Inzerce
Inzerce
Inzerce

Kjajka: Proč chce zhubnout? Co na to odbornice?

 1. Dosavadní životní styl Kjajky
 2. Doporučení nutriční terapetuky
 3. Doporučení fyzioterapeutky

Dosavadní životní styl

Jméno: Klára
Věk: 28

Aktuální míry
Výška: 158 cm
Váha: 66 kg

Prsa: 94 cm
Pas: 78 cm
Boky: 99 cm

Dětství

Než jsem se v dětství vytáhla, byla jsem trochu buclatá.

Na základní škole mi potom váha lítala nahoru a dolů, podle toho, jak jsem se zrovna cítila a jak jsem jedla. Když se mi začaly dělat špíčky na břiše, držela jsem dietu – zhubla jsem a pak se mi to zase vrátilo zpět.

Střední škola

Když jsem nastoupila na střední školu, byla jsem trochu při těle. Vždycky jsem měla větší zadek a nikdy jsem neměla úzký pas. Vždy když přiberu, tak hlavně na zadku a břiše. Začala jsem brát hormonální antikoncepci. V té době jsem moc necvičila, v létě kolo nebo plavání, ve škole tělocvik. S postavou jsem byla spokojená. Okolí jsem se líbila, takže jsem žádným komplexem netrpěla. Stravovala jsem se ve škole (výborné obědy tam vaří dodnes). Ve 3. ročníku jsem začala pěkně přibírat.

Inzerce

VOŠ

Ihned po maturitě jsem nastoupila na stejné škole na vyšší odbornou školu. Přestala jsem přibírat a našla si přítele. V té době jsem vážila 69 kg a rozhodla se, že zhubnu. Vyřadila jsem z jídelníčku světlé pečivo a nahradila ho tmavým. Přidala jsem si do jídla více zeleniny a ovoce. Obědy ve škole jsem si vybírala podle toho, co měli. Začala jsem chodit do posilovny a cvičila i doma. Během několika měsíců jsem shodila 7 kg a byla jsem se sebou spokojená.

Nástup do práce

V roce 2005 jsem nastoupila do práce (shodou okolností na stejnou školu, kde jsem studovala). V práci se mi líbilo. Máme tam skvělý kolektiv. V roce 2006 jsme jeli s kamarádkou na dovolenou do Řecka a samozřejmě jsme chtěli vypadat co nejlépe. Takže opět začal koloběh diet a cvičení. Zhubla jsem na 57 kg a to jsem si asi 2 roky také udržela. Příteli se líbilo, jak vypadám a okolí mě také chválilo.

Inzerce

Těhotenství

V roce 2007 jsem otěhotněla. Těhotenství se bohužel nezdařilo a já musela na přerušení. Bylo to pro mě hodně náročné období. Psychicky jsem na tom nebyla moc dobře. Přibrala jsem z 58 na 61 kg. Když jsem v květnu 2008 zjistila, že jsem opět těhotná, začala jsem být opět plná energie a radovala jsem se snad ze všeho. Během těhotenství jsem přibrala 17 kg. Ze začátku jsem přibírala jen trochu. Ale 1,5 měsíce před termínem porodu jsem začala otékat. Objevily se mi křečové žíly, vyšší tlak, bílkovina v moči – diagnóza Preklampsie. Během měsíce jsem přibrala asi 5 kg. Už jsem se sotva valila. Po porodu jsem vážila cca o 10 kg méně a během kojení (trvalo 1,5 roku) jsem se dostala na původní váhu před otěhotněním (tj. 61 kg). V těhotenství mi zjistili sníženou funkci štítné žlázy, která trvá dosud.

Současnost

Když jsem přestala kojit, začala jsem brát hormonální antikoncepci a léky na štítnou žlázu. Začala jsem pomalu přibírat. V září 2010 jsem začala chodit na zumbu. V té době jsem vážila 63 kg. Během 4 měsíců „zumbování“ jsem přibrala další 3 kg. Nárůst váhy přisuzuji zvýšení svalové hmoty a také hormonální antikoncepci. Tu jsem ze zdravotních důvodů přestala brát.

Inzerce

Jak vypadá Tvůj běžný den?

