Inzerce
Inzerce
Inzerce

Medox: Proč chce zhubnout? Co na to odbornice?

Věk: 23

Aktuální míry
Výška: 171 cm
Váha: 102 kg

Prsa: 107 cm
Pas: 105 cm
Boky: 121 cm

Dětství

Celé dětství jsem byla sportovně založená hubená holčička.

Střední škola

Na střední škole (2002-2006) jsem byla moc pěkně stavěná a štíhlá dívka. Měla jsem větší prsa, větší zadek, opravdu tlusté nohy, až nesouměrně k mému tělu, ale stále to bylo únosné a perfektně štíhlý pas. Nechci se chvástat, ale byla jsem kočka :) Myslím, že to bylo také tím, že jsme měli ve škole opravdu pořádnou tělesnou výchovu a k tomu jsem jednou týdně chodila na aerobik. Stravovala jsem se tehdy spíš po bufetech na praxích nebo bramborovým salátem s rohlíky ve škole. Kupodivu jsem po tom nepřibírala. V roce 2005 jsem si našla přítele a začala brát hormonální antikoncepci.

Nástup do práce

Vše se začalo kazit po maturitě a nástupu do práce v roce 2006. Nastoupila jsem tehdy jako sestra do nemocnice. Díky nepravidelným a nočním směnám se mi rozhodil nejen celý den, ale i pravidelnost jídla. Kdykoliv byl v práci čas, něco jsem do sebe hodila a nezáleželo na tom, co to bylo. Když jsem přišla domů, snědla jsem velké množství jídla, protože to většinou bylo jediné pořádné jídlo za celý den. V té době jsem postupně přibrala 10 kg. Ze 70 kg na 80 kg. V práci se mi nelíbilo, tak jsem šla studovat jazykovou školu. Dělala jsem přitom jen brigádu (hlídala děti). Hormonální antikoncepci jsem brát přestala. Během roku jsem zhubla na cca 75 kg. Váhu jsem si s mírnými výkyvy držela ještě rok.

Zlomový rok 2008

Rozešla jsem se s přítelem a rozhodla jsem se zhubnout, abych si našla někoho jiného. V té době jsem se chtěla stát policistkou. Začala jsem se tedy připravovat na náročné fyzické testy. Denně jsem běhala několik kilometrů, chodila jsem plavat a do posilovny. Sice jsem malinko přibrala, ale to připisuji přírůstku svalové hmoty. Pěkně se mi zformovalo tělo a zmizelo hodně tuku. I zdravotně jsem se cítila velice dobře. Byla jsem plná energie a připadala jsem si moc hezká. V té době jsem poznala svého nynějšího manžela.

Inzerce

Manžel

Jakmile jsme se seznámili s manželem, vše, co se týkalo mé váhy, se pěkně pokazilo. Byl, a stále ještě je, zvyklý jíst v rychlých občerstveních nezdravá, tučná jídla, chudá na živiny a plná bezcenných látek. Nejvíce jí bílé pečivo. Začala jsem tak jíst také. Protože jsem ještě studovala vysokou školu, začala jsem pracovat na zkrácený úvazek. K policii jsem se nedostala. Když jsem nebyla v práci, většinou jsem se válela u televize nebo u knížky a jedla. Za rok a kousek se mi podařilo ztloustnout z cca 75 kg na 90 kg.

Inzerce

Těhotenství

Váhu jsem si nějakou dobu držela. Poté jsem otěhotněla. Nabrala jsem cca 10 kg. Po porodu v roce 2010 jsem vážila 95 kg.

Inzerce

Současnost

Nyní 10 měsíců po porodu vážím v rozmezí 100 – 105 kg. Dělám standardní úkony maminky s desetiměsíčním děťátkem, které zatím jen leze. Starám se o domácnost a studuji VŠ.

Jak vypadá Tvůj běžný den?

