Inzerce
Inzerce
Inzerce

Cestování s dětmi – očkování minimalizuje rizika

Cestování s dětmi je často diskutované. Odborníci jsou skeptičtí, zejména pokud se jedná o výjezdy do exotiky s miminky. Jsou totiž případy, kdy třeba i „běžný“ cestovatelský průjem, který postihne nezralý organismus kojence, končí úmrtím. 

„Cestování malých dětí nedoporučujeme právě proto, že nemají dostatečně fungující imunitu a proti mnoha nemocem, včetně těch neevropských, je v nízkém věku nelze očkovat,“ říká doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD., přední specialista v oboru epidemiologie, prevence a kontroly infekčních nemocí, nemocničních nákaz, cestovní a tropické medicíny, sám velký cestovatel a otec syna.

Inzerce

Expedice s dětmi chce perfektní přípravu

Na druhé straně starším dětem přináší cestování neocenitelné zkušenosti, „názorné“ poznatky, které se nezapomínají, zkrátka rozvíjí je po všech stránkách. Společné zážitky navíc utužují rodinu. Aby však všechna dobrodružství skončila šťastně, je nutné se na „expedici“ s malými cestovateli připravit dvojnásobně pečlivě. Nejde jen o to, abychom nic z důležitých dětských propriet nezapomněli doma, zásadní je minimalizovat riziko zdravotních komplikací. Nejjistější prevence nebezpečných infekcí je očkování. 

Vakcíny hned po narození?

„Mnohé očkovací látky je možné podat už v prvních dnech života (tuberkulóza, hepatitida A a B, orální vakcína proti dětské obrně), jiné se podávají až po 6 týdnech života (záškrt, tetanus, černý kašel, inaktivovaná vakcína proti dětské obrně). V mnoha zemích světa je stále vysoký výskyt spalniček, které mohou u neimunních dětí způsobit život ohrožující onemocnění. Dětem cestujícím do endemických oblastí je proto vhodné podat očkovací látku proti této nemoci už v 6. měsíci a druhou dávku v 9. měsíci věku, případně co nejdříve po uvedené době,“ konstatuje Rastislav Maďar v publikaci Ochrana zdraví na cestách (1).

Jak to vidí maminky

Očkování jako nejlepší možnost prevence vidí i mnozí rodiče. „Hodně cestujeme, v roce a půl byla naše dnes čtyřletá dcera poprvé za oceánem, jsme často v kolektivu, žijeme ve velkém městě a nikdy nemůžete vědět, kde co chytíte,“ říká maminka Líba Drdáková. „Dceru jsem ve čtyřech měsících nechala naočkovat první dávkou proti pneumokoku, v roce a 3 měsících dostala první dávku vakcíny proti spalničkám, zarděnkám, příušnicím a planým neštovicím a ve 3 letech, před nástupem do školky očkovací látku proti žloutence typu A. Očkování nevyvolalo žádné komplikace. Vlastně si ani nepamatuji, že bychom měli nějakou reakci. Letos bude dceři 5 let a zvažuji, že ji nechám přeočkovat proti meningokokové infekci.“

O pozitivním dopadu vakcinace je přesvědčena i Riana Kvačková, maminka dvou malých dětí ve věku dva a tři roky. S manželem velmi rádi cestují a své potomky plánují brát i do vzdálenějších destinací sebou. „V rámci možností jsme se rozhodli využít pro děti všechny možnosti nepovinných očkování. Naše děti očkování dobře snášejí, a proto nebyl, a doufejme ani nebude, důvod obávat se nežádoucích reakcí,“ vysvětluje Riana Kvačková. „Nepovinná očkování jsme se snažili vždy absolvovat v mezidobí mezi těmi povinnými. Starší dcera tak je chráněna proti TBC, klíšťové encefalitidě, rotavirům, pneumokokovým nákazám, meningokokové infekci typu C i B a žloutence A. U mladšího dítěte máme v plánu stejné vakcíny, jakmile to věk dovolí. Do budoucna určitě chceme nechat obě děti očkovat proti papilomavirům, případně dalším skupinám meningokokových nákaz a počítáme i s očkováním pro cestovatele.“

1) Ochrana zdraví na cestách, 100+1 otázek a odpovědí, Vydavatelství Osveta, spol. s r. o., 2008

Inzerce

Autor: Eva Hirschová

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Cestování s dětmi – očkování minimalizuje rizika - diskuze

  • cestování
    my zatím necestujeme, jen po ČR, takže nic speciálního nepotřebujeme
    editakr   | 21.05.2018 07:50:17
    Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Neklidné dítě

| veronika001 | 03.01.2022, 22:06

Dobrý den paní doktorko,
mám syna, kterému bylo nyní 5 měsíců a poslední dobou má problém s usínáním a pak i spaním v noci. Myslím si, že ho bolí bříško, protože vždy před spaním, když ho kojím, tak hodně tlačí, propíná se a je dost neklidný, ale nejde mu se vykakat a ani moc neprdí. Pak za hodinu usne ale o půlnoci se vzbudí, tak ho nakojím a pak usne, ale budí se asi ještě 2-3x za noc. Několik dní po sobě spal v noci cca, jen 3 hodiny a pak až ráno se mu ulevilo, když se vykakal a takhle je to podobně i jiné dny. Jinak stolici má už jen tak 1-2x za den (předtím kakal skoro po každém kojení). Nevím, jak mu mám pomoct. Dostává probiotika, před spaním i espumisan, zkouším cvičit s nožičkama, ale nic nepomáhá. Mám doma ještě takovou tu rektální trubičku, ale zatím jsem ji ještě nepoužila. Nevíte,co s tím? Myslela jsem,že už v 5 měsících tyto obtíže vymizí, u nás asi teprv začaly, protože od narození s bříškem a prdíkama neměl téměř žádné problémy. Ještě tedy začal dostávat asi 4 dny zeleninové příkrmy (zatím tedy měl jen kombinaci mrkev-brambor),ale skoro nic nesnědl - cca jen 3 lžičky, tak mě napadlo, jestli mu obtíže nezpůsobuje třeba ta zelenina.Tak snad mi poradíte,co s tím. Děkuji!

Dobrý den, podle popisu to spíš ukazuje, že by potřeboval na noc sytivější dávku - ne jen kojení, ale i kaši. Potíže nebudou s meteorismem, ale i menší počet stolic ukazuje, že ze stravy spotřebovává maximum a nejsou odpady do stolice. Běhen dne nabídněte ovocný příkrm, zeleninový příkrm a na noc kaši, kterou muže zapít čajem, nebo vodou a v noci 1 - 2 kojení dle chuti dítěte.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 05.01.2022, 12:42
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce
×