Inzerce
Inzerce
Inzerce

Endometrióza

  1. Co je endometrióza?
  2. Výskyt endometriózy
  3. Jak endometrióza vůbec vzniká?
  4. Kde nejčastěji v těle se endometrióza vyskytuje?
  5. Endometrióza příznaky
  6. Diagnostika endometriózy
  7. Endometrióza léčba
  8. Endometrióza a těhotenství

Co je endometrióza?

Endometrióza se řadí k benigním (nenádorovým) onemocněním a vyznačuje se přítomností tkáně, která je podobná endometriu (děložní sliznici) mimo dutinu děložní.

Výskyt endometriózy

Endometrióza se vyskytuje u cca 10% žen a v 90% se vyskytuje mezi 20. – 30. rokem.

Inzerce

Vyšší výskyt tohoto onemocnění byl zaznamenán u žen z vyšších společensko-ekonomických skupin a u nerodivších žen. Významnou roli hraje také GENETIKA – u žen, kde se endometrióza vyskytla u příbuzných, je výskyt  7x častější.

Jak endometrióza vůbec vzniká?

Inzerce

Teorií příčiny vzniku tohoto onemocnění je více. 

Nejpravděpodobnější je tzn. implantační teorie, což znamená, že při menstruačním krvácení  se částečky děložní sliznice dstanou zpětně vejcovodem do dutiny břišní, kde se „usadí“.

Inzerce

Další z teorií je imunologická – u žen s endometriózou je častý výskyt poruch imunity.

Endometrióza

Inzerce

EndometriózaKde nejčastěji v těle se endometrióza vyskytuje?

Na pobřišnici v podobě červených, černých či bílých ložisek

- Na vaječníku v podobě endometriálních cyst – těm se říká „čokoládové cysty“ kvuli jejich hnědému obsahu

- Vzácný výskyt – pupek, jizvy (např. po císařském řezu), děložní čípek, střeva, močový měchýř.

Endometrióza příznaky: Jak se endometrióza projevuje?

Více jak 1/3 žen s tímto onemocněním nemá žádné potíže a endometrióza se u nich najde jen jako náhodný nález při operaci, kterou podstupují z jiného důvodu.

Nejčastějšími projevy endometriózy jsou bolest a poruchy plodnosti. Spousta žen má také poruchy menstruačního cyklu, bolesti při pohlavním styku, únavu, průjmy (při střevní endometrióze), potíže s močením (u endometriózy vyskytující se v močovém měchýři či močové trubici). Tyto potíže se vyskytují cyklicky, vždy během menstruace či těsně před jejím začátkem.

Závažným problémem u žen s endometriózou jsou poruchy plodnosti, které se vyskytují  asi v 30-50 %.

Diagnostika endometriózy: Jak se pozná endometrióza?

Základem je pečlivé gynekologické a rektální vyšetření. Endometriální cysty na vaječníku lze dobře rozpoznat na běžném ultrazvuku - mají typický obraz (na UZ mají šedou barvu a většinou jsou kulovitého pravidelného tvaru). Většina žen má také v krvi zvýšený tzv. marker CA 125, jehož hodnota ale bývá zvýšená i u jiných typů cyst a některých nádorů, takže jen na základě tohoto markeru určitě nelze endometriózu poznat. Většinou je jeho odběr pomocníkem při diagnóze. 

Bezpečně lze endometriózu diagnostikovat chirurgicky, tj. při operaci. Často se jedná o náhodný nález drobných ložisek u žen, které podstoupí operaci z důvodu neplodnosti či chronických bolestí břicha. Často se ale jedná o odstraňování endometriálních cyst a ložisek, které již lékař popsal na ultrazvuku. 

Endometrióza léčba

Způsobů léčby endometriózy je více a při rozhodování o tom, jak ženě nejlépe pomoci, je nutné ohlížet se na věk pacientky a také na to, zda si zrovna žena přeje otěhotnět či nikoliv.

Léčba medikamentózní – jejím cílem je omezit či úplně pozastavit menstruaci a zabránit tak růstu ložisek. K návratu onemocnění po vysazení léčby ale dochází až u 75 % žen. Proto se doporučuje kombinovat hormonální léčbu s léčbou chirurgickou.

