Inzerce
Inzerce
Inzerce

Dítě v létě

  1. Opalovat nebo neopalovat?
  2. Úpal, úžeh, co k nim vede, jak postupovat?
  3. POZOR na nafukovací hračky do vody
  4. Kojenec a pobyt u moře: ANO či NE?
  5. Zásady aplikace opalovacích krémů (nejen u dětí)
  6. Vaše dotazy

Tak už je zase konec školního roku a dětem školákům nastává vytoužený čas letních radovánek. Někteří budou trávit čas na letních táborech, u prarodičů, s rodiči a svými sourozenci, jiní využijí nabídek jazykových kurzů, starší školáci si zase budou chtít přivydělat na různých brigádách. Ať už budou vaše děti trávit čas v tuzemsku či zahraničí, nechť se všem prázdniny vydaří bez úhony na zdraví.
Malé děti a kojenci s největší pravděpodobností zůstanou v péči svých rodičů, především maminek, ale také budou jistě během dne co nejvíce na čerstvém vzduchu a slunečním paprskům se úplně nevyhnou.

O problémech s opalováním se v posledních letech hodně mluví v souvislosti se stoupajícím výskytem rakoviny kůže díky změnám ozónové vrstvy.

Na našich stránkách naleznete také exkluzivně provedený a přehledně zpracovaný test opalovacích prostředků pro děti.

1. Opalovat nebo neopalovat?

Starší generace si jistě pamatují přísloví „Kam nechodí slunce, tam chodí lékař“ – ale to byla jiná doba, protože důsledky lidské činnosti ještě nebyly tolik znát a o změnách ozonové vrstvy se ještě nevědělo. Naopak přiměřené opalování bylo vždy doporučováno zejména u dětí, protože účinkem UV záření se v organizmu vytváří vitamin D, tolik důležitý pro správný vývoj kostry. Nevystavovat vůbec děti slunečnímu záření dost dobře nelze, ale je třeba dodržovat určité zásady, protože dětská kůže je nesmírně citlivá:

  • novorozenci a kojenci (děti do 1 roku) by se neměli slunit vůbec
  • starší děti zvykejte na slunce velmi pomalu, po 2-5 minutách buď dopoledne do 11. hodiny nebo až odpoledne po 16. hodině s tím, že hlavička a oči budou chráněny (bílá čepička či klobouček, brýle). Počítejte s tím, že světlovlasé a modrooké děti mají citlivější kůži než děti tmavovlasé.
  • oblečení dětí by mělo být vždy volné a vzdušné
  • během dne mají být děti ve stínu, pokud jsou v kočárku, musí být ve stínu i kočárek. Chybná je představa, že dítě je v kočárku chráněno stříškou – korba kočárku se totiž na slunci tak rozpálí, že malé dítě sáláním tepla může utrpět úpal.
  • k ošetření kůže používejte zpočátku emulze s vysokým UV faktorem, některé z nich se nesmyjí vodou a stačí natřít kůži jednou denně (lépe je kupovat v lékárnách). Podle reakce kůže potom můžete používat emulze s nižším UV faktorem.
  • vždy dbejte na dostatečný přísun tekutin – dětské čaje, ředěné ovocné šťávy, pitná voda
  • pamatujte, že u moře a na horách je intenzita slunečního záření daleko větší
  • starší děti musíte chránit přiměřeně také, i když jsou na slunce zvyklé – opět bílá pokrývka hlavy, sluneční brýle, kůži rovněž ošetřit emulzí s UV filtrem. Nechte je vyřádit v bazénu, ale potom do stínu. Opět i pro ně platí, že mezi 11. - 15. hodinou by na přímém slunci neměly být vůbec
  • jestliže venkovní teplota přesahuje 30 stupňů, s malými dětmi běžte na procházku ráno do 10 hodin, nebo až v pozdních odpoledních hodinách. V bytě větrejte brzy ráno a pozdě večer, během dne nechte zavřená okna se zataženými žaluziemi. Využívejte ventilátorů, případně klimatizaci – ta však musí být optimálně nastavená.
Inzerce

Inzerce

2. Úpal, úžeh, co k nim vede, jak postupovat?

