Inzerce
Inzerce
Inzerce

Kamila: Proč chce zhubnout? Co na to odbornice?

  1. Dosavadní životní styl Kamily
  2. Doporučení nutriční terapeutky
  3. Doporučení fyzioterapeutky

Dosavadní životní styl Kamily

Jméno: Kamila
Věk: 34 let

Aktuální míry
Váha: 97kg
Výška: 164 cm

Prsa: 115cm
Pas: 109 cm
Boky: 127cm

Dětství

Jako dítě jsem byla asi tak akorát, i když co si pamatuju, vždy jsem si připadala oproti ostatním „tlustá“. Ale bylo to nejspíš tím, že jsem byla trochu víc obdařená a to mě dělalo kypřejší.

Kurz STOB

Moje váha za svobodna bývala do 68 kg. Když se nějakým nedopatřením dostala k 70 kg, hned jsem se začala hlídat a bylo to ok. V roce 2002 jsem absolvovala kurz STOB, kde jsem zhubla 7 kg. Vážila jsem 63 kg a připadala si skvěle. Jenomže po skončení jsem opět postupně nabírala až na svoji klasiku 70 kg.

Jak probíhá takový kurz?

Kurz STOB se skládá ze dvou částí. Nejprve se hodinu cvičí. Cvičení byla kombinace aerobiku, kalanetiky občas cvičení s balóny nebo overbally. Byl to takový mix pro všechny věkové kategorie, protože tam chodily i starší dámy. Po cvičení následovalo vážení a zapisování hodnot. Pak bylo 2 hodinové povídání. Každá lekce byla o určitém tématu např. motivace, skladba jídla, pohybová aktivita, glykemický index, kalorie apod. Vždy se probralo, jak se nám za uplynulý týden vedlo. První dvě lekce jsme měli jíst jako zastara a zapisovat, co jíme. Poté následovala změna jídelníčku dle nových zásad, zapisování a počítání KJ. Kurz trval 12 týdnů. Poslední lekcí bylo posezení, kde jsme měla každá udělat nějakou zdravou mňamku. Ta hromadná "davová psychóza" nás všechny vybičovala k úspěchu.

Seznámení s manželem, svatba

S manželem jsme se poznali v prosinci 2005. Tehdy jsem se pohybovala váhově kolem 70 kg. V říjnu 2006 jsme se vzali. To už jsem byla v 11tt.a vážila 75 kg. V březnu 2007 se mi narodil Pepík a k porodu jsem šla s váhou 103 kg.

První dítě

V červnu 2006 jsem poprvé otěhotněla. V těhotenství jsem nabírala závratnou rychlostí. Doktorka na gynekologii ze mě šílela, ale já si nemohla pomoci. Konečný příbytek byl šílených 33 kg! K porodu jsem šla s váhou 103 kg. Uklidňovala jsem se tím, že je to voda, a že se jí po porodu zbavím. Trpěla jsem totiž na otoky nohou. V březnu 2007 se mi narodil syn Pepík. V porodnici jsem bohužel nechala asi jen 10 kg. I přes intenzivní kojení se váha na 92 kg usadila a už nehnula se.

Druhý kurz STOB

Když bylo malému půl roku, přihlásila jsem se opět do kurzu STOBu a tam jsem za tři měsíce zhubla 12 kg. Byla to paráda! Vážila jsem 80 kg. Připadala jsem si najednou o dost líp a slibovala si, že už se budu držet a zpět nic nenaberu.

Inzerce

Nějaký čas to tak i bylo. Jenže jak šel čas, zásady zdravého jezení ustupovaly a já opět nějaké to kilo nabrala a postupem času jsem se dostala zpátky na 90 kg.

Inzerce

Druhé dítě

V lednu 2009 jsem otěhotněla podruhé. Pepíčkovi ještě nebyly ani dva roky. Děsila jsem se toho, že opět naberu nějakou horentní váhu. Tentokrát to bylo „jen“ 22 kg. Tím pádem jsem opět byla za metrákem, tentokrát o dost. Před odjezdem do porodnice v září 2009 jsem vážila 112 kg.

Z porodnice jsem se vrátila s Aničkou a s váhou 105 kg a tuto váhu jsem si dlouhou dobu držela.

