatečném množství, zbytečně jimi nešetřete (na namazání dospělého je potřeba zhruba 6 čajových lžiček krému).
Aplikaci opalovacího krému je při dlouhodobém slunění třeba zopakovat každé 2 hodiny.
Voděodolné krémy nejsou zcela odolné vodě, pouze chrání určitou dobu při pobytu ve vodě.
Aplikaci opalovacího krému je proto nutné opakovat také po každém koupání.
Vaše dotazy
Dítě a sluneční brýle
Mám rok a 3/4 starou holčičku a nevím od jakého věku jí lze pořídit sluneční brýle. V časopise jsem četla, že nejsou vhodné, neboť zrak se jim stále vyvíjí a sluneční brýle, pro tak malé děti, můžou uškodit. Je to pravda?
Odpověď: Chránit dítě před přímým slunečním světlem je nutné - právě k ochraně očí slouží sluneční brýle. Mohou je mít i malé dětí, pokud je přijmou, což je spíše výjimkou u např. ročního dítěte. Jestliže je dítě vytrvale odmítá a stále je strhává, nemá smysl mu je dávat. K ochraně zraku lze v takovém případě použít bílou čepici s velkým kšiltem, nebo samotný kšilt, což dnes není problém. Sluneční brýle nemohou kazit zrak, protože nejsou dioptrické, ale musí mít zdravotní atest, proto doporučuji kupovat pouze v kamenných obchodech, nikoli na stánku (ale i tak je nutné atest požadovat). Odpovídal: Dr. Ludvíkovská
Zkušenost jedné z maminek:
https://www.babyonline.cz/maminka/vychytavky/cestovani-dovolena-sporty/=/v/1814
Cestování s dítětem
Lékárnička na cesty
Jak dítěti vyřídit cestovní pas?
Vychytávky k cestování - Renča: S mrňouskem k moři
Předchozí článek:

Kdy poprvé ven?
Následující článek:

Dítě v zimě
Obsah článku
- Opalovat nebo neopalovat?
- Úpal, úžeh, co k nim vede, jak postupovat?
- POZOR na nafukovací hračky do vody
- Kojenec a pobyt u moře: ANO či NE?
- Zásady aplikace opalovacích krémů (nejen u dětí)
- Vaše dotazy
- Cestování s dítětem
- Lékárnička na cesty
- Jak dítěti vyřídit cestovní pas?
- Vychytávky k cestování - Renča: S mrňouskem k moři
Související články
Aktuální soutěže
Aktuální testování
Související recepty
Vybraná anketa
Bylo vaše dítě očkováno proti pneumokokům? Jakou vakcínou?
17 %
11 hlasů
0 %
0 hlasů
8 %
5 hlasů
58 %
38 hlasů
18 %
12 hlasů
Celkem hlasovalo 66 unikátních návštěvníků