V obou případech jde o přehřátí působením vysoké teploty okolí.
Úpal – vznikne při pobytu v uzavřeném prostředí s vysokou teplotou nebo v horkém prostředí s vysokou relativní vlhkostí, přičemž se pot nestačí z povrchu těla odpařovat.
Úžeh – vzniká při déletrvajícím pobytu na přímém slunci, kdy sluneční paprsky působí na nekryté tělo a hlavně na nekrytou hlavu dítěte. Většinou se kombinuje se slunečním popálením kůže.
K tomu může ještě přispět u větších dětí zvýšená fyzická aktivita (sport, letní tůry apod.) s nedostatečným přísunem tekutin (pocení a tím i ztráta minerálů).
Příznaky těchto stavů jsou:

  • rychlé povrchní dýchání
  • zvýšená tepová frekvence
  • kůže je horká, nejdříve červená, pak bledá
  • dítě si stěžuje na bolesti hlavy, žízeň
  • může zvracet
  • má vysokou teplotu
  • je ospalé, malátné
  • v těžších případech přistupuje porucha vědomí, blouznění, křeče svalstva

Co v takové situaci můžete udělat?

  • především je nutné ihned zamezit účinku vysoké teploty – dítě uložte do stínu, chladné a větrané místnosti, zvyšujte cirkulaci vzduchu – ventilátor, mávání ručníkem, odstraňte tísnící oděv
  • tělo ochlazujte přikládáním studených obkladů, sprchováním vlažnou vodou, teplotu snižujte postupně do 38°C, svlečené dítě přikryjte jen prostěradlem
  • podávejte chlazené tekutiny – vhodná je minerálka, voda po malých dávkách
  • zarudlou kůži ošetřete nejlépe Panthenolem (spray)
  • dítě musí zůstat v klidu bez pobytu na slunci nejméně další dva dny
  • pokud se objeví porucha vědomí, musíte vyhledat lékaře, ať jste kdekoli, sledujte životní funkce a případné zvracení (nebezpečí vdechnutí žaludečního obsahu)

3. POZOR na nafukovací hračky do vody

Je jich nepřeberné množství, jiné budete vybírat dítěti, které již umí plavat, jiné dítěti neplavci. Pro děti, které s plaváním začínají, jsou nejvhodnější samozřejmě nafukovací rukávky nebo vestičky. U nafukovacích kol a různých figur musíte být velmi pozorní, protože středový otvor nesmí být v žádném případě dítěti těsný – musí být kolem těla dítěte úplně volný. Mohlo by se totiž stát, že vaše dítě při vodním dovádění náhle přepadne hlavou pod hladinu vody, a protože horní polovina těla je těžší, tak těsné kolo či jiná hračka přidrží pod hladinou vody tělo dítěte a neštěstí je hned. Takový případ se totiž stal, kdy se čtyřleté dítě před očima rodičů takovým způsobem utopilo u břehu přehrady, kde bylo vody po kolena. Vždy však musíte být s dítětem ve vodě a neustále ho mít na očích, nikdy je nenechávejte ve vodě samotné!! Děti si samozřejmě neuvědomují rizika, protože nemají a nemohou mít žádné zkušenosti s dováděním ve vodě. Proto učte své děti plavání co nejdříve a opakovaně jim vysvětlujte rizika vodních radovánek.

4. Kojenec a pobyt u moře: ANO či NE?

Častým dotazem rodičů každoročně bývá, zda mohou s kojencem k moři. Nejprve si rodiče musí ujasnit, zda vůbec je pobyt u moře s tak malým dítětem nutný a zda bude pro rodinu přínosem a především zda ubytování bude na patřičné úrovni (sociální zařízení, pitná voda).
Jak již bylo řečeno, sluneční záření je v přímořských oblastech mnohem intenzivnější a teplota vzduchu podstatně vyšší, takže tyto skutečnosti budou rodiče ve vycházkách dost podstatně omezovat. Je-li vaše dítě plně kojeno, není problém s přípravou stravy. U kojence uměle živeného či dokrmovaného nemléčnými přípravky, je už situace složitější, protože na celou dobu pobytu musíte zajistit veškerou stravu (ani to však nemusí být problém, můžete používat hotové dětské přípravky). Pokud se rozhodnete pro pobyt u moře s malým dítětem, vhodnější klimatické podmínky jsou v jarních měsících a v září. V žádném případě bych nedoporučovala pobyt v cizině s dosud neočkovaným dítětem.

garant: prof. MUDr. Hana Hrstková, CSc.

