Reakce novorozence

  1. Moorův reflex (objímací)
  2. Úchopový reflex
  3. Reakce na světlo
  4. Reakce na zvuk
  5. Hledací reflex
  6. Chodící reflex
  7. Uvolňování sevřené pěstičky

Celý nervový systém novorozence je do jisté míry nedokonalý, nezralý. Ale zdravý donošený novorozenec je vybaven řadou vrozených (nepodmíněných) reflexů, jež navazují na jeho základní biologické potřeby: dítě saje, polyká, mrká, kýchá, kašle, zívá, rozezná světlo a tmu. Reaguje na zvuk, na čichové a chuťové podněty, stejně tak na bolestivé podněty - reakce je však oproti starším dětem opožděná. Na většinu silných podnětů reaguje pláčem, aniž slzí, a pohybem celého těla.

Hmat je dlouho špatně vyvinut, teplo a chlad vnímá dítě během prvních třech měsíců.

Šlachové reflexy se těžko vybavují.

Jaké vrozené reflexy můžete u svého dítěte pozorovat?

1. Moorův reflex (objímací)

Je typický pro novorozenecké období, jeho intenzita postupně slábne, mizí obvykle kolem 4. měsíce.

Vyvoláme jej náhlým podtrhnutím podložky na níž dítě leží.

Odpovědí je natažení a rozhození horních končetin do stran, současně dítě ohne dolní končetiny v kyčlích, pak následně přitahuje zpět horní končetiny (objímá) k sobě, ohnuté dolní končetiny přitáhne více k bříšku. Celá reakce vypadá jako úlek - dítě v první prudké době hned zatají dech, někdy zmodrá v obličeji, v poslední fázi reflexu se zhluboka nadechne a pak následuje velmi intenzivní křik s typickým plačtivým svraštěním obličeje.

Tento reflex má v novorozeneckém období určitý klinický význam - pohybová reakce totiž předpokládá neporušený reflexní oblouk. Proto jej nelze vyvolat u novorozenců s těžkým poporodním poraněním horních končetin, míchy a mozku. Jindy může být pohybová reakce nesouměrná (jednostranná) - např. při zlomenině klíčku nebo při některém typu obrny horní končetiny. Přetrvává-li popsaný reflex ještě po 4. měsíci v celé své intenzitě, je třeba myslet na poruchu vývoje.

2. Úchopový reflex

Zkouší se tak, že vložíte svůj prst do dlaně dítěte, které jej pevně uchopí (zkouší se na obou ručkách).

3. Reakce na světlo

Na prudké světlo reaguje dítě neklidem, někdy pláčem a pohybem celého těla. Zaostřit pohybující se předmět dokáže dítě kolem 4.-6. týdne. Bloudivé pohyby očí a přechodné šilhání je u novorozenců normální.

4. Reakce na zvuk

Reakce na intenzivní zvuk je stejná jako na prudké světlo - pohyb celého těla a pláč, reakce vypadá jako úlek. Doma můžete zkusit sluch svého dítěte pomocí chrastítka nebo zvonečku (zvuk musí být tlumený, ale příjemný, aby nevyvolal úlekovou reakci). V místnosti musí být úplné ticho, dítě si položte nejlépe na lůžko, postavte se za jeho hlavičku a lehce zacinkejte v blízkosti jednoho ucha a pak druhého. Dítě reaguje mrknutím nebo jen zpozorní. Reakce zkoušejte samozřejmě vždy u bdícího dítěte.

5. Hledací reflex

Dotykem okolí úst novorozenec otevře ústa, vystrčí jazyk, pohybuje hlavičkou ze strany na stranu a hledá bradavku - s tím úzce souvisí sací a polykací reflex. Všechny tyto reflexy jsou plně vyvinuty.

6. Chodící reflex

Je přítomný pouze u novorozenců a velmi rychle mizí. Jak se zkouší? Dítě podržíme v podpaždí tak, aby se nožky dotkly podložky. Dítě se pokouší o chůzi.

7. Uvolňování sevřené pěstičky

Novorozenec má obě pěstičky sevřeny v pěst, kolem 2. měsíce se uvolňuje palec, kolem 3. měsíce povoluje sevření ostatních prstů a v dalších měsících s celkovým pohybovým vývojem sevření prstů v pěst mizí. Zjistíte-li však, že při úchopu hračky jedna z ruček zaostává, přetrvává sevření v pěst a obtížně ručku rozevřete, neváhejte konzultovat svého dětského lékaře.

Vyšetření úchopového a Moorova reflexu, stejně tak orientační vyšetření zraku a sluchu jsou součástí preventivních prohlídek, protože žádnou odchylku reakce dítěte nelze brát na lehkou váhu. Prohlídky jsou v prvním roce poměrně časté, ale máte-li v mezidobí nějaké pochybnosti, nikdy neváhejte konzultovat svého dětského lékaře.

autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská

garant: prof. MUDr. Hana Hrstková, CSc.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Komerční sdělení

Související články

Reakce novorozence - diskuze

Poradna

Dobrý den, mám patnáctiměsíčního syna a při přebalování jsem mu nahmatala zvětšenou uzlinku na straně v podbřišku, o něco výš než v třísle. j´Je to tam, kde se zapíná plenka. Na druhé straně ji má také, ale menší. Ta vetší může mít průměr tak půl centimetru. Naše paní doktorka prohmatala, jestli je nemá ještě jinde a nemá. Ale víc se k tomu nevyjádřila. Už jsme tam od té doby byli 2x. Chci se proto zeptat, je to u dětí normální? Jaká může být příčina? Syn je jinak naprosto zdravý. Neměli bychom jít na nějaké vyšetření? Nebo alespoň nabrat krev? Bojím se, abych něco nezanedbala. Uklidnilo by mě, kdyby mi paní doktorka alespoň řekla, že to u dětí bývá, ale i pres moje vyptávání se nevyjádřila. Děkuji za odpověď.

Lymfatické uzlinky u malých dětí mohou být hmatné kdekoliv na tělě i bez klinických příznaků. Může to být reakce na proběhlý infekt - rýma, kašel, nebo jen souvislost s prořezáváním zubů.

Pokud jsou uzlinky malé, nebolestivé, bez zarudnutí, tak se problém nemusí řešit. Jakmile by se uzlinky zvětšovaly, bolely, zarudly, kontaktujte lékaře.

 
MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 18.01.2017, 12:34
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce