Kamila se i přes psychicky náročné první těhotenství rozhodla dopřát dcerce parťáka
Kamile je 30 let a žije s manželem a 18měsíční dcerou v severních Čechách. První těhotenství dle lékařky zezačátku nevypadalo příliš nadějně, ale nakonec se Kamile po dlouhém náročném porodu narodila zdravá holčička Agátka. Po zážitcích z prvního těhotenství Kamila další dítě zprvu nechtěla, ale časem se jí to rozleželo v hlavě a dnes už je ve 12. týdnu.
![]() | ![]() |
Kamila (12. týden těhotenství)
Hezký den všem,
jmenuji se Kamila, je mi 30 let a žiji se svým manželem, dcerou a pejskem na hranici Českého středohoří a Lužických hor.
Jak to všechno začalo
S manželem se známe už od základní školy. Byl takovým tím klasickým idolem dívčího osazenstva, kterého všechny mé vrstevnice bezmezně zbožňovaly… Já samozřejmě nebyla výjimkou. Jak tomu ale bývá, po dokončení docházky se naše cesty rozešly a každý z nás začal žít svůj život.
To vše se změnilo v květnu 2020, kdy jsme se po 15 letech znovu sešli, slovo dalo slovo a během pouhých dvou týdnů jsme už bydleli spolu. Náš vztah byl od úplného začátku perfektní. Věděli jsme, že nás jen tak něco nerozdělí, a proto jsme byli oba štastni, když se v září téhož roku objevila na těhotenském testu druhá čárka.
První těhotenství bylo opravdu psychicky náročné
Věděla jsem, že díky úzkostné poruše a panickým atakám, se kterými se léčím, pro mě těhotenství může znamenat určitou psychickou zátěž, se kterou se budu muset poprat. Na to, co nastalo, jsem ale připravená nebyla. Už od první kontroly na gynekologii mě má tehdejší lékařka zahrnovala jen negativními informacemi. Nejprve se dle jejího názoru o těhotenství nejednalo a všech 10 testů vyšlo jistě falešně pozitivních.
O týden později, kdy začalo HCG dle krevních testů stoupat mi bylo sděleno, že jsou hodnoty nižší, než je běžné a bude to nejspíše mimoděložní těhotenství. Nedávala mi vlastně ani malou naději na to, že by se snad mohlo jednat o prosperující těhotenství a já propadla absolutnímu zoufalství. Proplakala jsem celé dva týdny do další kontroly a když se na ultrazvuku objevila „fazolka“ i s tlukoucím srdíčkem, byla jsem šťastná jako nikdy v životě. Moje nadšení opět zpražila lékařka se slovy, že fotku mi ale neudělá, a že by se na mém místě tak neradovala… Vskutku geniální přístup.
Dlouhý první porod
Přes veškeré počáteční peripetie proběhl zbytek těhotenství fyziologicky v pořádku, alespoň z pohledu vývoje miminka. Já jsem si ale ten děs a paniku táhla jako kouli na noze až do 24. května roku 2021, kdy jsem chvíli po půlnoci ucítila první kontrakce. Dodnes se vidím, jak v nemocnici oznamuji všem sestřičkám a lékařům na příjmu, že rodit ještě rozhodně nehodlám, že to stoprocentně nepřežiju, a ať se ke mě rozhodně nepřibližuje nikdo s klystýrem.
Teď už mi to moje nemocniční představení přijde legrační, ve chvíli, kdy jsem ale už dvě hodiny tlačila a hlavička se ne a ne dostat ven, mi úplně do smíchu nebylo. Jelikož porod neprobíhal dobře, rozhodl lékař o použití vexu. No, ve chvíli, kdy jsem tento přístroj spatřila mi proběhlo hlavou, že moje dítě přeci nemůže přijít na svět za pomoci něčeho, co se velmi nápadně podobá zvonu na WC. Tato představa mě vybičovala k nadlidskému výkonu a za pomoci drcení rukou porodní asistentky a mého manžela jsem konečně zdárně porodila.
![]() | ![]() |
Co bylo dál
Po porodu potřebovala naše holčička kyslík, byla proto umístěna na oddělení JIP, kde trávila první noc svého života. Bylo pro mě velmi těžké nemít ji u sebe, měla jsem hrozný strach, že se jí něco stane a byla jsem naprosto přesvedčená o tom, že porod už v životě absolvovat nehodlám. Tento pocit ve mně přetrvával jestě dlouho po konci šestinedělí. Zarytě jsem tvrdila, že podruhé se už “rozpárat” nenechám a naše Agátka zůstane navždy jedináčkem.
