Inzerce
Inzerce
Inzerce

Rodíme ONLINE ze zahraničí: Jak Vanesska přišla na svět

Rodíme ONLINE ze zahraničí: Příchod Vanessky

 

Týden před příjezdem tety na porodní hlídání Sophinky, jsem už cítila, že se porod blíží. Modlila jsem se, abychom vydrželi aspoň, než teta přijede. A vydrželi jsme. Dokonce jsme se ještě  jeli koupat a v termálech mě potěšila jedna paní, když se mě zeptala, v kolikátém měsíci jsem a nevěřila, že jsem 2 týdny před termínem - to jsem ještě nevěděla, že jsme vlastně 3 dny před samotným porodem.

Dané tři dny po příjezdu naší drahé tetičky (mé sestřenky) už bylo vážně předporodně. Od poledne jsem měla pravidelné kontrakce po půl hodině. Ještě večer jsem si telefonovala s mamkou a říkala jí, že to asi nebude mít dlouhého trvání a ona mi odpovídala, že je nějak moc brzo a ona nevěří, že bysme už rodili.

Inzerce

Chvíli před půlnocí mi praskla voda

No, věř, nevěř... Mimčo se celý den a pak dál do noci pěkně jouchnilo. Chvíli před půlnocí mě silné pohyby probudily a najednou s  sebou prcek šikovně škubl a protrhl vodu. Od té chvíle jsme jeli porod, jako přes kopírák s prvním. Chvíli před půlnocí praskla voda, do hodiny kontrakce po pěti minutách a odjezd do porodnice. Cestou jsem konstatovala, že nastává chvíle pravdy a nastávající tatínek na to "stejně je to druhá holka". Zhruba ve stejnou dobu jako poprvé jsme byli přijímáni, a když jsem při ranní výměně porodních asistentek uviděla Hebamme, která nám přivedla na svět Sophinku, byla jsem přesvědčená, že i porodím ve stejnou chvíli, jako se narodila starší sestřička... Ale abych nepředbíhala...

Hebamme nás přijala, tentokrát jsem doktora neviděla ani při příchodu. Porodní plán jsem neměla, protože jsem věděla, že pokud nebude problém, budou rodit tak, jak si přeji. Jediné mé přání bylo, že nechci tlačit vleže a dohodli jsme se na porodu vsedě, nebo v dřepu. Hebamme mi i přinesla porodní stoličku.

Na začátku porodu byly asi tři hodiny relativně klidných kontrakcí, a jelikož jsem byla zrovna jediná rodička, měla na nás "sestřička" čas a hezky jsme si popovídali. Pak už se porod posouval a stupňoval. K ránu jsem zaznamenala, že už nejsem sama (nakonec jsem se dozvěděla, že jsme v jednu chvíli rodily 4).

Inzerce

Jen otevírání nešlo tak rychle, jak jsem čekala. Všichni tvrdili, že druhorodičky rodí rychleji a já se otevírala ještě pomaleji, než poprvé. Na psychice mi to příliš nepřidalo. Najednou minula doba, kdy byla už Sophinka na světě a tentokrát jsme se k druhé době porodní ani extra neblížili. Psychika je opravdu potvora a průběh první doby porodní mě nikterak neuspokojoval. Ještě, že tam byl přítel a moc mi pomáhal. Opravdu si nedovedu představit rodit bez něj!

Už jsme oproti prvnímu porodu téměř hodinu přetahovali a já měla pocit, že potřebuji tlačit. Zrovna chodila porodní vizita a doktor při vyšetření konstatoval, že jsem otevřená jen na 6-7cm. V tu chvíli jsem propadla zoufalství!

Inzerce

Vanesska je na světě!

Hebamme v domnění, že je spousta času, odešla k jiným rodičkám a najednou vše vzalo rychlý obrat. O čtyři kontrakce později jsem chtě nechtě tlačila. Ještě, že místní porodní asistentky nutí rodičky hekat. Děložní brance se tu říká Muttermund (mateřská ústa) a pokud prý žena při kontrakci otevře ústa a pěkně si hekne "aaaah", tak Muttermund reaguje a také se otevírá. Měla jsem tedy hekat a díky hekání, které se najednou změnilo v tlačivé hekání, porodní asistentka zaznamenala, že se u nás děje něco, co nikdo nečekal. Hebamme přiběhla a doslova chytala miminko od dveří. Měla jsem nacvičeno s Aniballem a vůbec nevím, jak jsem porodila hlavičku. Respektive, myslela jsem, že jsem na první zatlačení hlavičku nevytlačila a chtěla jsem jí v dané kontrakci dotlačit. Tlačila jsem tedy ještě jednou a najednou cítím, jak vyklouzlo tělíčko. Druhá doba porodní trvala opravdu mžik a na jednu kontrakci a dvě zatlačení bylo miminko venku. Ještě štěstí, že šlo vše tak rychle. Naše malé jouchnidlo mělo obtočený pupečník kolem krku a díky rychlosti porození se nestihlo přiškrtit. Můj bratr se celé dětství potýkal s LMD právě kvůli přiškrcení při porodu a opravdu bych to už zažít nechtěla. Trpěla tím celá naše rodina.

Ptám se, co máme? A vážně měl přítel pravdu! Všichni tvrdili, že tentokrát čekáme chlapečka, jen tatínek byl celé těhotenství přesvědčen, že budeme mít druhé děvčátko a já tentokrát raději netipovala. Sophinka dostala miminko sestřičku. Vanessku.

Hebamme ještě kontrolovala, zda jsem nerodila neotevřená a nepotrhala se. Nikomu se nechtělo věřit, že byl závěr vážně tak rychlý, ale museli uznat, že byl. Z porodního pokoje jsem odcházela bez nástřihu a poranění (hráze, čípku či miminka). Úžasný byl i čas narození Vanessky. Sophinka se narodila v 7:54 a Vanesska bez dvou minut o hodinu později - v 8:52.

Inzerce

I můj druhý porod byl úžasný

I když mě v průběhu porodu zrazovala psychika, stejně byl i můj druhý porod úžasný! Sice jsem rodila vleže. Do polohy na boku mě položili, aby se dcerka natočila do správné polohy, protože neměla úplně zádíčka na mém břiše, a rychlý závěr už neumožnil přesun na porodní stoličku. Ale asi mi to v tu chvíli ani moc nevadilo. Závěr byl vážně bleskový a věřím, že velký podíl na usnadnění a urychlení příchodu dcerky na svět, mělo cvičení s Aniballem.

Takže máme dvě krásné dcerky a Sophinka zatím plní roli velké sestřičky naprosto vzorově. Sestřičku má ráda a čím dál víc věřím, že se holky budou mít rády. 

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Rodíme ONLINE ze zahraničí: Jak Vanesska přišla na svět - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobry den,
chtela bych se zeptat ohlede menstruace kterou jsem dostala pred laparoskopickym zakrokem s mimodeloznim tehotenstvi. Zacala mi ten den kdy jsem sla na zakrok a trvala tak jak klasiky tech sedm dni muzu ji pocitat mezi prvni tri cykly po operci?

Dobrý den,

tohle zhodnotit takto v rámci internetové poradny nelze, při mimoděložním těhotenství často dochází ke krvácení, které si můžeme mylně vykládat jako menses. Jako menstruaci bych považovala krvácení, které nastane až po operaci.

MUDr. Pavla Zahrádková | Babyonline | 18.04.2024, 09:16
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×