Inzerce
Inzerce
Inzerce

U zápisu byl Daneček suverénní, dostal pochvalu a do školy se moc těší

Jak Daneček pokračuje s Předškolákovými týdeníčky, a jak probíhal jeho zápis do školy, nám povykládala maminka Eliška.

Za hezkého počasí jsme hodně venku a na úkoly nezbývá tolik času

Vzhledem k tomu, že je venku čím dál víc teplo a déle světlo, tak děti jsou hodně venku. Pouze když prší, tak ne, a to přemlouvají tatínka, že chtějí jít do dílny, takže jsme v Týdeníčcích pracovali velmi málo.

Některý den chce Daneček pracovat více v Praktikovi pro život, jindy chce psát v Jízdě tužkou, nebo dělat Hlavičkové úkoly. Poslední měsíc ho vůbec nechytají Pohybovky, ani se mu v nich nechtělo obtahovat obrázky, ani se mu nechtělo cvičit, takže jsme v sešitě udělali asi 2 týdny. 

S Pohybovkami protahuje zkrácené svaly

V Pohybovkách jsme dělali sedy lehy, ty si opakujeme často, protože jsem zjistila, že Daneček je sice velmi pohybově založený, ale byla jsem překvapená, jak má zkrácené svaly na zadní straně nohou, dělá mu problém chytit si špičky, tak pořád trénujeme, už několik týdnů. Když jdeme dělat Pohybovky, tak tyto cviky vždycky zopakujeme, a pak cvičíme ty břišní svaly. Motivuje ho bráška. Když udělá něčeho víc než on, tak to ho pořádně nakopne, protože Samuel je přece o 2 roky mladší a nemůže to umět líp než Daniel.

Inzerce

V Jízdě tužkou jsme už skoro na konci a těšíme se na bonusové úkoly

K Jízdě tužkou si sednul Daneček asi 3x, ale sedl si k tomu sám, já jsem vařila a zapomněla jsem se u toho… a Danošek skončil u týdne č. 36. :-D Říkám mu: „Dani, to nemůžeš všecko udělat za jeden den.“ Takže to ho tak jeden den chytlo, seděl u toho sám, v klidu, sourozenci ho nerušili, takže si jezdil tužkou. A dokonce si v Jízdě tužkou hodně listuje a těší se na bonusové úkoly, ale vysvětlila jsem mu, že se tam dostaneme později, že prvně je důležitá ta předprůprava. Moc se těší na psaní čísel. Když jsme počítali jablíčka a zvířátka v Hlavičkových úkolech, tak si nedělal jen kolečka, kolik jich tam je, ale psal i čísla, akorát něco napsal zrcadlově. Tak to se pak zlobil a říkal: „Mami, tys to tam vygumovala, ale to tam je pořád vidět, tak to nefoť, ať to nikdo neví.“ :-D Tak se těšíme oba na bonusová čísla, že si Daneček zautomatizuje to správné psaní.

Správný sed při psaní stále připomínám

Při psaní ještě opravuju správný sed, stále nemá zautomatizované, jak dát správně nohy a narovnat záda, takže to ještě pořád musím připomínat. Tužku drží dobře, ale zbytečně vysoko, a když ho opravím, tak si ji chytne zase moc nízko, a pak se mu špatně drží. A špatně nese tady to opravování, takže se tomu snažím předcházet a říct mu to dřív, než si tužku chytí.

Inzerce

Na Praktika jdeme prakticky, bylinky i stromy máme v malíčku :-)

V Praktikovi pro život jsme měli téma bylinky a ty my sbíráme, už jsme letos sbírali podběl, teď jsme dělali pampeliškový sirup, takže to my dobře známe, to pro něj nebylo nové, to říkal: „Mami, tak to vím, stonek, list, to je jasné.“ My býváme hodně venku a pořád něco sbíráme, třeba do jíchy mně trhali kluci kopřivu, pampelišku a kostival. Takže tohle v Praktikovi Danečka nebavilo, má rád nové věci, a když se něco opakuje, tak ho to nebaví.

Udělali jsme úkoly do 31. týdne. Měli jsme v nich i stromy, a když si na některý název Daneček nemohl vzpomenout, tak jsem mu napověděla, kde ho najdeme venku, a pak si hned vzpomněl, že jsme si u toho stromu říkali, že se třeba jmenuje smrk. Máme takové praktické pomůcky, aby si názvy zapamatoval. Pak mu to jde líp a víc ho to baví, když to není jen na obrázku.

