banner

Alena (11. týden), Katka (13. týden), Jitka (23. týden), Lucie (30. týden), Barbora (32. týden) 

Jitka testuje těhotenský polštář, který ji půjčila kamarádka k vyzkoušení. Zatím je s ním velmi spokojená. Jitka absolvovala také měsíční prohlídku a byl ji zaznamenán 4 kg přírůstek. Čeká ji test na těhotenskou cukrovku a očkování protilátek proti Rh faktoru.

Sponzoři seriálu Rodíme ONLINE 2018/2019:

 

Co tento týden prožívají ostatní maminky?

Katka
Jitka
Lucie
Bára

Jitka (23. týden těhotenství, čeká první miminko)

Ahoj holky!

Testuji těhotenský polštář

23. týden je tu a já už třetí den testuji těhotenský polštář, který mi půjčila kamarádka na vyzkoušení, a už teď musím uznat, že určité pohodlí mi dopřává. Na pohovce se do něj spokojeně usadím, aniž bych se musela „vystlávat“ několika polštáři (Pokud mě nepředběhne Mia a neudělá si v něm pelíšek). :-) Dělá mi společnost i v ložnici, ale zatím se mi s ním daří pouze v objetí usnout a během spánku ho odstrčím a ráno najdu na zemi. Partner ho už od začátku bere jako konkurenci a kdykoliv se prý ke mně chce v noci přitulit, najde vždy jen ten „těhulík“, jak mu začal důvěrně říkat. Doufám, že za pár dní si na něm zvládnu uvelebit bříško ještě o trochu lépe a bude mi pak až do porodu vděčným společníkem.

Měsíční těhotenská prohlídka a podzimní procházky

Minulý týden jsem také absolvovala měsíční těhotenskou prohlídku, kde mi byl mimo jiné do průkazky zaznamenán i další 4 kg váhový přírůstek. Každý přibývající kg na sobě začínám intenzivně cítit. Snažím se jíst stále stejně, ale čím dál méně se hýbu. Z práce se teď často vracím unavená a bez energie na cvičení. Jakmile je ale venku přijatelné počasí, nikdy neodolám procházce v přírodě a vezmu bříško na čerstvý vzduch. Pokud navíc stihnu sluníčko, přicházím vždy domů nabitá dobrou náladou a po náznacích podzimní deprese už není ani památky.

Čeká mě test na těhotenskou cukrovku, mám obavy z odběrů, protože omdlévám

Na začátku prosince mě hned po mém svátku (asi jako dárek :-D) čeká vyšetření oGTT neboli test na těhotenskou cukrovku v biochemické laboratoři. Tento glukózový test se provádí mezi 24. a 28. týdnem a skládá se ze 3 odběrů krve a vypití sladkého roztoku. Neobávám se ani tolik toho né příliš chutného „panáka“ glukózy, ale následujících odběrů s hodinových odstupem, a to po celou dobu nalačno. Při odběrech krve se mi dělá často nevolno. Po prvních pár minutách mě začnou brnět ruce, potom nohy, začne mi být teplo ve tvářích a to už mám tou dobou bledou barvu s nádechem do modra a sestřička mě pokládá na lehátko. Určitě ale nejsem jediná, kdo takto reaguje, a proto vím, že když svoje reakce včas nahlásím, hravě si tam se mnou poradí. Budu ale upřímná. Už se opravdu těším, až to bude za mnou.

Od půlnoci až do ukončení ranního testu nemohu nic jíst a tak se zkusím večer předtím pořádně nasytit a doufat, že se tak s tímto testem vypořádám bez větších obtíží.

Vyšetření a očkování protilátek u Rh faktoru

Mimo tento test mě čeká za pár dní ještě další odběr krve. Mám krevní skupinu A Rh – negativní. Zde může tedy nastat komplikace ve chvíli, kdy je budoucí matka Rh negativní a miminko po otci Rh pozitivní. Jedná se o tzv. Rh inkompatibilitu neboli nesnášenlivost způsobenou rozdílným Rh faktorem.

V našem případě se ale o problém s tímto fakorem nejedná. Partner má také Rh negativní faktor. Rh negativní rodiče totiž nemohou společně zplodit Rh pozitivní dítě, což je logické. Ale i přesto jsem od svého gynekologa nucena k podání očkování s protilátkami proti krvi našeho miminka. Jako odůvodnění mi bylo vysvětleno, že nyní se takto preventivně postupuje u všem Rh negativních matek, aby se tak předcházelo případným komplikacím u porodu ve chvílích, kdy rodička přizná, že si není jistá otcem svého dítěte. Musím se přiznat, že mě tato situace tak trochu uráží a nerozumím tomu, proč musím dostat tyto protilátky i za předpokladu, že jsem si naprosto jistá krevní skupinou otcem svého dítěte. Tyto lékařské postupy se mi asi těžko podaří obejít, ale budu se snažit se tomuto „očkování“ vyhnout.

Víte, proč mají ženy našité knoflíky na levé straně?

A ještě mám pro vás jednu malou zajímavost. :-) Víte, proč mají ženy našité knoflíky na levé straně?

Tedy na opačné než muži? Je tomu tak proto, že většina žen instinktivně při kojení drží dítě v levé ruce a pravou si tak snadněji může rozepnout knoflíky, které jsou na levé straně oděvu. Problém ale nastává, když je maminka levačka. :-D V minulosti to hold někdo takto vymyslel a zůstalo to tak až doteď. Zamyslet se nad tím tak mohl každý 16. listopadu na celosvětový Den knoflíků.

Užívejte si chladných dnů nejlépe někde u vyhřátých krbů a voňavých svařáků a já se tu objevím s dalším svým těhulkováním příští středu. :-)

Jitka

 

Sdílejte stránku

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Zdravé těhotenství

těhotenství
Unikátní publikace pro těhotné i šestinedělky věnující se současně zdravé výživě, zdravému vaření krok za krokem a zdravému cvičení před, v průběhu těhotenství i po porodu. O tom nejdůležitějším, co rozhoduje o zdraví Vašeho miminka! Zkuste to!
cena pouze u nás: 199 Kč