Inzerce
Inzerce
Inzerce

Medox: 2. - 3. týden hubnutí

Před tímto textem si, prosím, přečtěte, proč chce Medox zhubnout a co jí radí odbornice: https://www.babyonline.cz/maminka/hubneme-s-bol/medox

Nebo také jak probíhal její 1. týden hubnutí: https://www.babyonline.cz/maminka/hubneme-s-bol/medox/prubeh-hubnuti

 1. 2. a 3. týden hubnutíí
 2. Dotaz na nutriční terapeutku

Druhý a třetí týden hubnutí

Zdravím všechny z dalších dvou hubnoucích týdnů. Během těchto 14 dnů, jsem stále ve fázi, kdy se učím správně jíst, číst etikety na potravinách, rozlišovat vhodné a nevhodné potraviny a správně si určit jejich množství. Překvapilo mě, jak vše souvisí se vším a jak je vymyšlení správného jídelníčku složité. Celý proces hubnutí je docela časově náročný. Ze začátku jsem se stále snažila upravit si denní režim tak, abych vše vůbec zvládla a stihla. Jelikož můj denní režim byl dříve hrozný, moc jsem nepřemýšlela nad tím, co budu jíst, vařit, nakupovat. Tak je plno věcí pro mě nových a musím si na ně v podstatě přijít a vše si zorganizovat. Největší změnu nevidím ve změně jídelníčku, ale svých špatných návyků. Proto můj rozpis jídel, která jsem snědla, není dokonalý, ale také není konečný. Stále se zdokonaluji a vyvíjím :)

Aktuální míry:
Váha: 98 kg (o 3 kg méně)

Prsa: 107cm
Pas: 105 cm
Boky: 121cm

Jídelníček

Pořídila jsem si váhu. Pokrmy jsem vážila již uvařené, tak doufám, že je to správně. Snažila jsem se zvážit každý druh potraviny v jídle zvlášť, ale občas jsem zapomněla nebo jsem spěchala. Zase si myslím, že časem to vychytám k dokonalosti. Co se týká čtení informací na etiketách, je to pro mě oříšek. Rady paní Mgr. Eliášové jsem si pečlivě několikrát přečetla a moc za ně děkuji. Stále se v tom ale poněkud plácám. Je to další z věcí, které prodlužují dobu nákupu. Nikdy jsem etikety nesledovala a překvapilo mě, že dva stejné výrobky od jiné firmy mají každý jiné hodnoty složení. Občas markantně odlišné. Zatím se soustředím jen na hodnotu tuků a sodíku, víc bych toho nezvládla. :)

Vyfotila jsem množství soli (7 g), které paní magistra doporučuje jako maximální denní dávku sodíku. Je toho víc než jsem čekala, ale je to teda už sůl. Můj plán je omezit solení.U mého jídelníčku z předchozího týdne jste mi hodně vytýkaly, že musím mít hlad a to není dobré. Je to zvláštní, ale když to porovnám s předchozími stravovacími návyky, tak jsem měla v 1. týdnu na svůj vkus stále hodně porcí a docela výživné a hlad jsem kupodivu opravdu neměla. Současný jídelníček je už snad lepší.

  8:00 11:00 14:00 17:00 20:00
PO
14.2.
- párek v rohlíku zeleninový salát (2 rajčata, paprika, ? okurky, ? cibule, lžička olivového oleje, pepř) paprika -
ÚT
15.2.
celozrnný rohlík s máslem (flora) + rajče - - rajče s pepřem -
ST
16.2.
banán    banán    Bulgur, ? rajčete, paprika, 1 plátek eidamu 30 %, ? jogurt 0,1%, česnek – 443 g    rohlík, sýr, šunka 450 g bulger, ? rajčete, ? jogurtu, 1 plátek eidamu 30 %
ČT
17.2.
ovocný jogurtový nápoj    řepkové klíčky 119 g kuřecího masa, 154 g brokolice (vařené v parním hrnci) + klíčka řepy a lžíce kečupu paprika jogurt s kuřetem od oběda (jedno menší prso)

18.2.
2 tmavé rohlíky s máslem, rajče paprika    polévka prďačka – květák, růžičková kapusta, cibule, zakysaná smetana (1 hluboký talíř) paprika    rohlík se šunkou
SO
19.2.
- celozrnný rohlík s máslem a šunkou polévka prďačka – květák, růžičková kapusta, cibule, zakysaná smetana (1 hluboký talíř)+ celozrnný rohlík    3 sýry mini babybel 3 skleničky červeného vína + olivy
NE
20.2.
2 tmavé malé bulky s máslem a sýrem mrkev s jablkem 90 g kuřecí maso, 120 g mrkev, + 150 g brambory (parní hrnec) jablko    -
PO
21.2.
Conflakes s jogurtem (0,1 % tuku) paprika    95 g kuřecí maso, kelímek zakysané smetany, ? citronu + pepř, 3 Knackebroty jablko + 1 mini babybel sýr    malé kuřecí prso
ÚT
22.2.
banán    jogurt        - rohlík, sýr, šunka -
ST
23.2
- - halušky se zelím polotovar do mikrovlnné trouby chlebíčky, 4 dcl červ. vína 2 kousky Tiramisu, chlebíčky, 4 dcl červeného vína
ČT
24.2.
rohlík se šunkou jogurt        - rohlík, sýr, šunka, rajče -

