Inzerce
Inzerce
Inzerce

Druhorodička Petra zažila dramatický začátek těhotenství

Petře je 32 let a čeká své druhé dítě. S partnerem a dcerou žijí poblíž Litoměřic a z letošní dovolené v Chorvatsku si přivezli krásný dáreček. Petra má za sebou náročný začátek těhotenství, prodělala covid a prvotrimestrální screening vyšel pozitivně na Downův syndrom, musela tak podstoupit další vyšetření.

Petra (16. týden těhotenství)

Krásný den milé čtenářky,

jmenuji se Petra, je mi 32 let a čekám své druhé dítko. Když jsem viděla možnost přihlásit se do seriálu Rodíme online, ani minutu jsem neváhala a zkusila štěstí. Povedlo se! A já se tak s vámi ráda podělím o své zkušenosti, radosti a starosti, které mě budou během tohoto krásného období doprovázet. 

Naše rodina se hledala, až se nakonec našla 

Z předchozího vztahu mám 9letou slečnu Petrušku. Byly jí dva roky, když jsme spolu zůstaly v baráčku poblíž Litoměřic samy. V roce 2016 jsem potkala svého přítele Ondru (39), který měl také již malou, o rok starší, princeznu. Holky si padly do oka od prvního dne. Nyní jsme spolu již krásných šest let, a tak už bylo na čase holkám pořídit sourozence. Společné chvíle spolu trávíme procházkami, vezmeme skateboardy a jedeme se projet, nebo si jen tak užíváme dny u našeho baráčku. Jsme milovníky tepla a moře, každoročně jezdíme do Chorvatska. Omiš je naše srdcová záležitost a na letošní dovolenou už do smrti nezapomeneme, přivezli jsme si z ní totiž malého Chorvátka. :-) 

První těhotenství a dramatický porod

Je to už 9 let, ale na tyto okamžiky matka nikdy nezapomene. Bylo to pro mě jako studentku vysoké školy náročné. Studovala jsem dálkově, pracovala na plný úvazek, v tu dobu jako servírka a recepční v hotelu, a rekonstruovali jsme baráček. Vůbec by mě nenapadlo, že bych mohla být těhotná, ale nevolnosti mi to dávaly dost najevo. Petruška se mi narodila v 37. týdnu akutním císařským řezem, když jí po 25 hodinách od prasknutí plodové vody přestávalo tlouct srdíčko. Porod dopadl dobře a teď mám doma krásnou a hodnou slečnu, která už se nemůže dočkat, až bude velká ségra. Moc by si přála sestřičku. :-D

Inzerce

Jak jsem zjistila, že jsem těhotná 

Čtrnáct dní po návratu z dovolené jsem měla živý sen, že čekám miminko, nějak mi to nedalo a udělala jsem si těhotenský test. Koukala jsem, hledala jsem duchy a byla jsem nakonec smutná, že nikde žádná druhá čárka není. Schovala jsem ho do pytlíčku a odložila vedle vany, kterou jsem si akorát napouštěla. Když jsem ho šla vyhodit, nedalo mi to, a znovu jsem se podívala. No.... a byl tam duch, hodně slabý duch a já nevěřila svým očím.

Následující týden jsem si hrála na lovce duchů a modlila se, aby nepřišla menstruace, která měla akorát každým dnem dorazit. Byla to šílená radost a zároveň i strach a nejistota. Objednala jsem se na gynekologii a čekala dlouhé 3 týdny na termín. O testu v tu dobu věděl pouze přítel, který tomu taky nemohl věřit. Ranní nevolnost se přidala asi po týdnu od zjištění. Nechutná mi jíst a z kávy se mi dělá ouvej. Holkám jsme koupili stírací losy k oznámení těhotenství. Nemohly tomu uvěřit, ale po pár minutách už vybíraly jména. :-D

Inzerce

Covid na začátku těhotenství

Dva dny před dlouho očekávanou kontrolou 15. 9. jsem zjistila, že mám covid. V tu chvíli jsem začala strašně brečet a bát se, aby bylo vše v pořádku. Volala jsem své mamince, které jsem se sesypala do telefonu a tím nečekaně i prozradila, že bude mít druhé vnoučátko. Kontrola se mi tedy o týden posunula, ale naštěstí bylo vše v pořádku. Viděla jsem v 8. týdnu těhotenství krásně tlouct srdíčko a nechyběly ani slzy štěstí. 

