10. měsíc: Julinka je velmi čilá, po čtyřech se dostane všude. Problémy jí dělají akorát zoubky. S rodiči a bráškou Míšou, který se ji snaží chránit, si také užívala na koupališti.


Moc by mne zajímalo, která ze sudiček naší dcerušce dala do vínku tolik energie.  Julinka dovršila desátý měsíc a nikdo už jí neřekne jinak než torpédo Juli. :-) Ráno jen otevře očka, už stojí v postýlce a směje se na nás. Když si dovolím ji v postýlce nechat jen o chviličku déle, začne trucovat a hulákat MÁMAMÁMAMÁMA.

Torpédo Juli

Jakmile Julinka dosnídá, už s ní šijí všichni čerti, dere se z židličky a začnou dostihy. Po čtyřech z kuchyně do obýváku, pak rychle vzbudit bráchu v pokojíčku a vlastně celé dopoledne, krom jedné hodinky, kdy si milostivě schrupne, je neustále v pohybu.  Na rozdíl od Míši je ale taková samostatná jednotka a dokáže se sama krásně zabavit.

Miluje hračky, obzvlášť plyšové a vůbec nejvíc miluje, když jí maminka hraje divadlo s maňásky. Přišla jsem na to, že takhle se toho strašně rychle moc naučí, když ji takové paci paci předvedu nejdřív na maňáskovi. Ale Julinka je od přírody hrozně učenlivá a strašně ráda předvádí, co umí nového, dokonce bez požádání. Zrovna dneska babičce předváděla, jak je veliká, paci paci, jak se má, papá, a jelikož už se jí začínají líbit knížky, dokáže napodobit, jak dělá pejsek, ovečka a koník. Ve žvatlání se taky čím dál víc zlepšuje, Lojza se dočkal vysněného „táta“, i když je legrační, že zrovna tohle slůvko používá nejčastěji, když je naštvaná. :-)

A jak si Julísek užila desátý měsíc?

Z kraje měsíce jsme měli možnost v Oticích, kde bydlí naši, vidět krásný historický vláček, který tudy projížděl. Na stejném místě měli akci místní hasiči, z čehož měl radost hlavně Mišulka, protože si mohl vyzkoušet hasičský člun a posadit se za volant hasičského auta. Julinku ten šrumec taky zaujal a vše zvědavě pozorovala z kočárku.

S Miškou jsem navštívila cirkus Humberto, který za námi přijel do Opavy a aby to nebylo Julince líto, vzali jsme ji alespoň do zvěřince, kde mohla obdivovat velbloudy, poníky, zebry, slony a vůbec všechna zvířátka, která v cirkuse vystupují. Myslím, že měla velkou radost a stejně jako Míša se po zvířatech sápala a chtěla si je pohladit.

Následoval týden u rodičů, kteří odjeli na dovolenou a my s dětmi jsme hlídali dům. Tropické počasí přišlo právě vhod, mohli jsme dětem nafouknout bazének a tak se celé dny šplouchaly ve vodě nebo se válely na zahradě.  Julinka je stejně jako Miška vodníček, v bazénu vydržela kolikrát i hodinu a za žádnou cenu nechtěla ven.

A jelikož počasí přálo i dál, chodili jsme s dětmi i na koupaliště. Míša si ho z předloňska vůbec nepamatoval a tak nevěděl, kam dřív, jestli na tobogán nebo plavat s kruhem. Julinka jeho řádění doprovázela hlasitým smíchem a my s Lojzou jsme je jen šťastně pozorovali. Bohužel na nějaké plavání jsme nemohli ani pomyslet, každý vyfasoval jedno dítko a tomu se musel věnovat. :-) Ale parádně jsme se ovlažili i my a domů jsme chodili až kolem sedmé večer.

Julinku opět trápí zoubky

Jediné, co Julinku trápí, jsou opět zoubky. Je ale hrozně zajímavé, že přes den je vysmátá, hraje si, nefňuká, opravdu jen výjimečně si popláče a to ještě většinou v souvislosti s Míšou, který ji občas vezme hračku, ale jakmile ji večer uložíme, spí jen pár hodin a už se budí a pláče. Někdy i 3x za noc a už si pomalu nevíme rady. Minulý týden se ji prořízly obě jedničky nahoře, konečně, tak doufáme, že zase bude chviličku pokoj. Jsem ovšem ráda, že tentokrát se zoubky obešly bez teplot.

Jak Juli roste a co už umí?

