Inzerce
Inzerce
Inzerce

Rodíme ONLINE ze zahraničí: Jak Vanesska přišla na svět

Rodíme ONLINE ze zahraničí: Příchod Vanessky

 

Týden před příjezdem tety na porodní hlídání Sophinky, jsem už cítila, že se porod blíží. Modlila jsem se, abychom vydrželi aspoň, než teta přijede. A vydrželi jsme. Dokonce jsme se ještě  jeli koupat a v termálech mě potěšila jedna paní, když se mě zeptala, v kolikátém měsíci jsem a nevěřila, že jsem 2 týdny před termínem - to jsem ještě nevěděla, že jsme vlastně 3 dny před samotným porodem.

Dané tři dny po příjezdu naší drahé tetičky (mé sestřenky) už bylo vážně předporodně. Od poledne jsem měla pravidelné kontrakce po půl hodině. Ještě večer jsem si telefonovala s mamkou a říkala jí, že to asi nebude mít dlouhého trvání a ona mi odpovídala, že je nějak moc brzo a ona nevěří, že bysme už rodili.

Chvíli před půlnocí mi praskla voda

No, věř, nevěř... Mimčo se celý den a pak dál do noci pěkně jouchnilo. Chvíli před půlnocí mě silné pohyby probudily a najednou s  sebou prcek šikovně škubl a protrhl vodu. Od té chvíle jsme jeli porod, jako přes kopírák s prvním. Chvíli před půlnocí praskla voda, do hodiny kontrakce po pěti minutách a odjezd do porodnice. Cestou jsem konstatovala, že nastává chvíle pravdy a nastávající tatínek na to "stejně je to druhá holka". Zhruba ve stejnou dobu jako poprvé jsme byli přijímáni, a když jsem při ranní výměně porodních asistentek uviděla Hebamme, která nám přivedla na svět Sophinku, byla jsem přesvědčená, že i porodím ve stejnou chvíli, jako se narodila starší sestřička... Ale abych nepředbíhala...

Hebamme nás přijala, tentokrát jsem doktora neviděla ani při příchodu. Porodní plán jsem neměla, protože jsem věděla, že pokud nebude problém, budou rodit tak, jak si přeji. Jediné mé přání bylo, že nechci tlačit vleže a dohodli jsme se na porodu vsedě, nebo v dřepu. Hebamme mi i přinesla porodní stoličku.

Na začátku porodu byly asi tři hodiny relativně klidných kontrakcí, a jelikož jsem byla zrovna jediná rodička, měla na nás "sestřička" čas a hezky jsme si popovídali. Pak už se porod posouval a stupňoval. K ránu jsem zaznamenala, že už nejsem sama (nakonec jsem se dozvěděla, že jsme v jednu chvíli rodily 4).

Jen otevírání nešlo tak rychle, jak jsem čekala. Všichni tvrdili, že druhorodičky rodí rychleji a já se otevírala ještě pomaleji, než poprvé. Na psychice mi to příliš nepřidalo. Najednou minula doba, kdy byla už Sophinka na světě a tentokrát jsme se k druhé době porodní ani extra neblížili. Psychika je opravdu potvora a průběh první doby porodní mě nikterak neuspokojoval. Ještě, že tam byl přítel a moc mi pomáhal. Opravdu si nedovedu představit rodit bez něj!

Už jsme oproti prvnímu porodu téměř hodinu přetahovali a já měla pocit, že potřebuji tlačit. Zrovna chodila porodní vizita a doktor při vyšetření konstatoval, že jsem otevřená jen na 6-7cm. V tu chvíli jsem propadla zoufalství!

Inzerce

Vanesska je na světě!

Hebamme v domnění, že je spousta času, odešla k jiným rodičkám a najednou vše vzalo rychlý obrat. O čtyři kontrakce později jsem chtě nechtě tlačila. Ještě, že místní porodní asistentky nutí rodičky hekat. Děložní brance se tu říká Muttermund (mateřská ústa) a pokud prý žena při kontrakci otevře ústa a pěkně si hekne "aaaah", tak Muttermund reaguje a také se otevírá. Měla jsem tedy hekat a díky hekání, které se najednou změnilo v tlačivé hekání, porodní asistentka zaznamenala, že se u nás děje něco, co nikdo nečekal. Hebamme přiběhla a doslova chytala miminko od dveří. Měla jsem nacvičeno s Aniballem a vůbec nevím, jak jsem porodila hlavičku. Respektive, myslela jsem, že jsem na první zatlačení hlavičku nevytlačila a chtěla jsem jí v dané kontrakci dotlačit. Tlačila jsem tedy ještě jednou a najednou cítím, jak vyklouzlo tělíčko. Druhá doba porodní trvala opravdu mžik a na jednu kontrakci a dvě zatlačení bylo miminko venku. Ještě štěstí, že šlo vše tak rychle. Naše malé jouchnidlo mělo obtočený pupečník kolem krku a díky rychlosti porození se nestihlo přiškrtit. Můj bratr se celé dětství potýkal s LMD právě kvůli přiškrcení při porodu a opravdu bych to už zažít nechtěla. Trpěla tím celá naše rodina.

