Inzerce
Inzerce
Inzerce

Péče o kůži dětí je důležitá až do 6 let. Základem je promazávání

Dětská pokožka potřebuje speciální péči až do 6 let věku. Klíčové je promazávání, které uzamkne hydrataci a posílí kožní bariéru.

Dětská pokožka je po narození nezralá, a tak je citlivá a zranitelná. „Čím je dítě mladší, tím zranitelnější je jeho kůže. Proto je potřeba o ni pečovat, hlavně jí dodávat hydrataci, promašťovat, aby se zvýšila její odolnost,“ vysvětluje MUDr. Lucia Mansfeldová, dermatoložka a zakladatelka institutu Almiaderm. A jak zdůrazňuje, toto platí pro děti od novorozenců až po předškoláky. Kožní bariéra je sice plně funkční zhruba od 2 let věku, kůže jako celek se však dále vyvíjí a strukturou a funkcí se kůži dospělého podobá až přibližně od 6. roku života.

„Pokožka novorozenců je extrémně citlivá, suchá, tenká, a to až o 30 procent ve srovnání s pokožkou dospělých. Nemá ještě plně vyvinutou kožní bariéru, a je tak náchylnější k vysušování, k podráždění nebo zapaření. Snadno se také spálí od slunečního záření a vyžaduje vyšší UV ochranu. Je potřeba jí proto věnovat maximálně šetrnou a jemnou péči,“ doplňuje MUDr. Kateřina Konopásková, lékařka pro děti a dorost z Fakultní nemocnice Motol v Praze a členka týmu Opatovské pediatrie.

Inzerce

Obě odbornice se shodují, že základem péče o dětskou pokožku je pravidelné . To je potřeba provádět alespoň jednou denně, případně i více podle typu pokožky. „Hlavně u dětí předškolního věku je zvýšené riziko suché kůže a až pětina předškoláků trpí atopickým ekzémem. V takových případech je nejdůležitější obnovovat kožní bariéru emolientními – tedy promašťovacími – přípravky. U dětí s atopickými sklony se doporučuje promazávat pokožku až šestkrát denně,“ uvádí Lucia Mansfeldová s tím, že nejen pro atopiky jsou ideální přípravky s měsíčkem lékařským, který je protizánětlivý a může pomoci předcházet vzniku velkých ekzémových ložisek. , ideálně i s obsahem zinku, je skvělý i na plenkovou dermatitidu, která je zase jedním z nejběžnějších kožních problémů u miminek,“ doplňuje pediatrička Kateřina Konopásková.

Inzerce

Co se koupelí týče, jsou lékařky zajedno v tom, že běžně není potřeba koupat dítě každý den. A především je důležité nemáčet jej dlouho. „Miminko obvykle stačí koupat dvakrát až třikrát týdně a maximálně 5 minut. Ani u starších dětí by koupel neměla být delší než 15 minut,“ radí pediatrička. „U dětí s atopickým ekzémem by se mělo omezit dlouhodobé namáčení, doporučujeme kratší sprchy a vždy je vhodné  , který kůži zklidní. A důležité je pravidlo tří minut: vždy po mytí do tří minut promazat kůži, aby se v keratinocytech, hlavních kožních buňkách, uzamkla hydratace,“ doplňuje dermatoložka.

Inzerce

S ohledem na speciální potřeby dětské pokožky jsou ideálními skincare pomocníky . Lékařky doporučují jak generacemi prověřený měsíček lékařský, tak například řepík lékařský. Obě bylinky se vyznačují protizánětlivými a hojivými účinky a například oproti oblíbenému heřmánku nezpůsobují tak často kontaktní alergické reakce.

Inzertní sdělení
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Péče o kůži dětí je důležitá až do 6 let. Základem je promazávání - diskuze

Poradna

Suchá kůže na obličeji

| Erumane | 17.04.2024, 13:52

Dobry den, chtela bych poradit co dceri na oblicejik. Vyzkouseli jsme od hydratacnich kremu, pres detske olejicky az k cbd oleji ale porad ma suchou pokozku ale pouze na obliceji. Na licka jsme pouzivali i zinkovou mast nebo ted posledne Atopicderm od Saloos ale nic nezabira. Dcera ukonceny 5ty mesic, prikrmy ma zeleninu a maso, je na UM.

Dekuji moc za radu

Dobrý den,

je to příznak kojenecké seborrhoey, požádejte o kožní vyšetření, přechodně Bepanthen sensiderm.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 17.04.2024, 19:50
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×