Julinka měří 70 cm a váží 8 400 g. Po čtyřech už lozí neuvěřitelnou rychlostí, staví se všude, nejraději o někoho z nás a snaží se nám vnutit ručky, aby mohla chodit. Sama se ještě bojí, ale je čím dál jistější a často už se podpírá jen jednou rukou. Zajímavé je, že jakmile se dokázala obrátit na bříško, vybrala si tuhle polohu na spaní a jinak než na břichu nespí.  Malou vaničku už jsme museli schovat, koupe se většinou s Miškou. Vůbec se nebojí sprchy a nechá si ochotně spláchnout i hlavičku, což nechápe Míša, který u toho řve ještě teď. :-)

Taky už občas dokáže vyvést pěknou lumpárnu. Hlínu z květináče máme na zemi každou chvíli, posledně se zase rozhodla vykoupat v psí misce s vodou.  Zrovna jsme přes skype mluvili s rodiči od Lojzy a teprve po chvilce nás podezřelé ticho donutilo vstát a zkontrolovat Julinku. Ta celá rozradostnělá seděla vedle už prázdné misky, mokrá od hlavy až k patě. :-)

Za zmínku stojí i Julinky jídlo a stolování. S jídlem nadále nemáme žádný problém, do jídelníčku jsme Julince zařadili spoustu nového a ničím nepohrdne.

Občas dostane jen tak na žužlání rohlík nebo kousek chleba a k smíchu je hlavně její posed, když je zrovna v houpačce. Rozhodí nohy a v téhle poloze vydrží opravdu dlouho.

S Míšou mají, myslím, moc hezký vztah, jestli se to u takhle malých dětí dá nazvat. Jasně, že se občas i poškorpí a Julinka už některých situací dokáže pěkně zneužít a předvádí herecké výkony, za které bychom ji mohli dát Oskara, ale většinou se na sebe smějí, hrají si a hulákají. Nejroztomilejší je jejich večerní loučení, kdy Julinka v pytli v postýlce čeká, až ji Míša řekne „PÁPÁ“. Sice už umí říct pěkně i „AHOJ“, ale poslední dny už mu Julinka taky odpovídá „PÁPÁ“. Vlastně je to takový jejich první minirozhovor a vážně sladký. Na tuhle chvilku se každý den strašně těším. Navíc Míša už začíná mít i trošku ochranářské sklony, naši mají v bytě tři schody, které vedou do koupelny, a když k nim Juli míří, začne Miška křičet: „Hujííí, nene.“  Myslí tím „Juli nene“ a ta naše žabka se opravdu otočí a leze jinam. :-)

Koncem měsíce čeká Julinku první cesta do zahraničí, rozhodli jsme se po roce opět navštívit naše příbuzné na Slovensku a už se té milé chaloupky s ještě milejším osazenstvem nemůžeme dočkat.

Na základě vyprávění Evulíka25 připravila Naďa Barochová.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Desátý měsíc: torpédu Julinka, problémy se zoubky a velký bráška Míša - diskuze

 • Krásně vám dětičky rostou. Každý pokrok zahřeje mateřské srdce 
  tygřímáma   | 19.08.2012 10:12:40
  Reagovat | URL příspěvku
 • Opět krásně popsáno. Vždy si říkám, kolik toho mají naše děti společného a v čem je zase Váš život odlišný od toho našeho.
  Julča už bude mít 4.8. 11. měsíců a pak už jen skok a budou tu první narozeniny. Těším se, co zas bude u Vás nového.

  Jinak jste úžasná rodinka. Všichni fotogeničtí a čiší z Vás pohoda  
  škubanek   | 30.07.2012 14:28:50 | Reakcí: 1, poslední: 31.07.2012 19:19:37
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   Nápodobně, Hani. A moc děkuji. 

