Inzerce
Inzerce
Inzerce

Daneček už má Týdeníčky téměř vyplněné, dokonce zvládl i některé bonusové úkoly

Předškolák Daneček má za sebou 9měsíční přípravu s Předškolákovými týdeníčky. Jak se mu dařilo s posledními úkoly, a co maminku Elišku překvapilo?

V Jízdě tužkou udělal Daneček i bonusové psaní číslic

V krásném letním počasí trávíme s dětmi hodně času venku, takže jsme moc v Předškolákových týdeníčcích v posledním měsíci netvořili. Teď byl ale Daneček nemocný, tak jsme si k nim sedli a několik úkolů udělali. Zjistila jsem, že v sešitě Jízda tužkou už má všechny úkoly až do 40. týdne hotové, dokonce má už i většinu bonusových prázdninových úkolů, snad jen kromě psaní číslic devět a nula. Ani nevím, kdy to stihl. :-)

S Pohybovkami jsme procvičili křížené pohyby a obratnost

V teplém počasí děti chtějí spíše běhat venku, jezdit na tříkolkách a skateboardech, lézt po stromech… než dělat něco organizované,  ale zkoušeli jsme z Pohybovek 27. týden – tleskačku ve dvojici. Nejdříve to Daníka se Samíkem moc nebavilo, protože jim to nešlo, ale když to Samík zkouše se mnou a Daneček viděl, jak se Samík směje, jak ho to baví, tak si to chtěl taky zkusit. Tak jsme to občas trénovali spolu, a pak už to šlo i klukům dohromady. Nasmáli jsme se i u 28. týdne, kde kluci trénovali skok s obratem. 

Většinou když Danečkovi něco nejde, tak to hned vzdá, ale když vidí, jak to Samík zkouší dál a jde mu to, tak se nakonec přidá. 

Inzerce

Život na farmě má Daník v malíčku

V sešitě Praktik pro život jsme pocvičovali od 34. týdne Zvířátka na farmě, ale to pro Danečka není nic nového, ví, že králík patří do králíkárny, slepice do kurníku… ani se mu obrázky nechtěly lepit, že to všechno zná. Je to tím, že bydlíme na vesnici a vedle soused má koně, poníka, kozy, slepice, krocany… takže pro děti nejsou zvířátka úplně cizí. Stejně tak hned Daník správně přiřadil vajíčko ke slepici, mléko ke krávě, vlnu k ovečce a vysvětlil i pěkně proč.

Co se mu nechtělo, tak to malování zvířat. Ale co bavilo všechny tři děti, tak to jsou spojovačky – spojit obrysy a stopy zvířat. Nejdříve to dělala nejmladší dcerka, to mě překvapilo, že to zvládla ve 2 a půl letech, pak Samík a pak přišel i Daník.

Inzerce

U dalšího úkolu jsem mu vůbec nemusela číst zadání, sám mi povykládal: „Když jdu ven, tak se natřu, dám si brýle, klobouk…,“ ani se nemusel koukat na obrázky.

U Hlavičkových úkolů jde krásně vidět, jak si Daneček dává dohromady souvislosti

V Hlavičkových úkolech jsme pokračovali od 32. týdne. Doplňovačku udělal úplně automaticky, ani jsem mu nemusela nic říkat, protože to zná. U pohybových sloves taky začal sám. U přiřazování automaticky přiřadil dřevo k tužce, protože tužka se vyrábí ze dřeva… překvapilo mě, že se u toho ani nezadrhnul, všechno hned věděl. To stejné u 37. týdne, kde jsme hledali trojice, automaticky věděl, že z vajíčka se vylíhne kuřátko, z kuřátka vyroste slepice. Nebo u slunečnice: „Zasadím semínko, z toho vyroste slunečnice a z ní vylisuju olej.“ Takže si hezky dává dohromady ty souvislosti.

Inzerce

Zadrhli jsme se u slabikování

Taky mě překvapilo, ale nemile, slabikování. Vždycky to kluci dělali automaticky, nikdy s tím neměli problém, bavilo je to s tím tleskáním, ale teď Daneček říkal, že to nechápe. Ale je pravda, že je momentálně nemocný, tak se mu nic nechce. Zkoušeli jsme slabikování se Samíkem, celý zbytek 38. až 40. týden, a Daneček se odkryl pod dekou, poslouchal a druhý den už věděl, co jsou to ty slabiky, už si vzpomněl, nezadrhával se, automaticky vytleskával.

Co se týče písmen, tak ty zatím neumí. Umí písmenka ze svého jména a „S“ ze Samuel. Ale překvapilo mě, že ví, jak písmenka patří, že je neskládal třeba obráceně. Na některá písmenka si i vzpomněl, že jsme si dříve hráli s Písmenkovými kartičkami.

Když se Daníkovi nechce, tak to nejde a já ho ani nenutím. Ale když se do toho zabere, udělá i pět, šest úkolů najednou. A jak jsme včera procvičovali ta písmenka, tak si dnes udělal jeden úkol sám a to jsem koukala, že si písmenka správně přiřadil do slova, například MÍČ.

K Týdeníčkům se budeme vracet

Některé úkoly se stříháním a lepením jsme nedělali, to se Daníkovi nechtělo, ale určitě je doděláme v létě, k některým úkolům se budeme i vracet. Některé věci už si nepamatuje. Sám si otevřel sešit na začátku a ptal se: „A mami, tady jsme dělali co?“ … „Aha, teď už bych to udělal jinak.“ Třeba u přiřazování dvojice barev, které se k sobě hodí. Takže věřím, že se k Týdeníčkům budeme vracet.

Přejeme krásné léto

 
Zkuste i vy 5 minut 4x týdně předškolní zábavy!

Na Facebooku se můžete také zapojit do skupiny Předškolní příprava - rady a zkušenosti a sdílet nápady a postřehy s dalšími rodiči.

 

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

7. Daneček už má Týdeníčky téměř vyplněné, dokonce zvládl i některé bonusové úkoly - diskuze

Poradna

Dobry den, mam syna 4 roky, nema zadne bolesti, ale moc nechce jist, dnes kdyz jsem mu měnila plenku, mel černou stolici. Mam jen jedno dite proto se bojim a nevim co to znamena. Muzete mi prosim poradit? Z ceho to muze byt? Obcas pije Coca Colu, ale jen velmi malo a bez cukru. Ted momentalne ji hodne platkovy sýr v toustech, ma rad vse co se týká sýru, dnes mel i jablka. Muze mit krvácení? Na bolesti si zadne nestezuje, horecky nema, je naprosto v poradku, hraje si. Prosim o radu.

Dobrý den,

nejedl syn borůvky, ostružiny? Mohlo by to být zabarvení z ovoce, pokud se stolice bude opakovat, kontaktujte svého pediatra.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 14.07.2024, 17:30
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×