banner

Lidé si většinou mylně myslí, že sexualita je omezená pouze v období těhotenství, ale po porodu, po šestinedělí se obnoví v nezměněné formě. Zejména muži se na ukončení šestinedělí těší, ale většinou marně. Protože tak tomu není. Jasno v náhledu na sex po porodu se nám pokusí udělat sexuoložka, paní primářka Petra Sejbalová.

Prolaktin tlumí chuť na sex

Období po porodu je opět ovlivněno hormony, a to zejména prolaktinem a oxytocinem, pokud se jedná o kojící ženu. Prolaktin dokáže sexuální libido velmi tlumit. I kdyby žena měla čas, tak nemá chuť na sex v důsledku hormonálních, ale i sociálních změn, kdy hlavním zájmem ženy je její dítě.

Účast dalších hormonů na změně sexuální apetence

Bohužel o těchto změnách v sexualitě ženy ani muži nevědí. Pokud žena plně kojí, je u ní stav hormonální amenorey (vynechání menstruace) s vysokým prolaktinem a nízkým estrogenem. Čím více žena kojí, tím menší je sexuální život. Problémy pak vznikají v průběhu dlouhodobého kojení, např. 4 roky, kdy v důsledku nízké hladiny estrogenu, vzniká u 40 % žen stav urogenitální atrofie nebo snížené elasticity, snížení epitelu v urogenitálním traktu a omezení průtoku krve. Nedostatkem estrogenů tedy atrofují dolní cesty močové a pánevní dno. Důsledkem může být inkontinence, díky čemu se žena sexu vyhýbá. Čím déle žena kojí, tím déle se tento stav vytváří a výsledkem je, že sexuální aktivita nebude ženě činit takovou radost. 

Roli samozřejmě hraje i snížená hladina testosteronu, který odpovídá za ženské libido. Estrogeny odpovídají za zlepšení celkového emočního ladění ženy, ovlivňují prokrvení genitálu a zvlhčení pochvy při stimulaci. Žena, která kojí, většinou bývá hodně psychicky přecitlivělá a může být celkově vystresovaná, nejenom z péče o dítě, ale i proto, že má nedostatek estrogenů. Může v tomto období být v lehké depresi pořád. 

Velkou roli hraje v sexualitě po narození dítěte také sociální statut

Pokud se jedná o první dítě, dochází k velké změně v rodině. Muž, který byl dosud ženou obletován, je odstaven někdy ne na druhou, ale dokonce až na třetí kolej. A celý sociální život se změní péčí o miminko, na kterou je žena zcela nasměrována. 

Sexualita po narození prvního dítěte již nikdy nebude stejná jako předtím

Muži si často po porodu stěžují, že mají pocit, že splnili svoji povinnost, oplodnili ženu a nyní jsou od manželky odstřiženi. Zatímco někteří muži rozumně vyčkávají, až žena přestane kojit a upraví se její hormonální aktivita, jiní svou potřebu sexu řeší v lepším případě internetem, v horším nevěrou.

Je nutné začít se sexem pomalu, někdy nejlépe nekoitálními technikami

Kojící ženy obnovují sexualitu později, souloží méně často.

Žena si většinou při náročné péči o dítě a stresové situaci problém neuvědomí. Neměly by podceňovat manželovy nabídky a iniciativu, zpozornět v momentě, kdy to vypadá, že už to vzdal nebo tak říkajíc to šel řešit někam jinam. 

Pokud dojde k ukončení špinění dříve než po 6 týdnech a žena má stále obavy z infekce, je možné provozovat vaginální sex s kondomem.

Pokud se ženy bojí infekce i po šestinedělí, je možné rovněž použít lubrikovaný kondom pro případ citlivějšího, byť zhojeného poporodního poranění. 

Některé kojící ženy mají problém s tělesným kontaktem v oblasti prsou, kdy je jim nepříjemný a mohou se dokonce obávat, že manžel prsa infikuje. Při orgasmu dochází k vystřikování mléka, protože orgasmus je způsoben oxytocinem, což může být pro sexuální život páru také problém. Ale dá se řešit prsními tampony v kombinaci s erotickým prádlem. Pro některé muže tím sex může získat na větší přitažlivosti.

Některé ženy odkládají sex, protože se bojí dalšího otěhotnění. Existuje hormonální antikoncepce i při kojení, takže strach z dalšího otěhotnění lze řešit kondomem nebo antikoncepcí, u které se dá kojit.

Pokud problémy v sexuální oblasti přetrvávají, je vhodné se obrátit na sexuologa, který s párem najde vhodné přístupy k sexu a techniky.

Problémem může být i větší šití po porodu, kdy je vaginální sex pro ženu bolestivý. Změny na pochvě se dají také řešit, do té doby se dá sexuálně žít i bez pochvy.