Inzerce

Daneček si rád přichází na řešení úkolů sám

V Hlavičkových úkolech jsme dělali hledání trojic, to dělal Daneček sám. V tomto sešitě často dělá úkoly sám a já se pak jen zeptám, podle čeho to přiřadil. Častokrát to rozdělí jinak, než je v zadání, protože mu zadání nejdříve nečtu a nechám to na něm. Pak si spolu projdeme zadání, jestli to odpovídá, jestli to nebylo myšleno jinak, a pak si teprve obrázky nalepí. To ho právě baví, že si může na řešení přijít sám. Až když neví, tak mu poradím, ale na to musím najít vhodnou chvilku, protože to nemá moc rád, nejraději chce všechno vyřešit sám.

Ještě mě v Hlavičkových úkolech překvapila v 30. týdnu barevná kostka, která se měla vystřihnout a složit, a tu dal Daneček napoprvé do 10 vteřin, vůbec se u toho nezadrhnul, to mě hodně překvapilo. Pak měl ještě v sešitě dokreslovat puntíky, tak aby v každém sloupci byl stejný počet puntíků, ale pochopil to a vypracoval jinak. Ale pak jsme si přečetli zadání a vysvětlili si to, což je taky dobré, že se nám toto občas stane, protože je to taková předprůprava do školy, aby pak nebyl třeba zklamaný, když pochopí úkol jinak. Aby věděl, že se to může stát, že každý chápe zadání jinak a je to v pořádku, jen je potřeba si to vysvětlit.

S bráškou na hasičských závodech

Daneček je velmi aktivní dítě, potřebuje hodně pohybu, protože když nemá ten pohyb, tak se potom nemůže soustředit na úkoly, u kterých má v klidu sedět a pracovat. Potřebuje aktivity střídat a mít víc té fyzické aktivity. Se Samuelem chodí do hasičského kroužku a teď mají každý víkend závody, to je moc baví.

Na zápise do školy se Danečkovi moc líbilo

V dubnu jsme byli na zápisu do 1. třídy, tam se Danečkovi moc líbilo, do školy se těší. Ani se mu ze zápisu nechtělo jít domů, jak se mu tam hodně líbilo. Paní učitelky z něj byly nadšené, že už zvládá základy počítání, umí nějaká čísla i písmenka, umí říct básničku suverénně a v klidu, to některé děti prý neumí ještě ani ve třetí třídě. Chválily, že je hodně tvořivý. Říkala jsem jim, že to určitě není moje zásluha, ale jeho, protože co ho baví, to rád dělá, takže rád tvoří, rád si hraje s písmenky a čísly, počítá… Do ničeho ho netlačím, sám má tu iniciativu.

Zkuste i vy 5 minut 4x týdně předškolní zábavy!

Na Facebooku se můžete také zapojit do skupiny Předškolní příprava - rady a zkušenosti a sdílet nápady a postřehy s dalšími rodiči.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

6. U zápisu byl Daneček suverénní, dostal pochvalu a do školy se moc těší - diskuze

Poradna

Otec na mateřské

| Pk8606273632 | 25.05.2023, 15:39

Dobrý den, na mateřskou dovolenou jsem nastoupila 19.2, dcera se narodila 8.4 a nyní bude k 1.6 na mateřskou přecházet manžel a já se vracím do práce. Můj dotaz zní: vyplnili jsme formulář ze stránek OSSZ, sepsali dohodu o převzetí dítěte do péče s ověřením mého podpisu a manžel to odevzdal v zaměstnání. Je to takto v pořádku?
A dále jsem se nikde nedočetla , jakým způsobem mám dát vědět OSSZ já, že MD ukončuji? Musím tam osobně, zaslat to písemně, nebo ji o tom informuje můj zaměstnavatel? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

jako příjemce dávky máte povinnost OSSZ oznámit všechny skutečnosti, které mají vliv na výplatu dávky. Přesto, že by Vám peněžitou pomoc v mateřství měli přestat vyplácet dle § 36 zákona o nemocenském pojištění na základě uzavřené dohody s manželem, doporučila bych poslat ještě písemně oznámení o této změně na OSSZ. Manželovu žádost jste správně předali jeho zaměstnavateli.

 
Ing. Lenka Poláková | Babyonline | 25.05.2023, 15:42
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce
×