Inzerce
Inzerce
Inzerce

HCG

 1. Co je hormon hCG?
 2. Jak lze přítomnost hCG v těle ženy vyšetřit a kdy je dobré začít testovat?
 3. Jakou má hCG během těhotenství dynamiku?
 4. Kokrétní hodnoty hCG
 5. Co může způsobit falešnou pozitivitu či negativitu hCG testu?
 6. Hodnoty hCG a mimoděložní těhotenství či potrat

Co je hormon hCG?

HCG neboli lidský choriový gonadotropin je hormon, který v krvi začne být přítomen v době, kdy se oplodněné vajíčko uhnízdí do děložní sliznice. Je produkován buňkami, které tvoří základ placenty. Jedná se o jeden z prvních ukazatelů těhotenství.

Jak lze přítomnost hCG v těle ženy vyšetřit a kdy je dobré začít testovat?

Hodnoty hCG v krvi vs. v moči

HCG je vylučován do krve i moči těhotné ženy. Hodnoty hCG v moči jsou obvykle nižší než hCG v krvi a proto krevní test dokáže rozpoznat těhotenství o několik dní dříve než test z moči – většinou již 8. - 9. den po oplození. Testy z moči obvykle bývají pozitivní kolem dne očekávané menstruace.  

Kdy je hladina hCG nejvyšší? Kdy provádět test?

Testy, které detekují hCG z moči lze běžně zakoupit v drogerii či lékárně a žena jej tudíž může provádět sama. Ideální je použít k testování ranní moč, kdy je hladina hCG nejvyšší.

Nemá smysl provádět testy z moči dříve, natož několik dní po souloži. Hladina hCG je tak nízká, že není žádným testem detekovatelná.

Jakou má hCG během těhotenství dynamiku?

Během prvního trimestru hladina hCG velmi rychle narůstá. Většinou se jeho hodnota každé 2 dny zdvojnásobuje (tzv. doubling time).  Vrchol hladiny hCG nastává kolem 10. – 11. týdne gravidity a poté mírně opadá. Po 25. týdnu těhotenství je již hodnota stabilní a po porodu dítěte hladina hCG velmi rychle klesá. Po týdnu ho již většinou nelze detekovat.

Konkrétní hodnoty hCG

Na úplném začátku těhotenství, tedy v době, kdy se již dá gravidita detekovat i z moči, tj. cca 4 týden, je hodnota hCG zhruba od 5-500 IU/l. Kolem 6. týdne, kdy už by měla být gravidita patrná v děloze, by měla být hodnota hCG určitě na 1000 IU/l. Na konci 11. týdne, kdy dosahuje hCG maxima, může být hodnota až 250 000 IU, ale minimum i třeba 20 000 IU (hodnoty hCG jsou v tomto období u každé ženy velmi individuální!!). Následně hodnoty klesají a ustálí se kolem 100 000 IU. Opět platí velmi orientačně. Zhruba týden po porodu již není hCG většinou detekovatelné, stejně tak po potratu.

Co může způsobit falešnou pozitivitu či negativitu hCG testu?

Někdy se může stát, že je test pozitivní, ale žena těhotná není. Může tomu tak být v případě prodělaného spontánního potratu, u žen po porodu či po interrupci, kdy hCG může v těle přetrvávat ještě několik dní či týdnů. Falešně pozitivní výsledek mohou naopak způsobit i některé druhy ovariálních cyst či nádorů, které jsou hormonálně aktivní.

Falešně negativní test bývá většinou v případě, kdy je proveden velmi brzy. Proto i v případě, kdy se o několik dní zpozdí menstruace a test je negativní, není jistota, že žena těhotná není. Pouze mohla otěhotnět později. Proto je vhodné provést test za několik dní znovu.

Hodnoty hCG a mimoděložní těhotenství či potrat

Stanovení množství hCG v krvi neslouží je k potvrzení těhotenství, ale jeho dynamika (nárůst, pokles) nám dává informaci o tom, jak se těhotenství vyvíjí. Protože hCG je produkován i oplozeným vejcem mimo dělohu, je test pozitivní i při mimoděložním těhotenství.  Při tomto druhu neprosperujícího těhotenství se ale hCG každé dva dny nezdvojnásobuje, ale roste velmi pomalu. Zároveň lékař na ultrazvuku nevidí těhotenství v děloze. Těhotenství by mělo být v děloze na UZ patrno již od hodnoty hCG  1000-1500 IU/l. Proto pokud žena mající hodnotu hCG nad 1000 nemá ultrazvukem těhotenství potvrzeno v děloze, pak je velké podezření, že se v tom případě jedná o mimoděložní těhotenství!

Pokud hladina hCG zůstává stejná či klesá, pak se pravděpodobně jedná o neprosperující těhotenství, které v průběhu vývoje zamlklo. I tyto stavy je nutné potvrdit ultrazvukem.