Inzerce

Současnost

Jak Andulka rostla, začala být živější, tak mám trochu víc pohybu a méně času na jídlo. Před Vánoci jsem se konečně dostala pod metrák. Sice jen nepatrně, ale jsem rozhodnutá s tím nadále něco dělat.

Jak vypadá Tvůj běžný den?

Vstávám před sedmou hodinou. Obstarám děti a před půl 8 jedu s Pepíčkem do školky. S Andulkou je zatím babička. Po návratu si udělám snídani a najím se. Dříve, dokud děti ještě spaly, jsem vstávala s předstihem, abych se mohla v klidu najíst. Od té doby, co máme školku, to už bohužel moc v klidu není, protože Andulka je po mém návratu vzhůru. Po snídani děláme takové ty běžné domácí práce. Na 12. hodinu jezdím opět pro malého do školky. Po návratu jdu na oběd k babičce. Já obědy nevařím, vařím až večeře. Oběd si vychutnám, protože v tu dobu Anička spí a je klid. Po obědě si většinou dáme ještě kávu a občas i nějaký zákusek. Odpolední program je různý, ale většinou jdeme na chvíli ven na procházku. Po návratu si dáme svačinu a děti si hrají. Já zatím chystám večeři. Když přijde manžel, tak se většinou společně navečeříme. Poté děti vykoupu a připravím do pelíšků. Většinou kolem osmé už oba spí. To si pak dopřejeme s manželem kávu a občas i něco dobrého. Užívám si klid a čerpám energii na noc. Chodím spát kolem 23 hod a za noc jsem většinou 4-6x vzhůru, neboť ještě kojím. Takže ráno jsem většinou unavenější než večer a až dobrá snídaně mě nakopne.

Jaký je Tvůj jídelníček?

Snídaně v 8 hod: 2 ks bílého pečiva s máslem, sýr, šunka, pochoutkový salát nebo míchaná vajíčka, káva Nescafé 3v1 (na tom ujíždím)
Svačina: většinou není, občas zobnu jablko nebo nějakou sušenku
Oběd ve 12:30 hod: polévka, doma vařený oběd, káva černá bez cukru + sušenky nebo koláč, kobliha..
Svačina různě, nejčastěji kolem 16h: houska s máslem nebo jogurt nebo anglická houska event. ovoce
Večeře v 18:30 – 19 hod: teplé jídlo např. plátek masa + brambor, omáčka + těstoviny, omáčka + knedlík 4 ks. Večeře je jako oběd bez polévky.
2. večeře ve 20 hod: káva 3v1 + něco sladkého

Cvičíš?

Co se cvičení týká, tak bohužel necvičím. Z dětí jsem tak vyřízená, že jsem ráda, že si sednu. Každý den chodíme ven na hodinové procházky. Chodím pomalou chůzí. Jediné, co mi dá trochu zabrat, je kopec k nám domů. Ovšem aby měl efekt, musela bych si ho dát alespoň 10krát.

Držela si někdy dietu?

S dietami jsem moc neexperimentovala. Kdysi jsem zkoušela asi týden Tukožroutskou polévku, ale bez valného a dlouhotrvajícího úspěchu. Jedním slovem BRRRR!

Cíl

Ráda bych shodila alespoň 10 kg. Vím, že je to běh na dlouhou trať. Doufám však, že veřejné hubnutí mě bude motivovat a mě se podaří shodit a cítit se lépe.

Doporučení nutriční terapeutky

Milá Kamilo,

je pravá chvíle pustit se do redukce nejenom pro Váš dobrý pocit. Obezita s sebou přináší vyšší riziko vzniku zdravotních komplikací jako je hypertenze, vysoká hladina krevních tuků nebo jen zvýšená zátěž na pohybový aparát. Máte za sebou zkušenost, kdy jste redukovala pod dohledem odborníků. Využijte toho. Rychlé a velké změny v tělesné hmotnosti většinou nejsou změnami trvalými. Pro Vás je prvořadé udělat zásadní změnu v celkovém životním stylu včetně změny stravovacích zvyklostí. Zásadní je zavést režim. Strava musí být vyvážená – musí obsahovat všechny základní živiny. (viz Vyvážená strava) Nevynechávat jídlo s pocitem, že čím méně, tím lépe. Váš energetický příjem by neměl být menší než 5500 kJ. Volte potraviny, které mají sytící schopnost při současné zachování jejího objemu (množství) a nízké energetické hodnotě = zelenina.

