Inzerce
Inzerce
Inzerce

Vyšetření miminka po šestinedělí u fyzioterapeutky – video 

  1. Naše cvičenky
  2. Co fyzioterapeutka Kamila u miminek zjistila?
  3. Až 90 % miminek se dle fyzioterapeutky rodí s diastázou 
  4. Co dále je vhodné s miminkem cvičit?

Proč se pohybové vyšetření miminka po šestinedělí na fyzioterapii stává standardem? Proč se již netýká pouze předčasně narozených dětí a dětí jinak indikovaných po problémovém těhotenství či dramatickém porodu?

O tom a, jak konkrétně vyšetření vypadá, si dnes povídáme s fyzioterapeutkou Kamilou Vorlovou, kterou si možná pamatujete ze cvičení v těhotenství. Ač jsme to dopředu takto neplánovali, tak jsou s námi 2 maminky a 2 miminka, která si rozhodně neprošla cestou standardního porodu, o to více je jejich návštěva na fyzioterapii vhodná.

Inzerce

Naše cvičenky

Předčasně narozená Leuška

Obě maminky prožívaly naprosto pohodové těhotenství. S Lenkou jste se mohli setkat v představení těhotenské módy, kdy byla ve 30. týdnu těhotenství a kdy jsme se loučily slovy: „Ještě Vás v září využijeme.“ To jsme již nestihly, protože Lenka o dva týdny později porodila akutně císařským řezem pro náhle vzniklou preeklampsii. Leuška vážila necelé kilo třista, ale úspěšně vše dohání a dnes je to již 4kilové miminko. Dokonce je na Leušce u fyzioterapeutky vidět, že je starší, protože vykazuje prvky, které mladší miminko neukáže.

Po porodu nedýchající Silvinka

Stejně bezproblémové těhotenství prožívala i Marcela, kterou jsme sledovali v rámci Rodíme ONLINE 2017. Silvinku moc chtěla porodit i po předchozím porodu císařským řezem standardně, ale to jí bohužel nebylo umožněno. Po příjmu do porodnice nebyly slyšitelné ozvy, Marcela rodila opět akutně císařským řezem a Silvinka, která po porodu nedýchala, byla ihned převezena na jednotku intenzivní péče brněnské Dětské nemocnice. Vše vám Marcela popsala ve svém porodním příběhu i to, že nad vývojem Silvinky po této prožité anabázi stále visí otazník. 

Inzerce

I když obě miminka mají doporučenu fyzioterapii díky dramatickému příchodu na svět, dnes budeme hovořit s fyzioterapeutkou právě o tom, proč se toto vyšetření stává standardem i u dětí s „normálním“ příchodem na svět, proč je i u těchto kojenců vhodné, jak probíhá první vyšetření miminka na fyzioterapii, čeho všeho si fyzioterapeutka všímá a jaká doporučení rodičům předá. 

Inzerce

Co fyzioterapeutka Kamila u miminek zjistila?

Maminky s očekáváním upíraly při vyšetření zrak na Kamilu, která je nejen brněnskou kapacitou v oblasti fyzioterapie. O tom svědčí už jen to, že ač „jede“ mimo pojišťovnu, má plno na 3 měsíce dopředu a nové pacienty nemá doslova kam zařazovat.

V ordinaci bylo po vyšetření Silvinky doslova slyšet, jak Marcele spadl kámen ze srdce po vyřčení závěru: „Miminka neprojevují i přes dramatický příchod na svět a hned počáteční znevýhodnění žádné patologické vzorce.“ Kamila maminky uklidnila, že to nevypadá, že by holčičky měly mít v budoucnu jakýkoliv pohybový hendikep. Myslím, že spadl kámen ze srdce i Kamile, která se díky porodním příběhům miminek, jež jsme ji před vyšetřením poslaly, určitě obávala mnohem horších nálezů.

Až 90 % miminek se dle fyzioterapeutky rodí s diastázou – rozestupem přímých břišních svalů

Fyzioterapeutka u obou miminek zjistila „pouze“ diastázu, tedy rozestup mezi přímými břišními svaly. 

Kromě rizika pupeční kýly u miminka může mít diastáza dopad na pohybový vývoj. U dětí může být v budoucnu problém s pasením koníčků, může jim padat hlavička, v dospělosti mohou trpět vadným držením těla. Čili fyzioterapeutka cviky, které maminkám ukázala, vnímá právě jako prevenci vadného držení těla. A rozhodně není ochotna nad diastázou mávnout rukou, jak se to běžně dělává.

Inzerce

K ovlivnění diastázy Kamila maminky učí správnému otáčecímu mechanizmu s miminkem, vhodnému držení apod.

Co dále je vhodné s miminkem cvičit?

Ukazuje i vhodné cvičení s kyčlemi, které jsou opět prevencí nejrůznějších vad postavení v tomto kloubním spojení. 

 

Přidává i úžasný cvik Panda, který je součástí 10 cviků s miminkem před koupáním, kdy hlavička následuje tělíčko ze strany na stranu. Je současně i vyšetřovacím cvikem stavu pohybového vývoje miminka.

 

Při pasení koníčků fyzioterapeutka zdůrazňuje nutnost předsadit lokty před ramínky. 

Mamince Leušky, která více otáčí hlavičku na levou stranu, ještě ukazuje tzv. predilekční chování, kdy si maminka dítě položí do náruče na tygra na stranu, kde je krční sval zkrácený a nenápadně jej tímto držením prodlužuje. 

Nebo je možno cvičit Klokánek bez fixace hlavy se stimulací na opačnou stranu.

U polohy Tygra se Kamila zastaví ještě z jednoho důvodu, kdy nedoporučuje některými odborníky zmiňovanou fixaci jedné nožky. To je možné provádět tehdy, pokud tuto polohu maminka střídá, umí ji na obě strany. Jednostranně vede u dítěte k asymetrickému lezení.

Na videu spolupracovali:

Fyzioterapeutka Mgr. Kamila Vorlová

Maminky Lenka a Marcela

Miminka Leuška a Silvinka

Organizace: Bc. Andrea Blažková, DiS.

Kamera a střih: Tomáš Lénárd

Námět a scénář: MUDr. Jana Martincová

Proč být s námi na Babyonline.cz?

U nás se dozvíte více, více pro život důležitého.

Autor: Mgr. Kamila Vorlová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: Mgr. Kamila Vorlová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Vyšetření miminka po šestinedělí u fyzioterapeutky – video - diskuze

Poradna

Dobrý den, dnes jsme byli na osmiměsíční prohlídce. Syn je hodně aktivní, už leze a začíná se stavět. Paní doktorka mu koukala na záda, ale nic neříkala. Já mám silnou skoliozu a bojím se, aby ji syn neměl taky. Až doma jsem si všimla, že nám do průkazky namalovala u doporučení kříž, kde jsou na jedné pulce 2 čárky a na druhé jedna. Myslíte si, ze by to mohlo znamenat určitě vybočeni těla nebo tak? Děkuji

Dobrý den. S největší pravděpodobností takto pani doktorka naznačila stav prořezávání zubů. Netýká se páteře.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 16.10.2023, 15:08
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×