Inzerce
Inzerce
Inzerce

Těhotenství a krvácení (zánět) dásní

Je normální, že mi v těhotenství krvácí dásně? Znamená to, že už to budu mít tak navždy? Jak tomuto onemocnění co nejlépe předcházet?

 1. Musí zánět s krvácením dásní potkat zrovna mě?
 2. Co je příčinou zánětu s krvácením dásní?
 3. Jak se zánět dásní projevuje?
 4. Může mít zánět dásní vliv na zdraví miminka?
 5. Jaká je prevence vzniku zánětu dásní v těhotenství?
 6. Co je to epulis gravidarum?

 7. K jakým onemocněním zubů a dásní v těhotenství často dochází?

  Inzerce
 8. Parodontóza v těhotenství

Musí zánět s krvácením dásní potkat zrovna mě?

V těhotenství dásně krvácet mohou, ale také nemusejí. Dle výzkumů zánět dásní postihuje až 80 % těhotných.1 Vše se odvíjí od toho, jaká byla úroveň dentální hygieny před těhotenstvím a jak se o zuby stará žena v těhotenství. 

Pokud má žena zánět dásní již před těhotenstvím, tak se obvykle stav ještě zhorší. Pokud jsou dásně před těhotenstvím bez zánětu a hygiena dutiny ústní ženy je perfektní, tak zánět dásní nemusí vůbec nastat. Ve většině případů dochází ke vzniku nebo zhoršení zánětu dásní pouze v posledním trimestru.

Inzerce

Pokud zánět dásní v těhotenství u ženy vzniká vlivem hormonálních změn, tak po porodu se spontánně stav upraví zpět.

Co je příčinou zánětu s krvácením dásní?

Vlivem zvýšené hladiny estrogenů v těhotenství může docházet k těhotenskému zánětu dásní (gingivitis gravidarum), který postihuje až 80 % těhotných. Zánět dásní vzniká především u těch žen, které trpěly zánětem ještě před otěhotněním. 

Zánět dásní je důsledkem dlouhodobé kumulace zubního plaku především v oblasti krčku zubu (blízko lemu dásně) a v mezizubních prostorech, kde je jeho tvorba největší. Zubní plak se postupně šíří z povrchu skloviny zubu pod dáseň a postupně bakterie a jejich škodlivé produkty vytváří zánět dásní. Vysoké hladiny hormonů mohou v těhotenství způsobovat výraznější otok dásní. 

Inzerce

Zubní plak se začíná tvořit na povrchu zubu prakticky ihned po očištění. Jeho škodlivost narůstá s jeho vyzrálostí (stářím) a stává se škodlivým již po 48 hodinách. Je důležité zdůraznit, že bez vyzrálého plaku nemůže vzniknout ani zánět dásní.

Jak se zánět dásní projevuje?

Dásně se zánětem jsou citlivé, lesklé, zarudlé, zduřelé a krvácejí. Krvácení se může projevovat při lehkém podráždění (například při čištění), ale také spontánně. Oproti tomu dásně bez zánětu mají světle růžovou barvu a můžeme na ní spatřit jemné ďolíčkování jako na pomerančové kůře. 

Může mít zánět dásní vliv na zdraví miminka?

Bylo zjištěno, že přítomnost zánětu dásní v těhotenství má souvislost s nízkou porodní hmotností a rizikem předčasného porodu.

Jaká je prevence vzniku zánětu dásní v těhotenství?

 • perfektní dentální hygiena
 • zdravá životospráva
 • preventivní prohlídky u zubního lékaře
 • návštěva dentální hygienistky

Pravidelnou domácí dentální hygienou prováděnou dvakrát denně je možné předejít vzniku zánětu dásní či ho alespoň minimalizovat. Součástí dentální hygieny by mělo být používání mezizubních pomůcek jedenkrát denně. 

Během těhotenství je také doporučeno navštívit dvakrát svého zubního lékaře a také dentální hygienistku. Dentální hygienistka vám doporučí vhodné pomůcky přímo pro vás nejen v období těhotenství. 

Inzerce

Co je to epulis gravidarum?

Krvácení dásně může být důsledkem i poměrné vzácného onemocnění dásní, zvaného epulis gravidarum, které se vyskytuje u 2 až 5 % těhotných. Primárním faktorem, proč epulida vzniká, je špatná ústní hygiena. Objevuje se od druhého trimestru a po porodu sama vymizí.

Jedná se o hyperplazii dásně (=zvětšení dásně způsobené zmnožením jednotlivých buněk), která je známá také pod pojmem pyogenní granulom. Často má tendenci ke krvácení a je nutné, aby ji zubní lékař viděl a případně indikoval histologické vyšetření.

K jakým onemocněním zubů a dásní v těhotenství často dochází?

Během těhotenství je zvýšeno nejen riziko vzniku zánětu dásní, ale také zubního kazu a rozvoje parodontózy. Všechny tyto tři zmíněné choroby patří mezi infekční onemocnění, které jsou způsobené mikroorganismy zubního plaku a jejich produkty. Proto jedinou prevencí proti těmto všem onemocněním je co nejdůkladnější dentální hygiena nejen v těhotenství. Vždy se pomocí čištění snažíme o pravidelné rozrušování plaku. 

