Inzerce
Inzerce
Inzerce

Pro Ludmilu bylo čtvrté těhotenství velkým překvapením

Lídě je 36 let a čeká své již čtvrté dítě. Nejmladšímu synovi Františkovi je teprve 20 měsíců, ale starší děti jí s ním pomáhají. Lída je velmi aktivní, zpívá v ženském sboru a hraje na varhany. Její čtvrté těhotenství bylo zcela neplánované, jelikož je věřící, používá jako antokoncepci pouze metodu plodných a neplodných dnů, která tentokrát selhala. Miminko je zdravé a podle prvotrimestrálnho screeningu to vypadá, že bude mít dalšího, již třetího chlapečka.

 

Ludmila (17. týden těhotenství)

To jsem já…

Jmenuji se Lída, je mi 36 let a čekám 4. dítě. Již druhým rokem jsem na rodičovské dovolené, dřív jsem pracovala ve firmě MB TOOL na pozici komplementace řadicích pák. Jinak si přivydělávám jako varhanice převážně na pohřbech a kromě toho roznáším letáky. Mezi mé koníčky patří již zmíněná hudba, jsem předsedkyní a aktivní členkou ženského pěveckého sboru Vlastimila v Prostějově. Jinak ráda chodím na procházky a když je čas, tak si také něco přečtu. :-) Jelikož jsem věřící, víceméně pravidelně a ráda navštěvuji bohoslužby v kostele.

Inzerce

A moje rodina?

V rodině nás žije 5 členů. Manžel (47 let), profesí dělník v dřevařské firmě, nejstarší syn Josef (15 let), dcera Kristýna (9 let) a zatím nejmladší benjamínek František (20 měsíců). My s manželem jsme oba raci, Pepíno je štír, Kristýnka blíženec, Franta kozoroh a v březnu čekáme malou rybičku. Všichni společně bydlíme v rodinném domku v obci Jednov kousek od Prostějova. Ještě s námi bydlí asi 8 koček, které ale chováme víceméně jen kvůli dětem. Kočky jsou naštěstí venku na dvoře, takže já s nimi do styku nepřicházím.

Moje dosavadní těhotenství

Myslím, že rozepisovat se o všech proběhlých těhotenství by bylo na dlouho, popravdě už si je ani nepamatuji, zmíním se jen o tom s Františkem v roce 2022. Toto těhotenství bylo celkem v pohodě co se tělesných problémů týče. Horší to bylo na psychiku. V 6. týdnu těhotenství jsem nastoupila na nemocenskou, kvůli chemikáliím v práci. Sice jsem měla vycházky, ale veškeré aktivity, které jsem provozovala, se konaly až večer, zrovna když mi už vycházky končily. Všechny kamarádky byly dopoledne v práci, starší děti ve škole a já od rána sama doma. Měla jsem spoustu volného času, tak jsem ho využívala k procházkám. Jenomže když jsem pak nastoupila na mateřskou dovolenou a mohla ven kdykoli, ve stádiu velryby se mi už nikam moc nechtělo.

Inzerce

Všechno zlé je pro něco dobré

Ony procházky mi ale napomohly k úžasně rychlému a pohodovému porodu. Zatímco předchozí dva byly vyvolávané, tenhle začal spontánně odtokem plodové vody a za 6 hodin od kontrakcí byl prcek na světě. Byla jsem na sebe pyšná, zvládla jsem ho bez jakýchkoli tišících prostředků a bez poranění, ale i bez manžela, který porod bohužel nestihl, jelikož se vracel domů pro certifikát o očkování. A třebaže jsem přibrala 13 kg, po skončení šestinedělí jsem měla svou původní váhu zpět.

Moje dojmy z trojnásobného rodičovství

Je pravda, že obskákat tři děti byl už od začátku záhul. Naštěstí měl manžel prvních 14 dní dovolenou a děti byly ve škole, takže jsem těch starostí měla méně a naopak i když byli doma, tak mi pomáhali. Dnes už je to přece jen lepší, malej je větší a zabaví se sám. No, jsem zvědavá, jestli bude žárlit po porodu, on je totiž děsný mamánek. A ty starosti čtvermo…

Inzerce

Nový človíček na cestě

Jak jsem zjistila, že jsem těhotná? Jako u všech těhotenství – nepřišla očekávaná menstruace. Následoval těhotenský test, který vyšel ihned pozitivní, žádné vyhlížení duchů. O to to byl větší šok, protože tohle těhotenství bylo naprosto neplánované, což ale rozhodně není synonymum pro nechtěné! Jen jsem to musela trochu déle rozdýchávat. Na druhou stranu jsem ale měla počítat s tím, že se to jednou muselo stát, jelikož z náboženských důvodů se chráním metodou plodných a neplodných dnů. No, a ta nějak selhala. Manžel samozřejmě příliš nadšený nebyl, ale dnes už mi přijde, že se s touto skutečností pomalu smiřuje…

Jak zatím těhotenství probíhá?