Vstáváme kolem 8. hodiny. Nejdříve nakrmím syna, potom se nasnídám. Dřív jsem nesnídala, ale nyní mám pocit, že je to lepší. Mám pak více energie. Dopoledne býváme doma, pokud tedy není potřeba něco zařídit. Většinou uklízím, peru apod. Můj manžel je dost nepořádný, tak to zabere hodně času. Máme velký byt. Dost času také trávím hrou se synem. Zatím to znamená sedět s ním na zemi a hrát si s hračkami. Sotva leze, takže to ještě není moc aktivní zábava. Hodně také sedím u PC a koukám na TV. Stále studuji, tak se každou volnou chvíli, kdy syn spí, učím. Po obědě jdeme ven. Venku chodíme po sídlišti cca 2 hodiny lehkým tempem. Mám takový nešvar - stavím se cestou v samoobsluze a koupím si tam nějaké pečivo. Když se vrátíme domů, hrajeme si, koukáme na TV a do PC. Kolem 17. hod se vrací manžel z práce. Jdeme mu naproti a většinou se s ním ještě tak 2 hod procházíme. Jdeme nakoupit, a když přijdeme domů, část nákupu sníme. Občas vozí jen manžel a já se jdu učit. Tak tři dny v týdnu se odpoledne sejdeme na zastávce, předáme si kočárek a já jedu do školy. Když jdeme na pitevnu, tak nejím. Když nejdeme, koupím si ve škole bagetu. Po uspání syna se buď díváme na TV, nebo se učím. Poté jdu spát.

Inzerce

Jak tedy jíš a piješ?

Snídaně: Většinou mám bílé pečivo s máslem, šunkou či sýrem a třeba s rajčátkem. K tomu si dám kávu s mlékem a 3 cukry, když mám čaj, sladím jen 2.

Oběd: V poledne buď Toníčka krmím kupovanými skleničkami, to pak nejím, nebo tak cca 3krát v týdnu vařím. Vařím jen zeleninu s rýží, těstovinami, masem apod. To si pak s ním dám i já. Občas uvařím nějakou dobrotu z klasické české kuchyně nebo jinou mňamku. To pak i pro manžela, který však vůbec nejí zeleninu, takže to většinou není nic moc zdravého. O víkendu se snažím vařit vždy. Vůbec nepeču. Myslím si, že dost často chodíme do restaurace (min. jednou týdně), kde si dávám nejčastěji pizzu nebo smažený řízek s bramborovým salátem či smažený sýr a pivo.

Odpoledne: Kupované pečivo např. šáteček plněný špenátem, nebo masem, nebo takovou malou pizzu, sýrový rohlík apod. Většinou si koupím i půl litr slazené vody. Džusy mám obecně hodně ráda. Je pro mě dost těžké donutit se pít. S tím jsem měla vždy problémy. Džusy a slazené nesycené vody jsou jediné, co piji ráda. Slazené limonády např. kolu nepiji vůbec. Jelikož musím večer ještě do školy a jsem hodně unavená, tak také piji energetické drinky (Redbull) na povzbuzení.

Večeře: bílé pečivo s nějakými přílohami nebo ve škole bageta s kuřecími nugetkami a horká čokoláda z automatu.
Večer si dám ráda skleničku červeného vína.

Cvičíš?

Ráda bych napsala, že cvičím, ale necvičím. Na chození do posilovny nebo na aerobik nemám čas a hlavně nemám kam dát syna. Docela ráda bych chodila plavat, ale to se zase se synem vylučuje a taky se stydím do plavek. Chtěla jsem běhat, ale mám problémy s pravou kyčlí a pravým kolenem, takže to pro mě není nejlepší sport. Občas mě to chytne a nějakou dobu cvičím doma posilovací cviky, ale nebaví mě to. Přijde mi to stále stejné a neznám jich tolik, aby to pořádně k něčemu bylo. Plánuji nějaký sport. Cvičení jednou týdně o víkendu, kdy bude hlídat manžel. Ale nevím, co by to mělo být, abych to zvládla a aby to k něčemu bylo.

Cíl

Chtěla bych postupně zhubnout 10 – 20 kg, protože si přijdu velice neatraktivní. Stydím se za své tělo a děsím se léta. Chtěla bych hlavně zformovat svoji postavu, zpevnit a cítit se po fyzické stránce lépe. Ráda bych jednou doběhla autobus a nesvalila se tam na sedačku snažíc se nezemřít.? Účast zde beru jako šanci. Doufám, že mi rady profesionálů pomohou. Jsem za tuto možnost opravdu ráda. Je to jedinečná příležitost zhubnout a nechci ji promrhat. Věřím, že budu mít vůli to dotáhnout do zdárného konce, nechtěla bych zklamat čtenářky a všechny, kdo mě v mém úsilí budou sledovat a snad i podporovat.

