Inzerce
Inzerce
Inzerce

Janule 28: Proč chce zhubnout? Co na to odbornice?

  1. Dosavadní životní styl
  2. Doporučení nutriční terapeutky
  3. Doporučení fyzioterapeutky

Dosavadní životní styl

Jméno: Jana
Věk: 29

Aktuální míry:
Výška: 173 cm
Váha: 95 kg

Prsa: 112 cm
Pas: 97 cm
Boky: 118 cm

Dětství

Nikdy jsem neměla problém s váhou. Jako malá jsem byla, jak se říká, samá ruka, samá noha. Hodně času jsem trávila venku, jezdila na kole, bavilo mě plavání a míčové hry.

Dospívání

Ani v tomto období jsem nezaznamenala žádné problémy s váhou. Jen jsem se jaksi zaoblila na těch správných místech (boky a hrudník), ale pořád jsem byla štíhlá a nikdy jsem neměla o nápadníky nouzi. Mohla jsem sníst cokoliv a nemělo to na mne žádný vliv.

Svatba

V roce 2004 jsem se vdávala. Měla jsem 62 kg při výšce 173cm a velikost č. 36. Byla jsem zvyklá cvičit (jízda na kole, přes zimu na rotopedu a k tomu posilovací cviky) i 1,5 hodiny denně. Bylo to pro mne jako droga. Jakmile jsme jeli na víkend pryč a já neměla možnost pohybu, hned po příjezdu domů jsem vše doháněla.

První těhotenství

Zlom nastal poté, co jsem v roce 2005 poprvé otěhotněla. Ze začátku jsem měla zdravotní problémy a strávila jsem týden v nemocnici. Pak už jsem zůstala až do porodu doma a bylo po cvičení. Chodila jsem alespoň na procházky, ale při mých chutích, které jsem nijak nešidila, mi to moc nepomohlo. Na konci devátého měsíce vážila 89 kg. Po porodu cca 83kg, ale dlouho mi tato váha vydržela. Vždy jsem se pokusila zhubnout, ale pak jsem to opět nabrala zpátky. Nakonec mi pomohlo zapisovat si snězené jídlo během celého dne na nejmenovaném serveru, který mi vyhodnotil kolik tuků, sacharidů a bílkovin jsem přijala. Podařilo se mi zhubnout na cca 68 kg (2009).

Jakým způsobem jsi se snažila zhubnout?

Zhubla jsem, a to úspěšně v roce 2009. Hubla jsem s pomocí STOBu a podařilo se mi během 4 měsíců snížit váhu o 12 kilo. Ale pak jsem během podzimu a zimy opět přibrala na 77 kg. V březnu 2010 jsem zjistila, že jsem podruhé těhotná. Napadlo mě opět se přihlásit na STOB, ale není tam nikde zohledněno, že kojím a proto nemohu hubnout tak rychle jako předtím.

Rána osudu

Ještě v roce 2009 mi nečekaně umřela maminka a já svůj stres a žal řešila jídlem, zejména sladkostmi. Přibrala jsem 9 kg na 77 kg.

Druhé těhotenství

V roce 2010 jsem podruhé otěhotněla a přibrala 16 kg na 93 kg. Určitě by to bylo víc, ale zjistili mi těhotenskou cukrovku a já musela držet dietu. Na konci října se mi narodil syn a moje váha činila cca 86 kg. Po porodu jsem mohla opět jíst normálně. Vynahradila jsem si veškeré ty týdny bez sladkostí, až jsem se vypapkala na neuvěřitelných 95 kg.

Jak vypadá Tvůj běžný den?