Skutečné těhotenské galeje začaly cca v 8. týdnu nevolnostmi a neskutečnou únavou. Dokonce jsem skoro na celé letní prázdniny musela omezit svoje milované procházky, neboť se žaludkem na vodě a s usínáním za chůze se mi zrovna někde trajdat nechtělo. Poprvé jsem navštívila poradnu v 6. týdnu kvůli potvrzení těhotenství. Srdíčko miminka bilo o sto šest a vše bylo v naprostém pořádku, což mě samozřejmě potěšilo.

Inzerce

Těhotenství je potvrzené!

Jediné, co mě znepokojovalo, byly bolesti v podbřišku. Podle slov pana doktora bolesti způsobovala cysta na vaječníku a zčásti i retroverze dělohy. Ale nemusím si dělat starosti, ani jedno není nebezpečné. Na rozloučenou jsem dostala těhotenskou průkazku a pozvánku za měsíc na další kontrolu. Tak, konečně mám těhotenství oficiálně potvrzené! Taky jsem si hned nakoupila různé podpůrné vitamíny, kyselinu listovou, omega 3 a probiotika. Sice jsem byla zvyklá jíst zdravě i před těhotenstvím, ale chtěla jsem mít jistotu, že dělám pro prcka to nejlepší!

Komu jsem radostnou novinu oznámila? 

Přiznám se, že žádné z těhotenství jsem netroubila do světa. Kromě prvního. Ačkoli mi bylo 20 let, byla jsem ještě na škole a potřebovala jsem, a tak nějak i očekávala, podporu rodiny. Samozřejmě radost z pro mě radostné zprávy nikdo neměl… Vlastně za celý můj život mi nepřišlo, že by se mnou moje radosti rodina kdoví jak sdílela, proto jsem s oznamováním těhotenství začala být opatrná. Vždy jsem tomu dala čas a počkala, až to bylo poznat nebo se to nějak provalilo (bydlíme na malé dědině, takže tady to nebyl problém). Toto těhotenství jsem oznámila jen své nejlepší kamarádce a dceři. Obě nezklamaly a podpořily mě. Jenomže jak bříško rostlo, tak už si o tom štěbetali i vrabci na střeše a bylo vymalováno. Je to nakonec jednodušší, než to složitě skrývat.

Prvotrimestrální screening odhalil, že nejspíš čekáme chlapečka

Končím 17. týden a konečně vymizely nevolnosti a únava, moji největší nepřátelé. Naopak mě začaly trápit křečové žíly a hemeroidy. Používám sice mastičku, ale ta zatím nijak nepomáhá. Taky mě pobolívají prsa a záda. Přibrala jsem 3 kg, což se divím vzhledem k tomu, že ujíždím nejvíc na sladkém. Mám za sebou prvotrimestrální screening, který dopadl na jedničku. Prcek v bříšku tancoval a dokonce ukázal pohlaví. Sice to není úplně jisté, ale podle pohlavního hrbolku čekáme chlapečka. Termín porodu podle ultrazvuku mi vypočítali na 3. března. Nechala jsem si vytisknout fotečku. Vypadá jak medvídek. Další ultrazvuk mě čeká 4. října a už se nemůžu dočkat, až zase uvidím, jak bobíšek povyrostl.

Kristýnka se ztratila!

17. týden jsem taky započala prostějovskými hody, na kterých náš sbor vystupoval. Byla jsem na nich s dětmi sama (manžel spal po noční) a stala se nám dosti nemilá věc. Kristýnka si šla koupit zmrzlinu, nějak jsme se v tom chumlu lidí rozdělili a malá se ztratila. S Pepou jsme ji hledali hodně dlouho. Obcházeli jsme náměstí kolem dokola, telefon nebrala, prostě nikde nebyla. Naštěstí to bylo ve městě, které zná a na druhý konec by určitě nezašla. Únos jsem v tom množství lidí vyloučila hned, spíš jsem měla obavy z přechodů. Přece jen pochází z dědiny, kde projedou dvě auta za hodinu a ve větších městech všude chodí se mnou.