Inzerce

Pokud se podíváte při obědě na talíř – 1/3 bude bílkovinná potravina (maso, ryba, tvaroh…), 1/3 budou tvořit brambory nebo luštěniny, obiloviny a 1/3 zelenina. Postupně začněte snižovat příjem tuků. Zařazujte potraviny s nižším obsahem tuků – vynechejte pochoutkový salát, po obědě si odpusťte zákusek. Sladkost může být i doma připravené želé s ovocem bez cukru. Večer si dejte místo sladkosti kus ovoce. Hlídejte si množství jídla, pomůže Vám v počátku i kuchyňská váha. Do hodnocení energetického příjmu patří vše, co za den sníte. Součástí procesu snižování tělesné hmotnosti je dostatečný pitný režim. Alespoň 1,5 l vhodných tekutin (voda, ovocné čaje, ředěné džusy a neslazené minerální vody).

Kamila – změny v tělesné hmotnosti

Rok     Změny v tělesné hmotnosti
2002    -7 kg (kurz STOB)
+7 kg (po skončení)
2006    + 5 kg (začátek těhotenství)
2007    + 28 kg (zbytek těhotenství)
-10 kg (po porodu)
2008    - 12 kg (kurz STOB za 3 měsíce)
+ 10 kg
2009    + 22 kg (těhotenství)
-7 kg (po porodu)
2010    -6 kg (do konce roku 2010)

Stávající Kamilin stravovací režim

Čas    Chod jídla Dávka v g Potravina nebo pokrm
8:00 snídaně   
80
20
káva nescafé 3v1
bílé pečivo 2 ks,
máslo,
šunka (sýr…)
12:30 oběd   
?
polévka
oběd doma vařený (?)
černá káva + koláč (sušenka, kobliha…)
16:00 svačina    40
15
houska
máslo nebo jogurt nebo ang. houska
18,30-
19,00
20,00
večeře

2. večeře
? viz oběd

káva 3v1 + něco sladkého
Tekutiny – ??

Úkol pro Kamilu:
1. Dostatek vůle ke změně
2. Začněte měnit svůj režim v čase a množství. (Podívejte se na Vyvážená strava)
3. Zařaďte do jídelníčku zeleninu – postupně až na dávku kolem 0,5 kg denně. Je to těžké, ale zkuste to.
4. Pijte pravidelně po celý den v celkové dávce minimálně 1,5 l.
5. Zkuste si snědené jídlo hodnotit z pohledu přijaté energie.
 

Doporučení fyzioterapeutky

Milá Kamilo,

vzhledem k Tvému vytížení s dvěmi malými dětmi chápu Tvojí omluvu „z dětí jsem vyřízená, jsem ráda, že si sednu“. Ale vzhledem k Tvé chuti něco ze sebou udělat, bych se právě od toho odrazila. Už to, že jdeš na procházku každý den je velké plus. Zkrátka svižná chůze bude základem. V okamžiku kdy Andulka usne, můžeš přidat na tempu.

Další aktivitou může být práce doma. Myslet u práce na to, jak to dělám. Prostě si to užít a nehonit jen čas.
Příklad: při věšení prádla si přidřepávat pro každý kousek, při vlastním věšení se vytáhnout z pasu. Při žehlení stačí stát (hodně žen žehlí v sedě) a přitom pokrčit lehce kolena, vtáhnout bříško a stáhnout půlky k sobě. Tak vydržet s prodýcháním během jednoho kousku. S podáním dalšího na chvilku uvolnit a opět stáhnout. Opakuješ pravidelné pohyby a posiluješ.
Cvičení se dá domluvit s babičkou. Když ráno hlídá, tak ať se půl hodiny zdrží a Ty si můžeš projet cvičební sestavičku.

Doporučené cvičení na doma:

Kamila začne níže zkopírovanými cviky od Báry, po jejich zvládnutí může zařadit cvičení na balónu.

Cvičení 1:

Leh na zádech, pokrčit nohy, chodidla opřít o podložku, mírně od sebe.

S nádechem stáhnout hýžďové svaly, vtáhnout břicho, podsadit pánev.

Tento stav 2 – 3 x prodýchat, pak pomalu s nádechem zvedat pánev od podložky až po dolní úhel lopatek (tzv. most), výdrž a s výdechem pomalu vracet obratel po obratli kulatě zpátky na podložku.