Jsem stále na MD, takže s dcerou vstávám kolem 7 hodiny. Nejdříve si musím vzít prášek (půl hodiny na lačno). Během té půlhodiny přichystám snídani dceři, uvařím nám ovocný čaj (nesladím) a potom spolu snídáme. Bez snídaně nemůžu nikam jít a nic pořádně dělat. Už mám vyzkoušeno, že když se nenasnídám, bude mi špatně. Většinou dopoledne uklízím, vařím, a když zbyde čas, jdeme na malou procházku nebo na návštěvu. Obědváme většinou v poledne. Když dcera po obědě usne, sednu si a užívám chvíle klidu. V poslední době však dcerka nechce spát po obědě v posteli. Vyrážíme tedy na procházku s kočárem, kde vždy usne. Když je pěkné odpoledne, chodíme opět ven nebo na návštěvy. Když je škaredé počasí, jsme doma a hrajeme si. Nevečeřím pravidelně. Během odpoledne zobu podle toho, na co mám chuť. Stává se, že občas už vůbec nemám na večeři hlad. Ten mě pak přepadne pozdě večer. Snažím se udržet se na uzdě a v noci už nejíst. Spát chodím kolem 23 hod.

Jak se stravuješ?

Snídaně v 7.30: bílé (občas tmavé) pečivo s Florou (Ramou), šunku nebo sýr

Oběd cca 12:00: těstoviny nebo rýže na různý způsob se zeleninou a masem. Občas samozřejmě klasická česká kuchyně – svíčková, rajský, husa, kachna, knedlík, zelí.

Odpolední svačina: zobu na co mám chuť a co je (buchta, jogurt, ovoce, pečivo s máslem)

Večeře: Nevečeřím pravidelně. Většinou mám studenou večeři, pečivo se sýrem nebo salámem, jogurt s pečivem.

Jak piješ?

Během celého dne vypiji max. 1,5 l neslazeného čaje nebo vody. Nemám ráda sladké pití. Jen kávu si sladím 0,5 lžičkou cukru – vypiji 2 za den.

Cvičíš?

Když můžu, cvičím doma na míči a začínám tančit u TV zumbu. V současné době nemůžu chodit cvičit, protože mám zánět žil, takže se snažím více chodit.

Cíl

Chtěla bych zhubnout asi 10 kg. Moje tělo si mi přestalo líbit. Také bych se chtěla naučit správně jíst. Jsem ráda, že je tato příležitost. Když se rozhodnu něčeho dosáhnout, tak toho většinou dokáži. Proto věřím, že se mi s vámi zhubnout podaří.

Doporučení nutriční terapeutky

Klára – změny v tělesné hmotnosti

Rok Změny v tělesné hmotnosti
2006 - 5 kg
2007 + 3 kg
2008 + 17 kg (těhotenství)
2009 - 10 kg (po porodu)
- 7 kg (1,5 r. kojení)
2010 + 2 kg 
+ 3 kg (zumba?)


Milá Kláro,

stanovila jste si cíl zhubnout 10 kg. Doporučila bych Vám nejdříve se zaměřit na celkovou změnu životního stylu, jehož součástí je i změna stylu ve stravování a změna stravovacích zvyklostí. Zásadní je zavést režim. Strava musí být vyvážená – musí obsahovat všechny základní živiny. (viz Vyvážená strava). BMI ukazuje na mírnou nadváhu, i proto není potřeba řešit tento stav klasickou redukční dietou. Důsledkem postupné změny životního stylu a stravovacích zvyklostí bude jistě i úprava tělesné hmotnosti. Energetický příjem by neměl být vyšší než výdej. Při lehké fyzické aktivitě by se Váš energetický příjem měl pohybovat cca 7 000 kJ. Ne více.

