Inzerce
Inzerce
Inzerce

Reakce novorozence

  1. Moorův reflex (objímací)
  2. Úchopový reflex
  3. Reakce na světlo
  4. Reakce na zvuk
  5. Hledací reflex
  6. Chodící reflex
  7. Uvolňování sevřené pěstičky

Celý nervový systém novorozence je do jisté míry nedokonalý, nezralý. Ale zdravý donošený novorozenec je vybaven řadou vrozených (nepodmíněných) reflexů, jež navazují na jeho základní biologické potřeby: dítě saje, polyká, mrká, kýchá, kašle, zívá, rozezná světlo a tmu. Reaguje na zvuk, na čichové a chuťové podněty, stejně tak na bolestivé podněty - reakce je však oproti starším dětem opožděná. Na většinu silných podnětů reaguje pláčem, aniž slzí, a pohybem celého těla.

Hmat je dlouho špatně vyvinut, teplo a chlad vnímá dítě během prvních třech měsíců.

Šlachové reflexy se těžko vybavují.

Jaké vrozené reflexy můžete u svého dítěte pozorovat?

1. Moorův reflex (objímací)

Je typický pro novorozenecké období, jeho intenzita postupně slábne, mizí obvykle kolem 4. měsíce.

Vyvoláme jej náhlým podtrhnutím podložky na níž dítě leží.

Inzerce

Odpovědí je natažení a rozhození horních končetin do stran, současně dítě ohne dolní končetiny v kyčlích, pak následně přitahuje zpět horní končetiny (objímá) k sobě, ohnuté dolní končetiny přitáhne více k bříšku. Celá reakce vypadá jako úlek - dítě v první prudké době hned zatají dech, někdy zmodrá v obličeji, v poslední fázi reflexu se zhluboka nadechne a pak následuje velmi intenzivní křik s typickým plačtivým svraštěním obličeje.

Tento reflex má v novorozeneckém období určitý klinický význam - pohybová reakce totiž předpokládá neporušený reflexní oblouk. Proto jej nelze vyvolat u novorozenců s těžkým poporodním poraněním horních končetin, míchy a mozku. Jindy může být pohybová reakce nesouměrná (jednostranná) - např. při zlomenině klíčku nebo při některém typu obrny horní končetiny. Přetrvává-li popsaný reflex ještě po 4. měsíci v celé své intenzitě, je třeba myslet na poruchu vývoje.

Inzerce

2. Úchopový reflex

Zkouší se tak, že vložíte svůj prst do dlaně dítěte, které jej pevně uchopí (zkouší se na obou ručkách).

3. Reakce na světlo

Na prudké světlo reaguje dítě neklidem, někdy pláčem a pohybem celého těla. Zaostřit pohybující se předmět dokáže dítě kolem 4.-6. týdne. Bloudivé pohyby očí a přechodné šilhání je u novorozenců normální.

4. Reakce na zvuk

Reakce na intenzivní zvuk je stejná jako na prudké světlo - pohyb celého těla a pláč, reakce vypadá jako úlek. Doma můžete zkusit sluch svého dítěte pomocí chrastítka nebo zvonečku (zvuk musí být tlumený, ale příjemný, aby nevyvolal úlekovou reakci). V místnosti musí být úplné ticho, dítě si položte nejlépe na lůžko, postavte se za jeho hlavičku a lehce zacinkejte v blízkosti jednoho ucha a pak druhého. Dítě reaguje mrknutím nebo jen zpozorní. Reakce zkoušejte samozřejmě vždy u bdícího dítěte.

5. Hledací reflex

Dotykem okolí úst novorozenec otevře ústa, vystrčí jazyk, pohybuje hlavičkou ze strany na stranu a hledá bradavku - s tím úzce souvisí sací a polykací reflex. Všechny tyto reflexy jsou plně vyvinuty.

6. Chodící reflex

Je přítomný pouze u novorozenců a velmi rychle mizí. Jak se zkouší? Dítě podržíme v podpaždí tak, aby se nožky dotkly podložky. Dítě se pokouší o chůzi.

7. Uvolňování sevřené pěstičky

Novorozenec má obě pěstičky sevřeny v pěst, kolem 2. měsíce se uvolňuje palec, kolem 3. měsíce povoluje sevření ostatních prstů a v dalších měsících s celkovým pohybovým vývojem sevření prstů v pěst mizí. Zjistíte-li však, že při úchopu hračky jedna z ruček zaostává, přetrvává sevření v pěst a obtížně ručku rozevřete, neváhejte konzultovat svého dětského lékaře.

Vyšetření úchopového a Moorova reflexu, stejně tak orientační vyšetření zraku a sluchu jsou součástí preventivních prohlídek, protože žádnou odchylku reakce dítěte nelze brát na lehkou váhu. Prohlídky jsou v prvním roce poměrně časté, ale máte-li v mezidobí nějaké pochybnosti, nikdy neváhejte konzultovat svého dětského lékaře.

garant: prof. MUDr. Hana Hrstková, CSc.

Inzerce
Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Reakce novorozence - diskuze

Poradna

Dobrý den, dnes jsme byli na osmiměsíční prohlídce. Syn je hodně aktivní, už leze a začíná se stavět. Paní doktorka mu koukala na záda, ale nic neříkala. Já mám silnou skoliozu a bojím se, aby ji syn neměl taky. Až doma jsem si všimla, že nám do průkazky namalovala u doporučení kříž, kde jsou na jedné pulce 2 čárky a na druhé jedna. Myslíte si, ze by to mohlo znamenat určitě vybočeni těla nebo tak? Děkuji

Dobrý den. S největší pravděpodobností takto pani doktorka naznačila stav prořezávání zubů. Netýká se páteře.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 16.10.2023, 15:08
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×