V noci vstávám na jedno kojení a to kolem 2 - 3:00 hodin, většinou do půl hodinky opět spím. Poté se budíme mezi 6 - 7:00 ráno. Vypravuji starší dcerku do školky. Když není zima, chodíme s kočárkem pěšky. Poté dojdu nakoupit. Jen občas jezdíme autem. Po návratu domů 8:30 - 9:00 následuje snídaně a poté se věnuji Tomáškovi (kojení, hra, oblékání, uspávání atd.). Když usne, uklízím a vařím. Po obědě si jdeme občas lehnout nebo jsem na PC. Okolo 14:00 jdeme ven a pak pro Kačenku do školky. Většinou se jdeme ještě projít a domů se vracíme mezi 15:30 - 16:00. Dříve když měl manžel dovolenou, jsem stihla i ten rotoped a zkoušela jsem i nějaké lehčí cviky. Nyní už na to tolik času nemám. Věnuji se oběma dětičkám, což mi zabere hodně času :-). Mezi 18:00-19:00 je koupání a večeře. Děti usínají většinou mezi 20:00 - 21:00 a to už jsem hodně unavená. Usínám s nimi nebo chvilku koukám na televizi nebo jsem na PC. Přemýšlela jsem, kdy vlastně mám cvičit? Jestli to vtěsnat do toho odpoledne, alespoň půl hodinky nebo to nechat až na večer. Je vůbec vhodné cvičit večer nebo by už tělo mělo odpočívat a připravovat se na další den? Můj den se hodně odvíjí podle toho, jak Tomášek spinká a kolik toho musím za den zvládnout. Jsou dny, kdy nemám vaření a tedy větší klid, ale někdy prostě nestíhám.

Jak se stravuješ?

Snídaně 8:00 - 9:00: pečivo + sýr, paštika, uzenina (salám nebo párek), neslazený čaj a bílá káva bez cukru
Dopolední svačina 10:30 - 11:00: jogurt Activia ovocná nebo jogurtový koktejl
Oběd 12:30 - 13:30: pečené maso nebo řízek, brambory, rýže, omáčka, zelenina, někdy i pizza (dříve i luštěniny, ale těm se teď vyhýbám), jíme hodně kuřecí, králičí nebo vepřové maso, výjimečně skopové a hovězí a 1x týdně rybu (pangasius, filé nebo pstruh)
Odpolední svačina 15:00 - 16:00: ovoce, pečivo + sýr nebo paštika, čaj neslazený a buď Latte macchiato nebo Capuccino a k tomu nějaká sušenka (Horalka, Fidorka apod.)
Večeře 18:00 - 19:00: ta je buď teplá (většinou zbytky od oběda) nebo studená, hodně podobná snídani a k tomu zelenina, čaj
Večer ještě někdy zhřeším u televize a dám si brambůrky a občas i colu. To se nyní snažím odbourat. Vím, že jím docela velké porce, ale neodhadnu kolik přesně to je.

Co a kolik piješ?

Přes den se snažím vypít cca 2 l čisté vody nebo si občas udělám šťávu.

Cvičíš?

Mimo procházky s kočárkem cca 60 - 120 minut, jsem začala opět jezdit na rotopedu (nyní 20 min, postupem času budu přidávat na cca 45 min).

Cíl

Sice ještě kojím, malému je 5 měsíců, ale chtěla bych zhubnout alespoň na 80 kg a po kojení pokračovat dále. Ještě bych ráda zpevnila tělo.

Doporučení nutriční terapeutky

Janule  – změny v tělesné hmotnosti

 

Rok     Změny v tělesné hmotnosti
2005 + 27 kg (těhotenství)
-6 kg (po porodu)
2009 ? - 12 kg (StoB 4 měsíce)
+ 9 kg
2010 + 16 kg (těhotenství)
-7 kg (po porodu)
2011 + 9 kgMilá Jano,

během posledních pěti let se Vaše váha pohybovala nahoru dolů. Pokud chcete docílit trvalé změny změnou životního stylu, jde o proces dlouhodobý. Ke změnám svých stravovacích zvyklostí včetně změn v celkovém způsobu života přistupujte s myšlenkou, že tyto změny budou trvalé a stanou se automatickou součástí Vašeho života. Základem je režim v čase, můžete zůstat u Vašeho stávajícího, a v množství přijatého jídla (viz vyvážená strava). Doporučené dávky jsou orientační. Důležité je NEHLADOVĚT a NEPŘEJÍDAT SE!!!

Inzerce
Rozdělení energetické hodnoty v % během dne cca 8800 KJ
snídaně přesnídávka    oběd    svačina    večeře
20 % 5 - 10% 35 % 5 - 10% 30 %


Váš jídelníček musí respektovat zásady správné výživy. Z Vašeho pohledu jde především o snížení množství tuků, jak volného, který používáte na mazání a přípravu pokrmů, tak tuku skrytého, obsaženého v potravinách. Prakticky to znamená zaměnit tučné potraviny za potraviny s menším obsahem tuku. Při nakupování sledovat etikety a konkrétní potraviny vybírat podle obsahu tuku. Jedná se především o mléčné výrobky, uzeniny a maso.

