Inzerce
Inzerce
Inzerce

Těhotenství a krvácení (zánět) dásní

Je normální, že mi v těhotenství krvácí dásně? Znamená to, že už to budu mít tak navždy? Jak tomuto onemocnění co nejlépe předcházet?

 1. Musí zánět s krvácením dásní potkat zrovna mě?
 2. Co je příčinou zánětu s krvácením dásní?
 3. Jak se zánět dásní projevuje?
 4. Může mít zánět dásní vliv na zdraví miminka?
 5. Jaká je prevence vzniku zánětu dásní v těhotenství?
 6. Co je to epulis gravidarum?

 7. K jakým onemocněním zubů a dásní v těhotenství často dochází?

  Inzerce
 8. Parodontóza v těhotenství

Musí zánět s krvácením dásní potkat zrovna mě?

V těhotenství dásně krvácet mohou, ale také nemusejí. Dle výzkumů zánět dásní postihuje až 80 % těhotných.1 Vše se odvíjí od toho, jaká byla úroveň dentální hygieny před těhotenstvím a jak se o zuby stará žena v těhotenství. 

Pokud má žena zánět dásní již před těhotenstvím, tak se obvykle stav ještě zhorší. Pokud jsou dásně před těhotenstvím bez zánětu a hygiena dutiny ústní ženy je perfektní, tak zánět dásní nemusí vůbec nastat. Ve většině případů dochází ke vzniku nebo zhoršení zánětu dásní pouze v posledním trimestru.

Inzerce

Pokud zánět dásní v těhotenství u ženy vzniká vlivem hormonálních změn, tak po porodu se spontánně stav upraví zpět.

Co je příčinou zánětu s krvácením dásní?

Vlivem zvýšené hladiny estrogenů v těhotenství může docházet k těhotenskému zánětu dásní (gingivitis gravidarum), který postihuje až 80 % těhotných. Zánět dásní vzniká především u těch žen, které trpěly zánětem ještě před otěhotněním. 

Zánět dásní je důsledkem dlouhodobé kumulace zubního plaku především v oblasti krčku zubu (blízko lemu dásně) a v mezizubních prostorech, kde je jeho tvorba největší. Zubní plak se postupně šíří z povrchu skloviny zubu pod dáseň a postupně bakterie a jejich škodlivé produkty vytváří zánět dásní. Vysoké hladiny hormonů mohou v těhotenství způsobovat výraznější otok dásní. 

Inzerce

Zubní plak se začíná tvořit na povrchu zubu prakticky ihned po očištění. Jeho škodlivost narůstá s jeho vyzrálostí (stářím) a stává se škodlivým již po 48 hodinách. Je důležité zdůraznit, že bez vyzrálého plaku nemůže vzniknout ani zánět dásní.

Jak se zánět dásní projevuje?

Dásně se zánětem jsou citlivé, lesklé, zarudlé, zduřelé a krvácejí. Krvácení se může projevovat při lehkém podráždění (například při čištění), ale také spontánně. Oproti tomu dásně bez zánětu mají světle růžovou barvu a můžeme na ní spatřit jemné ďolíčkování jako na pomerančové kůře. 

Může mít zánět dásní vliv na zdraví miminka?

Bylo zjištěno, že přítomnost zánětu dásní v těhotenství má souvislost s nízkou porodní hmotností a rizikem předčasného porodu.

Jaká je prevence vzniku zánětu dásní v těhotenství?

 • perfektní dentální hygiena
 • zdravá životospráva
 • preventivní prohlídky u zubního lékaře
 • návštěva dentální hygienistky

Pravidelnou domácí dentální hygienou prováděnou dvakrát denně je možné předejít vzniku zánětu dásní či ho alespoň minimalizovat. Součástí dentální hygieny by mělo být používání mezizubních pomůcek jedenkrát denně. 

Během těhotenství je také doporučeno navštívit dvakrát svého zubního lékaře a také dentální hygienistku. Dentální hygienistka vám doporučí vhodné pomůcky přímo pro vás nejen v období těhotenství. 

Inzerce

Co je to epulis gravidarum?

Krvácení dásně může být důsledkem i poměrné vzácného onemocnění dásní, zvaného epulis gravidarum, které se vyskytuje u 2 až 5 % těhotných. Primárním faktorem, proč epulida vzniká, je špatná ústní hygiena. Objevuje se od druhého trimestru a po porodu sama vymizí.

Jedná se o hyperplazii dásně (=zvětšení dásně způsobené zmnožením jednotlivých buněk), která je známá také pod pojmem pyogenní granulom. Často má tendenci ke krvácení a je nutné, aby ji zubní lékař viděl a případně indikoval histologické vyšetření.

K jakým onemocněním zubů a dásní v těhotenství často dochází?

Během těhotenství je zvýšeno nejen riziko vzniku zánětu dásní, ale také zubního kazu a rozvoje parodontózy. Všechny tyto tři zmíněné choroby patří mezi infekční onemocnění, které jsou způsobené mikroorganismy zubního plaku a jejich produkty. Proto jedinou prevencí proti těmto všem onemocněním je co nejdůkladnější dentální hygiena nejen v těhotenství. Vždy se pomocí čištění snažíme o pravidelné rozrušování plaku. 

Parodontóza v těhotenství

Parodontóza (parodontitida) je důsledkem dlouhotrvajícího zánětu dásní, který se rozšířil i na přilehlou kost a závěsný aparát zubu. Postupně dochází k úbytku kosti a  k viklavosti zubů. Konečnou fází onemocnění je ztráta zubů.

V těhotenství může docházet vlivem změněné obranyschopnosti k progresi (šíření) onemocnění - urychlení postupu šíření zánětu a úbytku kosti. Je důležité, aby byla parodontóza před i v těhotenství adekvátně léčena a onemocnění nebylo v aktivní fázi onemocnění. Již vzniklý úbytek kosti nikdy nelze zcela zvrátit - jedná se o léčitelné, ale nevyléčitelné onemocnění.

Citace:

1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4385665/

 
Autor: MUDr. MDDr. Jana Bialožytová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. MDDr. Jana Bialožytová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Těhotenství a krvácení (zánět) dásní - diskuze

Poradna

Cysty na mozečku

| Jandulka30 | 20.06.2024, 11:06

Dobrý den chtěla jsem se zeptat jsem 20+4 a našly naší princezně cysticky na mozecku a doktor mi řek že by bylo lepší podstoupit odběr plodové vody ale mam strach a hlavně říkal že do 24 týdne by měly zmizet tak si myslí že je zbytečné riskovat a chodit na plodovou vodu jakej máte nazor vy mockrát děkuji

Dobrý den,

já Vám samozřejmě v rámci internetové poradny nemohu říkat, co máte či nemáte dělat, nicméně odběr plodové vody patří mezi nízké rizikové výkony v těhotenství. Řiďte se doporučením Vašeho ošetřujícího lékaře.

MUDr. Pavla Zahrádková | Babyonline | 20.06.2024, 10:52
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×