Všechno dobře dopadlo

Nakonec nás tedy napadlo jít se podívat k autu. A byla tam. Ihned se mi ulevilo. Ačkoli jsem měla v plánu se stavit ještě v supermarketu, po tomto zážitku mě chuť přešla. Navíc už byla spousta hodin a chtěla jsem domů. Ještě den před tím jsme si s Kristýnkou dopřály dětský bazárek v Konici, kam jsme zajely trochu nakupovat pro miminko.  

Prozatím se s vámi loučí,

Lída

Sponzoři seriálu Rodíme ONLINE 2023/2024:

Jaké produkty věnují sponzoři rodičkám?

Porodnický balíček Bella Happy

TZMO Czech Republic

Společnost TZMO Czech Republic dodává na český trh kvalitní jednorázové dětské pleny značky Happy. Dále vlhčené ubrousky, kapesníčky a přebalovací podložky stejné značky.
Pod značkou Bella pak dámskou intimní hygienu a pod značkou Bella Mamma kolekci výrobků pro maminky v období kolem porodu.
 
TZMO Czech Republic věnuje rodičkám porodnický balíček Happy Comfort, který obsahuje plenky Plenky Happy New Born 42 ks, Happy čisticí ubrousky aqua 56 ks, Mamma Comfort prsní vložky 30 ks, Happy sensitive krém proti opruzeninám 75 ml, Happy sensitive mycí gel na tělo a vlasy 400 ml, Mamma Comfort poporodní kalhotky XL, Happy hygienické tyčinky 64 ks, Happy dětské podložky 60 × 60 cm 5 ks, Mamma Comfort porodnické vložky 10ks, Velká textilní taška Happy, DÁREK - Happy čepička s obrázkem koaly.
Baby Tula

Ergonomická nosítka Ergobaby

Podpořte zdravý vývoj děťátka! Důmyslný ergonomický design pro zdravý vývoj dětí!

Vydejte se na průzkum a dovolte vašemu děťátku pozorovat svět! 

Nošením dětí podpoříte jejich zdravý vývoj emocionálních a vývojových předností. Jednoznačně nošení dětí přispívá ke správnému vývoji kyčlí. 

Nosítka jsou schálená a podporovaná institutem dysplazie kyčelních kloubů.

Ergobaby věnuje každé mamince unikátní nosítko Ergobaby Omni Dream  od prvních dní života novorozence, které nabízí možnost otočení ven. Tuto možnost využijí ti nejzvědavější, avšak nejdříve od 5 měsíců věku – pozice podporující zpevňování šíjových svalů.

Suavinex
 

Suavinex

Suavinex věnuje všem maminkám sadu s antikolikovou lahvičkou a fyziologickým dudlíkem Zero Zero.
 
Láhev proti bolestem bříška se středním průtokem (M), kterou ocení také ty maminky, které chtějí kombinovat krmení kojením spolu s krmením z láhve. 
 
Zero Zero obsahuje váček proti bolestem bříška, který je výsledkem prostého pozorování přírodních jevů.
 
Díky vzduchu nacházejícímu se v prostoru vnější strany váčku dochází k vytváření vakua uvnitř, což zabraňuje vniku vzduchových bublin.
 
Díky této absenci bublin nevznikají u dítěte bolesti bříška způsobené plynatostí a stejně tak nedochází k oxidaci mléka a ztrátě důležitých výživných látek.
 
Suavinex dále věnuje balíček kosmetiky pro maminky: Suavinex Krém proti striím 500 ml, Suavinex Krém na prsní bradavky 20 ml a Suavinex Regenerační a zpevňující krém 250 ml
 
pro miminka: SUAVINEX SYNDET gel - šampon 750 ml, Suavinex Intenzivní mast na opruzeniny 75 ml, SUAVINEX Hydratační tělové mléko - 750 ml a Suavinex Hydratační krém na obličej 50 ml.
Mamavit

