Průběh a úspěšnost IVF procesu
Jaké léky jsou při IVF léčbě užívány?
Pro léčbu IVF se užívají hormonální preparáty, které se aplikují injekcí podkožně do oblasti podbřišku. Jejich aplikace je velice snadná a nebolestivá. Nejsnadnější je stimulace gonadotropními hormony (FSH, LH), které jsou vyráběny laboratorně – Puregon, Gonal F a aplikovány pohodlně pomocí pera.
Jak bude probíhat vaše první návštěva centra léčby neplodnosti?
Při vstupní konzultaci s vámi lékař probere rodinnou i osobní anamnézu, projde s vámi průběh všech již absolvovaných vyšetření a následně navrhne způsoby a postupy dalších vyšetření a léčby. Lékařem budete také informováni o cenách, včetně možných úhrad ze zdravotních pojišťoven. Konzultace by se v ideálním případě měli účastnit oba partneři.
Vysoce erudovaní specialisté, jež tyto konzultace vedou vám předají veškeré informace týkající se vaší léčby ve srozumitelné a lidské formě. Konzultace trvá zhruba 45 minut, včetně prostoru pro vaše dotazy.
Jaká je pravděpodobnost, že se umělé oplodnění povede?
Pravděpodobnost otěhotnění po transferu jednoho embrya je asi 45 %. Vzhledem k tomu, že je ve většině IVF cyklů získáno více perspektivních embryí, udávána se tzv. kumulativní úspěšnost. Ta představuje souhrnnou pravděpodobnost otěhotnění po přenosu všech embryí, která pocházejí z jednoho odběru vajíček. Přibližně 7 z 10 párů stačí k dosažení těhotenství pouze jeden IVF cyklus.
Existují nějaká rizika v souvislosti s umělým oplodněním?
Stejně jako každý lékařský zákrok i umělé oplodnění s sebou nese určitá rizika. Typickou komplikací spojenou s dodávkou hormonů do lidského těla je tzv. OHSS, tj. ovariální hyperstimulační syndrom. Při OHSS se zvětšují vaječníky, tvoří ovariální cysty, dochází ke tlaku v podbřišku a k bolestem či zvětšení břicha a při závažnější formě i k hromadění tekutiny v dutině břišní. Příznaky OHSS dříve či později samy odezní, lékařská prohlídka je však vždy na místě. Prevencí vzniku OHSS je pravidelné a pečlivé monitorování celé stimulace.
Jak probíhá odběr vajíček, jak dlouho po něm musíte zůstat na klinice?
Odběr vajíček (punkce) se provádí tenkou jehlou pod ultrazvukovou kontrolou poševní cestou, probíhá v celkové anestézii a obvykle trvá 10–15 minut. Zpravidla bývá odebráno 8-20 zralých vajíček, jejich počet závisí na přístupnosti jednotlivých váčků i na úspěchu stimulační léčby. Již v průběhu punkce začnou embryologové v laboratoři vyhledávat v odebrané folikulární tekutině vajíčka. Ve stejný den dochází k jejich oplození spermiemi a ke vzniku embryí.
Po punkci si pacientka krátce odpočine, vychutná dobrou a zdravou svačinku a může odejít za doprovodu další osoby domů. Po anestezii žena nesmí sama řídit automobil.
Jaký je ideální počet transferovaných embryí?
Transfer dvou a více embryí pravděpodobnost otěhotnění nezvyšuje, naopak pouze zvyšuje podíl vícečetných těhotenství. Vícečetná těhotenství bývají často riziková. Vhodné je tedy transferovat do dělohy pouze jedno embryo.
Může dlouhodobé užívání hormonální antikoncepce ovlivnit vaši plodnost?
Hormonální antikoncepce jako taková neplodnost nezpůsobuje. Včasné vysazení hormonální antikoncepce, a to alespoň rok před plánovaným početím a ideálně do 30. roku věku, vám pomůže důkladně poznat vaše tělo. Pokud jste užívala antikoncepci po většinu svého nejplodnějšího období a vysadila ji například v 35 letech, mohou se u vás najednou vyskytnout problémy, které antikoncepce maskovala – nepravidelný menstruační cyklus, poruchy ovulace, nepřítomnost ovulace a jiné. Než se podaří tyto gynekologické problémy vyřešit a upravit, může být často pozdě a budete muset vyhledat pomoc v centru asistované reprodukce.