POZOR! Někdy může za problémy ze strany ženy stát velmi závažná diagnóza laktační psychózy

Po porodu je důležité zdůraznit poporodní psychické změny, které vyplývají z náhlé změny statusu celé rodiny, zejména pokud jde o první dítě. Může se však jednat až o laktační psychózu, s projevy nejčastěji ve formě depresí. Jde o poměrně závažný stav, který není radno podceňovat, protože žena může před svým okolím hloubku deprese potlačovat a skrývat. 

Kdy, v jaké situaci, by mělo okolí něco iniciovat a co konkrétně?

Laktační psychóza se může vyvinout až do 6 měsíců po porodu, přičemž změny jsou většinou pomalé, pozvolné, kdy je matka déle než 3 týdny v nepohodě nebo depresi. Tehdy bych doporučila kontaktovat praktického lékaře, gynekologa nebo rovnou psychiatra. Jedná se o poměrně akutní stav, objednávající lhůty k psychiatrovi jsou kolem 3 týdnů. Je vždy lepší se chovat preventivně, tedy přijít dříve, než poté řešit něco závažného. Je možné využít akutní psychiatrické služby a zařízení. 

Do krizového centra může matku přivézt rodina. Nikdy se nelze spoléhat na matku, protože té se od dítěte nechce, přitom ono může být jejím stavem ohroženo. 

Adresy jsou k nalezení na internetu po zadání klíčového slova „krizové centrum“ a příslušného města.

Jaké mohou být důsledky laktační psychózy?

Důsledky mohou být vážné až ty nejhorší. V rámci rozšířené sebevraždy žena zabije sebe i dítě. Mějme na paměti, že dítě potřebuje pro zdravý rozvoj lásku a péči matky. Duševně nemocný člověk není schopen novorozenci a kojenci potřebnou lásku věnovat, dokonce není schopen odečíst správně reakce dítěte. Například dítě má hlad, pláče, matka to nepozná, ono pláče o to více, matka je o to více nervózní a výsledkem je, že začne kojence trestat. 

Může mít laktační psychóza vliv na zdravotní stav, zejména psychický do budoucna, pokud se neléčí?

Může, my u laktačních psychóz nevíme, zdali se jedná o laktační psychózu, která po odeznění laktace rovněž odezní, nebo porodem vyvolanou vrozenou psychózu, nebo poporodní depresi. Laktační psychóza se řeší medikamentózně, žena musí přestat s kojením, protože se léky vstřebávají do mateřského mléka.

Jak dlouho v průběhu trvá?

Několik týdnů až měsíců může léčba trvat, je to individuální. 

Vraťme se nyní k sexu po porodu. Probrali jsme problémy ze strany žen, ale jaké jsou největší problémy v sexu po porodu u mužů?

Zatímco mužům těhotná žena nevadí, vadí jim, když se žena po porodu nevrátí po několika měsících do původního vzhledu, do kterého se zamilovali. V tom bývá problém. Těhotenství je dočasný stav a muže těší, že to dítě, které žena nosí, je jeho. Pokud se žena do stavu, do kterého se původně muž zamiloval, nevrátí, přibere např. 15-20 kg, a takto i zůstane, vzniká problém. Muž se totiž původně zamiloval do té krásné, štíhlé křehotinky a nyní má doma např. o 20 kilo těžší objekt.

Změna vzhledu partnerky ve smyslu zmohutnění oproti stavu před těhotenstvím bývá nejčastější problém v sexu pro muže po porodu?

Ano, ale největší problém bývá odsun na druhou kolej a snížená chuť k sexu.

Muž má většinou představu, že žena po šesti týdnech opět bude sexuálně aktivní a iniciativní, jak tomu bylo dříve. Což je naprosto nereálná představa, že bude fungovat a vypadat stejně a se stejnou apetencí. Muži se po zvládnutém těhotenství těší na období po porodu. Realita bývá někdy pro ně krušná. Zatímco před porodem byli opečováváni, tak najednou v průběhu šestinedělí vidí zcela jiný chod domácnosti, kdy jsou na ně kladeny požadavky, které dříve nezažili. Např. si musí místo nachystané teplé večeře sami namazat rohlík, jindy zase uklízet. Najednou procitají, že to hned tak nebude. Je to pro pár velké mínus, když do stavu otcovského přicházejí muži předem nepoučeni.

Ale možná, kdyby někteří muži věděli, jak to bude u nich doma vypadat po porodu, tak si dítě snad ani nepořizují. 

Muž tedy počítá s tím, že se sexualita ženy co nejdříve po porodu obnoví, což je o to nereálnější např. u problémových miminek, která nespí, nevyspí se s nimi ani maminka a výsledkem je únava a s ní klesající chuť na jakékoliv další činnosti, včetně sexu. 

