Inzerce
Inzerce
Inzerce

Kolik by měl obsahovat jídelníček těhotné a kojící ženy bílkovin?

A jak je dávkovat, resp. rozdělit jejich množství do jednotlivých porcí?

Obecně se doporučuje příjem 0,8–1,5 g bílkovin/kg ideální tělesné hmotnosti/den. Během těhotenství a v době kojení se jejich příjem doporučuje ještě navýšit. V těhotenství od 4. měsíce postačí množství navýšit o 10 g/den a doporučení v době laktace souvisí s produkcí mléka, doporučuje se příjem zvýšit o 15 g/den. Celkovou dávku je důležité rozdělit do více porcí. Ideálně do každého chodu nebo alespoň jako součást těch hlavních – snídaně, oběda a večeře.

Bílkoviny jsou součástí jak živočišných, tak rostlinných potravin. Zkrátka není bílkovina jako bílkovina. Potraviny živočišného původu jsou nositeli nezbytných aminokyselin, ale zároveň zpravidla obsahují nasycený tuk. Proto je doporučováno přijímat živočišné a rostlinné zdroje bílkovin v poměru 1:2. U některých potravin, zvláště sýrů a masných výrobků je nezbytné sledovat i množství soli. Zkrátka uzeniny do jídelníčku těhotné nepatří.

Vhodnými zdroji jsou libová masa, ryby, mléko, mléčné výrobky, tvaroh, sýry, zakysané mléčné výrobky, vejce a obiloviny a výrobky z nich, především ty celozrnné, luštěniny, brambory, ořechy.

Inzerce

V těhotenství nezapomínejte na to, že vaše strava musí být kvalitní a bezpečná. Nejezte potraviny a pokrmy, které by mohly být zdrojem jakýchkoli škodlivých látek a zamezte vzniku možné nákazy. Z bílkovinných potravin by to mohla způsobit konzumace syrového masa (tatarák, sushi), syrových vajec, neomytého ovoce a zeleniny nebo plísňových sýrů a obecně mléčných výrobků z nepasterizovaného mléka, dále také lahůdkářských výrobků (chlebíčky, aspiky).

Jak bychom mohli zařadit bílkoviny do denním jídelníčku? Zvolte některý z uvedených zdrojů, vhodně kombinujte a vytvořte tak kvalitní pokrm.

Inzerce
  • Snídaně – mléko, sýr, jogurt, tvaroh, vejce + rostlinné bílkoviny – pečivo, obiloviny, ořechy
  • Přesnídávka – jogurt + ořechy
  • Oběd – maso, tvaroh, vejce + rostlinné bílkoviny – celozrnné pečivo, obiloviny, luštěniny, brambory
  • Svačina – mléko + rostlinné bílkoviny – pečivo, cereálie, ořechy
  • Večeře – maso, tvaroh, vejce + rostlinné bílkoviny – brambory, těstoviny, luštěniny, rýže, pečivo

Chcete dostávat pravidelně užitečné informace o těhotenství? Zaregistrujte se k odběru e-mailů Těhotenství týden po týdnu a nezapomeňte nás sledovat i na Instagramu @babyonline.cz.

Autor: Mgr. Jana Eliášová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: Mgr. Jana Eliášová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Bílkoviny v těhotenství - diskuze

Poradna

Kortikoidy v těhotenství

| Petrua | 15.01.2024, 13:55

Dobrý den,

bohužel až nyní jsem zjistila, že kortikoidy jsou v těhotenství velké riziko pro plod, hlavně v 1. trimestru a doposud jsem používala míchanou mast Triamcinolon E na prsty obou rukou, vždy v případě zhoršení atopického ekzému. Odhaduji, že jsem mohla spotřebovat 5 gramů této masti, což je cca 5 mg účinné látky. Dle informací na internetu se jedná o středně silný kortikoid, který prochází placentou. Jiné léky jsem nebrala, pouze doporučené vitamíny. Mohlo to, prosím, nějak ovlivnit vývoj plodu či placenty? Dá se tato informace zjistit nějakým testem, odběrem? Čeká mě ještě druhý screeening, ale nevím, zda je dostačující.

Moc děkuji za radu.
S pozdravem,
Petra

Dobrý den,

vaše kůže nefunguje tak, že by propustila 100 % toho, co na ni aplikujete, navíc k odbourávání látek dochází v těle i dalšími mechanismy, tudíž se myslím nemusíte o svůj plod obávat.

MUDr. Pavla Zahrádková | Babyonline | 02.02.2024, 19:52
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×