Pokusila jsem se na základě Vámi zaslaných informací sestavit pár rad. U Báry je evidentní důvod její nadváhy - obezity, BMI u ní vychází na 35. U 23leté ženy je to alarmující. Snižování hmotnosti by měl být proces postupný. Nezastávám radikální řešení. Snižování hmotnosti změnou životního stylu je proces dlouhodobý, pro Báru se proto může stát po určité době demotivující, ale za to výsledek může být o to trvalejší. Z mého pohledu je proto prvořadé upravit stravovací režim – PRAVIDELNOST. Změny váhy za posledních 5 let ukazují na možnost jo-jo efektu, proto by úbytek váhy měl být pozvolný. Přesně vyčíslit energetický příjem nelze, protože Bára neuvádí přesné množství a většinou nekonkretizuje snědený pokrm. Z tělesných údajů jsem vypočítala, že Bářin energetický příjem by se mohl pohybovat kolem 7700 kJ. Na tomto základě jsem se pokusila sestavit návrh jejího stravovacího režimu. Na přesné hodnocení je potřeba, aby Bára dodala PŘESNÝ rozpis jídla – KOLIK, CO, KDY. To může být krok následný, pokud se Bára do změny opravdu pustí.

Bára - změny v tělesné hmotnosti

Rok Změny v tělesné hmotnosti
2006 + 10 kg
2007 - 5 kg
2008 + 15 kg
2009 + 10 kg (těhotenství)
2010 - 5 kg (po porodu)
2010 + 5 - 10 kg (10 měsíců po porodu)

 

 

 

 

 

Základem stravovacího režimu, jehož cílem je snižování tělesné hmotnosti, je navození negativní energetické bilance, tzn. příjem energie < výdej energie.

1. Změna stravovacích návyků včetně změn v celkovém způsobu života – péče o syna, rodinu, studium, změny trávení volného času a zvýšení fyzické aktivity.

2. Změna v režimu dne – navození režimu a pravidelnosti v jídle, jídlo rozdělit do 3 - 5 (až 6 – 2. večeře) dávek, stravu přijímáme po 3 – 4 hodinách.
Rozdělení do 5 dávek není nutné realizovat za každou cenu, do jídla se nenutíme. Velkou výhodou v navození pravidelného režimu je zařazení dopoledních přesnídávek a odpoledních svačin, které mohou sloužit i jako prevence hladu, omezení večerního a nočního přejídání a v neposlední řadě i v rovnoměrném rozložení energie během dne. U Báry to může pomoci i v odstranění večerní únavy, kterou pak řeší energetickými drinky nebo čokoládou z automatu.
Poslední denní jídlo pak přijímáme s respektováním minimální pauzy 2 hodin před ulehnutím (19:00 – 21:00 hod.)

3. Váš jídelníček musí respektovat zásady správné výživy. Z vašeho pohledu jde především o snížení množství tuků, jak volného, který používáte na mazání a přípravu pokrmů, tak tuku skrytého, obsaženého v potravinách. Prakticky to znamená zaměnit tučné potraviny za potraviny s menším obsahem tuku. Při nakupování sledovat etikety a konkrétní potraviny vybírat podle obsahu tuku. Jedná se především o mléčné výrobky, uzeniny a maso.
Vaše stravování v restauracích a výběr jídel, které uvádíte nelze považovat za krok k lepšímu. Není-li jiné možnosti, vybírejte si jídla méně energeticky hodnotná. Doplňujte hlavní jídla zeleninou.
Před živočišnými tuky dávejte přednost tukům rostlinným. Energeticky jsou srovnatelné, ale tuky rostlinné obsahují látky tělu prospěšné. Podstatné je, v jakém množství je za den přijímáme.

4. Příjem tekutin je nezbytnou součástí denního režimu. Kolik a co vypijeme? Postupně se snažíme nahradit sladké nápoje za nápoje s nižším obsahem jednoduchých cukrů, nejlépe za vodu. Pozor na džusy. Obsah cukru v džusu i 100 % džusu je srovnatelný se sladkou coca colou, to znamená, že 200 ml džusu i coca coly obsahuje cca 5 kostek cukru a Red Bull v 250 ml 7 kostek cukru. Proto je vhodné džusy ředit vodou.