Žena sebe po porodu zanedbává

Jak se žena po porodu primárně plně soustředí na dítě a opečovává je, často zapomíná na to, jak vypadá. Ženy volí praktické a snadno udržovatelné účesy, minimální líčení, praktický oděv a pohodlnou obuv.  A nejen to. Přestane se rozvíjet i duševně, přestane číst, vyjma literatury zaměřené na děti, změní či dokonce zúží se jí slovná zásoba, hovoří zdrobněle a začne přemýšlet někdy „specifickým způsobem“, typickým pro ženy na mateřské. U žen se změní hodnotový žebříček, kdy místo dřívějších volnočasových aktivit preferuje ticho, klid a pohodu.

Laktační amenorea se kombinuje s prostou fyzickou únavou, spánkovou deprivací a stresem a změněnými finančními podmínkami. Kdy se muž snaží vyrovnat výpadek jednoho z příjmů zvýšenou pracovní činností, je déle v práci, žena pak o to déle doma sama. 

Žena by neměla na svůj vzhled a na sexuální život rezignovat

Žena by tedy neměla na sebe a na sexuální život zanevřít, protože tím kope hrob vztahu s mužem.

Pro muže je při výběru partnerky nejdůležitější vzhled

Srovnejme si výběr partnerů mužů a žen. Pro ženu může být muž atraktivní, i když je obézní a plešatý, protože ho vnímá celkově, jak je milý, jakou má povahu, jaké má materiální zdroje apod. Muži to mají u žen jednodušší. Bohužel pro muže je sexuální atraktivita vázána převážně na vzhled. 

Proto i nechuť muže do sexu po porodu souvisí s fyzickým vzhledem partnerky, pak i se sociální izolací, protože s malými dětmi se nedá nic moc velkého naplánovat, všechno může být každou chvíli jinak. 

Na muže je činěn tlak, aby vyrovnaly finanční stránku rodiny. Pak když přijdou domů, očekávají, že je tam radostně přivítá krásně upravená, usměvavá žena. A tady poprvé dochází ke střetu s novou realitou, kdy v lepším případě dostanou do rukou dítě, v horším vysavač, a jeho drahá polovička v teplácích a 10 kilogramy živé váhy navíc ho nutí, aby si s ní povídal.

Muž ženě neřekne, že je něco jinak

Muž není schopen své manželce říct, že je něco jinak, málokterý muž je schopen říct své manželce „Dneska ti to nesluší.“ Nebo dokonce: „Podívej se na sebe, jak vypadáš.“ To by místo večeře dostal po hlavě pánvičkou. Mnohdy si to muž ani neuvědomí. Ví, že je něco v nepořádku, že jej žena již nepřitahuje, ale neřeší proč, protože PROČ nepotřebuje řešit. A mnohdy si najde náhradní řešení. 

U mužů je to velmi složité, protože hůře řeší mezilidské problémy a vztahy. Většina mužů problém neumí ani vyslovit, ani pojmenovat. Proto je řešení ve většině případů právě na ženě. Důležitá je i její schopnost sebekritiky. 

Náhradní řešení místo manželky

Dnes je pro muže spousta jiných sexuálních možností, kdy si na internetu vyberou model podle vzhledu, pleti, tělesných rozměrů a navolí si jakoukoliv aktivitu, kterou si představují, aby žena dělala. Této virtuální možnosti je pak těžké pro fyzickou ženu konkurovat.

Problém může vzniknout i později po porodu. Jak situaci řešit v rámci rodiny?

Problém nemusí vzniknout hned po porodu, ale i několik měsíců po něm. 

Mnohé ženy mají v roli matky větší problém v 6 měsících než ve 3 měsících po porodu. Miminko jim po porodu spalo a mohly dělat spoustu věcí. Čím méně spí, tak tím je péče o dítě náročnější, žena unavenější a má méně času a energie na cokoliv jiného, včetně sexu.

V tomto případě je vhodné zaangažovat ostatní rodinné příslušníky, přibrat chůvu apod. 

Každému z těch partnerů, tedy i ženě, by se měla dát možnost, aby alespoň 1 hodinu týdne, ideálně 2 hodiny, mohla jít například do cvičení, byla bez dítěte, nemusela vytvářet nějaké materiální statky a mohla se věnovat pouze svým koníčkům. Nebo aby ji manžel vzal do kina, tancovat. Není to jednoduché, ale i žena potřebuje být chvíli sama sebou, pomůže jí to psychicky. 

Některým ženám se po delší mateřské mění nejen slovník, ale i způsob komunikace. Neustále komunikují jen s dítětem, a v důsledku pak mluví stejným způsobem i s mužem, kterého to začne po určité době vytáčet. Ženy používají hodně zdrobněliny, a to jsou věci, které mužům poměrně hodně vadí. Mění se jim i způsob myšlení a posléze je někdy s nimi problém komunikovat. Jediné téma, které jsou schopny s manželem rozvíjet, je téma dítěte, nejsou schopny se pobavit o politice, hokeji, filmu a dalším... Potom je těžké s tou ženou vyjít.