Inzerce

5. Zásady aplikace opalovacích krémů (nejen u dětí)

  • Opalovací krémy nanášejte vždy alespoň 20 minut před pobytem na slunci.
  • Nanášejte krémy v dostatečném množství, zbytečně jimi nešetřete (na namazání dospělého je potřeba zhruba 6 čajových lžiček krému).
  • Aplikaci opalovacího krému je při dlouhodobém slunění třeba zopakovat každé 2 hodiny.
  • Voděodolné krémy nejsou zcela odolné vodě, pouze chrání určitou dobu při pobytu ve vodě.
  • Aplikaci opalovacího krému je proto nutné opakovat také po každém koupání.

6. Vaše dotazy

Dítě a sluneční brýle

Mám rok a 3/4 starou holčičku a nevím od jakého věku jí lze pořídit sluneční brýle. V časopise jsem četla, že nejsou vhodné, neboť zrak se jim stále vyvíjí a sluneční brýle, pro tak malé děti, můžou uškodit. Je to pravda?

Odpověď: Chránit dítě před přímým slunečním světlem je nutné - právě k ochraně očí slouží sluneční brýle. Mohou je mít i malé dětí, pokud je přijmou, což je spíše výjimkou u např. ročního dítěte. Jestliže je dítě vytrvale odmítá a stále je strhává, nemá smysl mu je dávat. K ochraně zraku lze v takovém případě použít bílou čepici s velkým kšiltem, nebo samotný kšilt, což dnes není problém. Sluneční brýle nemohou kazit zrak, protože nejsou dioptrické, ale musí mít zdravotní atest, proto doporučuji kupovat pouze v kamenných obchodech, nikoli na stánku (ale i tak je nutné atest požadovat). Odpovídal: Dr. Ludvíkovská

Zkušenost jedné z maminek:

Inzerce

https://www.babyonline.cz/maminka/vychytavky/cestovani-dovolena-sporty/=/v/1814

Cestování s dítětem

Lékárnička na cesty

Jak dítěti vyřídit cestovní pas?

Vychytávky k cestování - Renča: S mrňouskem k moři

Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Dítě v létě - diskuze

  • opalování
    Tak teď budu za černou ovci, ale Patrik (9 M)na sluníčku je a to, když ho vytáhnu z bazénu, osuším a nechám chvíli nahatého, ať se zahřeje. Pak ho dávám do stínu. Ničím ho nemažu i když jsem opalovací krém koupila. Na sluníčku je tak těch 5 max 10 minut. Je fakt, že je opálený, ale vžádném případě se nespálil. Doba na slunci se odvíjí od toho, jak moc je teplo. Jinak je ve stínu pod stromem, ne v kočáru.
    LenkaM23   | 19.07.2011 08:24:52 | Reakcí: 4, poslední: 01.06.2016 19:05:38
    Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
    • \
      RE: opalování
      černá ovce určitě nebudete, taky dcerku pouštíme na sluníčku a ani vlastně nevíám jak bych to běhající díte přemluvila aby sedělo ve stínu. často mažem a vše je zatím OK.
      KáťaN   | 21.07.2011 13:30:06
      Reagovat | URL příspěvku
      • \
        RE: opalování
        No jenže já právě na tu chvilku nemažu. Jsem ráda, že ho nějak zpacifikuji a pak už jde do stínu.  
        LenkaM23   | 21.07.2011 17:49:11
        Reagovat | URL příspěvku
    • \
      RE: opalování
      Před rokem jsem synka mazala na každou delší procházku(do půl roku věku). Tenhle rok jsem mazala jen z jara než se trochu opálil, jinak zastávám názor, že volné delší tričko a klobouček na hlavě je lepší než nejmodernější krémy. Přes oběd ven jdeme jen pokud je to nezbytně nutné, ale pokud je to jen na krátko, tak taky nemažu. Ten klobouček má vždy. Navíc musím reagovat na krémy z lékárny a "informované" lékárnice - než jsem minulý rok sehnala opalovací krém na dítě do 1 roku, prošla jsem půlku Ostravy a ještě jsem ho musela nechat objednat. A to ještě měl upozornění, že není vhodný pro děti do 6ti měsíců, což můj synek tehdy neměl. Ale co jsem měla dělat, když slunce svítí i pod stromem a zavřít dítě v bytě, kde je teplota přes 30st, je za trest ne na ochranu před spálením. Nás rodiče mazali max indulonou, nebo niveou a o slunečních brýlích jsme nic nevěděli, jednoduše jsme nosili tričko a klobouk a přežili jsme.  
      Vlaďka_T   | 01.08.2014 15:48:19
      Reagovat | URL příspěvku
    • \
      RE: opalování
      Mě spíš přijde nesmysl že dítě do 1 roku nesmí na slunce. Proboha proč? Aby pak muselo brát vigantol? Jiný důvod mě nenapadá. Taky jsem naší dcerku bral na slunce v podstatě od narození. Samozřejmě ne na dvě hodiny ať si holka užije, ale rozumně.
      martin.truhlar   | 01.06.2016 19:05:38
      Reagovat | URL příspěvku
  • Plenky do vody aneb 2v1