Stávající Bářin stravovací režim

čas chod jídla dávka potravina nebo pokrm
? snídaně ? káva s mlékem (3 kostky cukru), bílé pečivo, máslo, šunka (sýr...), rajče
? oběd ? nic nebo jídlo připravované pro syna (rýže se zeleninou, masem...) - 3x týdně
restaurace
? svačina ? pečivo - kupované, sýrový rohlík, pizza, plněný šáteček s masem
? večeře ? ? půl nákupu
restaurace ?
bageta s kuřecím masem nebo jinou přílohou
red bull
horká čokoláda z automatu
2 dcl červeného vína
Tekutiny - 1/2 l sladké vody

Návrh změny - PŘÍKLAD

čas chod jídla dávka v g potravina nebo pokrm
7:00 snídaně 250 ml
80
50
káva s mlékem nebo čaj (1 kostka cukru)
bílé (celozrnné) pečivo
šunka (sýr…), rajče
10:00 přesnídávka 100 ovoce nebo zelenina
13:00 oběd
80
150
200, 70, 100

100
80
150
polévka – vývar se zeleninou
maso
zelenina
příkrm – brambory nebo rýže, těstoviny
NEBO
bageta
kuřecí maso, sýr
zelenina
16:00 svačina 150 ml
40
jogurt nebo kefír
pečivo
19:00 večeře   viz oběd
Tekutiny - voda, ředěné džusy, ovocné čaje, minerální vody neslazené 1,5 l

Úkol pro Báru:
1.Dostatek vůle ke změně.
2.Práce na změně denního režimu – zaměřit se na rozdělení stravy v ČASE A MNOŽSTVÍ - viz výše.
3.Prohřešek neznamená konec změn, je potřeba ho korigovat a VYDRŽET!
4.Při nákupu se postupně zaměřit na potraviny s menším obsahem tuku.

Milá Báro,

Na startu změn Ti chci popřát hodně dílčích úspěchů a budu držet palce.

Vzhledem k problémům s klouby, by stálo za zvážení odborné vyšetření třeba právě u fyzioterapeuta, protože omezení pohyblivosti a bolestivost může mimo váhy souviset s nějakým problémem v páteři a tím pádem zřetězením bolestí jinam.

Vedle rotopedu, který je pro nedostatek času velmi dobrou volbou bych doporučovala cvičení na velkých balonech. Tato cvičení jsou při kloubních problémech nenásilná a pro začátek nejvíce vhodná. Rytmus lze volit dle svých možností a fitcentra tyto možnosti nabízejí. Ke koupi je i  brožurka s popisem cvičení, např. od Kock sportu s.r.o. Současně lze balon doma využít i pro cvičení s Toníčkem a i jemu tak nenásilně zařadit jiný pohyb do vývoje.

Doporučené cvičení na doma:

Cvičení 1:

Leh na zádech, pokrčit nohy, chodidla opřít o podložku, mírně od sebe.

S nádechem stáhnout hýžďové svaly, vtáhnout břicho, podsadit pánev.

Tento stav 2 – 3 x prodýchat, pak pomalu s nádechem zvedat pánev od podložky až po dolní úhel lopatek (tzv. most), výdrž a s výdechem pomalu vracet obratel po obratli kulatě zpátky na podložku.

Opakovat 8x po sobě.

Toto cvičení posiluje zadeček i břicho, svaly podél páteře, zpevňuje svaly stehen. Zlepšuje pohyblivost kloubů. Pozor na kulatá ramena ta po celou dobu leží na podložce uvolněná.

Cvičení 2:

Leh na zádech, pokrčit nohy, chodidla opřít o podložku, mírně od sebe.Po celou dobu tiskneme bedra k podložce.

S nádechem zvedneme hlavu a paže od podložky a s výdechem foukneme mezi kolena, hlavu ani ruce nepokládáme a v rytmu nádech a výdech opakujeme 8x.


Posilujeme bříško a protahujeme svaly páteře. Zlepšujeme koordinaci těla.

Cvičení 3:

Leh na břiše, nohy natažené, hlava opřená o čelo, paže pokrčit do svícnu, dlaně vedle ramen, lokty mírně nad podložkou.

S nádechem zatlačit zápěstím do podložky stáhnout k sobě lopatky, zadeček, propnout kolena a nohy opřít o prsty, malá výdrž a s výdechem povolit. Cvik cvičíme zpočátku staticky na zemi, bez zvedání do kliku. Stačí opravdu stáhnout vše na nádech a uvolnit na výdech. Jenom pozvolna zapojujeme jednotlivé svaly - mezilopatkové, hýžďové a zadní stranu stehen tím, že opřeme prsty dolních končetín do flexe - tzv. fajfky.

Ti, co již mají dobrou fyzičku, mohou pokračovat dle obrázku, začátečníci NE, je opravdu hodně náročné.

Opakovat 8x.

Posilujeme mezilopatkové svaly, zadeček a zadní stranu stehen. Hlídat dýchání.

Cvičení 4:

Leh na břiše, nohy natažené, ruce v upažení, hlava leží na tváři otočená na stranu, na kterou cvičí noha.