Mezi základní zásady zdravé stravy patří:
1. Pestrá strava rozdělená do 4 - 5 denních jídel, nejlépe do 3 hlavních jídel doplněných svačinami s pravidelnými přestávkami mezi jídly.
2. Konzumovat dostatečné množství zeleniny (syrové i vařené) a ovoce, denně alespoň 500 g (zeleniny 2x více než ovoce), rozdělené do více porcí; občas konzumovat menší množství ořechů.
3. Jíst výrobky z obilovin (tmavý chléb a pečivo, nejlépe celozrnné, těstoviny, rýži) nebo brambory nejvýše - 4x denně, nezapomínejte na luštěniny (alespoň 1 x týdně).
4. Jíst ryby a rybí výrobky alespoň 2x týdně, nejlépe mořské.
5. Denně zařazovat mléko a mléčné výrobky, zejména zakysané; vybírejte si přednostně polotučné (nízkotučné).
6. Sledovat příjem tuku, omezovat množství tuku jak ve skryté formě (tučné maso, tučné masné a mléčné výrobky, jemné a trvanlivé pečivo s vyšším obsahem tuku, oplatky, chipsy, čokoládové výrobky), tak jako volný tuk ve formě pomazánky na chléb a pečivo a tuk používaný při přípravě pokrmů. Cílem je nahradit tuky živočišné rostlinnými oleji a rostlinnými tuky.
7. Snižovat příjem cukru, zejména ve formě slazených nápojů, sladkostí, kompotů a zmrzliny.
8. Omezovat příjem kuchyňské soli a potravin s vyšším obsahem soli (chipsy, solené tyčinky a ořechy, slané uzeniny a sýry), nepřisolovat hotové pokrmy.
9. Používat potraviny čerstvé, správně zacházet s potravinami při nákupu, uskladnění a přípravě pokrmů; při tepelném zpracování dávat přednost šetrným způsobům, volit tepelnou úpravu časově méně náročnou, omezit přípravu na tuku - smažení a grilování.
10. Nezapomínat na pitný režim, denně vypít minimálně 1,5 l tekutin (voda, minerální vody, slabý čaj, ovocné čaje a šťávy, nejlépe neslazené).
11. Alkoholické nápoje, nepřekračujte denní příjem alkoholu 20 g (200 ml vína, 0,51 piva, 50 ml lihoviny).

Stávající Klářin stravovací režim

čas chod jídla dávka v g potravina nebo pokrm
7:30 snídaně
?
?
?  
nápoj ?
bílé (tmavé) pečivo
Flora
šunka (sýr…)
12:00 oběd ?   těstoviny, rýže s masem a zeleninou
klasická česká kuchyně
? svačina cokoliv
? večeře viz oběd
Tekutiny – 1,5 l neslazeného čaje nebo vody, káva 2 denně

Úkol pro Kláru:
1. Dostatek vůle ke změně.
2. Začněte měnit svůj režim v čase a množství. (viz Vyvážená strava)
3. Začleňte zásady zdravé stravy do svého jídelníčku.
4. Zkuste si snědené jídlo hodnotit z pohledu přijaté energie.
 

Doporučení fyzioterapeutky

Milá Kláro,

zumbu Ti schvaluji, dlouhé procházky a kočárkování také.

Vzhledem k Tvému problému s křečovými žilami, bych doporučovala každé ráno zařadit cvičení v rámci tromboembolické prevence. Důležité je také nohy masírovat a sprchovat chladnou vodou. Díky studené vodě se budou žíly zpevňovat. Dále bych doporučovala, zvýšit přísun vitamínu C, E, vápníku, hořčíku, zinku a vlákniny. Také je potřeba vypít 2 litry vody.

Cvičení 1:
První cvičení může probíhat ještě v posteli: zlehka se protáhnout a pak se vytáhnout do špiček. Špičky přitahovat do fajfky a pak protáhnout do baletky. Dále krouživé pohyby kotníku.

Cvičení v posteli ukončíme přitažením nohy k hrudníku a nakonec si zajezdíme zlehka na kole.

Cvičení 2:
Další cvičení se dá dělat na balonu. Sed na balonu - obě plosky v kontaktu s podložkou. Držíme rovnováhu, vtažené břicho, podsazená pánev, vše stále držíme v akci a pak pomalu suneme nohu po zemi co nejdále a zpátky. Myslíme na to, že pravidelně dýcháme. Střídáme nohy 30x na každou stranu.Cvičení 3:
Sed na balonu - opět zpevněné tělo a nohu postavíme na špičku a patu zvedáme co nejvýše. Opět 30x, střídáme po deseti každou nohu.

Cvičení 4:
Sed na balonu - teď nohu postavíme na patu a zvedáme pro změnu špičku. Opakujeme 30x každou nohu.

Cvičení 5:
Sed na balonu - opora o jednu nohu, opět vše zpevněné a ta druhá se zvedne kolmo k podlaze a kroužením na obě strany procvičíme. Nohy vystřídáme. Opět 30x na každou stranu.

