Co je možné dělat se zuby v těhotenství a co až po porodu? Jak správně v těhotenství sedět v zubařském křesle? Mohou mi v těhotenství rentgenovat zuby? Jak je to s jejich bělením?
Mohu během těhotenství podstoupit rentgen zubů?
Pokud plánujete potomka, tak je nejvhodnější si preventivní snímky nechat zhotovit před otěhotněním. Samozřejmě to lze v nutných případech i v těhotenství. Záření je naštěstí koncentrované pouze na danou oblast a těhotná je maximálně chráněna ochranným límcem a vestou.
Většina stomatologů nezhotovuje rutinně preventivní rentgenové snímky a poučí pacientku, že je vhodné odložit na dobu po porodu. Pokud má zubní lékař pochybnosti, tak je na místě rentgenový snímek zhotovit.
Jaká je správná poloha v zubařském křesle během ošetření v těhotenství?
Vždy je důležité se domluvit s vaším zubním lékařem. Poloha pro vyšetření a ošetření musí vyhovovat oběma. V prvním a druhém trimestru většinou nebývá problém a pacientky mohou na křesle ležet. Ve třetím trimestru je vhodné ošetřovat v polosedě, případně může být žena na boku a hlavu má rovně.
Může mi dát zubní lékař při ošetření v těhotenství anestezii?
Během těhotenství lze bezpečně podávat přípravky pro místní znecitlivění (lokální anestetika). Nemusíte se obávat systémového účinku, který by mohl ohrozit vaše dítě. Anestezie působí pouze v místě působení a do krevního řečiště se dostává v naprosto zanedbatelném množství.
Je možné používat i lokální anestetika, která obsahují adrenalin. Adrenalin je běžnou součástí lokálního anestetika, které je používáno ve stomatologii. Umožňuje dostatečné znecitlivění a menší krvácení dané oblasti. Stres vzniklý strachem z ošetření bez anestezie by mohl vyvolat vyplavení vlastního adrenalinu v mnohem větším množství, než které je obsaženo v lokální anestezii. Proto se dnes ošetření v lokální anestezii doporučuje.
Mohu si nechat během těhotenství a kojení vybělit zuby?
Bělení zubů, a to ani v ordinaci zubního lékaře nebo dentální hygienistky, není během těhotenství ani kojení doporučeno. A to proto, že se na tuto část populace nesoustředila žádná takto zaměřená studie. Při bělení by bělící látka mohla přejít do krevního oběhu přes dásňový žlábek a dále do krevního řečiště. Tímto může doputovat až k miminku. Proto je doporučeno si zuby nechat vybělit buď před plánovaným těhotenstvím, nebo až po porodu, případně po ukončení kojení.
Předchozí článek:
Těhotenství a zubní kaz
Následující článek:
Těhotenství a krvácení (zánět) dásní
Související články
Aktuální soutěže
Aktuální testování
Těhotenská kalkulačka
Vypočtěte si v naší těhotenské kalkulačce, kdy Vás čekají ultrazvuky, kdy obdržíte těhotenskou průkazku, kdy se podrobíte triple testu, kdy se vyšetřuje streptokok, kdy se provádí amniocentéza, kdy byste si měla nachystat věci do porodnice, kdy nastupujete mateřskou dovolenou.
TĚHOTENSKÉ E‑MAILY
Zaregistrujte se na Babyonline.cz, uveďte termín porodu a každý týden vám automaticky přijde e-mail s informacemi o vašem těhotenství týden po týdnu a vývoji miminka!