GS Mamavit

To nejlepší pro maminky a miminka. Přípravky, jejichž složení byla vyvinuta ve spolupráci s odborníky z Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze-Podolí tak, aby vyhovovala maminkám a miminkům ve všech důležitých obdobích. 
GS Mamavit 1 Plánování & 1. trimestr těhotenství, obsahuje kompletní a vyváženou kombinace 23 vitaminů a minerálů a vysoký obsah kyseliny listové v přirozené formě (800 μg), jenž se běžně vyskytuje ve stravě, jejíž užívání doporučuje Světová zdravotnická organizace. 
GS Mamavit 2  2. a 3. trimestr těhotenství & Kojení, kromě vyváženého kombinace 23 vitaminů a minerálů navíc obsahuje omega-3 s vysokým obsahem DHA a EPA pro zajištění správného růstu a vývoje miminka, jeho mozku a zraku. Díky speciální technologii se kapsle rozpustí až v tenkém střevě. Kapsle tak nezanechávají typický rybí zápach a pachuť, jejich užívání je komfortní i pro těhotenské senzitivní vnímání.
 

Společnost GS si připravila pro každou maminku dárek v podobě 3 balení GS Mamavit 2  2. a 3. trimestr těhotenství & Kojení. Navíc pro miminka jako dárek kontrastní kartičky pro zábavu a rozvoj zraku již od narození.

Zdravé těhotenství

Kulíšek

Dehydratace je vážný problém, který narušuje vnitřní rovnováhu v těle a může vést až k závažným poruchám životních funkcí. Nejúčinnějším a nejrychlejším řešením je použití rehydratačního roztoku. Proto je vhodné mít ho stále po ruce v domácí lékárničce. 
 
Kdy jej použijeme? U:
  • průjmů a/nebo zvracení (u právě narozených dětí Kulíšek), 
  • nevolností, včetně těch těhotenských (Kulíšek extra), 
  • ztrát tekutin při vysoké horečce nebo po sportovním výkonu, zvláště u menších dětí, 
  • při kojení, které klade na organismus zvýšenou zátěž
  • na cestách do zemí s horší hygienou, 
  • při slunečním úžehu.
K dostání v každé lékárně. Více o Kulíšku i konsultaci s lékařem najdete na www.kulisek-ors.cz
 
Každá maminka obdrží jako dárek 1 balení rehydratačního roztoku Kulíšek a Kulíšek EXTRA.
Mamavit

BBStart s.r.o.

Společnost BBStart s.r.o. dodává na český trh přírodní ekologické jednorázové plenky značky Eco by Naty, které jsou bez plastu a zbytečných chemikálií. Nabízí také 100% kompostovatelné a splachovatelné vlhčené ubrousky včetně přírodní dětské kosmetiky. Myslí i na maminky s produkty pro dámskou hygienu poskytující čistou, přírodní a bezpečnou péči, která je obzvláště v intimních partiích důležitá. 

BBStart s.r.o. věnuje rodičkám novorozenecký balíček Eco by Naty, který obsahuje ECO pleny Newborn 2-5 kg, ECO splachovatelné vlhčené ubrousky bez vůně, ECO sáčky na plenky bez vůně, ECO prsní vložky pro kojící ženy a dámské ECO mateřské vložky po porodu. Balíček pro všechny budoucí maminky, kterým záleží na zdraví svém i jejich miminka a není jim lhostejné ani zdraví naší planety.

Zdravé těhotenství

Zdravé těhotenství

Rodičky rovněž obdrží publikaci vydavatelství Babyonline Zdravé těhotenství.

Zdravé těhotenství - to je jedinečný rádce pro úspěšné otěhotnění, těhotenství, porod i šestinedělí.
 
Zdravé těhotenství se současně věnuje:
- zdravé výživě,
- zdravému vaření krok za krokem
- zdravému cvičení před, v průběhu těhotenství i po porodu.

 

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Představení maminky Ludmily - diskuze

Poradna

Řídká stolice

| anickaa90 | 02.12.2023, 08:08

Dobrý den, od včerejška má můj syn tuto stolici, je plně kojeny, zítra mu bude 7 týdnů, stolice nezapáchá. Mam se začít hodně stresovat a ihned vyhledat lékaře? Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

v tomto věku může být stolice i takto řídká, je odrazem výživové hodnoty mateřského mléka, doporučila bych mamince výživově hodnotnou stravu, pak se stolice upraví. Pokud nebude efekt, kontaktujte svého pediatra.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 02.12.2023, 17:00
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×