25.2.
jogurt + conflakes jogurt        - tmavá bulka -
SO
26.2.
jogurt    celozrnný rohlík s máslem a šunkou    3 malé tmavé bulky se šunkou    - 250 ml kuřecí vývar
NE
27.2.
banán        - chlebíčky, zákusky z listového těsta, větrník 3 piva 3 rohlíky s máslem (flora) se salámem, paprikáš

Inzerce

Pitný režim

Dodržovat pitný režim mi dělá problém. Moje oblíbené džusy mi tak chybí. Se zatnutými zuby vypiji sotva 1 l vody, do které si poslední dobou vymačkávám citron, aby měla alespoň nějakou chuť. Také jsem slyšela, že je to dobré na metabolismus a spalování. Dále piji kávu s mlékem a dvěma cukry ráno. Bez oslazené kávy se asi neobejdu. A 2 ovocné nebo černé čaje denně. Do černého čaje si dávám med.

Prohřešky

Za velký prohřešek považuji celé dny 23. a 27. 2. Absolutně nerovnoměrně rozložené porce a hodně nevhodná jídla, alkohol. Je to zapříčiněno tím, že jsme oba dny slavili Toníčkovi první narozeniny a celý den jsem připravovala a zařizovala oslavu. A na jídlo jsem neměla ani pomyšlení, zato potom na oslavě jsem se najedla hodně a nevhodně. 14. 2. párek v rohlíku ke svačině a nerovnoměrně rozložená strava. Mrzí mě všechno nedodržení rozdělení potravin. Ještě nejsem zvyklá tak často jíst a občas zapomenu.

Pohyb

Už jsem si zapasovala doporučené cvičení do denního režimu. Občas vynechám, ale snažím se. Bohužel mě to teda krutě nebaví. Děkuji za cviky na míči. Míč jsme dofoukli a cvičím na něm, kdy to jen jde. Na míči mě cvičení baví o něco víc. Pustím si hudbu a hopsám si i do rytmu. Vybavila jsem si ještě jiné cviky z hodin tělesné výchovy ve škole, tak cvičím i ty. Také víc chodím. Pokud chci jen někam blíž, tak místo popojetí autobusem vyjdu dřív a jdu pěšky. Ve škole místo ježdění výtahem chodím po schodech. Zrychluji krok při kočárkování. Zkusila jsem i popoběhnout, ale na to ještě nejsem připravena :), málem mě to zabilo. Za dva týdny si ve škole budu moct změřit podíl vody, tuku a svalů v mém těle. Taky si změřím kožní řasy.

Dotaz pro Mgr. Eliášovou, nutriční terapeutku

Čím dochucovat? K slazení je lepší cukr, med nebo umělé sladidlo? Je nějaký způsob jak udělat pokrm slaný bez použití soli? Někde jsem slyšela, že maso jde citronem, zkoušela jsem to a nevím, nevím. Jsou lepší čerstvé bylinky nebo sušené? Co již připravené kořenící směsi (kuřecí steak, maso grill apod.)
Dále by mě zajímalo, zda je vhodné Müsli a Cornflakes? Jsou účinné doplňky stravy, různé přípravky na hubnutí a zázračné pilule?

Odpověď:

Milá Báro,

pokusím se zhruba ohodnotit Váš 14ti denní jídelní lístek. Budu se opakovat, ale základním principem nejenom ve stravování při redukci, ale i v nastolení si zdravého životního stylu a prevence jo-jo efektu, je pravidelnost v množství jídla (energetická hodnota) a čase (viz vyvážená strava).

Musím ocenit snahu v realizaci Vašeho stravovacího režimu. Rozumím tomu, že to pro vás může být časově náročné. Snažte se tyto zásady zařadit do Vašeho každodenního režimu. Vyváženost energetického příjmu jednotlivých chodů - pokrmů je velmi špatná. Uvádím pro příklad večeře 17.2. – jogurt (nevím jaký) s kuřecím prsem = cca 900 kJ, večeře 19.2. – pouze 3 skleničky vína a olivy = cca 2080 kJ a večeře 26.2. kuřecí vývar 160 kJ a jako perličku večeře 23.2. – 2 ks Tiramisu, chlebíčky a 4 dcl vína = cca 5000 kJ a 55 g tuků. Alkohol patří mezi velké energetické substráty stravy. Při redukci není vhodné pít alkoholické nápoje.

Nenechte se ošálit tím, že máte po 3 týdnech o 7 kg méně (původní váha, kterou paní Mgr. posuzovala, přišla 94 kg - poznámka redakce, poté změněna na 98 kg) – NAOPAK. Sama víte, že tato změna nemusí být trvalá.