Mezi nejčastější léky, které ženy s endometriózou užívají, patří kombinovaná hormonální antikoncepce a to většinou kontinuálně – bez pauzy. V některých případech může ženě gynekolog nabídnout užívání pouze gestagenních preparátů.

Léčba chirurgická – jedná se o léčbu první volby!! Snahou je odstranění všech ložisek a to především laparoskopickou cestou. 

Endometrióza a těhotenství: Může žena s endometriózou otěhotnět?

Některé ženy mají pouze malá asymptomatická (bezpříznaková) ložiska endometriózy a nemají žádné potíže včetně možnosti otěhotnět. Ženám s rozsáhlou endometriózou se doporučuje co nejrychleji absolvovat operační odstranění všech ložisek a poté zařazení do programu asistované reprodukce, protože u těchto žen je pravděpodobnost spontánního otěhotnění nízká.

U případů nereagujících na žádnou léčbu je definitivním řešením odstranění dělohy, vaječníků a vejcovodů.

Pokud se u vás objevují opakující se potíže vázané na menstruační cyklus (bolesti břicha, krvácení z konečníku), bolesti při pohlavním styku, je možné, že máte onemocnění zvané endometrióza a měla byste tyto potíže řešit s vaším gynekologem. Pokud se toto onemocnění u vás potvrdí, může vás gynekolog odeslat i do tzv. Centra pro léčbu endometriózy, které je většinou součástí Gynekologicko-porodnické kliniky či gynekologického oddělení nemocnice ve vašem okolí.

Autor: MUDr. Veronika Ťápalová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Veronika Ťápalová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Endometrióza - diskuze

Poradna

Dobrý den, před rokem a 8 měsíci jsem přestala brát antikoncepci. S manželem se snažíme o miminko. Bohužel po vysazení jsem měla moc dlouhé ms cykly a párkrát jsem musela dostat vyvolávací injekci abych měla ms.
Po roce problémů mi paní doktorka udělala hormonální profil a zjistila že mám nízkou hladinu progesteronu. Nasadila mi tedy Gynprodyl 17-26dc. Při něm dostanu ms většinou kolem 28dc.
Momentálně ho beru 4. měsíc.
Dne 8.3. (15dc) jsem byla na kontrolním ultrazvuku u pana doktora protože moje doktorka byla nemocná a říkal že sliznici mám hodně nízkou (tento problém mám celou dobu po vysazení antikoncepce) a že vajíčko je připravené a mohla by do dvou dnů proběhnout ovulace.
Ovulační testy jsem si dělala a vyšly mi negativní.
Dne 10.3. (17dc) jsem zase začala zavádět Gynprodyl a momentálně mě už asi 5 dnů trápí špinění. Ze začátku to bylo jen lehce, ale teď dva dny to vypadá jako slabá menstruace, jen tmavě hnědá. Je to tmavě hnědé, jakoby vodnaté, s tenkými vlákny.
Před začátkem špinění mě asi 10 dnů šíleně bolely prsa a při začátku špinění mě pár dnů bolela hlava.
Neustále cítím občasné pichnutí v podbříšku, to ale na sobě pozoruju už pár měsíců. Je to pichnutí ve vaječnících nezávislé na tom jaký je den cyklu. (Někdy těsně po ms, uprostřed cyklu, před ms.. je to pichntuí, není to jako ms bolest..) Jednou jsem se o tom zmínila paní doktorce a nechtěla to řešit. Řekla jen že vaječníky jsou v pohodě.
Chtěla bych se tedy zeptat co by to špinění mohlo znamenat, když ms mám dostat až 22.3. a špiním tedy od cca 13.3.
A dále bych se chtěla zeptat zda to pichání ve vaječnících a někdy i tlak v podbříšku nemůže znamenat něco vážnějšího, třeba endometriozu? Moc děkuji za odpověď

Dobrý den,

špinění může souviset s určitou hormonální dysbalancí, kterou zřejmě popisujete. Důvod pobolívání v podbřišku takto určit nelze, při chronických obtížích, které jsou pro ženu již velmi obtěžující se většinou provádění diagnostická laparoskopie, při které se dají orgány prohlédnout a event. Vámi zmiňovaná endometrioza lze potvrdit. Ultrazvuk je v takovéto diagnostice nedostatečný.

Hezký den

MUDr. Pavla Kolíková | Babyonline | 06.05.2022, 14:14
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce
×