Opakovat 8x po sobě.

Toto cvičení posiluje zadeček i břicho, svaly podél páteře, zpevňuje svaly stehen. Zlepšuje pohyblivost kloubů. Pozor na kulatá ramena ta po celou dobu leží na podložce uvolněná.

Cvičení 2:

Leh na zádech, pokrčit nohy, chodidla opřít o podložku, mírně od sebe.Po celou dobu tiskneme bedra k podložce.

S nádechem zvedneme hlavu a paže od podložky a s výdechem foukneme mezi kolena, hlavu ani ruce nepokládáme a v rytmu nádech a výdech opakujeme 8x.


Posilujeme bříško a protahujeme svaly páteře. Zlepšujeme koordinaci těla.

Cvičení 3:

Leh na břiše, nohy natažené, hlava opřená o čelo, paže pokrčit do svícnu, dlaně vedle ramen, lokty mírně nad podložkou.

S nádechem zatlačit zápěstím do podložky stáhnout k sobě lopatky, zadeček, propnout kolena a nohy opřít o prsty, malá výdrž a s výdechem povolit. Cvik cvičíme zpočátku staticky na zemi, bez zvedání do kliku. Stačí opravdu stáhnout vše na nádech a uvolnit na výdech. Jenom pozvolna zapojujeme jednotlivé svaly - mezilopatkové, hýžďové a zadní stranu stehen tím, že opřeme prsty dolních končetín do flexe - tzv. fajfky.

Ti, co již mají dobrou fyzičku, mohou pokračovat dle obrázku, začátečníci NE, je opravdu hodně náročné.

Opakovat 8x.

Posilujeme mezilopatkové svaly, zadeček a zadní stranu stehen. Hlídat dýchání.

Cvičení 4:

Leh na břiše, nohy natažené, ruce v upažení, hlava leží na tváři otočená na stranu, na kterou cvičí noha.

S nádechem skrčit nohu v koleni, vytočit koleno do strany, jako žabák, položit vnitřní kotník na podložku a koleno sunout k hrudníku, nejde-li dál, koleno uchopíme rukou a pohyb dotáhneme. V koncové poloze je výdech. Vše se děje pomalu a zlehka. V poloze vydržíme na nádech - výdech a s nádechem vracíme zpět.

Opakujeme střídavě na obě strany s rotací hlavy 8x. Zlepšujeme koordinaci a bojujeme proti omezení kloubní pohyblivosti.

Cvičení 5:

Na závěr leh na zádech, vzpažíme, paže položené podél uší, přitisknou bedra k podložce,

Při nádechu vtáhnout břicho, vytáhnout se z paží nahoru a z pasu dolu s výdechem povolit.

Vše opakovat 3x po osmi.

Milá Kamilo,

držíme Ti palce, ať se Ti podaří dostat se na vysněnou váhu bez jo-jo efektu.

Tým Hubneme v čele s autorkou nápadu Terezou Frontzovou.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Kamila: Proč chce zhubnout? Co na to odbornice? - diskuze

Poradna

Jak zdravě přibrat

| Janakolo | 10.06.2022, 11:48

Dobrý den,

po dětech jsem zhubla, aniž bych držela nějakou dietu a vážím méně, než jsem kdy vážila a to jsem vždy byla celkem hubená. Chtěla bych pár kilo (tak pět) nějak zdravým způsobem přibrat. Jím pořád stejně, pohybu mám celkem dost, snažím se víc spát, i když to se mi moc nedaří. Co byste mi doporučila? Děkuji

Dobrý den,
základním pravidlem pro zvýšení TH je, že váš energetický příjem musí být vyšší než výdej. Postup je takový, že nejdříve je nutné stanovit vaši energetickou potřebu a cíl jehož chcete dosáhnout., rozbor vašeho jídelníčku aj. Samozřejmě to lze i tzv. zdravě. Přece jenom jde o delší proces, který nelze shrnout bez potřebných informací do stručné odpovědi. Doporučuji vám se obrátit na odborníka, který vás tímto procesem provede, nejlépe nutričního terapeuta. Takové investice do sebe jistě nebudete litovat.
Jana Eliášová

Mgr. Jana Eliášová | Babyonline | 29.06.2022, 15:32
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×