Přibere žena na hmotnosti při podstoupení cyklu umělého oplodnění?
Většina žen absolvuje hormonální stimulaci bez změny své hmotnosti.
Jak poznám opravdu první den menstruace, pokud na začátku pouze špiním?
Špinění nemůže být bráno jako začátek menstruace. Za první den menstruace považujte první den silného menstruačního krvácení, pokud menstruace začala až ve večerních hodinách, berte za první den menstruace následující den.
Kdy nejdříve si mohu po embryotransferu udělat těhotenský test?
Těhotenský test proveďte nejdříve 14 dnů po embryotransferu, dříve může být falešně pozitivní, či falešně negativní.
Existuje nějaké testování, které nám zaručí, že bude naše dítě zdravé?
Zda se konkrétním dvěma lidem může narodit zdravé dítě dokáže odhalit nové prediktivní testování PANDA (panelová diagnostická analýza). Tento test kompatibility se provádí z krve a prozradí vám rovněž, zda u vás existuje riziko komplikací s otěhotněním, v průběhu těhotenství, nebo riziko početí postiženého dítěte.
Pokud PANDA odhalí, že představujete rizikový pár, můžete si nechat otestovat embrya ještě před zavedením do dělohy, využít tzv. preimplantační genetické testování embryí. Rozlišuje se preimplantační genetické testování aneuploidií a preimplanatační genetické testování monogenních onemocnění. Díky Preimplantačnímu genetickému testování aneuploidií (PGT-A) lze spolehlivě zkontrolovat, zda u embrya nepřebývá nebo naopak nechybí nějaký chromozom a vyloučit tak embrya s genetickou abnormalitou. Preimplanatační genetické testování monogenních onemocnění (PGT-M) pak představuje metodu k vyloučení přenosu dědičných onemocnění, tzv. monogenních chorob na potomky.
Předchozí článek:

Příčiny neplodnosti, kam jít a vyšetření muže i ženy
Průběh a úspěšnost IVF procesu - diskuze
IVF
Já jsem byla na IVF v www.ivf-zlin.cz a nepodařilo se nám napoprvé. Teď jdeme na druhé a nabídli nám věrnostní program, že zdarma nabídli EmbryGlue, což určitě využijeme.IVF
My podstupujeme IVF už cca 4 roky a je to nekonečný boj. Rizika jsou vždy u všeho, člověk do toho s tímto vědomím musí jít. Ale ta hnací síla je veliká, touho po vlastním dítěti je ten největší možný motiv a stojí za to bojovat dokud to jde. Držím všem palce.Komplikace
OHSS - dle mého názoru opět velmi banálně popsáno, příznaky sami odezní... je to jak kdybyste měli rýmu, ale situace v reálu je, že se jedná o velmi bolestivý stav (porod je proti tomu sranda), který může skončit velmi závažnými komplikacemi jako odebrání vaječníku, nucenému potratu atd.+ nyní velmi diskutované propojení IVF s následnou rakovinou, taktéž chybí
Opravdu mě mrzí, jak jsou ženy banálně poučené o tom do čeho jdou, přestože do toho půjdou i tak, samozřejmě, ale měly by mít jasno a ne se až v průběhu komplikací dozvídat, že ono to tak banální vše není...
