Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mikrobiom a jeho vliv na otěhotnění i zdraví 

 1. Co je mikrobiom a k čemu slouží?
 2. Kde se mikrobiom v těle nachází?
 3. Dědí se mikrobiom?
 4. Na co mám mikrobiom velký vliv a co má vliv na něj?
 5. Proč se mikrobiomu věnuje pozornost až v posledních letech?
 6. Jaký má mikrobiom vliv na otěhotnění?
 7. Jaký má mikrobiom vliv na průběh těhotenství
 8. Jak ovlivňuje mikrobiom matky zdravotní stav plodu?
 9. Jak získává novorozenec svůj mikrobom?
 10. Co může pomoci při formování vyváženého mikrobiomu?
 11. Prebiotika v lidském mléce
 

Co je mikrobiom a k čemu slouží?

Mikrobiom je poměrně nový pojem, který označuje soubor všech mikroorganizmů, které koexistují s naším organizmem. Těchto mikrooganizmů je velmi mnoho, počet jejich buněk je mnohonásobně větší než počet našich vlastních buněk. Tyto mikroorganizmy jsou převážně bakterie, a to bakterie nepatogenní, to je nevyvolávající onemocnění. Naopak některé z nich přispívají k obraně proti patogenním mikroorganizmům, případně produkují prospěšné látky, například vitamin K.

Kde se mikrobiom v těle nachází?

Složení mikrobiomu se liší podle toho, který orgán osídlují. Zdaleka nejvíce mikroorganizmů žije v trávícím ústrojí. Je to tolik mikroorganizmů, že se často pod pojmem mikrobiom míní pouze mikrobiom střevní. Mikroorganizmy však osídlují i dutinu ústní, pochvu, kůži, v poslední době byla zjištěna jejich přítomnost i v děložní dutině.

Dědí se mikrobiom?

Mikrobiom je velmi individuální, liší se mezi jednotlivými lidmi, a to i mezi příbuznými a lidmi žijícími v jedné domácnosti, i když tam bývá dosti podobný.

Na co mám mikrobiom velký vliv a co má vliv na něj?

Mikrobiom má velký vliv na náš imunitní systém a další funkce organizmu. Existuje v citlivé rovnováze s našimi vlastními tkáněmi a buňkami. Tato rovnováha může být porušena na jedné straně přítomností patogenních mikroorganizmů, na druhé pak například nevhodným použitím antibiotik. 

Proč se mikrobiomu věnuje pozornost až v posledních letech?

Je to proto, že správný obraz o mikrobiálním složení našeho organizmu daly teprve moderní metody molekulárně genetického vyšetření. Když provedeme analýzu mikrobiální DNA, získáme správnou informaci o zastoupení jednotlivých mikroorganizmů. Při použitích klasických kultivačních metod obraz správný není, až 50 % mikroorganizmů tvořících mikrobiom totiž neroste mimo organizmus a další se v laboratorních podmínkých množí velmi různou rychlostí, takže výsledek kultivace vůbec nereprezentuje původní stav.

Jaký má mikrobiom vliv na otěhotnění?

Pokud jde o otěhotnění, můžeme hovořit jednak o vlivu mikrobiomu na celkový zdravotní stav ženy a funkci jejího imunitního systému, což může ovlivnit její schopnost otěhotnět. Speciálně se pak může uplatnit mikrobiom děložní dutiny. Podle poznatků z posledních let se v různé míře vyskytují bakterie i v děložní dutině a některé z nich mohou mít na otěhotnění vliv. To je důvod, proč existuje, zatím zřídka používaný, test na děložní mikrobiom.

Jaký má mikrobiom vliv na průběh těhotenství

Pokud jde o vliv mikrobiomu na průběh těhotenství, pak platí, že v těhotenství se mění funkce imunitního systému, což může mít vliv na složení a tím i vliv mikrobiomu na zdravotní stav. Proto je vhodné, aby životospráva v těhotenství kromě jiného podporovala i vhodné složení mikrobiomu.

Jak ovlivňuje mikrobiom matky zdravotní stav plodu?

Do plodu se cestou placenty dostávají jednak některé produkty mikrobů, které jsou součástí mikrobiomu, molekuly vznikající rozpadem mikrobů a také protilátky proti mikrobům, které pomáhají udržovat rovnováhu mezi oragnizmem ženy a jejím mikrobiomem. Tímto způsobem je například ovlivněna i dispozice plodu k alergiím.