Cvičení 6:
Sed na balonu, nohy opřeme o zevní hranu, zpevníme a uděláme třicet výsedů. S nádechem nahoru a s výdechem zpět na balon, jen úplně nedosednout.

Jako další je vhodné cvičení od Báry na zpevnění celého těla https://www.babyonline.cz/maminka/hubneme-s-bol/medox#medox_fyzio

Přejeme Ti, Kláro, ať dosáhneš svého cíle!

Tým Hubneme

Milá Kláro,

zumbu Ti schvaluji, dlouhé procházky a kočárkování také.

Vzhledem k Tvému problému s křečovými žilami, bych doporučovala každé ráno zařadit cvičení v rámci tromboembolické prevence. Důležité je také nohy masírovat a sprchovat chladnou vodou. Díky studené vodě se budou žíly zpevňovat. Dále bych doporučovala, zvýšit přísun vitamínu C,E, vápníku, hořčíku, zinku a vlákniny. Také je potřeba vypít 2 litry vody.

Cvičení 1:
První cvičení může probíhat ještě v posteli: zlehka se protáhnout a pak se vytáhnout do špiček. Špičky přitahovat do fajfky a pak protáhnout do baletky. Dále krouživé pohyby kotníku. Cvičení v posteli ukončíme přitažením nohy k hrudníku a nakonec si zajezdíme zlehka na kole.

Cvičení 2:
Další cvičení se dá dělat na balonu. Sed na balonu - obě plosky v kontaktu s podložkou. Držíme rovnováhu, vtažené břicho, podsazená pánev, vše stále držíme v akci a pak pomalu suneme nohu po zemi co nejdále a zpátky. Myslíme na to, že pravidelně dýcháme. Střídáme nohy 30x na každou stranu.

Cvičení 3:
Sed na balonu - opět zpevněné tělo a nohu postavíme na špičku a patu zvedáme co nejvýše. Opět 30x, střídáme po deseti každou nohu.

Cvičení 4:
Sed na balonu - teď nohu postavíme na patu a zvedáme pro změnu špičku. Opakujeme 30x každou nohu.

Cvičení 5:
Sed na balonu - opora o jednu nohu, opět vše zpevněné a ta druhá se zvedne kolmo k podlaze a kroužením na obě strany procvičíme. Nohy vystřídáme. Opět 30x na každou stranu.

Cvičení 6:
Sed na balonu, nohy opřeme o zevní hranu, zpevníme a uděláme třicet výsedů. S nádechem nahoru a s výdechem zpět na balon, jen úplně nedosednout.

Jako další je vhodné cvičení od Báry na zpevnění celého těla.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Kjajka: Proč chce zhubnout? Co na to odbornice? - diskuze

 • taky se připojuji
  hlavně tu pevnou vůli, když jsou výsledky, je z toho obrovská radost. Cítím se mnohem spokojenější, lehčí :-)
  famfara   | 31.03.2011 21:36:42
  Reagovat | URL příspěvku
 • Klárko, vítej v "klubu"    
  Věřím, že to dokážeš !! Držím palce a přeji ať jsi ve finále spokojená        
  Small   | 29.03.2011 18:43:02
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Jak zdravě přibrat

| Janakolo | 10.06.2022, 11:48

Dobrý den,

po dětech jsem zhubla, aniž bych držela nějakou dietu a vážím méně, než jsem kdy vážila a to jsem vždy byla celkem hubená. Chtěla bych pár kilo (tak pět) nějak zdravým způsobem přibrat. Jím pořád stejně, pohybu mám celkem dost, snažím se víc spát, i když to se mi moc nedaří. Co byste mi doporučila? Děkuji

Dobrý den,
základním pravidlem pro zvýšení TH je, že váš energetický příjem musí být vyšší než výdej. Postup je takový, že nejdříve je nutné stanovit vaši energetickou potřebu a cíl jehož chcete dosáhnout., rozbor vašeho jídelníčku aj. Samozřejmě to lze i tzv. zdravě. Přece jenom jde o delší proces, který nelze shrnout bez potřebných informací do stručné odpovědi. Doporučuji vám se obrátit na odborníka, který vás tímto procesem provede, nejlépe nutričního terapeuta. Takové investice do sebe jistě nebudete litovat.
Jana Eliášová

Mgr. Jana Eliášová | Babyonline | 29.06.2022, 15:32
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×