Poradna
Dobrý den, mám pár dotazů. Z několika důvodů nám lékař doporučil přistoupit k oplodnění IVF metodou. Chtěla jsem se zeptat, když se mi podaří otěhotnět přirozeně, poznají lékaři při transferu embrya, že jsem těhotná? Pozná test otcovství, že je dítě mého manžela - myslím tím, jestli rozezná, kdyby bylo například jeho otce? Někde jsem četla, že takto blízký příbuzenský vztah nerozliší. Nemyslete si o mne, že bych byla schopná mít jiný vztah než s manželem, ale bydlíme v jednom domě a tím jak se nám nedaří otěhotnět asi už z toho začínám bláznit. Desinfekce, ocet, mýdlo, vařící voda a už mi to stejně pořádně nestačí k mému klidu. Mám pocit, že z kliky (na kterou třeba předtím sáhl tchán - předpokládám že se po malé potřebě neumyl) přenesu sperma někam na jinou věc a z té pak třeba dál - na kalhotky, na prsty/penis, záchod atd. Mám problém sedět po něm na židli. Možná mě odkážete na kolegu z jiného oboru (psychiatrie), ale jde mi o fakta v rámci tohoto tématu. Zároveň bych se chtěla zeptat, jak dlouho vydrží sperma, zase - všude se dočtu různé informace (v rámci hodin, v rámci dnů...) - takže např. jestli když dám prádlo např. do "karantény" na 4 dny, je to záruka nebo např. když je tchán 24 hodin pryč opět je záruka "čisté" kliky. atd Už mi i hlodala myšlenka, že takto "otěhotním" právě s někým jiným a kdyby embryo, které by lékaři zavedli, umřelo, budu mít zato, že je dítě mého manžela - proto se také ptám, jestli při transferu lékaři poznají, že jsem těhotná. Přijde mi, že nám jako dětem nikdo toto nevysvětlil, někdy jsme se asi styděly se zeptat a také jsme se pak bály třeba sedat na prkénko po otci či bratrovi. Byla bych ráda, kdyby toto někdo nynějším dětem vysvětlil, nějak polopaticky podal, aby nezažívali to samé. Děkuji a omlouvám se za zvláštní dotazy, ale já potřebuji nějakou jistotu a klid ohledně tohoto tématu
Dobrý den,
upřímně ani nevím, jak Vám odpovědět.
Nejprve je nutné si uvědomit, že pokud Vám reproduktolog doporučil IVF, pak Vám jistě vysvětlil, proč mimotělní oplodnění potřebujete a právě protože doporučil IVF, je tedy bohužel výrazně nižší pravděpodobnost spontánního otěhotnění.
Nutno také podotknout, že životem ve společné domácnosti s Vaším tchánem, s ním jen tak neotěhotníte, nedojde-li ke styku. Přenos spermie z prádla nebo kliky zcela stoprocentně ke spontánnímu otěhotnění nepovede i kdybyste se rukou dotkla přímo Vašeho genitálu. Takže prádlo, židle ani jinou výbavu bytu, které se tchán dotkne do karantény dávat nemusíte.
Stran testů otcovství - testy jsou již velmi přesné, přesto v tomto případě by bylo určení velmi problematické.
Přeji hodně štěstí.

Pro akci je nutné přihlášení
Obsah článku
- Jaké léky jsou při IVF léčbě užívány?
- Jak bude probíhat vaše první návštěva centra léčby neplodnosti?
- Jaká je pravděpodobnost, že se umělé oplodnění povede?
- Existují nějaká rizika v souvislosti s umělým oplodněním?
- Jak probíhá odběr vajíček, jak dlouho po něm musíte zůstat na klinice?
- Jaký je ideální počet transferovaných embryí?
- Může dlouhodobé užívání hormonální antikoncepce ovlivnit vaši plodnost?
- Přibere žena na hmotnosti při podstoupení cyklu umělého oplodnění?
- Jak poznám opravdu první den menstruace, pokud na začátku pouze špiním?
- Kdy nejdříve si mohu po embryotransferu udělat těhotenský test?
- Existuje nějaké testování, které nám zaručí, že bude naše dítě zdravé?
Související články
Aktuální soutěže
Aktuální testování
Těhotenská kalkulačka
Vypočtěte si v naší těhotenské kalkulačce, kdy Vás čekají ultrazvuky, kdy obdržíte těhotenskou průkazku, kdy se podrobíte triple testu, kdy se vyšetřuje streptokok, kdy se provádí amniocentéza, kdy byste si měla nachystat věci do porodnice, kdy nastupujete mateřskou dovolenou.
TĚHOTENSKÉ E‑MAILY
Zaregistrujte se na Babyonline.cz, uveďte termín porodu a každý týden vám automaticky přijde e-mail s informacemi o vašem těhotenství týden po týdnu a vývoji miminka!
Vybraná anketa
Kolik jste přibrala v prvním těhotenství?
21 %
6 hlasů
43 %
12 hlasů
18 %
5 hlasů
4 %
1 hlas
7 %
2 hlasy
7 %
2 hlasy
Celkem hlasovalo 28 unikátních návštěvníků