Proč to měli naši předkové jednodušší? Neusnadňují nám to dnes ani média

Dříve bylo v momentu narození dítěte zcela běžné, že pár se vším tzv. seknul a věnoval se pouze dítěti. Pro dřívější generace to byla norma a je to nepřekvapovalo. Že se dá s dítětem dělat další hromada věcí je až nyní. Teď mají rodiče spoustu možností, které jsou navíc veřejně prezentovány, co všechno se může dělat s dítětem. Proto jsou rodiče o to víc vystresovaní, když zrovna s jejich potomkem to nejde. Ano, je to jinak nastaveno v médiích, dříve bylo normální být s dítětem doma. Když spalo, byli s ním doma, jinak se mu věnovali maximálně doma. Teď je normální dělat s dítětem jakékoliv aktivity, lítání, ježdění. A tím se norma změnila. Což je určitě příjemné, ale nejde to dělat se všemi dětmi. 

Matka na plný úvazek

Jsou maminky tzv. na plný úvazek, které kariéru nevyhledávají a péče o dítě je pro ně vším a zvyšuje jim sebevědomí.

I když to vypadá báječně, ve skutečnosti to nemusí mít pouze pozitiva, ale doslova tento pro matku uspokojující přístup může odnést dítě.

Taková matka se vzorně 100 % svého času stará o svoje dítě, což je na jednu stranu dobře, ale na druhou to vytváří závislost dítěte na matce, která jej každou minutu chrání, a dítě se nemůže od ní odpoutat. Tyto děti jsou hodně citově i fyzicky závislé na matce a můžou s tím mít do budoucna velké problémy. Nejsou schopny se samy v samostatném životě rozhodnout, nebo se zase vzpříčí té mateřské kontrole a naschvál dělají vylomeniny.

Každý člověk reaguje jinak. Když však probíhá 90 % komunikace pouze a jen s matkou, tak dítě může mít v budoucnu problém komunikovat s kýmkoliv jiným, i když je ten dotyčný milý a hodný. Každý člověk komunikuje jinak, a dítě, aby se dobře sociálně začlenilo a naučilo se komunikovat s lidmi, tak by mělo mít šanci mezi ty lidi chodit.

Otec na mateřské

Proto je vhodné, aby si i otec vytvořil dostatečný citový vztah k dítěti. K tomu je potřeba, aby mu matka dítě půjčila. Některé matky otce dítěte odstaví a svěří mu dítě do péče až např. začne lozit. Už od narození by se měl otec aktivně zapojovat v péči o dítě. Ideálně je to ve Skandinávii, kde se v mateřské oba rodiče střídají. Muži mají mnohem lepší fyzické předpoklady pro péči o dítě, které se již pohybuje, snadněji vezmou a transportují kočárek a vytvoří si vzájemně krásný vztah. Otec by měl být k dítěti připuštěn. Manžel byl s dítětem 3 měsíce na mateřské a dokonce se zapojil do výzkumu, kdy se zjistilo, že žádný z těch otců nebyl čistě na mateřské, ale každý k péči o dítě ještě vykonával svoji práci.

Pro udržení psychické pohody zejména žen doporučuji, aby měly možnost na mateřské se zabývat aspoň na pár hodin něčím jiným než péčí o dítě. Aby měly pocit, že dělají něco jiného, odpoutaly svůj mozek od problematiky dítěte. 

Je spousta žen, které si na mateřské otevřely vlastní byznys, což je báječné, protože je pro psychiku opravdu dobré, když se člověk může věnovat i jiné problematice a nezakrní mentálně.

Doporučila bych, aby oba, jak maminka, tak tatínek měli možnost se věnovat jak dítěti, tak vlastním aktivitám.

To je současně i nejlepší recept na rozvíjející se partnerský vztah a co nejlepší sexuální život i po porodu.

Předchozí článek:

Sex po porodu

Následující článek:

Sexualita v těhotenství

Vybraná anketa

Kolik jste přibrala v prvním těhotenství?

Do 10 kg

0
0 hlasů

10-15 kg

0
0 hlasů

15-20 kg

0
0 hlasů

20-25 kg

0
0 hlasů

25-30 kg

0
0 hlasů

Nad 30 kg

0
0 hlasů

Celkem hlasovalo 0 unikátních návštěvníků

Diskuze 0

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Zdravé těhotenství

těhotenství
Unikátní publikace pro těhotné i šestinedělky věnující se současně zdravé výživě, zdravému vaření krok za krokem a zdravému cvičení před, v průběhu těhotenství i po porodu. O tom nejdůležitějším, co rozhoduje o zdraví Vašeho miminka! Zkuste to!
cena pouze u nás: 199 Kč