S nádechem skrčit nohu v koleni, vytočit koleno do strany, jako žabák, položit vnitřní kotník na podložku a koleno sunout k hrudníku, nejde-li dál, koleno uchopíme rukou a pohyb dotáhneme. V koncové poloze je výdech. Vše se děje pomalu a zlehka. V poloze vydržíme na nádech - výdech a s nádechem vracíme zpět.

Opakujeme střídavě na obě strany s rotací hlavy 8x. Zlepšujeme koordinaci a bojujeme proti omezení kloubní pohyblivosti.

Cvičení 5:

Na závěr leh na zádech, vzpažíme, paže položené podél uší, přitisknou bedra k podložce,

Při nádechu vtáhnout břicho, vytáhnout se z paží nahoru a z pasu dolu s výdechem povolit.

Vše opakovat 3x po osmi.

Milá Báro,

držíme Ti palce, ať v sobě najdeš dostatek odvahy a pevné vůle, snad i naše přítomnost Ti pomůže, těšíme se na zprávy o pokrocích a pozitivní změně životního stylu.

Tým Hubneme v čele s autorkou nápadu Terezou Frontzovou.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Zajímavé články oddílu Medox

Medox: Proč chce zhubnout? Co na to odbornice?

Medox: Proč chce zhubnout? Co na to odbornice?

Medox: Proč chce zhubnout? Co na to odbornice? Dosavadní životní styl Medox Doporučení nutriční terapeutky Doporučení fyzioterapeutky Dosavadní ži

Celý článek »

Průběh hubnutí: 1. týden

Průběh hubnutí: 1. týden

Medox: 1. týden hubnutí Před tímto textem si, prosím, přečtěte, proč chce Medox zhubnout a co jí radí odbornice: https://www.babyonline.cz/maminka/hubneme-s-bol/medox

Celý článek »

Komerční sdělení
Průběh hubnutí: 2. - 3. týden, jak vážit potraviny?

Průběh hubnutí: 2. - 3. týden, jak vážit potraviny?

Medox: 2. - 3. týden hubnutí Před tímto textem si, prosím, přečtěte, proč chce Medox zhubnout a co jí radí odbornice: https://www.babyonline.cz/maminka/hubneme-s-bol/medox

Celý článek »

Průběh hubnutí: 1. měsíc

Průběh hubnutí: 1. měsíc

Medox: 1. měsíc hubnutí Před tímto textem si, prosím, přečtěte, proč chce Medox zhubnout a co jí radí odbornice: https://www.babyonline.cz/maminka/hubneme-s-bol/medox Ne

Celý článek »

Jak se stravovat a číst etikety potravin

Jak se stravovat a číst etikety potravin

Jak se stravovat a číst etikety potravin Milá Báro, zdravím a těší mě, že jste se do toho pustila. Nechtěla jsem Vás vyděsit, jen popostrčit ke změně. Začala jste o své

Celý článek »

Medox shrnuje svoji účast v seriálu Hubneme s BOL!

Medox shrnuje svoji účast v seriálu Hubneme s BOL!

Medox shrnuje svoji účast v seriálu Hubneme s BOL! Všechny zdravím, dlouho jsem neuveřejnila, jak pokračuji ve svém hubnutí. Jistě jste si všimly, že mi hubnutí přes po

Celý článek »

Související články

Komerční sdělení

Medox - diskuze

Poradna

Jak zdravě přibrat

| Janakolo | 10.06.2022, 11:48

Dobrý den,

po dětech jsem zhubla, aniž bych držela nějakou dietu a vážím méně, než jsem kdy vážila a to jsem vždy byla celkem hubená. Chtěla bych pár kilo (tak pět) nějak zdravým způsobem přibrat. Jím pořád stejně, pohybu mám celkem dost, snažím se víc spát, i když to se mi moc nedaří. Co byste mi doporučila? Děkuji

Dobrý den,
základním pravidlem pro zvýšení TH je, že váš energetický příjem musí být vyšší než výdej. Postup je takový, že nejdříve je nutné stanovit vaši energetickou potřebu a cíl jehož chcete dosáhnout., rozbor vašeho jídelníčku aj. Samozřejmě to lze i tzv. zdravě. Přece jenom jde o delší proces, který nelze shrnout bez potřebných informací do stručné odpovědi. Doporučuji vám se obrátit na odborníka, který vás tímto procesem provede, nejlépe nutričního terapeuta. Takové investice do sebe jistě nebudete litovat.
Jana Eliášová

Mgr. Jana Eliášová | Babyonline | 29.06.2022, 15:32
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×