Člověk míní, život mění
V září roku 2022 nás s manželem popadla taková nostalgická chvilka. Naší holčičce už bylo 16 měsíců a my si uvědomili, jak rychle nám vyrostla, a že by vlastně nemuselo být špatné, kdyby měla parťáka. Na konci měsíce jsem tedy vysadila antikoncepci a s přesvědčením, že to přece bude nějaký ten měsíc trvat, nechala věci plynout. Jaké to bylo překvapení, když se o měsíc později ukázaly na testu ty dobře známé dvě čárky. A tak jsem znovu na značkách, ve 12. týdnu těhotenství, s probíhajícími nevolnostmi a vědomím, že se na Vánoce zase nenajím.
Kamila
Sponzoři seriálu Rodíme ONLINE 2022/2023:
Jaké produkty věnují sponzoři rodičkám?
Ergonomická nosítka Ergobaby
Podpořte zdravý vývoj děťátka! Důmyslný ergonomický design pro zdravý vývoj dětí!
Vydejte se na průzkum a dovolte vašemu děťátku pozorovat svět!
Nošením dětí podpoříte jejich zdravý vývoj emocionálních a vývojových předností. Jednoznačně nošení dětí přispívá ke správnému vývoji kyčlí.
Nosítka jsou schálená a podporovaná institutem dysplazie kyčelních kloubů.
Ergobaby věnuje každé mamince unikátní nosítko Ergobaby Omni Dream od prvních dní života novorozence, které nabízí možnost otočení ven. Tuto možnost využijí ti nejzvědavější, avšak nejdříve od 5 měsíců věku – pozice podporující zpevňování šíjových svalů.
Suavinex
Weleda
Weleda, jeden z největších výrobců přírodní kosmetiky, vznikla v roce 1921 ve Švýcarsku jako farmaceutická laboratoř. Kosmetické přípravky Weleda se vyrábějí jen z nejčistších dostupných přírodních surovin, zcela bez umělých konzervačních látek a jsou držitelem mezinárodního certifikátu přírodní kosmetiky a biokosmetiky NATURE.
Ruku v ruce s filosofií společnosti, dodržuje Weleda nejvyšší standardy kvality a udržitelné využívání přírodních zdrojů. Více než 83 % z rostlinných surovin, které Weleda využívá, je vypěstováno v ekologickém zemědělství nebo je získáno z ekologicky kontrolovaných zdrojů ve volné přírodě a fair trade projektů.
Přírodní kosmetiku Weleda můžete koupit na e-shopu www.weleda.cz, lékárnách, drogeriích, bio prodejnáchv síti Klubových prodejen Weleda nebo ve firemní prodejně Weleda Beauty & Store v Praze.
GaGa's pleny
- 1x přebalovací podložka: Nepromokavá vrstva, dostatečná velikost a skladnost dopřeje miminku pohodlné přebalení i mimo domov, výborně poslouží i jako podložka pro nácvik pasení koníků
- 1x plena all in one: Nejjednodušší systém látkových plen, který roste s dítětem. Použití je snadné jako u jednorázové pleny a zadeček zůstává v suchu
- 1x malý nepromokavý pytlík: Pro přenos všeho vlhkého pro miminko či maminku
- 1x sada mušelínových plen z bambusu a BIO bavlny: Velmi oblíbené kvalitní pleny navržené maminkami od první nitě. Vynikají svou jemností, vysokou gramáží i možností prát na 60°C a sušit v sušičce. Velmi vhodné pro citlivou pokožku miminka
- 1x slintáček: chrání oblečení před slintáním či jídlem díky spodní vrstvě z fleecu, která zároveň nechladí a je příjemná na dotek, nastavení 2 velikostí pomocí cvočků
GS Mamavit Prefolin+ DHA
Přípravek pro ženy plánující těhotenství, těhotné i kojící. Obsahuje kompletní a vyváženou kombinaci 23 vitaminů a minerálů včetně vysoké dávky kyseliny listové v přirozené formě, hořčíku, omega-3 nenasycených mastných kyselin (DHA a EPA) a dalších důležitých látek.