Druhá kontrola a odběr před screeningem

Ty dny vůbec neutíkají, ale konečně jsem se dočkala další kontroly 6. 10. a mohla jsem vidět, že moje fazolka je v pořádku. Sestřička mi brala krev na určení krevní skupiny, Rh faktoru a protilátek a vypsala mi žádanku na prvotrimestrální screening, kam jsem se ihned s radostí objednala. 

Inzerce

12. 10. jsem jela do Roudnice nad Labem, kde mi sestřička odebrala krev a paní doktorka vnitřním ultrazvukem vyšetřila. Vše bylo v pořádku a já se dočkala fotky malého mimozemšťana.

Podezření na Downův syndrom

Na screening 31. 10. mě doprovázel přítel. Byla jsem hodně nervózní, je to přeci jen důležitý ultrazvuk. Ihned po přiložení ultrazvuku na bříško mi doktor řekl, že jsem zrovna typ maminky, u které je vše blbě vidět. Placenta naštěstí vzadu, ale jizva po císaři a nějaké to kilo navíc udělalo své.

Po půl hodině nám lékař řekl výsledky. Pozitivní screening 1:127 na Downa. Krevní testy sice ok, ale šíjové projasnění naměřil 3,62 mm. V tu chvíli jsem přestala vnímat, co říká, začaly mi téct slzy a v hlavě jsem měla hrozné myšlenky. Doporučil mi vyšetření v Praze v Gennetu a vyšetření Prenascan. Přítel mi byl velkou oporou a jen díky němu jsem následující týdny zvládla mnohem lépe. Dceři jsem pochopitelně nemohla ani naznačit, že je možná něco špatně, tak jsem to uhrála na bolesti hlavy. 

Vyšetření v GENNETu a další testy

Ihned dva dny poté jsem jela s přítelem do Prahy, kde nás čekalo hodně papírování, kontrolní ultrazvuk a konzultace s genetičkou. Všichni byli moc hodní a vše krásně vysvětlili. Paní doktorka provedla kontrolní UZ, sama uznala, že viditelnost není dobrá. Nakonec i přes bolestivý ultrazvuk (jak tlačila) bylo vše vidět. Ručičky, nožičky, nosní kůstka, prstíčky, všechny cévy, ledviny, srdíčko, močový měchýř... vše jak má být. No a šíjové projasnění? Nešlo jí to opět naměřit, pak se prcek otočil a podařilo se jí dostat hodnotu 3 mm. Ulevilo se mi, že je to nižší, ale riziko mi nepřepočítala.

Genetička mi posléze doporučila odběr choriových klků, ale toho jsem se hrozně bála, a tak jsem si nechala odebrat krev na rozbor DNA. Test Prenascan stojí 12.500,- Kč a posílá se do Hongkongu, ale je neinvazivní. Odjížděli jsme s přítelem trošku klidnější, ale i tak stále v nejistotě. Výsledky do 3 týdnů. :-( 

Jak dopadla genetika?

10. 11. jsme měli s přítelem výročí, byl by krásný dárek, kdyby mi zavolali a řekli, že je vše ok. Celý den jsem si říkala, že je ale ještě brzo, že to je teprve osm dní. Večer v 17:28 mi zazvonil telefon. Sestřička nám dala ten nej dárek k výročí. Vyšetření je v pořádku! Plakala jsem radostí a děkovala stále dokola. No a jako bonus jsem se dozvěděla pohlaví miminka. To je ale vánoční překvapení. :-)

Další kontrola mě čeká 23. 11., moc se těším, ale popravdě se budu teď bát každého vyšetření. 

