HCG

 1. Co je hormon hCG?
 2. Jak lze přítomnost hCG v těle ženy vyšetřit a kdy je dobré začít testovat?
 3. Jakou má hCG během těhotenství dynamiku?
 4. Kokrétní hodnoty hCG
 5. Co může způsobit falešnou pozitivitu či negativitu hCG testu?
 6. Hodnoty hCG a mimoděložní těhotenství či potrat

Co je hormon hCG?

HCG neboli lidský choriový gonadotropin je hormon, který v krvi začne být přítomen v době, kdy se oplodněné vajíčko uhnízdí do děložní sliznice. Je produkován buňkami, které tvoří základ placenty. Jedná se o jeden z prvních ukazatelů těhotenství.

Jak lze přítomnost hCG v těle ženy vyšetřit a kdy je dobré začít testovat?

Hodnoty hCG v krvi vs. v moči

HCG je vylučován do krve i moči těhotné ženy. Hodnoty hCG v moči jsou obvykle nižší než hCG v krvi a proto krevní test dokáže rozpoznat těhotenství o několik dní dříve než test z moči – většinou již 8. - 9. den po oplození. Testy z moči obvykle bývají pozitivní kolem dne očekávané menstruace.  

Kdy je hladina hCG nejvyšší? Kdy provádět test?

Testy, které detekují hCG z moči lze běžně zakoupit v drogerii či lékárně a žena jej tudíž může provádět sama. Ideální je použít k testování ranní moč, kdy je hladina hCG nejvyšší.

Nemá smysl provádět testy z moči dříve, natož několik dní po souloži. Hladina hCG je tak nízká, že není žádným testem detekovatelná.

Jakou má hCG během těhotenství dynamiku?

Během prvního trimestru hladina hCG velmi rychle narůstá. Většinou se jeho hodnota každé 2 dny zdvojnásobuje (tzv. doubling time).  Vrchol hladiny hCG nastává kolem 10. – 11. týdne gravidity a poté mírně opadá. Po 25. týdnu těhotenství je již hodnota stabilní a po porodu dítěte hladina hCG velmi rychle klesá. Po týdnu ho již většinou nelze detekovat.

Konkrétní hodnoty hCG

Na úplném začátku těhotenství, tedy v době, kdy se již dá gravidita detekovat i z moči, tj. cca 4 týden, je hodnota hCG zhruba od 5-500 IU/l. Kolem 6. týdne, kdy už by měla být gravidita patrná v děloze, by měla být hodnota hCG určitě na 1000 IU/l. Na konci 11. týdne, kdy dosahuje hCG maxima, může být hodnota až 250 000 IU, ale minimum i třeba 20 000 IU (hodnoty hCG jsou v tomto období u každé ženy velmi individuální!!). Následně hodnoty klesají a ustálí se kolem 100 000 IU. Opět platí velmi orientačně. Zhruba týden po porodu již není hCG většinou detekovatelné, stejně tak po potratu.

Co může způsobit falešnou pozitivitu či negativitu hCG testu?

Někdy se může stát, že je test pozitivní, ale žena těhotná není. Může tomu tak být v případě prodělaného spontánního potratu, u žen po porodu či po interrupci, kdy hCG může v těle přetrvávat ještě několik dní či týdnů. Falešně pozitivní výsledek mohou naopak způsobit i některé druhy ovariálních cyst či nádorů, které jsou hormonálně aktivní.

Falešně negativní test bývá většinou v případě, kdy je proveden velmi brzy. Proto i v případě, kdy se o několik dní zpozdí menstruace a test je negativní, není jistota, že žena těhotná není. Pouze mohla otěhotnět později. Proto je vhodné provést test za několik dní znovu.

Hodnoty hCG a mimoděložní těhotenství či potrat

Stanovení množství hCG v krvi neslouží je k potvrzení těhotenství, ale jeho dynamika (nárůst, pokles) nám dává informaci o tom, jak se těhotenství vyvíjí. Protože hCG je produkován i oplozeným vejcem mimo dělohu, je test pozitivní i při mimoděložním těhotenství.  Při tomto druhu neprosperujícího těhotenství se ale hCG každé dva dny nezdvojnásobuje, ale roste velmi pomalu. Zároveň lékař na ultrazvuku nevidí těhotenství v děloze. Těhotenství by mělo být v děloze na UZ patrno již od hodnoty hCG  1000-1500 IU/l. Proto pokud žena mající hodnotu hCG nad 1000 nemá ultrazvukem těhotenství potvrzeno v děloze, pak je velké podezření, že se v tom případě jedná o mimoděložní těhotenství!

Pokud hladina hCG zůstává stejná či klesá, pak se pravděpodobně jedná o neprosperující těhotenství, které v průběhu vývoje zamlklo. I tyto stavy je nutné potvrdit ultrazvukem.

Autor: MUDr. Veronika Ťápalová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Veronika Ťápalová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Související témata

Komerční sdělení

Související články

HCG - diskuze

 • Nízké HCG
  Dobrý den, mám na Vás dotaz. Mám PCO a nyní jsem po Ketu a 14 den na odběru krve mi bylo potvrzeno těhotenství,bohužel s nízkou hodnotou HCG a to 56,1. Dr.říkal, že nárust HCG může být při Ket ze začátku trochu pomalejší. Mám přijít za týden na kontrolní krev. Bylo mi sděleno, že jsou 2 možnosti a to že bud HCG poroste a nebo začnu krvácet. Chtěla jsem se zeptat, zda-li myslíte, že je ještě nějaká šance na úspěšné těhotenství a hlavně pokud by nerostlo HCG a šlo tedy o potrat, zda-li by se samo dostavilo krvácení? Užívám prednison, vasopirin, 3x1 estrimax, 4 - 1 - 4 utrogestan a prolutex, tak jestli se krvácení při potratu dostaví i přes užívání těchto léků a nebo v případě neúspěchu budu muset počkat na MS až při jejich vysazení? Předem Vám moc děkuji za odpověď. Palovská
  ZuzPal   | 13.11.2017 09:26:26
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Můžu být těhotná?

| KajulMate | 15.02.2018, 05:39

Dobrý večer, s přítelem jsem měla 20.1 pohlavní styk, druhý den jsem dostala menstruaci, která proběhla jako obvykle probíhá, pár dní po menstruaci jsem měla s přítelem nechráněný pohlavní styk, po cca týdnů od pohlavního styku, se mi začali zvětšovat prsa a pobolívají, a bolí mě i v podbříšku, nevolnosti nemám, ale mám pocit ze jsem ztloustla a přítel si je stoprocentně jistý že neejakuloval do mě,test jsem si zatím nedělala, stydím se ho jít koupit, hrozně se bojím že jsem těhotná, děkuju za odpověď.

Dobrý den, otěhotnění den před menstruací je velmi nepravděpodobné, ale nedá se samozřejmě vyloučit. Pokud chcete mít jistotu, test si bez obav kupte (dá se koupit i v některých velkých drogeriích) a udělejte si jej cca 14 dní po styku.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 15.02.2018, 09:29
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Zavřít reklamu
Inzerce