   PS: doufám, že se brzy sejdeme a uvidíme, jak si holky budou rozumět.  
   Evulik25   | 31.07.2012 19:19:37
   Reagovat | URL příspěvku
 • Julinka má tak krásná kukadla!!! Ale i na fotkách je vidět, jaký je to čertík a že chvíli "neposedí" :D
  Je opravdu skvělé, jak se mají s Míšou k sobě, u toho jak popisuješ jeho ochranitelské pudy mi až ukápla slzička dojetí  
  Máte opravdu báječné děti  
  evasantos   | 24.07.2012 19:31:54 | Reakcí: 1, poslední: 31.07.2012 19:17:52
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
 • jako bych viděla naše torpédo Verunku, ještě že v té misce nebyly granule    
  Hujjíí je moc krásná a okatá princeznička a hrozně jí sluší kloboučky, ta jednou poblázní hodně kluků  
  s bráškou jsou perfektní dvojka    
  díky Evi za tvoje krásné a milé vyprávění, vždycky mi dodá takovou pohodu!  
  jezurka   | 23.07.2012 14:41:18 | Reakcí: 1, poslední: 24.07.2012 07:20:12
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   Na granule už se taky sápala, takže je teď Archie dostává,když Julinka spí nebo je mimo.  A moc děkuji, Pavli. 
   Evulik25   | 24.07.2012 07:20:12
   Reagovat | URL příspěvku
 • Super
  Ty ses chodici reklama na materstvi 
  Julinka je rozkosne torpedko a Misa je bozi starsi bracha. A pak ze rozdil 3 roky je rizikovej. Jste jasny dukaz toho, ze to tak neni 
  zajic   | 23.07.2012 09:38:01 | Reakcí: 1, poslední: 24.07.2012 07:18:29
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: Super
   Né, žádná reklama, já jsem jako v té knížce, líný rodič.      Na věkový rozdíl si nemůžu stěžovat, spíš naopak, teď už si fakt hodně vyhrajou, já musela na sourozence čekat pět let. 
   Děkuji. 
   Evulik25   | 24.07.2012 07:18:29
   Reagovat | URL příspěvku
 • Juli je opravdu moc šikovná      a s Míšou jsou bezva parťáci   
  Zuzbr   | 23.07.2012 08:44:20 | Reakcí: 1, poslední: 24.07.2012 07:15:55
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobrý den,
Chtěla jsem se zeptat momentálně žiji v UK a zde i pracuji po dobu 2 let. Teď jsem v 7 týdnu těhotenství a chci se vracet zpět do ČR. Jakmile se vrátím do ČR chci se nahlásit na UP jelikož mě asi nikdo již nezamestna. Tak se chci zeptat Mám nárok na mateřskou dovolenou v ČR popřípadě co musím doložit za dokumenty abych na ni nárok měla?
Předem děkuji za odpověď
Aneta. L.

Dobrý den,

pojem mateřská dovolená (příp. rodičovská dovolená) se vztahuje k volnu poskytovanému zaměstnavatelem. Vás pravděpodobně zajímají ale peněžité dávky, ty se označují jako peněžitá pomoc v mateřství (PPM) a rodičovský příspěvek. Nárok na PPM se váže v České republice na účast na nemocenském pojištění. Je nutné splnit alespoň 270 dnů nemocenského pojištění za poslední 2 roky před nástupem na PPM (nastupuje se v období 6-8 týdnů před porodem) a zároveň nastoupit na PPM ze zaměstnání (příp. jako OSVČ, ale tam jsou i další podmínky) nebo v ochranné lhůtě.

Jelikož jste pracovala v UK, je v první řadě důležité, zda jste tam byla účastna příslušeného pojištění pro případ mateřství (tedy obdoby českého nemocenského pojištění), které by zakládalo nárok na peněžitou dávku v mateřství v UK. Pokud nebyla, pak Vám ani v ČR nárok na PPM nevznikne. Pokud jste v UK účastna pojištění byla, měla byste v první řadě zjistit, zda máte možnost čerpat tuto dávku z UK (zákony v UK bohužel neznám). Pokud taková možnost čerpání z UK není, ale byla jste účastna příslušného pojištění, tak za určitých podmínek je možné čerpat PPM v ČR. Je to možné v případě, že byste v ČR nastoupila do zaměstnání, ze kterého by bylo odváděno nemocenské pojištění. Pak by se Vám do potřebných 270 dnů započítalo i pojištění z UK. Informace o konkrétním postupu a potřebných formulářích dostanete na ČSSZ. Pokud už do práce v ČR nenastoupíte, tak existuje taky možnost vzniku nároku na PPM v ČR, ale za velmi specifických podmínek. Podstatné je, zda jste si po dobu práce v zahraničí zachovala tzv. centrum zájmu v ČR. Dále je podstatné, zda v zahraničí bylo splněno 270 dnů pojištění, zda se vejdete do ochranné lhůty a zda by Vám byla přiznaná podpora v nezaměstnanosti. Je to ale specifická situace a proto doporučuji si tyto a případné další podmínky ověřit na ČSSZ. Ohledně nároku na podporu a posuzování centra zájmu se můžete obrátit na úřad práce (call centrum +420 844 844 803).

Rodičovský příspěvek se čerpá po vyčerpání PPM nebo od narození dítěte, pokud ani jeden rodič PPM nečerpá. V rámci rodičovského příspěvku se posuzují jako společně posuzované osoby standardně děti a oba rodiče. Neuvádíte informace o otci dítěte, proto není možné konkrétně posoudit Váš nárok na rodičovský příspěvek v ČR. Pokud byste všichni měli v době podání žádosti trvalý pobyt v ČR a měli tady i skutečné bydliště (žili zde, pracovali apod.), tak byste nárok v ČR měli. Pokud je ale například otec cizinec pracující v zahraničí, tak je posuzování složitější a v takovém případě doporučuji se obrátit s dotazem na úřad práce.

Ing. Lenka Kozlová | Babyonline | 12.10.2018, 17:54
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Zavřít reklamu
Inzerce