Petra

Sponzoři seriálu Rodíme ONLINE 2022/2023:

Gaga´s pleny
Bella Happy
Weleda
 

Jaké produkty věnují sponzoři rodičkám?

Porodnický balíček Bella Happy

TZMO Czech Republic

Společnost TZMO Czech Republic dodává na český trh kvalitní jednorázové dětské pleny značky Happy. Dále vlhčené ubrousky, kapesníčky a přebalovací podložky stejné značky.
Pod značkou Bella pak dámskou intimní hygienu a pod značkou Bella Mamma kolekci výrobků pro maminky v období kolem porodu.
 
TZMO Czech Republic věnuje rodičkám porodnický balíček Happy, který obsahuje plenky Plenky Happy New Born 42 ks, Bella Intimní gel Sensitive 300 ml, Happy čisticí ubrousky sensitive 56 ks, Mamma Basic prsní vložky 30 ks, Happy sensitive krém proti opruzeninám 75 ml, Happy sensitive mycí gel na tělo a vlasy 400 ml, 2× Mamma síťované kalhotky, Happy hygienické tyčinky 64 ks, Happy dětské podložky 60 × 90 cm 5 ks, 2× Mamma porodnické vložky 10ks, Bella Intimní vlhčené ubrousky 20 ks, Velká textilní taška Happy, DÁREK - Happy pexeso.
Baby Tula

Ergonomická nosítka Ergobaby

Podpořte zdravý vývoj děťátka! Důmyslný ergonomický design pro zdravý vývoj dětí!

Vydejte se na průzkum a dovolte vašemu děťátku pozorovat svět! 

Nošením dětí podpoříte jejich zdravý vývoj emocionálních a vývojových předností. Jednoznačně nošení dětí přispívá ke správnému vývoji kyčlí. 

Nosítka jsou schálená a podporovaná institutem dysplazie kyčelních kloubů.

Ergobaby věnuje každé mamince unikátní nosítko Ergobaby Omni Dream  od prvních dní života novorozence, které nabízí možnost otočení ven. Tuto možnost využijí ti nejzvědavější, avšak nejdříve od 5 měsíců věku – pozice podporující zpevňování šíjových svalů.

Suavinex

Suavinex

Suavinex věnuje všem maminkám antikolikovou lahvičku Zero Zero. 
 
Láhev proti bolestem bříška se středním průtokem (M), kterou ocení také ty maminky, které chtějí kombinovat krmení kojením spolu s krmením z láhve. 
 
Zero Zero obsahuje váček proti bolestem bříška, který je výsledkem prostého pozorování přírodních jevů.
 
Díky vzduchu nacházejícímu se v prostoru vnější strany váčku dochází k vytváření vakua uvnitř, což zabraňuje vniku vzduchových bublin.
 
Díky této absenci bublin nevznikají u dítěte bolesti bříška způsobené plynatostí a stejně tak nedochází k oxidaci mléka a ztrátě důležitých výživných látek.
 
Suavinex dále věnuje premium novorozenecký set BONHOMIA v nádherném designu. 
 
Set obsahuje 3 lahvičky v různých objemechdudlík s fyziologickou (kulatou) silikonovou savičkou, klip na dudlík, krabičku na dva dudlíky a dávkovač sušeného mléka.
Gaga´s pleny

Weleda

Weleda, jeden z největších výrobců přírodní kosmetiky, vznikla v roce 1921 ve Švýcarsku jako farmaceutická laboratoř. Kosmetické přípravky Weleda se vyrábějí jen z nejčistších dostupných přírodních surovin, zcela bez umělých konzervačních látek a jsou držitelem mezinárodního certifikátu přírodní kosmetiky a biokosmetiky NATURE.

Ruku v ruce s filosofií společnosti, dodržuje Weleda nejvyšší standardy kvality a udržitelné využívání přírodních zdrojů. Více než 83 % z rostlinných surovin, které Weleda využívá, je vypěstováno v ekologickém zemědělství nebo je získáno z ekologicky kontrolovaných zdrojů ve volné přírodě a fair trade projektů.