Inzerce
Autor: MUDr. Veronika Ťápalová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Veronika Ťápalová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

HCG - diskuze

 • Pokles hcg
  Dobrý den, prosím o radu. V pondělí 17.6.jsem byla na prvním ultrazvuku, embryo je podle všeho nějaký šestý týden, hladina hcg 32.672. Ve středu 19.6. jsem byla znova, podle ultrazvuku se to za dva dny změnilo a ukázalo se že to budou asi jednovaječná dvojčata, ale hcg kleslo na 30.940. Teď tam půjdu až 2.7. Vůbec nevím co si mám myslet. Nic mě nebolí, akorát prsa a občas tlak v břiše, jinak vše v pořádku. Mohlo by jít při nejlepším o syndrom mizejícího dvojčete? Moc děkuji za odpověď.
  Zuzana1990   | 21.06.2019 19:19:21
  Reagovat | URL příspěvku
 • svědectví o tom, jak jsem vyléčil mé fibroid a já jsem teď těhotná
  Děkuji Dr.Ogunze
  Pomohl mi s rychlou léčbou fibroidu a jeho velikost byla 9,8 x 10,7 cm. Pak jsem začal léky užívat pouze jeden měsíc a teď jsem z toho úplně vyléčen. Dokázal jsem to udělat bez jakéhokoli chirurgického zákroku, nyní mohu žít jako každý normální člověk a mohu jíst jakékoliv jídlo dle mého výběru a teď jsem těhotná, takže pokud potřebujete takovou pomoc, kontaktujte jej přes whats-app +2348074122178 nebo mail: (drogunzesolutionhome@gmail.com) nebo (dreboselesolutioncenter@hotmail.com) Jsem šťastný

  a on může vyléčit následující nemoci

  {1} HIV a AIDS
  {2} Diabetes
  {3} epilepsie
  {4} Rakovina krve
  {5} HPV
  {6} ALS
  {7} Hepatitida
  {8} Kouzlo lásky, aby tě získal zpět
  {9} herpes virus
  {10} striže
  {11} bylin na snížení tuku nebo tlustého břicha
  {12} slabá erekce
  a mnohem víc
  annaandrej   | 05.11.2018 23:12:04
  Reagovat | URL příspěvku
 • Otázka
  Dobrý den ve středu 13.6.2018 jsem byla na gynekologii k vůli těhotenství 3testy mi vyšli pozitivní. U mudr my byla zajištěna cysta těhotenství potvrzeno ale mudr nic ve vnitr neviděla upozornila že můžu být i mimodelozne odebrala krev druhý den jsem volala o výsledky a hodnoty me byli 25980.Mela jsem jít na krev zase v pátek ale jelikož jsem měla takové vysoké hodnoty prý stačí až za týden v pátek přijít zase na utr. Můžu být s tak vysokými hodnotami mimodelozne? Děkuji za odpověď  
  filipek82   | 16.06.2018 09:02:38
  Reagovat | URL příspěvku
 • Výsledky HCG z krve
  DObrý den, ráda bych se prosím zeptala. Dnes jsme byla na odběru krve (jako samoplátce) a výsledek HCG vyšel 0,50 IU/I. Sestřička mi v laboratoři říkala, že test je negativní. Jiné výsledky se však uvádějí v mlU/ml. Těhotenství se dle hodnoty HCG v odborném tisku vyskytuje již od 5 mlU/ml. Je tedy můj výsledek v přepočtu z litrů na mililitry 500 mlU/ml? A tudíž výsledek odběru pozitní a sesta se pouze spletla? V jiných diskuzích zde jsem si přečetla, že některé krevní testy se vydávají s hodnotami v lU/l, jiné naopak v mlU/ml. Prosím o vysvětlení, předem velmi pěkně děkuji. Nebeská
  Martina Nebeská   | 27.03.2018 14:42:33
  Reagovat | URL příspěvku
 • Nízké HCG
  Dobrý den, mám na Vás dotaz. Mám PCO a nyní jsem po Ketu a 14 den na odběru krve mi bylo potvrzeno těhotenství,bohužel s nízkou hodnotou HCG a to 56,1. Dr.říkal, že nárust HCG může být při Ket ze začátku trochu pomalejší. Mám přijít za týden na kontrolní krev. Bylo mi sděleno, že jsou 2 možnosti a to že bud HCG poroste a nebo začnu krvácet. Chtěla jsem se zeptat, zda-li myslíte, že je ještě nějaká šance na úspěšné těhotenství a hlavně pokud by nerostlo HCG a šlo tedy o potrat, zda-li by se samo dostavilo krvácení? Užívám prednison, vasopirin, 3x1 estrimax, 4 - 1 - 4 utrogestan a prolutex, tak jestli se krvácení při potratu dostaví i přes užívání těchto léků a nebo v případě neúspěchu budu muset počkat na MS až při jejich vysazení? Předem Vám moc děkuji za odpověď. Palovská
  ZuzPal   | 13.11.2017 09:26:26
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobrý den
Som už zúfalá a v strese..
17.06. Som mala ovuláciu a aj styk s manželom. 28.6. Som už mala veľmi slabého ducha.. Postupne až k dnešnému dňu čiarka silnie. 1.7. Mal prísť menzes.. Ale slabo som začala krvácať už 28.7... Dnes 8.7. Som šla na pohotovosť s tým ze ma pichá v podbrušku a mam hnede spinenie. Do správy mi napísali ze potrat lebo na Sone nič nevidia a mam HCG v krvi len 280. Tehotenský test však ešte aj dnes silnel. Bola tam už jasná výrazná druhá čiarka. Je možné že som aj napriek tvrdeniam naozaj tehotná? Mohlo sa stať že je to ešte príliš skoro na to aby niečo videli? Digitálny test mi 1.7. Ukázal 1-2 týždeň. Dr mi povedala ze treba čakať ale podľa nej to je jasný potrat.

Dobrý den,

Takto bez možnosti Vás vyšetřit je opravdu nereálné Vám dát nějaký validní závěr, nicméně pokud jste již na konci července měla pozitivní test a 8.7. hodnotu hCG pouze 280, je vysoce pravděpodobné, že se o vitální graviditu nejedná.

 

MUDr. Pavla Zahrádková | Babyonline | 09.07.2024, 17:49
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×