Inzerce
Inzerce
Inzerce

Co použít k mytí pokožky? Mýdlo nebo SYNDETY?

Poprvé jsem slovo syndety zaregistrovala u korektury knížky sexuální výchovy pro náctileté dívky, kdy mně v textu kožní lékařka nahradila použití mýdla za syndety. Úpravu jsem samozřejmě provedla, ale k velmi chemicky znějícímu názvu syndety jsem od počátku získala rezervovaný vztah. Až nyní jsem zjistila, že můj postoj nebyl vůbec oprávněný!

Co jsou to syndety?

Podstatu syndet nám nastíní již jejich samotný název: slovo „syndet“ pochází z anglického „synthetic detergent“, tedy umělý čisticí prostředek. Syndety byly poprvé vytvořeny již v roce 1916, většího využití se jim však dostalo až s druhou světovou válkou, kdy začaly být hromadně využívány jako prostředky osobní hygieny i prací přípravky.

Inzerce

Pro koho je použití syndet vhodné? Nejsou méně účinné než mýdla?

Syndety se, podobně jako mýdla, prodávají v tuhé i tekuté formě. Tuhé syndety dobře očistí zdravě hydratovanou i mastnou pokožku a jejich působení je vůči ní co nejohleduplnější. Pro suchou, podrážděnou kůži je nejvhodnější používání syndet tekutých. Ani u mastné pokožky, kterou by logicky mýdlo odmastilo, se nepoužívají, protože odmaštění se pokožka brání zvýšenou tvorbou kožního mazu. Z tohoto důvodu jsou mýdla zcela zapovězena u akné.

Co malé děti, které ještě nemají vyzrálou kožní epidermální bariéru? A ekzematici? Jsou pro tyto skupiny syndety vhodné?

Ano, pro děti i ekzematiky jsou syndety první volbou.

Inzerce

Ideální je používání tekutých syndet, které zanícenou pokožku čistí i zvlhčují a u dětské pokožky umožňují správný vývoj a účinnost kožní epidermální bariéry. Často jsou doplněny o látky, které obnovují kožní bariéru. I přesto není zdravé umývat dětskou či ekzematózní pokožku přespříliš často.

Měli bychom tedy zaměnit mýdla za syndety? Jaký je mezi nimi rozdíl?

Po chemické stránce působí syndety podobně jako běžná mýdla. Molekuly syndet i klasických mýdel mají amfifilní charakter, jsou tedy schopné se vázat i k mastným nečistotám i k vodě, která pak takto zachycené nečistoty z naší pokožky spláchne

Inzerce

Od mýdel se syndety odlišují svým způsobem výroby. Díky užití jiných chemických postupů jsou syndety svým výsledným pH bližší přirozenému pH kůže. Nejsou tak schopny přirozené pH kůže měnit a jsou obecně šetrnější. Na rozdíl od mýdel, která jsou podstatně zásaditější než naše pokožka, jedná se o alkalické soli mastných kyselin, které zvyšují pH kůže. Regenerace pokožky po použití mýdla, které odstraní 25 % kožního mazu, trvá zhruba 10 až 60 minut. Účinnou látkou v syntetických detergentech je „moderní“ tenzid (Cocamidopropyl Tetaine nebo Sodium Laureth Sulfate) navázaný na neutrální syndet o pH 5-7.

I syndety však mohou, byť méně než mýdla, narušovat povrch naší pokožky, epidermální bariéru. K výrobě syndet se mohou používat mnohé chemické sloučeniny, různé syndety tak způsobují různou míru poškození pokožky. S těmi dráždivějšími se samozřejmě v produktech určených pro čištění kůže nesetkáme.

Inzerce

Obecně tedy platí, že jsou v tomto ohledu syndety šetrnější než mýdla a jejich používání snižuje rizika pro epidermální bariéru.

Odborná korektura: MUDr. Silvie Rafčíková, MBA

Autorky: Sophie Martincová (3. ročník LF UK – rešerše z odborné literatury), MUDr. Jana Martincová

Zdroje:

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/jocd.12469

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.1034/j.1600-0846.2001.70208.x

https://www.researchgate.net/publication/346445475_Soap_and_syndets_differences_and_analogies_sources_of_great_confusion

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/3087911/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26844391/

Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Co použít k mytí pokožky? Mýdlo nebo SYNDETY? - diskuze

Poradna

Suchá kůže na obličeji

| Erumane | 17.04.2024, 13:52

Dobry den, chtela bych poradit co dceri na oblicejik. Vyzkouseli jsme od hydratacnich kremu, pres detske olejicky az k cbd oleji ale porad ma suchou pokozku ale pouze na obliceji. Na licka jsme pouzivali i zinkovou mast nebo ted posledne Atopicderm od Saloos ale nic nezabira. Dcera ukonceny 5ty mesic, prikrmy ma zeleninu a maso, je na UM.

Dekuji moc za radu

Dobrý den,

je to příznak kojenecké seborrhoey, požádejte o kožní vyšetření, přechodně Bepanthen sensiderm.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 17.04.2024, 19:50
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×