Přírodní kosmetiku Weleda můžete koupit na e-shopu www.weleda.cz, lékárnách, drogeriích, bio prodejnáchv síti Klubových prodejen Weleda nebo ve firemní prodejně Weleda Beauty & Store v Praze.

Weleda věnuje každé mamince:
 • MAMA setobsahuje Těhotenský pěsticí olej na strie 100 ml, Balzám na bradavky 25 g, BIO čaj pro kojící ženy 40 g, porcovaný
 • BABY setobsahuje Měsíčkový kojenecký olej 200 ml, Měsíčkový kojenecký krém 75 ml, Měsíčkovou kojeneckou koupel 200 ml
Gaga´s pleny

GaGa's pleny

Rodinná firma GaGa’s pleny vyrábí již devět let potřeby pro miminka, maminky i ekologickou domácnost. Většinu jejich výrobků navrhují ve spolupráci s maminkami, díky kterým vznikne finální podoba produktu. Kvalita prověření maminkami je tedy zaručena. Finanční úspora u látkové varianty plen může činit až 15 000 Kč oproti jednorázové variantě.
 
GaGa´s pleny věnují každé mamince balíček s produkty pro pro pohodovou péči o miminko:
 • 1x přebalovací podložka: Nepromokavá vrstva, dostatečná velikost a skladnost dopřeje miminku pohodlné přebalení i mimo domov, výborně poslouží i jako podložka pro nácvik pasení koníků
 • 1x plena all in one: Nejjednodušší systém látkových plen, který roste s dítětem. Použití je snadné jako u jednorázové pleny a zadeček zůstává v suchu
 • 1x malý nepromokavý pytlík: Pro přenos všeho vlhkého pro miminko či maminku
 • 1x sada mušelínových plen z bambusu a BIO bavlny: Velmi oblíbené kvalitní pleny navržené maminkami od první nitě. Vynikají svou jemností, vysokou gramáží i možností prát na 60°C a sušit v sušičce. Velmi vhodné pro citlivou pokožku miminka
 • 1x slintáček: chrání oblečení před slintáním či jídlem díky spodní vrstvě z fleecu, která zároveň nechladí a je příjemná na dotek, nastavení 2 velikostí pomocí cvočků
Více na www.gagapleny.cz.
Mamavit

GS Mamavit Prefolin+ DHA

Přípravek pro ženy plánující těhotenství, těhotné i kojící. Obsahuje kompletní a vyváženou kombinaci 23 vitaminů a minerálů včetně vysoké dávky kyseliny listové v přirozené formě, hořčíku, omega-3 nenasycených mastných kyselin (DHA a EPA) a dalších důležitých látek.  

Díky speciální technologii jsou navíc kapsle bez typického rybího zápachu a díky své přirozené formě mají o 50 % vyšší vstřebatelnost (než polosyntetické ethylestery). 

Toto složení bylo vyvinuto ve spolupráci s odborníky z Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze-Podolí tak, aby vyhovovalo maminkám a jejich miminkům ve všech důležitých obdobích. 

Společnost GS si připravila pro každou maminku dárek v podobě 3 balení GS Mamavit Prefolin+DHA a navíc pro miminka kontrastní kartičky pro jejich rozvoj už od narození. 

Suavinex

Medela

Švýcarská značka Medela nabízí produkty, které ženám zpříjemňují a usnadňují mateřství. V Medele pečlivě naslouchají potřebám maminek, dětí, pacientů a zdravotníků, aby mohli vyvíjet pokrokové inovace, které budou pečovat o celé generace. Společnost podporuje přirozené kojení a jejím cílem je posílit zdraví matky a dítěte. Kompletní Medela péče o kojení obsahuje pomůcky k odsávání a podávání mateřského mléka, péče o prsy a spodní prádlo pro těhotné a kojící maminky. 
 
Medela věnuje maminkám balíček s pomůckami pro péči o prsy, manuální odsávačku a mateřskou podprsenku - balíček, který ocení každá maminka už při nástupu do porodnice.
 