Parodontóza v těhotenství

Parodontóza (parodontitida) je důsledkem dlouhotrvajícího zánětu dásní, který se rozšířil i na přilehlou kost a závěsný aparát zubu. Postupně dochází k úbytku kosti a  k viklavosti zubů. Konečnou fází onemocnění je ztráta zubů.

V těhotenství může docházet vlivem změněné obranyschopnosti k progresi (šíření) onemocnění - urychlení postupu šíření zánětu a úbytku kosti. Je důležité, aby byla parodontóza před i v těhotenství adekvátně léčena a onemocnění nebylo v aktivní fázi onemocnění. Již vzniklý úbytek kosti nikdy nelze zcela zvrátit - jedná se o léčitelné, ale nevyléčitelné onemocnění.

Citace:

1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4385665/

 
Autor: MUDr. MDDr. Jana Bialožytová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. MDDr. Jana Bialožytová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Těhotenství a krvácení (zánět) dásní - diskuze

Poradna

Dobrý den, potřebovala bych radu ohledně syna. Jsou mu 2 roky a 8 měsíců. Byl kojen 7 měsíců. Už od malinka je na mě závislý. U babiček byl dohromady čtyřikrát přes noc, nejdříve plakal, pak už to zvládl bez breku, ale nešťastný. S jídlem se trápime cca od roka. Nechce jíst s nikým jiným než se mnou. Do teď mi odmítá jíst kousky. Takže doteď mu jídlo mačkám vidličkou, když cítí maso, hned ho vyplivuje. Myslela jsem, že to bude problém s kousky jako takovými, ale sušenky a to co mu chutná normálně sní, rozkouse. Celkově ho do jídla musíme nutit. Ovoce nechce vůbec, jí pouze kapsičky. Jogurty má rad, kakao a k večeři pouze chleba se žervé. Šunku, sýr taky odmítá. Jídlo se snažíme řešit různými doplňky stravy k navození chuti k jídlu. Věřím, že z toho vyroste. Teď v září nastupuje do školky a já doufám, že až uvidí ostatní děti, tak začne papat normálně. Více mě ale trápí ta závislost na mě. Je nešťastný i s manželem. Potřebovala bych poradit, jak ho to odnaučit. Před 8 měsíci jsem začala chodit na poloviční úvazek do práce, mysleli jsme, že se to zlepsi, když nebude furt se mnou. Ale je to stále stejně. Vždycky tu dobu přetrpi, pláče když odcházím. Neustále ho ubezpečuji, že se vrátím, že jdu jen do práce. Je vidět, že tomu rozumí, ale přesto se to nelepší, spíše naopak. Moc děkuji za jakoukoliv radu. Šafránková

Dobrý den, ohledně synovy stravy se poraďte s ošetřujícím lékařem. Pokud dítě prospívá, i když konzumuje jen určitá jídla, pak není důvod k obavám. S lékařem byste ale také měli konzultovat případné doplňky stravy, které dítěti dáváte. Ne všechny musí být pro takto malé dítě vhodné. Také by možná bylo dobré, aby lékař chlapci udělal krevní obraz, jestli mu opravdu nějaké živiny chybí, abyste mu nepodávali nadbytečné množství některých živin či vitamínů. Některé děti vykazují při jídle zvláštnosti, jedí jen určitá jídla a vybírají si. Není dobré dítě do jídla nutit a nutit jej k experimentování. Nová jídla však je dobré nabízet, v případě zájmu nechat ochutnat. Chutě dětí se mění a časem třeba syn může být ke zkoušení jiných jídel přístupnější. Zvláštnosti v jídle však ale také mohou vykazovat děti např. s poruchami autistického spektra, či děti hodně v jídle konzervativní. Mám příliš málo informací a váš syn je příliš malý. Ohledně pobytu bez vás nepíšete, kdo syna hlídá, když jste v práci. To že pláče, když odcházíte bývá u dětí normální. Je potřeba mu to citlivě vysvětlit na úrovni jeho chápání a vývoje. Dobu odchodu však neprodlužovat, dítě ani nadměrně nelitovat, nemazlit apod. Potom by si myslelo, že váš odchod je něco mimořádného a je důvod se bát. Takto malé dítě také nemá ještě vyvinutý pojem času, žije přítomností a myslí si proto, že odcházíte navždycky. Trošku mi z vašeho popisu připadá, že maličko chcete, aby na váš syn byl závislý, že vám to dává dojem výlučnosti a důležitosti. To vše dítě vycítí. Proč myslíte, že dobu bez vás protrpí. Žádné malé dítě se pokud je o něj dobře postaráno, má dobře rozvinuté citové vazby a navíc třeba už zná osobu, která jej hlídá, se celé čtyři hodiny určitě netrápí a také není důvod , aby bylo nešťastné. Nemohou to být spíše vaše domněnky? Zkuste chování a vývoj syna zkonzultovat s dětským klinickým psychologem. S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Mgr. Michaela Matoušková | Babyonline | 24.05.2022, 06:20
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce
×