banner

A jak je dávkovat, resp. rozdělit jejich množství do jednotlivých porcí?

Obecně se doporučuje příjem 0,8–1,5 g bílkovin/kg ideální tělesné hmotnosti/den. Během těhotenství a v době kojení se jejich příjem doporučuje ještě navýšit. V těhotenství od 4. měsíce postačí množství navýšit o 10 g/den a doporučení v době laktace souvisí s produkcí mléka, doporučuje se příjem zvýšit o 15 g/den. Celkovou dávku je důležité rozdělit do více porcí. Ideálně do každého chodu nebo alespoň jako součást těch hlavních – snídaně, oběda a večeře.

Bílkoviny jsou součástí jak živočišných, tak rostlinných potravin. Zkrátka není bílkovina jako bílkovina. Potraviny živočišného původu jsou nositeli nezbytných aminokyselin, ale zároveň zpravidla obsahují nasycený tuk. Proto je doporučováno přijímat živočišné a rostlinné zdroje bílkovin v poměru 1:2. U některých potravin, zvláště sýrů a masných výrobků je nezbytné sledovat i množství soli. Zkrátka uzeniny do jídelníčku těhotné nepatří.

Vhodnými zdroji jsou libová masa, ryby, mléko, mléčné výrobky, tvaroh, sýry, zakysané mléčné výrobky, vejce a obiloviny a výrobky z nich, především ty celozrnné, luštěniny, brambory, ořechy.

V těhotenství nezapomínejte na to, že vaše strava musí být kvalitní a bezpečná. Nejezte potraviny a pokrmy, které by mohly být zdrojem jakýchkoli škodlivých látek a zamezte vzniku možné nákazy. Z bílkovinných potravin by to mohla způsobit konzumace syrového masa (tatarák, sushi), syrových vajec, neomytého ovoce a zeleniny nebo plísňových sýrů a obecně mléčných výrobků z nepasterizovaného mléka, dále také lahůdkářských výrobků (chlebíčky, aspiky).

Jak bychom mohli zařadit bílkoviny do denním jídelníčku? Zvolte některý z uvedených zdrojů, vhodně kombinujte a vytvořte tak kvalitní pokrm.

  • Snídaně – mléko, sýr, jogurt, tvaroh, vejce + rostlinné bílkoviny – pečivo, obiloviny, ořechy
  • Přesnídávka – jogurt + ořechy
  • Oběd – maso, tvaroh, vejce + rostlinné bílkoviny – celozrnné pečivo, obiloviny, luštěniny, brambory
  • Svačina – mléko + rostlinné bílkoviny – pečivo, cereálie, ořechy
  • Večeře – maso, tvaroh, vejce + rostlinné bílkoviny – brambory, těstoviny, luštěniny, rýže, pečivo

Chcete dostávat pravidelně užitečné informace o těhotenství? Zaregistrujte se k odběru e-mailů Těhotenství týden po týdnu a nezapomeňte nás sledovat i na Instagramu @babyonline.cz.

Poradna

Dobrý den, jsem nyní v 14tt , zavádím si Progesteron Besines 0-0-1 a začaly mě pálit stydké pysky a mám častější nucení na močení. Na gynekologii neshledali zánět močových cest ani vaginální infekci z ph moči a rychlého testu na zánět přímo v ordinaci. Cca před 7 lety jsem podstoupila IVF, od začátku těhotenství jsem krvácela (hematom na placentě), v 16tt mi odtekla plodová voda, zjistilo se, že jsem měla akutní zánět plodových obalů. Chtěla jsem se vás zeptat, zda zánět může v těle přetrvávat a problém se může opakovat nebo opakování problémů je náhoda? Jestli zánět mohlo způsobit krvácení z hematomu? Popřípadě lze předejít těmto komplikacím? Velice děkuji za odpověď.🌷Přeji krásný den, Eva Čejková

Dobrý den,

"zánět" či infekce co měla vliv na těhotenství před 7 lety již toto těhotenství nikterak ohrozit nemůže.

Vybraná anketa

Už jste začali s nákupem dárků na Vánoce? Kdy? Nebo to necháváte na poslední chvíli?

13 %
15 hlasů

43 %
49 hlasů

8 %
9 hlasů

10 %
11 hlasů

26 %
29 hlasů

Celkem hlasovalo 113 unikátních návštěvníků

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Zdravé těhotenství

těhotenství
Unikátní publikace pro těhotné i šestinedělky věnující se současně zdravé výživě, zdravému vaření krok za krokem a zdravému cvičení před, v průběhu těhotenství i po porodu. O tom nejdůležitějším, co rozhoduje o zdraví Vašeho miminka! Zkuste to!
cena pouze u nás: 199 Kč
Zdravé těhotenství