1x manuální odsávačka Harmony™: oblíbená 2-fázová odsávačka mléka na jeden prs, ideální pro maminky, které příležitostně odsávají
1x Comfy těhotenská a kojicí podprsenka, černá M: bezkosticová a bezešvá mateřská podprsenka s odnímatelnou výztuží se jemně přizpůsobuje měnícímu se tělu
1x hojivá mast Purelan 37g: 100% lanolinová mast na ošetření citlivých, bolavých nebo suchých bradavek
1x balení Hydrogelové polštářky (4 ks): pro okamžité zklidnění bolavých a popraskaných bradavek a úlevu od bolesti
1x balení Prsní vložky ultratenké (30 ks): vložky do podprsenky pro únik malého až středního množství mléka
1x balení Prsní vložky super (30 ks): vysoce savé vložky do podprsenky pro únik většího množství mléka, vhodné do porodnice
Zdravé těhotenství

Kulíšek

Dehydratace je vážný problém, který narušuje vnitřní rovnováhu v těle a může vést až k závažným poruchám životních funkcí. Nejúčinnějším a nejrychlejším řešením je použití rehydratačního roztoku. Proto je vhodné mít ho stále po ruce v domácí lékárničce. 
 
Kdy jej použijeme? U:
 • průjmů a/nebo zvracení (u právě narozených dětí Kulíšek), 
 • nevolností, včetně těch těhotenských (Kulíšek extra), 
 • ztrát tekutin při vysoké horečce nebo po sportovním výkonu, zvláště u menších dětí, 
 • při kojení, které klade na organismus zvýšenou zátěž
 • na cestách do zemí s horší hygienou, 
 • při slunečním úžehu.
K dostání v každé lékárně. Více o Kulíšku i konsultaci s lékařem najdete na www.kulisek-ors.cz
 
Každá maminka obdrží jako dárek 1 balení rehydratačního roztoku Kulíšek a Kulíšek EXTRA.

MomCare by Lina

Nová evropská značka MomCare by Lina nabízí pomůcky pro poporodní péči pro maminky. Ať už čekáte své první dítě nebo jste již zkušený rodič, porod je jedinečný a nezapomenutelný zážitek. Stejně jako porod, i rekonvalescence po porodu má svá úskalí. Ať už váš porod vypadal jakkoliv, vaginálně nebo císařským řezem, období zotavování může být plné bolesti a útrap. Málokdo však ví, že poporodní bolesti nejsou nezbytnou součástí šestinedělí. 
 
MomCare by Lina věnuje maminkám komplexní balíček s nemocničními pomůckami pro péči po porodu, aby ste se mohla místo bolesti soustředit výhradně na své miminko:
 
2x IcePad Chladící vložka: ledové obklady pro okamžitou první pomoc zabudované do vložky, není nutný mrazák, vhodné na perineální oblast i na ránu při císařském řezu
Poporodní hygienické vložky, balení 18 ks: určeno pro první dny a noci po porodu nebo po jiném gynekologickém zákroku, obsahuje 3 různé velikosti vložek v jednom balení
Poporodní kalhotky pro více použití 4 ks, vel. S-M: vhodné pro období po porodu, pro maminky rodící přirozenou cestou i po císařském řezu, super měkké a bezešvé, poskytující pohodlné nošení
Perineální léčivá pěna s vilínem a třezalkou: zmírňuje bolest a snižuje otok perineální oblasti, urychluje hojení perineálních trhlin, stehů a celé perineální oblasti po porodu, vyrobeno z léčivého vilínu - bez barviv a vonných látek
Intimní sprška: zabezpečuje jednoduché čištění během zotavování se s omezenou pohyblivostí bez vyvíjení tlaku na bolestivé místo nebo řez
Přírodní kuličkový deodorant: zaručuje dlouhotrvající účinnost, nejvyšší kvalita organických, potravinářských složek, čistý, účinný a spolehlivý, přírodní, veganský, bez hliníku a barviv, bezpečný pro matku a dítě
Zdravé těhotenství