    Chystáte-li se do veřejného bazénu,rybníku nebo k moři na dovolenou s
    dítětem,které zatím nepropadlo kouzlu nočníku,či ještě není schopno vědomě
    ovládat své potřeby,přibalte si plenky do vody.Říká se jim také plenka a
    plavky v jednom,ony opravdu vypadají jako klasické jednorázové plenky.Boky
    nemají na "sucháč" ,ale jsou pružné a přizpůsobí se tělu dítěte.Navléknou se
    jako spodní prádlo,lehce a pohodlně.Jsou vyrobeny ze speciálního absorpčního
    materiálu,který pohlcuje tekutinu,ale nenasákne vodu a elastické boční
    zábrany nepropustí tekutinu ven.Plenky dodává zatím jediná firma a jsou
    k dostání ve větších hypermarketech.Nabídka je ve veselých barvách a třech
    velikostech,zhruba od půl ročního miminka až po tříleté dítě (od 7kg,od
    11kg a od 14kg)
    Po nedobrých zkušenostech s plavkami,které dcera doslova trhala z těla ,jsem s obavami nasadila tyto plenky.Okomentovala pouze "bába"-žába vzorek na plence a hupla do vody   
    veru-beru   | 11.08.2008 21:11:20 | Reakcí: 3, poslední: 01.08.2014 15:31:09
    Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
    • \
      RE: Plenky do vody aneb 2v1
      Také je používáme :)
      sabayon   | 24.07.2009 21:30:02
      Reagovat | URL příspěvku
    • \
      RE: Plenky do vody aneb 2v1
      Tak tohle už není moc aktuální informace, plenek na plavání jsou všude hory, a souhlasím že na koupališti by je měli mít všechna batolata, ale musím přiznat že když jdem k rybníku kde se o vás občas otře kapr a nakraji v rákosí plavou kachny, je to zbyteční luxus 
      KáťaN   | 21.07.2011 13:28:13
      Reagovat | URL příspěvku
      • \
        RE: Plenky do vody aneb 2v1
        Mohu jen souhlasit - plenek do vody je všude plno - prodávají se ve všech drogeriích i větších obchodech a některé drogérie mají i vlastní značky. Navíc po zkušenostech s dětskými plavečkami, ze kterých syn vyrostl dříve než jsme v 7mi měsících nastoupili lekce plavání (má trochu "barokní" zadeček), mohu jen doporučit. Akorát musím upozornit, že moč plenkami do vody volně proteče i když jsou dosud nenamočené, což u jedné arogantní plavčice, na kterou jsme na bazénu narazili, způsobilo vlnu hněvu. Doma a v přírodě běhá klučík "na Adama".
        Vlaďka_T   | 01.08.2014 15:31:09
        Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Pád na hlavu

| Verunka77 | 24.07.2024, 16:04

Dobrý den paní doktorko měla bych dotaz ikdyz jsem máma 3 děti tak tohle se mi stalo poprvé mám 11mesicniho syna který už chodí a vyleze na gauč postel atd. No a dnes se stalo že vylezl na postel sednul si na kraj a než sem se stačila zvednout zrovna z té postele spadnul na hlavu na zadní stranu zvedla sem ho hned ze země ale nebrecel začal řvát až po chvíli byl jak hadrova panenka po tom pádu.. Ale za chvilku začal brečet a pak se choval už normálně smál se jedl hrál si atd.. Co to prosím mohlo být za reakci po tom pádu? Myslíte že s ním mám zajed raději k lékaři? Nezvracel, neměl nic se zornickami, chvilku si pobrecel a pak už bylo dobře stalo se to poprvé ale takovou reakci po pádu jsem ještě nezažila. Děkuji za odpověď

Dobrý den,

určitě navštivte svého pediatra.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 30.07.2024, 11:05
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×