banner

Z čeho se dnes provádí analýza DNA? Musí k tomu být pouze krev?

Analýza DNA se nejčastěji provádí z krvinek, ale lze využít i další buňky. Pro určení otcovství či jiných příbuzenských vztahů je analýza DNA dnes standardní metodou. DNA pro tato vyšetření můžeme získat bez nutnosti odběru krve. Vzorek biologického materiálu je obvykle odebírán z buněk sliznice tváře uvnitř ústní dutiny (tzv. bukálních stěrů).

Co se s tímto biologickým materiálem děje dále?

DNA izolovaná z těchto buněk je podrobena polymerázové řetězové reakci (PCR), při které jsou selektivně namnoženy předem stanovené specifické úseky, které obsahují tzv. genetické markery. Varianty těchto markerů vytvářejí charakteristický genetický profil, který je jedinečný pro každého člověka a s výjimkou jednovaječných dvojčat je vyloučeno, aby se u dvou lidí shodoval.

Kdy je otec otcem? Jaká je jistota testu otcovství?

Princip stanovení otcovství je založen na porovnání genetického profilu dítěte s genetickým profilem obou nebo jednoho z rodičů. Pokud jsou u dítěte nalezeny kombinace variant markerů, které vyšetřovaný rodič nemá, lze se 100% jistotou vyloučit, že se jedná o rodiče dítěte. Pokud profily dítěte a domnělého rodiče vykazují shodu, lze otcovství / mateřství potvrdit s jistotou až 99,99 %. Žádný dnes dostupný test nemůže určit biologické rodičovství se 100% přesností (komplexní index). Je to proto, že žádná laboratoř nemá databázi DNA všech lidí na planetě Zemi. Proto hodnota indexu otcovství nemůže být nikdy 100%.

Jaké příbuzenské vztahy je možné vyšetřením DNA potvrdit nebo vyvrátit?

Kromě určování otcovství lze analýzou DNA potvrdit či vyvrátit i jiné příbuzenské vztahy. Většinou se porovnává pravděpodobnost jednoho vztahu oproti jinému, například zjišťování pokrevnosti sourozenců, nevlastních sourozenců…atd.

K testování je nutný souhlas vyšetřované osoby nebo zákonného zástupce a odběr materiálu by měl být proveden přímo na specializovaném pracovišti, aby se zamezilo odběrům bez vědomí testované osoby nebo osoby jiné a aby se minimalizovalo riziko záměny vzorků mimo laboratoř.

Poradna

Dobrý den, mám 3měsíčního chlapečka a začal nám místo pasení koníků prohýbat v zádech a zvedat ručičky i nožičky do vzduchu. Takže je opřený o bříško a také se začal částečně přetáčet na bok, ale zůstane prohnutý v luku a hlavičku zaklíněnou. Prosím o radu, co s tím, ale jsem z toho špatná a bojím se, aby nebylo něco špatně a neměl nějaký zdravotní problém. Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den, 

je třeba rehabilitace, sami nezvládnete, požádejte pediatra o odeslání na rehabilitaci.

Doplnění dětské fyzioterapeutky, paní Mgr. Radky Krajsové:

Velmi pravděpodobně má jen slabé bříško, silnější zádové svalstvo "přesahuje " dítě do zákonu => do luku. Nemá možnost se na bříšku opřít o lokty a zaujmout stabilní polohu.  V ideálním případě oslovit pediatra a následně navštívit dětského fyzioterapeuta, který vás naučí, jak miminku k opoře o lokty na bříšku pomoci. Jak brát dítě přes bok a jak ho nosit v náručí, aby se břišní svalstvo zaktivnilo.

Vybraná anketa

Kolik jste přibrala v prvním těhotenství?

17 %
4 hlasy

48 %
11 hlasů

13 %
3 hlasy

4 %
1 hlas

9 %
2 hlasy

9 %
2 hlasy

Celkem hlasovalo 23 unikátních návštěvníků

Diskuze 0

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Zdravé těhotenství

těhotenství
Unikátní publikace pro těhotné i šestinedělky věnující se současně zdravé výživě, zdravému vaření krok za krokem a zdravému cvičení před, v průběhu těhotenství i po porodu. O tom nejdůležitějším, co rozhoduje o zdraví Vašeho miminka! Zkuste to!
cena pouze u nás: 199 Kč
Zdravé těhotenství