Potraviny, které uvádím v návodu – rámcovém jídelním lístku jsou potraviny s hmotností před přípravou (maso za syrova), příkrmy jsou uvedeny v čisté hmotnosti – po uvaření.

Množství soli, které se doporučuje na den, je 5 – 7 g soli. To neznamená, že je to množství soli, které máme používat výhradně na solení. Je to celkové množství soli přijaté za den, i soli obsažené v potravinách – např. sýry, uzeniny, konzervované potraviny, pochutiny atd. Držte se Vašeho plánu – solení omezujte.

Pokusím se zodpovědět na Vaše dotazy. Čím ochucovat? Pokud je potřeba doslazovat - čím a KOLIK. Pokud máte příjem cukru pod kontrolou, sladila bych raději cukrem či medem (z energetického hlediska jsou srovnatelné), čistý cukr přijímáme především v sladkých limonádách, zákuscích, čokoládě atd. Nezapomínejte na to! Proto je cukr na slazení nutné podstatně omezit. Pokud zvolíte možnost sladit umělými sladidly, zvolte je ze skupiny neenergetických sladidel a nechte si poradit v lékárně.

Obdobně to platí u používání soli. Při ochucování nepoužívejte různé kořenící směsi, jejichž součástí je velké množství soli. Ve velké míře lze používat bylinky, je to výborná volba. Pro svoji vysokou biologickou hodnotu bych volila raději čerstvé. V obdobích, kdy čerstvé natě nejsou dostupné, je nahraďte natěmi sušenými. Čím pestřejší stravu budete mít (zastoupení co nejvíce potravin z pohledu chuti, vzhledu, barvy…), tím snazší bude boj proti cukru a soli.

Müsli i Cornflakes můžete vhodně rozšířit výběr potravin. Doporučovala bych müsli připravené doma nebo koupené nedoslazované. Doplňte je jogurtem, mlékem a čerstvým ovocem.

Na prvním místě při úpravě hmotnosti je celková úprava životního stylu, včetně úpravy stravování a zvýšení fyzické aktivity. Bez této změny ztratí svou účinnost i jakkoli zázračná hubnoucí pilulka. To mějte na mysli.

Až si změříte podíl vody, tuku a svalů, budete mít přesnější informace o tom, jak na tom jste. Cílem bude snižovat podíl tuku – ne pouze tělesnou hmotnost.

Úkol pro Báru:
1. Respektujte principy vyvážené stravy.
2. Méně neznamená více.
3. VYDRŽTE!
4. Rychlý úbytek hmotnosti není žádoucí.

Držíme Ti, Báro, palce!

Inzerce
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Průběh hubnutí: 2. - 3. týden, jak vážit potraviny? - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí
 • ahooj      
  Tak jak Ti to jde? Dneska ráno jsem měla 107,8 kg. Takže se mi podařilo shodit dvě kila     Jupíííí   Ale je to teda makačka! Bydlím ve 13 patře, to bych pěšky neušla, tak vylezu do třetího a pak jedu výtahem. Každý ráno se protáhnu a zkouším míč a v pondělí jdu zase na VS, tak snad to přežiju   Už jsem natěšená, jak to jde tobě, Barčo, tak dej vědět.      
  Katka K.V   | 19.03.2011 16:09:32 | Reakcí: 1, poslední: 23.03.2011 20:04:57
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   Tak to je paráda. Do třináctého patra bych vylezla (možná) a zemřela. Myslím si že tři patra jsou fajn  A tři kyla taky  Já třeba trochu přidávám, nejdřív trochu a pak víc a víc (pořád je to zoufale málo).
   Svůj článěk budu aktualizovat příští týden 
   medox   | 23.03.2011 20:04:57
   Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Jak zdravě přibrat

| Janakolo | 10.06.2022, 11:48

Dobrý den,

po dětech jsem zhubla, aniž bych držela nějakou dietu a vážím méně, než jsem kdy vážila a to jsem vždy byla celkem hubená. Chtěla bych pár kilo (tak pět) nějak zdravým způsobem přibrat. Jím pořád stejně, pohybu mám celkem dost, snažím se víc spát, i když to se mi moc nedaří. Co byste mi doporučila? Děkuji

Dobrý den,
základním pravidlem pro zvýšení TH je, že váš energetický příjem musí být vyšší než výdej. Postup je takový, že nejdříve je nutné stanovit vaši energetickou potřebu a cíl jehož chcete dosáhnout., rozbor vašeho jídelníčku aj. Samozřejmě to lze i tzv. zdravě. Přece jenom jde o delší proces, který nelze shrnout bez potřebných informací do stručné odpovědi. Doporučuji vám se obrátit na odborníka, který vás tímto procesem provede, nejlépe nutričního terapeuta. Takové investice do sebe jistě nebudete litovat.
Jana Eliášová

Mgr. Jana Eliášová | Babyonline | 29.06.2022, 15:32
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×