Díky speciální technologii jsou navíc kapsle bez typického rybího zápachu a díky své přirozené formě mají o 50 % vyšší vstřebatelnost (než polosyntetické ethylestery).
Toto složení bylo vyvinuto ve spolupráci s odborníky z Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze-Podolí tak, aby vyhovovalo maminkám a jejich miminkům ve všech důležitých obdobích.
Společnost GS si připravila pro každou maminku dárek v podobě 3 balení GS Mamavit Prefolin+DHA a navíc pro miminka kontrastní kartičky pro jejich rozvoj už od narození.
Medela
Kulíšek
- průjmů a/nebo zvracení (u právě narozených dětí Kulíšek),
- nevolností, včetně těch těhotenských (Kulíšek extra),
- ztrát tekutin při vysoké horečce nebo po sportovním výkonu, zvláště u menších dětí,
- při kojení, které klade na organismus zvýšenou zátěž
- na cestách do zemí s horší hygienou,
- při slunečním úžehu.
MomCare by Lina
kii-baa® organic
Zdravé těhotenství
Rodičky rovněž obdrží publikaci vydavatelství Babyonline Zdravé těhotenství.
Předchozí článek:

Představení maminky Petry
Následující článek:

Jaké příznaky těhotenství pociťuje Broňka v 10. týdnu?
Poradna
Dobrý den, nevím zda se to řadí mezi období vzdoru, protože Peťa (v srpnu 3 roky) byl vždycky svéhlavý a vše dělal po svém. Jinak, než by udělal kdokoliv z nás, nebo kterékoliv jiné dítě. Je hodně akční, neposedí ani u jídla a když už ho tedy přemluvím, tak alespoň houpe nohama, nebo listuje knížkou. Rád hází věcmi, od malička vším a je těžké ho to odnaučit, ale je fakt, že hází velice dobře. A i když to zní jako ADHD, nemyslím si, že je to náš případ, protože když se s ním učím logopedii nebo čtu knížku, nebo dělám jakékoliv jiné aktivity tak u toho vydrží i hodinu v kuse. Nevím, možná se mílím, spíš to tak cítím. Učíme se logopedii už od 1 roku, protože má oboustranný rozštěp rtu i měkkého a tvrdého patra. S tím by to taky nemělo souviset je to jen kosmetická vada. Vše zvládá s přehledem. Spíš mě teď trápí to, že minulý týden začal hodně zlobit ve školce (v malé skupince dětí). Chodí tam už 3 měsíce a teď znovu hází věcmi (to už přestal dělat) i po dětech, plácá děti, dělá naschvály, nechce chodit spávat s ostatními dětmi a neposlouchá, paní učitelky jsou mu pro smích i když se zlobí. Nejde to ani po dobrém, ani po zlém. Někdy chytne amok, že brečí když není po jeho a kdybych neodvedla pozornost někam jinam tak brečí třeba celé hodiny. Někdy ani odvést pozornost nestačí. Když se uklidní, tak mu to vysvětluji a on poslouchá a sám řekne ,,ne, nedělá se to, nejde to. Ovšem neuběhne ani 5 minut a jsme tam kde jsme byli. Pokud je to tedy období vzdoru tak prosím alespoň o potvrzení. Nechci to podcenit, pokud by to bylo vážnější, chci to řešit za včas tak jako když jsem řešila vše kolem rozštěpu. Předem moc děkuji za zpětnou vazbu. S pozdravem Sarah Člupná.
Dobrý den, podle popisovaného chování vašeho syna se s největší pravděpodobností jedná o projevy období vzdoru. V této době se dítě teprve učí pracovat se svými emocemi a zvládat je, jeho psychika není ještě dostatečně rozvinutá, aby je mohlo zvládnout rozumově. K dítěti je potřeba přistupovat laskavě a trpělivě se současným nastavováním hranic a pravidel, vytvořit mu bezpečné a přijímající prostředí. Projevy chování mohou zhoršit či posílit prožívané zátěžové situace jakou je například nástup do školky. Adaptační reakce může být i odložená a v plné míře se projeví teprve potom co si dítě uvědomí, že školka není pouze hraní si v dětské herně, ale že se jedná o jakousi dětskou povinnost ( obdobu zaměstnání). Zároveň pobyt ve školce klade na dítě také nároky sociální ve formě rozvoje vztahů s cizími dospělými a vrstevníky a rozvoj kooperace s nimi. Dobré je předávat si vzájemně se školkou zkušenosti, které postupy a metody se vám u syna osvědčily a co u něj zabírá, například zmiňované odvedeni pozornosti. Velmi pěkně postupujete, když se synem po jeho uklidnění situaci probíráte. Doporučila bych vám se hodně konkrétně zaměřit na chování, které by syn dělat měl, které je požadované a pouhou snahu o něj velmi ocenit. Neříkat si tedy pouze to, co by dělat neměl, co je špatně. Dítě totiž často neví, jakým jiným chováním by to nežádoucí mělo nahradit. Můžete využít přehrávání různých situací s pomocí hraček, na trhu jsou i různé dětské knížky určené k rozvoji rozpoznání a porozumění emocím a k práci s nimi a jsou i pro takto malé děti s hodně obrázky a názornosti.
