Inzerce
Inzerce
Inzerce

Dejte si na své spermie v létě pozor. Přehřátí může snížit jejich kvalitu

Léto je v plném proudu a teplé počasí doslova vybízí k venkovním aktivitám. Co by to totiž bylo za prázdniny bez válení se u bazénu, večerních grilovaček a víkendových projížděk na kole nebo na motorce. Muži by si ovšem na sluneční paprsky a nadměrné horko měli dát dobrý pozor, především pokud se s partnerkou chtějí brzy začít snažit o miminko – dlouhodobé a opakované vystavování vysokým teplotám může totiž u spermií snížit jejich pohyblivost, množství i kvalitu. A než se stihne vytvořit nová „várka“ mužských pohlavních buněk, uplyne zhruba 70 dní. Jestliže vám tedy letní dovolená přijde jako ideální příležitost ke zplození potomka, odborníci z reprodukční kliniky Repromeda upozorňují na aktivity, kterým se během veder raději vyhnout anebo na co se v rámci prevence zaměřit. 

Sportujte v létě s mírou

Chcete dostat tělo v létě pořádně do formy? Pravidelný pohyb je samozřejmě důležitý, ale jako u ostatních věcí platí – všeho s mírou. Obzvlášť pokud jste vášnivý cyklista, měli byste si dávat dobrý pozor, kolik „v sedle“ strávíte času. „Varlata jsou na malém sedátku utlačována, navíc jsou jízdou způsobována drobná mikrotraumata. S cyklistikou nebo i s jízdou na koni to tedy příliš nepřehánějte,“ doporučuje MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D. z kliniky Repromeda.

Ale ani aktivity vykonávané v leže nemusí být bez následků, pozor byste si totiž měli dávat i na dobu strávenou opalováním u bazénu. A už vůbec ne s notebookem v klíně! „Homeoffice“ u vody sice na první pohled vypadá jako splněný sen, ale pohlavní orgány vám za takové zacházení rozhodně nepoděkují. Raději zvolte místo v sedě pod slunečníkem, počítač si dejte na stůl a do bazénu nebo moře se choďte pravidelně ochlazovat.  

Nechejte “je” dýchat

Módní trendy sice i v létě velí jasně a obepnuté kalhoty či kraťasy tak pro vás mohou být jasná volba, z lékařského hlediska ale takové oblečení pro muže příliš vhodné není. V těsných kalhotách totiž dochází k přílišnému zahřívání varlat a důsledkem toho může být špatné dozrávání pohlavních buněk. Stejný efekt mívá i dlouhé sezení na jednom místě, a to nejen při relaxu na pláži – myslet byste na to měli i v práci nebo cestě na dovolenou. Sedavé zaměstnání nebo dlouhé řízení auta bez přestávek hraje do karet problémům se spermiemi. Proto je dobré si u všech těchto aktivit dopřávat pravidelné pauzy, aby došlo ke správné cirkulaci vzduchu a udržení nižší tělesné teploty v intimních partiích. 

U grilu se raději střídejte

Problém se zahříváním platí i u grilování. To je sice oblíbenou letní aktivitou, kterou mají pod palcem nejčastěji muži, ale dlouhé a časté stání u rozžhaveného grilu nemusí být úplně bezpečné. Grily jsou většinou koncipované tak, že největší horko je právě v úrovni pasu. Kvůli tomu jsou varlata a spermie vystavena vysoké teplotě, což však není úplně žádoucí. Za standardních podmínek si totiž tato část těla udržuje teplotu o 2 až 4 stupně nižší než zbytek těla.

U grilu proto stůjte jen tak dlouho, jak je nezbytně nutné nebo se v lepším případě s někým pravidelně střídejte, abyste své spermie udrželi v bezpečí.   

Inzerce

Jděte se otestovat

Jestli si děláte starosti a chcete opravdu zjistit, jak na tom vaše spermie jsou, zjistíte to díky vyšetření na specializované klinice. Po dvou až třídenní sexuální abstinenci se provede z vámi odebraného vzorku spermií tzv. spermiogram. Myslí se i na situace, kdy by měl muž s odběrem přímo na pracovišti problém. „V takovém případě může ve sterilizované nádobce přivézt vzorek z domu, a to do jedné hodiny od provedení odběru. Z tohoto vzorku ejakulátu jsou pak lékaři schopní zjistit všechny důležité údaje – počet spermií, jejich tvar, pohyblivost, pH nebo zkapalnění. Dostaneme tak celkový obrázek o tom, v jakém stavu pohlavní buňky muže skutečně jsou,“ dodává MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D. Pokud se zjistí, že výsledky ze spermiogramu jsou naprosto bez problémů, nemusí skončit pouze u toho – muž může pohlavní buňky darovat. Vhodných adeptů je totiž stále nedostatek. „Pokud se muž rozhodne darovat spermie u nás na klinice, požadujeme věk do 35 let a dobrý zdravotní stav. Nezbytná je také absence dědičných a psychiatrických onemocnění v rodině“ objasňuje MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D. Darování spermií je stejně jako darování vajíček v České republice anonymní.

Více informací naleznete zde.

Inzertní sdělení společnosti Repromeda
Autor: MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D.
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D.
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Dejte si na své spermie v létě pozor. Přehřátí může snížit jejich kvalitu - diskuze

Poradna

Mohu být těhotná?

| Klarunda | 19.09.2021, 15:15

Dobrý den,
mám dotaz. S partnerem jsme měla naposledy styk 3.8. S ochranou a partner se ve mě nedělá ani s Kondomem . Ale stane se občas, že mu malinkato sklouzne kondom z kořene, ovšem ho hned dá zpět. Tak se ptám můžu být těhotná? Menstruaci jsem dostala 9.9 ale se zpožděním. Když mi začala MS tak jsme i zároveň začala užívat antikoncepci. Menstruace po 3. dnu byla slabší, mohlo to být tou antikoncepci? Také mi přijde, že mám trochu nafouklé břicho. Krvácím už 11. den. Nejspíš kvůli té antikoncepci. Dále bych chtěla podotknout, že styk předtím proběhl 24.7 a ještě předtím 26.6 a já se bojím, že bych mohla být těhotná z toho června nebo července. I když jsme zase použili ochranu.
U gynekoložky jsem byla 20.7., tudíž 4 dny před stykem v červenci a řekla, že ovuluji nebo že ovulace proběhla, teď přesně nevím, z levého vaječníku a napsala mi antikoncepci, kterou jsem v září začala brát. Je možné, že bych v rozmezí těch třech měsíců června - července - srpna mohla otěhotnět? Menstruace byla až do teď normální . Test jsem si dělala 16.9. a byl negativní, ale nevím, jak moc test ovlivňuje MS.
Omlouvám se hloupý dotaz, ale jsem vystrašená.

Dobrý den, pokud při styku máte ochranu a partner ani v tomto případě do vás neejakuluje, tak je pravděpodobnost otěhotnění prakticky nulová. Riziko by bylo vyšší bez ochrany, jelikož i preejakulační tekutina může obsahovat malé množství spermií, což může zahrát roli například při přerušovaném styku. Vzhledem k tomu, že ale vy i tak využíváte bariérovou ochranu (kondom), není důvod k obavám. Pokud se kondom částečně shrne u kořene, je stále funkční, problém by byl v případě, pokud by se svlékl. Menstruaci – její délku, „sílu“ i bolestivost může nasazení antikoncepce značně ovlivnit, takže nemusí probíhat tak jako obvykle tomu bývalo před nasazením. Pokud by krvácení bylo dlouhé a intenzivní, zašla bych pro jistotu na kontrolu, ale ze začátku může až 3 měsíce trvat než si takzvaně „sedne“. Pokud i po čerstvém nasazení antikoncepce jste použili kondom, otěhotnění nehrozí. V případě že i tak ale chcete větší jistotu, udělejte ještě s odstupem těhotenský test, výhradně z ranní moči, která je nejvíce koncentrovaná a obsahuje tedy více těhotenského hormonu k detekci. Hezký den

MUDr. Elena Peschoutová | Babyonline | 27.09.2021, 12:32
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce
×