kii-baa® organic

kii-baa® organic je rodinná značka certifikované přírodní kosmetiky (nejen) pro miminka a děti, která jako jediná cíleně pomáhá udržet správnou funkci kožního mikrobiomu a podporovat tak přirozený vývoj a odolnost zdravé pokožky. Můžete ji bez obav používat již od narození Vašeho miminka, protože je vyrobena jen ze surovin prvotřídní kvality, dermatologicky testována a je vhodná i pro tu nejcitlivější a nejjemnější pokožku, a to i pro pokožku trpící ekzémy či jinak problematickou. Produkty navíc nezanechávají po použití žádnou vůni a jsou proto vhodné i pro maminky s cílem neovlivnit velmi citlivý dětský čich a podpořit tak přirozené pouto s miminkem.
Kosmetika kii-baa® organic je jemná přírodní kosmetika vytvořená rodiči s láskou a péčí pro své děti.
Certifikovanou přírodní kosmetiku kii-baa® organic můžete koupit na e-shopu www.kiibaa.com nebo ji nyní najdete exkluzivně na všech pobočkách drogerie dm.
kii-baa® organic věnuje maminkám sadu nejpoužívanějších ochranných krémů v přírodní variantě – tuto pečující sadu 3v1 ocení každá maminka už při nástupu do porodnice.
Sada 3v1 obsahuje:
 1x Přírodní ochranný krém se zinkem SUDO-CARE. První český přírodní ochranný zinkový krém s certifikátem CPK. Ochranný krém se zinkem použijte:
- na opruzeniny a jiné podráždění jako je kojenecké akné a různé „pupínky“
- při pocitech pálení či svědění na pokožce i při výsevu ekzému a dermatitidách
• 1x Ochranný panthenolový krém BEPA-CARE. První český přírodní ochranný krém s panthenolem s certifikátem CPK. Ochranný krém s panthenolem použijte:
- jako prevenci před vznikem opruzenin, na opruzeniny a jiné podráždění
- k ošetření ran a oděrek a při péči o citlivou a suchou pokožku
- ke zklidnění pokožky po opalování
• 1x 100% čistý lanolin mast LONOLIN CARE. První ultra čistý 100 % lanolin nejvyšší kvality s certifikátem CPK. Obsahuje pouze přírodní lanolin bez konzervačních látek či jiných přísad a speciální aplikátor zajistí čistotu při používání. Lanolin mast použijte:
- na suché a popraskané rty, nos, rány o oděrky i bolavé bradavky
- jako ochranu před větrem a mrazem a při péči o citlivou a suchou pokožku
Zdravé těhotenství

Zdravé těhotenství

Rodičky rovněž obdrží publikaci vydavatelství Babyonline Zdravé těhotenství.

Zdravé těhotenství - to je jedinečný rádce pro úspěšné otěhotnění, těhotenství, porod i šestinedělí.
 
Zdravé těhotenství se současně věnuje:
- zdravé výživě,
- zdravému vaření krok za krokem
- zdravému cvičení před, v průběhu těhotenství i po porodu.

 

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Představení maminky Petry - diskuze

Poradna

Dobry den, mam syna 4 roky, nema zadne bolesti, ale moc nechce jist, dnes kdyz jsem mu měnila plenku, mel černou stolici. Mam jen jedno dite proto se bojim a nevim co to znamena. Muzete mi prosim poradit? Z ceho to muze byt? Obcas pije Coca Colu, ale jen velmi malo a bez cukru. Ted momentalne ji hodne platkovy sýr v toustech, ma rad vse co se týká sýru, dnes mel i jablka. Muze mit krvácení? Na bolesti si zadne nestezuje, horecky nema, je naprosto v poradku, hraje si. Prosim o radu.

Dobrý den,

nejedl syn borůvky, ostružiny? Mohlo by to být zabarvení z ovoce, pokud se stolice bude opakovat, kontaktujte svého pediatra.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 14.07.2024, 17:30
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×