Ohledně rozštěpu rtu a patra se do budoucna bude jednat o spíše kosmetický problém ( i když se již dá velmi dobře řešit a nebude na synovi jistě nic poznat), avšak předpokládám, že syn v raném dětství zřejmě podstoupil a ještě bude postupovat určité lékařské zákroky možná spojené s operací v anestezii. Tyto rané zážitky, i když jsou nevědomé, se mohou promítnout do vývoje křehké dětské psychiky a projevit se například vyšší dráždivostí dítěte či specifiky v chování při zátěži, které by však postupně měly odeznít.
Ohledně podezření na ADHD se jedná o diagnózu psychiatrickou, kterou by měl rozhodnout dětský psychiatr, v naší terminologii se používá pojem porucha pozornosti s hyperaktivitou nebo hyperkinetická porucha chování (ADHD je pojem užívaný v americké klasifikaci nemocí). Tuto diagnózu psychiatr obvykle neuzavírá před šestým rokem věku dítěte, pokud tedy projevy nejsou extrémně silné. Jinak se totiž může jednat jen o přirozený vývoj a zrání nervového systému, kdy se dítě jako hyperaktivní může jevit, ale " vyroste z toho", jak se říká, právě přibližně do věku šesti let. Postupně se můžete snažit prodlužovat dobu zaměřené pozornosti i u aktivit, které syna tolik nezajímají, strukturovat čas na dobu volné hry a nějaké povinnosti. Přirozeně tuto schopnost trénujete také procvičováním logopedie.
V případě prohlubování výchovných obtíží ve školce bych doporučila zkusit se obrátit na Pedagogicko-psychologickou poradnu k posouzení možnosti nějaké podpory ve školce, případně k doporučení kontaktovat další odborníky či výchovná doporučení.
S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Pro akci je nutné přihlášení
Obsah článku
Související články
Vybraná anketa
Souhlasíte s omezením odkladů za současného zrušení přípravných tříd?
18 %
6 hlasů
76 %
26 hlasů
6 %
2 hlasy
Celkem hlasovalo 34 unikátních návštěvníků
Zvolte si svůj týden těhotenství

- Před těhotenstvím
- 1. týden
- 2. týden
- 3. týden
- 4. týden
- 5. týden
- 6. týden
- 7. týden
- 8. týden
- 9. týden
- 10. týden
- 11. týden
- 12. týden
- 13. týden
- 14. týden
- 15. týden
- 16. týden
- 17. týden
- 18. týden
- 19. týden
- 20. týden
- 21. týden
- 22. týden
- 23. týden
- 24. týden
- 25. týden
- 26. týden
- 27. týden
- 28. týden
- 29. týden
- 30. týden
- 31. týden
- 32. týden
- 33. týden
- 34. týden
- 35. týden
- 36. týden
- 37. týden
- 38. týden
- 39. týden
- 40. týden
- Po 40. týdnu
Aktuální soutěže
Aktuální testování
Těhotenská kalkulačka
Vypočtěte si v naší těhotenské kalkulačce, kdy Vás čekají ultrazvuky, kdy obdržíte těhotenskou průkazku, kdy se podrobíte triple testu, kdy se vyšetřuje streptokok, kdy se provádí amniocentéza, kdy byste si měla nachystat věci do porodnice, kdy nastupujete mateřskou dovolenou.
TĚHOTENSKÉ E‑MAILY
Zaregistrujte se na Babyonline.cz, uveďte termín porodu a každý týden vám automaticky přijde e-mail s informacemi o vašem těhotenství týden po týdnu a vývoji miminka!