Ptám se, co máme? A vážně měl přítel pravdu! Všichni tvrdili, že tentokrát čekáme chlapečka, jen tatínek byl celé těhotenství přesvědčen, že budeme mít druhé děvčátko a já tentokrát raději netipovala. Sophinka dostala miminko sestřičku. Vanessku.

Hebamme ještě kontrolovala, zda jsem nerodila neotevřená a nepotrhala se. Nikomu se nechtělo věřit, že byl závěr vážně tak rychlý, ale museli uznat, že byl. Z porodního pokoje jsem odcházela bez nástřihu a poranění (hráze, čípku či miminka). Úžasný byl i čas narození Vanessky. Sophinka se narodila v 7:54 a Vanesska bez dvou minut o hodinu později - v 8:52.

Inzerce

I můj druhý porod byl úžasný

I když mě v průběhu porodu zrazovala psychika, stejně byl i můj druhý porod úžasný! Sice jsem rodila vleže. Do polohy na boku mě položili, aby se dcerka natočila do správné polohy, protože neměla úplně zádíčka na mém břiše, a rychlý závěr už neumožnil přesun na porodní stoličku. Ale asi mi to v tu chvíli ani moc nevadilo. Závěr byl vážně bleskový a věřím, že velký podíl na usnadnění a urychlení příchodu dcerky na svět, mělo cvičení s Aniballem.

Takže máme dvě krásné dcerky a Sophinka zatím plní roli velké sestřičky naprosto vzorově. Sestřičku má ráda a čím dál víc věřím, že se holky budou mít rády. 

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Rodíme ONLINE ze zahraničí: Jak Vanesska přišla na svět - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Zavírání se v pokoji

| Ada1215 | 18.10.2020, 16:29

Dobrý den, dceři je 12 let a v poslední době se neustále zavírá ve svém pokoji, nechce s námi moc komunikovat a dokonce jí i vadí, nechávat otevřené dveře do svého pokoje, i když ví, že tam bez jejího vědomí nebudeme vstupovat. Snažíme se její soukromí respektovat, vždy klepeme na dveře, pokud s ní chceme mluvit. Nevím, jestli je to puberlou nebo proč nám jako rodičům přestala věřit. Podotýkám, že se u nás doma nic nezměnilo, vše funguje jako dřív. Někdy mám pocit, že jí i vadí jen moje přítomnost. Přitom jsou ale dni, kdy se spolu normálně bavíme, dokonce se mi tu a tam s něčím svěří. Ale takových chvil je čím dál méně a bojím se, aby nevymizely úplně. Vím, že má nějaké problémy s kamarádkami, ale o tom vůbec nechce mluvit. Dále mě trápí její vztah s otcem . mým manželem. Ten je na ní poměrně přísný, což vůbec není na škodu, ale mám pocit, jako by se úplně vytratilo jakékoliv prřátelství mezi ní a otcem. Dokonce se i vyjádřila v tom smylsu, že by bylo lepší, kdyby s námi vůbec nebydlel. Všechno je mi to hrozně líto. Poradíte mi, prosím, jak vylepšit komunikaci a vztahy v rodině? Jak docílit toho, aby se situace ještě nezhoršovala? Dcera ví, že ji mám moc ráda a že mlže kdykoliv přijít, pokud ji bude něco trápit. Myslím, že ví, že mi může věřit.
Děkuji za radu.

Dobrý den, u vás doma se jak píšete, nic nezměnilo, ale jak to tak vypadá, tak se změnila vaše holčička. Vaše dcera podle popisovaných projevů evidentně vstoupila do období dospívání a chová se adekvátně svému věku a vývojovému období. Vy jako rodiče respektujte její potřebu většího soukromí a zavřené dveře jejího pokoje. Naopak pokud dcera přijde a bude si s vámí chtít povídat, pak tyto chvilky využijte na maximum a snažte se na ni udělat čas a vyslechnout ji. Příležitost si s ní popovídat, dozvědět se také nějaké informace o ní a o tom co prožívá se nemusí po delší dobu opakovat a to že byste na ni neměli čas může podkopat její důvěru ve vás. Nevyzvídejte nic o vztazích s kamarádkami, nepodsouvejte jí problémy, ale naslouchejte. V případě vyzvídání se dcera ještě více uzavře do sebe a neřekne vám nic. O období dospívání bylo napsáno mnoho literatury, stačí zapátrat na internetu, který se jen hemží radami jak komunikovat s dospívajícími dětmi. Lze také vyhledat některou z poraden pro rodinu a mezilidské vztahy, kde můžete pod vedením odborníka na komunikaci v rodině pracovat. Přesto všechno se připravte na to, že toto období je pro všechny zúčastněné členy náročné, ale také důležité. Vždyť z vaší holčičky se má stát sebevědomá mladá žena. Ohledně vztahu s otcem nejsou popisované projevy také nic neobvyklého, je ale potřeba i ze strany otce zapracovat na zlepšení komunikace  a přiblížení se dceři. Na tomto místě si níže dovolím vložit odkaz na článek, který jsem v létě četla na internetu a kde možná najdete některé odpovědi na vaše dotazy.

S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Mgr. Michaela Matoušková | Babyonline | 19.10.2020, 10:28
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce