Inzerce
Inzerce
Inzerce

Petra o porodu a prvních chvilkách s malým Ondráškem

Na poslední kontrole před porodem se Petra dozvěděla, že váhový odhad miminka je již přes 4 kg a dostala tedy termín plánovaného císařského řezu. Zabalila si poslední věci a vyrazila do porodnice. Na operačním sále se Petra dokonce i zasmála a Ondrášek přišel na svět bez větších problémů. Z JIP a šestinedělí ale už Petra tak hezké vzpomínky nemá. Jaké byly její první chvíle s miminkem?

 

Petra

Krásný den maminky,

tento týden nastal můj velký den D, tak se s vámi jdu podělit o všechny krásné zážitky i starosti, které mě potkaly.

Inzerce

Kontrola v těhotenské poradně

V úterý 2. května jsem oslavila své 33. narozeniny a jako dárek jsem šla ihned ráno na kontrolu do těhotenské poradny. Byla jsem hodně nervózní, co se dozvím, co mě čeká a nemine. Stejně jako v první poradně mě napojili na monitor. Poslouchala jsem, jak tluče malému srdíčko a sledovala jsem křivku, jestli se náhodou něco nerozjede. Po monitoru následoval ultrazvuk, kde jsem se dozvěděla, že má miminko váhový odhad už 4160g. S nadšením jsem sledovala, jak paní doktorka měří všechny hodnoty a jak se Ondrášek u mě v bříšku vrtí.

Nakonec porodím císařem

Se zprávou jsem čekala na vyšetření od paní doktorky. Čekání to bylo opravdu nekonečné. A výsledek? Maminko, dneska si jeďte domů odpočinout, zabalit si věci a zítra máte nástup do porodnice. 4. května ihned ráno vám uděláme císařský řez kvůli velikosti plodu. V tu chvíli jsem se rozbrečela jak malá holka, zároveň ze mě spadnul všechen ten stres z toho, že nevím, co bude dál.

Inzerce

Jedeme do porodnice

Místo toho, abych odpoledne odpočívala a nabírala sílu k porodu, tak jsem uklízela, prala a připravovala vše, abych měla po příjezdu domů co nejméně práce. Zabalila jsem Petrušce batoh k babičce a připravila poslední věci do tašky. Ráno jsme vyrazili odvézt Péťu do školy a mě na příjem. Po příjezdu do nemocnice mě čekalo klasické vyšetření, sepsání veškerých papírů, vysvětlení toho, co mě čeká a jak vše bude probíhat. Pan doktor mi popsal celý zákrok tak hezky, že jsem se přestala všeho bát. Pak mě odvedla sestřička na pokoj a já si užívala poslední večer s pupíkem. Docela mě překvapilo, že jsem měla i klidné spaní.

Cesta na sál

A je to tady, den D, 4. května, den, kdy uvidím toho pro mě nejkrásnějšího chlapa pod sluncem. V 7 ráno přijel přítel a byl celou dobu se mnou. Doprovodil mě před operační sál a čekal nervózně na první pláč svého syna v předsálí. Když mě převezli na sál, bylo tam strašně moc lidí. Všichni mě vítali s úsměvem, teda aspoň mi to tak připadalo z tónu hlasu, vidět to nebylo, protože měli roušky. No a poté začalo rodeo, na které nikdy nezapomenu. Když se řekne císařský řez, zní to hrozně, ale já jsem zdárný příklad toho, že i na sále může být sranda. Paní anestezioložka mi píchla spinální anestezii do míchy, během chvilky jsem od prsou dolů nic necítila. Napojili mě na všechny přístroje a čekali jsme na příchod doktorů, kterým taky nechyběl smysl pro humor. A jde se na to!!!

Inzerce

Ondrášek už je na světě!

Během pár minut jsem slyšela ten nádherný zvuk, pláč miminka, na které jsem se 9 měsíců těšila. Chlapečka, kterého jsem tak dlouho očekávala. Ihned mi ho sestřičky ukázaly a já nemohla přestat brečet. Pokud vám dá někdo vybrat, jaký císařský řez chcete, tak tenhle pocit stojí za to. Je to to nejkrásnější, co se mamince může stát. Slyšet a vidět to nádherné stvoření ihned po příchodu na svět.

Ještě mě musí dát zase dohromady

Pak malého odnesli a já si dala ještě půl hodinku na sále, aby mě dali zpět dohromady. To už na mě bylo dlouhé a v jednu chvíli se mi udělalo i špatně. Měla jsem pocit na zvracení, tak jsem dostala léky a naštěstí to přešlo bez toho, aniž by mě museli uspat. Ono při tom čištění a sešívání to se mnou totiž házelo, jako kdybych byla na lodi. Taková malá mořská nemoc na porodním sále. :-D Během výkonu jsme si stále se sestřičkami povídaly, probíraly jsme dovolené, moře, docela jsme se i nasmály, takže porod opravdu doslova s úsměvem.

Inzerce

Zážitky a noční můry z JIP a šestinedělí

Po operaci se se mnou všichni hezky rozloučili, já všem milionkrát poděkovala, a už mě vezli na JIP, kde jsem byla 24 hodin na sledování. Tam už to byla trošku jiná zkušenost, přesný opak toho hezkého, co jsem zažila na sále. Nebudu nikoho pomlouvat, ale doufám, že na tomto oddělení nebudu muset znovu ležet. V pátek dopoledne mě převezli na oddělení šestinedělí, kde mě po pár hodinách postavili na nohy, abych mohla fungovat a starat se o Ondráška. No, co vám budu povídat, je to fuška stoupnout si po operaci břicha na nohy, chodit a fungovat jako by nic.

První chvíle s malým Ondráškem

Dnes je neděle a jelikož jsem citlivka, tak jsem na břicho pořád opatrná. I vstávání mi stále dělá problémy. Měla jsem u sebe poprvé celý den i noc malého a musím říct, že je to to nejhodnější miminko pod sluncem. Pořád jenom spinká a maminka si na nic nemůže stěžovat. Jsem ráda, že moc nepláče, protože mě chytla neskutečna bolest hlavy a šíje po spinálním vpichu. Celý den do sebe leju kafe, mám stažené břicho pásem a dostávám prášky na bolest. Naštěstí se to od rána zlepšilo, jinak nevím, jak bych byla schopna chodit a kojit. Ta bolest bývá totiž nesnesitelná v sedu a při chůzi. Když ležíte, bolest přejde.

Těším se domů, až budeme celá rodina pohromadě. Holky jsou z brášky taky nadšené a neustále by ho jen pusinkovaly.

Mějte se zatím krásně a určitě se ještě ozvu.

Petra a Ondrášek

(3980 g a 53 cm štěstí)

Sponzoři seriálu Rodíme ONLINE 2022/2023:

Gaga´s pleny
Bella Happy
Weleda
 

Jaké produkty věnují sponzoři rodičkám?

Porodnický balíček Bella Happy

TZMO Czech Republic

Společnost TZMO Czech Republic dodává na český trh kvalitní jednorázové dětské pleny značky Happy. Dále vlhčené ubrousky, kapesníčky a přebalovací podložky stejné značky.
Pod značkou Bella pak dámskou intimní hygienu a pod značkou Bella Mamma kolekci výrobků pro maminky v období kolem porodu.
 
TZMO Czech Republic věnuje rodičkám porodnický balíček Happy, který obsahuje plenky Plenky Happy New Born 42 ks, Bella Intimní gel Sensitive 300 ml, Happy čisticí ubrousky sensitive 56 ks, Mamma Basic prsní vložky 30 ks, Happy sensitive krém proti opruzeninám 75 ml, Happy sensitive mycí gel na tělo a vlasy 400 ml, 2× Mamma síťované kalhotky, Happy hygienické tyčinky 64 ks, Happy dětské podložky 60 × 90 cm 5 ks, 2× Mamma porodnické vložky 10ks, Bella Intimní vlhčené ubrousky 20 ks, Velká textilní taška Happy, DÁREK - Happy pexeso.
Baby Tula

Ergonomická nosítka Ergobaby

Podpořte zdravý vývoj děťátka! Důmyslný ergonomický design pro zdravý vývoj dětí!

Vydejte se na průzkum a dovolte vašemu děťátku pozorovat svět! 

Nošením dětí podpoříte jejich zdravý vývoj emocionálních a vývojových předností. Jednoznačně nošení dětí přispívá ke správnému vývoji kyčlí. 

Nosítka jsou schálená a podporovaná institutem dysplazie kyčelních kloubů.

Ergobaby věnuje každé mamince unikátní nosítko Ergobaby Omni Dream  od prvních dní života novorozence, které nabízí možnost otočení ven. Tuto možnost využijí ti nejzvědavější, avšak nejdříve od 5 měsíců věku – pozice podporující zpevňování šíjových svalů.

Suavinex

Suavinex

Suavinex věnuje všem maminkám antikolikovou lahvičku Zero Zero. 
 
Láhev proti bolestem bříška se středním průtokem (M), kterou ocení také ty maminky, které chtějí kombinovat krmení kojením spolu s krmením z láhve. 
 
Zero Zero obsahuje váček proti bolestem bříška, který je výsledkem prostého pozorování přírodních jevů.
 
Díky vzduchu nacházejícímu se v prostoru vnější strany váčku dochází k vytváření vakua uvnitř, což zabraňuje vniku vzduchových bublin.
 
Díky této absenci bublin nevznikají u dítěte bolesti bříška způsobené plynatostí a stejně tak nedochází k oxidaci mléka a ztrátě důležitých výživných látek.
 
Suavinex dále věnuje premium novorozenecký set BONHOMIA v nádherném designu. 
 
Set obsahuje 3 lahvičky v různých objemechdudlík s fyziologickou (kulatou) silikonovou savičkou, klip na dudlík, krabičku na dva dudlíky a dávkovač sušeného mléka.
Gaga´s pleny

Weleda

Weleda, jeden z největších výrobců přírodní kosmetiky, vznikla v roce 1921 ve Švýcarsku jako farmaceutická laboratoř. Kosmetické přípravky Weleda se vyrábějí jen z nejčistších dostupných přírodních surovin, zcela bez umělých konzervačních látek a jsou držitelem mezinárodního certifikátu přírodní kosmetiky a biokosmetiky NATURE.

Ruku v ruce s filosofií společnosti, dodržuje Weleda nejvyšší standardy kvality a udržitelné využívání přírodních zdrojů. Více než 83 % z rostlinných surovin, které Weleda využívá, je vypěstováno v ekologickém zemědělství nebo je získáno z ekologicky kontrolovaných zdrojů ve volné přírodě a fair trade projektů.

Přírodní kosmetiku Weleda můžete koupit na e-shopu www.weleda.cz, lékárnách, drogeriích, bio prodejnáchv síti Klubových prodejen Weleda nebo ve firemní prodejně Weleda Beauty & Store v Praze.

Weleda věnuje každé mamince:
 • MAMA setobsahuje Těhotenský pěsticí olej na strie 100 ml, Balzám na bradavky 25 g, BIO čaj pro kojící ženy 40 g, porcovaný
 • BABY setobsahuje Měsíčkový kojenecký olej 200 ml, Měsíčkový kojenecký krém 75 ml, Měsíčkovou kojeneckou koupel 200 ml
Gaga´s pleny

GaGa's pleny

Rodinná firma GaGa’s pleny vyrábí již devět let potřeby pro miminka, maminky i ekologickou domácnost. Většinu jejich výrobků navrhují ve spolupráci s maminkami, díky kterým vznikne finální podoba produktu. Kvalita prověření maminkami je tedy zaručena. Finanční úspora u látkové varianty plen může činit až 15 000 Kč oproti jednorázové variantě.
 
GaGa´s pleny věnují každé mamince balíček s produkty pro pro pohodovou péči o miminko:
 • 1x přebalovací podložka: Nepromokavá vrstva, dostatečná velikost a skladnost dopřeje miminku pohodlné přebalení i mimo domov, výborně poslouží i jako podložka pro nácvik pasení koníků
 • 1x plena all in one: Nejjednodušší systém látkových plen, který roste s dítětem. Použití je snadné jako u jednorázové pleny a zadeček zůstává v suchu
 • 1x malý nepromokavý pytlík: Pro přenos všeho vlhkého pro miminko či maminku
 • 1x sada mušelínových plen z bambusu a BIO bavlny: Velmi oblíbené kvalitní pleny navržené maminkami od první nitě. Vynikají svou jemností, vysokou gramáží i možností prát na 60°C a sušit v sušičce. Velmi vhodné pro citlivou pokožku miminka
 • 1x slintáček: chrání oblečení před slintáním či jídlem díky spodní vrstvě z fleecu, která zároveň nechladí a je příjemná na dotek, nastavení 2 velikostí pomocí cvočků
Více na www.gagapleny.cz.
Mamavit

GS Mamavit Prefolin+ DHA

Přípravek pro ženy plánující těhotenství, těhotné i kojící. Obsahuje kompletní a vyváženou kombinaci 23 vitaminů a minerálů včetně vysoké dávky kyseliny listové v přirozené formě, hořčíku, omega-3 nenasycených mastných kyselin (DHA a EPA) a dalších důležitých látek.  

Díky speciální technologii jsou navíc kapsle bez typického rybího zápachu a díky své přirozené formě mají o 50 % vyšší vstřebatelnost (než polosyntetické ethylestery). 

Toto složení bylo vyvinuto ve spolupráci s odborníky z Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze-Podolí tak, aby vyhovovalo maminkám a jejich miminkům ve všech důležitých obdobích. 

Společnost GS si připravila pro každou maminku dárek v podobě 3 balení GS Mamavit Prefolin+DHA a navíc pro miminka kontrastní kartičky pro jejich rozvoj už od narození. 

Suavinex

Medela

Švýcarská značka Medela nabízí produkty, které ženám zpříjemňují a usnadňují mateřství. V Medele pečlivě naslouchají potřebám maminek, dětí, pacientů a zdravotníků, aby mohli vyvíjet pokrokové inovace, které budou pečovat o celé generace. Společnost podporuje přirozené kojení a jejím cílem je posílit zdraví matky a dítěte. Kompletní Medela péče o kojení obsahuje pomůcky k odsávání a podávání mateřského mléka, péče o prsy a spodní prádlo pro těhotné a kojící maminky. 
 
Medela věnuje maminkám balíček s pomůckami pro péči o prsy, manuální odsávačku a mateřskou podprsenku - balíček, který ocení každá maminka už při nástupu do porodnice.
 
1x manuální odsávačka Harmony™: oblíbená 2-fázová odsávačka mléka na jeden prs, ideální pro maminky, které příležitostně odsávají
1x Comfy těhotenská a kojicí podprsenka, černá M: bezkosticová a bezešvá mateřská podprsenka s odnímatelnou výztuží se jemně přizpůsobuje měnícímu se tělu
1x hojivá mast Purelan 37g: 100% lanolinová mast na ošetření citlivých, bolavých nebo suchých bradavek
1x balení Hydrogelové polštářky (4 ks): pro okamžité zklidnění bolavých a popraskaných bradavek a úlevu od bolesti
1x balení Prsní vložky ultratenké (30 ks): vložky do podprsenky pro únik malého až středního množství mléka
1x balení Prsní vložky super (30 ks): vysoce savé vložky do podprsenky pro únik většího množství mléka, vhodné do porodnice
Zdravé těhotenství

Kulíšek

Dehydratace je vážný problém, který narušuje vnitřní rovnováhu v těle a může vést až k závažným poruchám životních funkcí. Nejúčinnějším a nejrychlejším řešením je použití rehydratačního roztoku. Proto je vhodné mít ho stále po ruce v domácí lékárničce. 
 
Kdy jej použijeme? U:
 • průjmů a/nebo zvracení (u právě narozených dětí Kulíšek), 
 • nevolností, včetně těch těhotenských (Kulíšek extra), 
 • ztrát tekutin při vysoké horečce nebo po sportovním výkonu, zvláště u menších dětí, 
 • při kojení, které klade na organismus zvýšenou zátěž
 • na cestách do zemí s horší hygienou, 
 • při slunečním úžehu.
K dostání v každé lékárně. Více o Kulíšku i konsultaci s lékařem najdete na www.kulisek-ors.cz
 
Každá maminka obdrží jako dárek 1 balení rehydratačního roztoku Kulíšek a Kulíšek EXTRA.

MomCare by Lina

Nová evropská značka MomCare by Lina nabízí pomůcky pro poporodní péči pro maminky. Ať už čekáte své první dítě nebo jste již zkušený rodič, porod je jedinečný a nezapomenutelný zážitek. Stejně jako porod, i rekonvalescence po porodu má svá úskalí. Ať už váš porod vypadal jakkoliv, vaginálně nebo císařským řezem, období zotavování může být plné bolesti a útrap. Málokdo však ví, že poporodní bolesti nejsou nezbytnou součástí šestinedělí. 
 
MomCare by Lina věnuje maminkám komplexní balíček s nemocničními pomůckami pro péči po porodu, aby ste se mohla místo bolesti soustředit výhradně na své miminko:
 
2x IcePad Chladící vložka: ledové obklady pro okamžitou první pomoc zabudované do vložky, není nutný mrazák, vhodné na perineální oblast i na ránu při císařském řezu
Poporodní hygienické vložky, balení 18 ks: určeno pro první dny a noci po porodu nebo po jiném gynekologickém zákroku, obsahuje 3 různé velikosti vložek v jednom balení
Poporodní kalhotky pro více použití 4 ks, vel. S-M: vhodné pro období po porodu, pro maminky rodící přirozenou cestou i po císařském řezu, super měkké a bezešvé, poskytující pohodlné nošení
Perineální léčivá pěna s vilínem a třezalkou: zmírňuje bolest a snižuje otok perineální oblasti, urychluje hojení perineálních trhlin, stehů a celé perineální oblasti po porodu, vyrobeno z léčivého vilínu - bez barviv a vonných látek
Intimní sprška: zabezpečuje jednoduché čištění během zotavování se s omezenou pohyblivostí bez vyvíjení tlaku na bolestivé místo nebo řez
Přírodní kuličkový deodorant: zaručuje dlouhotrvající účinnost, nejvyšší kvalita organických, potravinářských složek, čistý, účinný a spolehlivý, přírodní, veganský, bez hliníku a barviv, bezpečný pro matku a dítě
Zdravé těhotenství

kii-baa® organic

kii-baa® organic je rodinná značka certifikované přírodní kosmetiky (nejen) pro miminka a děti, která jako jediná cíleně pomáhá udržet správnou funkci kožního mikrobiomu a podporovat tak přirozený vývoj a odolnost zdravé pokožky. Můžete ji bez obav používat již od narození Vašeho miminka, protože je vyrobena jen ze surovin prvotřídní kvality, dermatologicky testována a je vhodná i pro tu nejcitlivější a nejjemnější pokožku, a to i pro pokožku trpící ekzémy či jinak problematickou. Produkty navíc nezanechávají po použití žádnou vůni a jsou proto vhodné i pro maminky s cílem neovlivnit velmi citlivý dětský čich a podpořit tak přirozené pouto s miminkem.
Kosmetika kii-baa® organic je jemná přírodní kosmetika vytvořená rodiči s láskou a péčí pro své děti.
Certifikovanou přírodní kosmetiku kii-baa® organic můžete koupit na e-shopu www.kiibaa.com nebo ji nyní najdete exkluzivně na všech pobočkách drogerie dm.
kii-baa® organic věnuje maminkám sadu nejpoužívanějších ochranných krémů v přírodní variantě – tuto pečující sadu 3v1 ocení každá maminka už při nástupu do porodnice.
Sada 3v1 obsahuje:
 1x Přírodní ochranný krém se zinkem SUDO-CARE. První český přírodní ochranný zinkový krém s certifikátem CPK. Ochranný krém se zinkem použijte:
- na opruzeniny a jiné podráždění jako je kojenecké akné a různé „pupínky“
- při pocitech pálení či svědění na pokožce i při výsevu ekzému a dermatitidách
• 1x Ochranný panthenolový krém BEPA-CARE. První český přírodní ochranný krém s panthenolem s certifikátem CPK. Ochranný krém s panthenolem použijte:
- jako prevenci před vznikem opruzenin, na opruzeniny a jiné podráždění
- k ošetření ran a oděrek a při péči o citlivou a suchou pokožku
- ke zklidnění pokožky po opalování
• 1x 100% čistý lanolin mast LONOLIN CARE. První ultra čistý 100 % lanolin nejvyšší kvality s certifikátem CPK. Obsahuje pouze přírodní lanolin bez konzervačních látek či jiných přísad a speciální aplikátor zajistí čistotu při používání. Lanolin mast použijte:
- na suché a popraskané rty, nos, rány o oděrky i bolavé bradavky
- jako ochranu před větrem a mrazem a při péči o citlivou a suchou pokožku
Zdravé těhotenství

Zdravé těhotenství

Rodičky rovněž obdrží publikaci vydavatelství Babyonline Zdravé těhotenství.

Zdravé těhotenství - to je jedinečný rádce pro úspěšné otěhotnění, těhotenství, porod i šestinedělí.
 
Zdravé těhotenství se současně věnuje:
- zdravé výživě,
- zdravému vaření krok za krokem
- zdravému cvičení před, v průběhu těhotenství i po porodu.

 

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Petra o porodu a prvních chvilkách s malým Ondráškem - diskuze

 • podobná zkušenost
  Tak to jsem ráda - tedy ne že bych to někomu přála - že má někdo podobnou zkušenost po vpichu spinální analgezie. Já měla akutního císaře , ale kvůli těm neskutečným bolestem hlavy potom, bych už asi nezvolila spinálku. Trvalo to skoro 14 dní, než to bylo trochu lepší, kávu mi nosily už sestry v porodnici a jak nejsem zvyklá brát léky ,tak to byly dávky,aby se to dalo vydržet...
  semhan   | 14.05.2023 06:51:53
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobrý den přeji. Jsem 6+6 tt dle menstruace. Dnes jsem byla na kontrolním ultrazvuku u svého gynekologa. Ten však neviděl bijící srdíčko. Chtěl se ujistit a tak mě poslal na sono do nemocnice. Tam paní doktorka též řekla, že srdíčko nevidí. Teď mám týden počkat a poté dojít na další kontrolu. Vím, že nejste vědma, ale chci se spíš zeptat, zda je možné, že by srdíčko ještě během těchto dní začalo bít? Že by ještě srdeční akce nemusela bit třeba i viditelná.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

datace dle menstruace nemusí být zcela přesná, k oplodnění mohlo dojít v pozdější fázi menstruačního cyklu a může se stát, že těhotenství je ve fázi, kdy ještě zcela bezpečně srdeční akce nemusí být vidět. Určitě je nutné vyčkat kontrolního ultrazvuku s odstupem.

MUDr. Pavla Zahrádková | Babyonline | 06.12.2023, 16:40
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×