Před živočišnými tuky dávejte přednost tukům rostlinným. Energeticky jsou srovnatelné, ale tuky rostlinné obsahují nenasycené mastné kyseliny, které jsou prostřednictvím mateřského mléka důležité pro miminko a jeho vývoj CNS.

V tom, abyste měla přehled a správný odhad o vhodném množství jídla, Vám v počátku pomůže kuchyňská váha. Dobrou variantou by mohla být i váha nutriční, která dokáže vyčíslit i energetickou hodnotu vážené potraviny. Další možností při skladbě jídelníčku je využití e-kalkulačky energetických hodnot potravin.

Do jídelníčku přidejte dostatek zeleniny a ovoce až 0,5 kg, Používejte potraviny ze všech potravinových skupin. Proč vynecháváte luštěniny? Bojíte se, že budou nadýmat miminko? Zvolte luštěniny méně nadýmavé (červená čočka, fazole mungo, fazole adzuki) a připravujte je vhodnou technologickou úpravou. Jezte pestře a vyváženě.

Příjem tekutin je nezbytnou součástí denního režimu (nejenom při kojení).

Stávající Janin stravovací režim

čas  chod jídla dávka v g potravina nebo pokrm
8:00 – 9:00 snídaně    250 ml

?
neslazený čaj nebo bílá káva
pečivo
sýr, uzenina
10:30 - 11:00 přesnídávka    150    jogurt activia
12:30 - 13:30    oběd    ? maso (všechny druhy), příkrm, omáčka, zelenina
15:00 - 16:00 svačina    ? ovoce, pečivo + sýr nebo paštika, čaj, Latte (capuccino) + sušenka
18:00 - 19:00 večeře    ? teplá – viz oběd,
studená – viz snídaně,
+ zelenina, čaj
chipsy !!! cola!!!
Tekutiny – 2 l vody (občas šťáva), čaj

Úkol pro Janu:
1.    Dostatek vůle ke změně.
2.    Omezte večerní „brambůrkování“.
3.    Prohřešek neznamená konec změn, je potřeba ho korigovat a VYDRŽET!
4.    Využijte návrh k tvorbě Vašeho individuálního jídelníčku.
 

Doporučení fyzioterapeutky

Milá Jano,

vzhledem ke kojení je nutné dostávat se do formy pozvolna. Dejte si pozor na velké zatížení, protože by mohlo dojít ke zhoršení chuti mléka, které se stavá kyselým.

Inzerce

Ideální jsou pro Vás sestavy od Medox: https://www.babyonline.cz/maminka/hubneme-s-bol/medox#medox_fyzio, také cviky od Janney https://www.babyonline.cz/maminka/hubneme-s-bol/janney#janney-fyzio a zkusit můžete rovněž cvičení na balónu https://www.babyonline.cz/maminka/hubneme-s-bol/medox/cviceni-na-balonu.

Držíme Ti, Jani, palce!

Inzerce

Tým hubneme

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Janule 28: Proč chce zhubnout? Co na to odbornice? - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Jak zdravě přibrat

| Janakolo | 10.06.2022, 11:48

Dobrý den,

po dětech jsem zhubla, aniž bych držela nějakou dietu a vážím méně, než jsem kdy vážila a to jsem vždy byla celkem hubená. Chtěla bych pár kilo (tak pět) nějak zdravým způsobem přibrat. Jím pořád stejně, pohybu mám celkem dost, snažím se víc spát, i když to se mi moc nedaří. Co byste mi doporučila? Děkuji

Dobrý den,
základním pravidlem pro zvýšení TH je, že váš energetický příjem musí být vyšší než výdej. Postup je takový, že nejdříve je nutné stanovit vaši energetickou potřebu a cíl jehož chcete dosáhnout., rozbor vašeho jídelníčku aj. Samozřejmě to lze i tzv. zdravě. Přece jenom jde o delší proces, který nelze shrnout bez potřebných informací do stručné odpovědi. Doporučuji vám se obrátit na odborníka, který vás tímto procesem provede, nejlépe nutričního terapeuta. Takové investice do sebe jistě nebudete litovat.
Jana Eliášová

Mgr. Jana Eliášová | Babyonline | 29.06.2022, 15:32
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×