Jak získává novorozenec svůj mikrobom?

Prokázanou cestou přenosu mikrobů z matky na novorozence je kontakt plodu s rodidly při vaginálním porodu, kontakt s mateřskou kůží a kojení. Některé studie poukázaly na možnost nitroděložního přenosu některých mikrobů z mateřského těla na plod. Vzhledem k tomu, že v placentě, plodových blanách, pupečníkové krvi a smolce bylo nalezeno jen velmi malé množství bakterií, nelze vyloučit, že šlo o kontaminaci při odběru na vyšetření. Není také vyloučeno, že nejde o normální nález, protože u velké části plodů nebyly žádné bakterie před porodem nalezeny a naopak byly často zjištěné u předčasných porodů, kde mohla hrát roli infekce.

Co může pomoci při formování vyváženého mikrobiomu?

Existují dva typy prostředků, které mají vliv na složení mikrobiomu. První se nazývají prebiotika, druhé probiotika. Prebiotika jsou látky, které ovlivňují metabolizmus mikrobů, například některé méně obvyklé cukry. Druhý typ jsou probiotika, kdy dodáváme přímo určitou bakteriální kulturu, například obsahující laktobacily.

Prebiotika v lidském mléce

Lidské mléko obsahuje 100x až 1000x více specifických oligosacharidů (cukry složené z více molekul jednoduchých cukrů), které mají prebiotický účinek, než například mléko kravské nebo kozí. To znamená, že účinně ovlivňují kvalitu mikrobiomu ve střevech kojence.

Inzerce

 

Inzerce
Autor: prof. MUDr. Pavel Trávník, DrSc.
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: prof. MUDr. Pavel Trávník, DrSc.
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Mikrobiom a jeho vliv na otěhotnění i zdraví - diskuze

Poradna

Možnost otěhotnění

| Domcaca | 28.02.2020, 17:51

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat ohledně možnosti těhotenství. Beru antikoncepci Sylviane (pravidelně bez zapomenutí pilulky). Tento měsíc jsem měla po dlouhé době antibiotika na zánět močového měchýře. Dívala jsem se a ke snížení účinnosti antikoncepce nedochází.

Avšak je možné aby mi antibiotika posunuli ovulaci? V sedmi denní pauze to mám tak, že přestanu brát antikoncepci a poté za 4 dny dostanu menstruaci. Tak se i stalo. Vše proběhlo v celku normálně.

S přítelem jsme měli sex 2 dny před menstruaci. Nyní to jsou 2 týdny od sexu s přítelem. Neustále již 4ty den jsem unavená neskutečně moc, musím si každý den po obědě (v práci i doma) lehnout abych to vydržela. Ihned po obědě se hrozně nafouknu což mi právě podle mě přivodí tu únavu. Poté už nejsem schopna celý den jist a fungovat (stravu mám vyváženou, nyní jsem i vysadila věci, co by mě mohli nadymat). Občas mám křeče (někdy silnější někdy slabší) v levém vaječníku. K tomu všemu se přidává silná bolest zad (většinou nahoře). Co se týče curani je normální, velká potřeba je častější. Prsa mě nebolí ani nejsou větší. Žádné viditelné žilky nemám.

Všude čtu, že je téměř nemožné takhle otěhotnět, ale přesto bych ráda slyšela Váš názor. Zda je možné, že antibiotika by až takto posunuli ovulaci.

Opravdu jsem takovou únavu nikdy nezažila (jsem i po preventivní prohlídce u doktora, krev, moc vše v pořádku - netestovali jsme ale těhotenství, takže věřím, že nemocná nejsem).

Dekuji za odpověď.

Dobrý den, pokud jste užívala antikoncepci podle rozpisu bez chyby, pak je otěhotnění v takovém případě velmi neravděpodobné. Navím, zda rozumíte principu zábrany otěhotnění v případě užívání antikoncepce, nicméně při jejím užívání je ovulace blokována!!!! K ovulaci při užívání HA nedochází, funkce vaječníků je zablokována a proto žena neotěhotní. Takže o "posunutí ovulace" nelze vůbec hovořit.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 02.03.2020, 10:47
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce