Náplň a cíle předporodní přípravy
Náplň předporodní přípravy
Zhruba ve II. trimestru gravidity se čím dál více žen začíná zajímat o možnosti absolvování předporodní přípravy. Na to mohou dostat odpověď ve své prenatální poradně nebo přímo na porodních sálech.
Předporodní příprava není rozhodně žádný luxus a pozornost je zde věnována i nastávajícímu otci. Má-li však splnit vše, co se od ní požaduje, neměl by se její obsah a rozsah redukovat. Uvádím pouze orientačně její náplň rozdělenou do 6. lekcí:
- cíl psychologické přípravy těhotných, termín porodu, tělesné a psychické změny v těhotenství, výživa, oblékání, životospráva v těhotenství (včetně požívání alkoholu, kouření, sportování, sexuálního života atd).
- vnímání bolesti, možnosti jejího ovlivnění - nácvik, posílení sebedůvěry
- předporodní období, kdy do porodnice, příjem v porodnici, první doba porodní včetně nácviku dýchání apod.
- druhá doba porodní včetně nácviku polohy a zadržení dechu, operativní porod, třetí doba porodní, doba poporodní, úloha otce u porodu nebo jiné doprovázející osoby u porodu
- šestinedělí z hlediska matky, tělesné a psychické změny v šestinedělí, kojení, šestinedělí po císařském řezu, hygiena a životospráva v šestinedělí, sexuální život po porodu
- šestinedělí z hlediska novorozence, péče o matku a dítě, vývoj vazby matka - dítě, rooming in, hygiena dítěte a jeho raný vývoj
Cíl přípravy
Cílem předporodní přípravy je snížení strachu a úzkosti z porodu. Na základě poznání má těhotná:
- nabýt reálného postoje k porodu
- mít informace o tom, co ji během porodu čeká a co má sama učinit k jeho zdárnému výsledku
- má být připravena na změny, které těhotenství, porod a šestinedělí přináší
Cílem rozhodně není odstranění porodních bolestí nebo patologií, ale nabídka možností, jak bolest účelně zvládat, jak s ní pracovat. Nacvičují se praktiky tišící bolest. Předporodní příprava dává určitou možnost, jak pozitivně ovlivnit průběh porodu. Ale vlastní realizace nastává až na porodním sále a tam se může cokoliv velice rychle dynamicky měnit. Rodička sice s porodní bolestí počítá, ale může být zaskočena její fyzickou náročností.
Příprava by měla ženu připravit všestranně, tj. i na nefyziologický průběh, musí obsahovat dosti cílených pozitivních instrukcí, musí počítat se somatickými momenty rozhodujícími u porodu.
Předporodní příprava rodičky rozhodně nepoškozuje. Teoretická příprava vede ženu k odpovědnému a racionálnímu chování a event. k vytvoření si určitých stereotypů. Existuje možnost zbavení se strachu a úzkosti, zlepšení spánku, životosprávy, zvýšení vlastní aktivity. Vše je doplněno cvičením a seznámení se s prostředím porodního sálu.
Předporodní příprava, která je vedena jednotlivými porodními sály, je už jen ta tzv. třešnička na dortu. Na přímých telefonních číslech na příslušné porodní sály nebo na internetových adresách se zajímejte o jejich nabídku. Nabízejí 1-4 lekce - již vysoce aktuální v období těsně před porodem. Tato příprava je již „šitá na míru" příslušnému porodnímu sálu.
Co rodičky zajímá?
Rodičku zajímají odpovědi na otázky:
- kdy do porodnice a co s sebou
- doprovod u porodu - ano či ne?
- co klyzma a oholení?
- na co se používají balony, žíněnky, relaxační polštáře, ribstoly, masážní strojky, vaky, porodní stoličky?
- jak je to s jídlem a s pitím během porodu?
- co je to programovaný porod?
- je třeba tlumit porodní bolest? - jestli ano, tak jak?
- co je to bezbolestný porod?
- v jaké poloze můžu porodit? - ve stoje, vsedě, na boku, na vaku, na stoličce, do vody..?
- jak probíhá porod do vody?
- jak je to s epiziotomií (nástřihem hráze)?
- přiložíte miminko po porodu ihned k prsu?
- operativní porod - císařský řez
- rooming in
- pobyt na oddělení šestinedělí
- kojení
- atd.
Rozhodne-li se žena pro absolvování předporodní přípravy, bude určitě vítána. Záleží zde však na její aktivitě. Je třeba vybrat si agenturu, kde chce přípravu absolvovat, získávat informace, které ji zajímají a vybrat si porodní sál, jehož nabídka se nejvíce blíží jejím představám a přáním.
Malé povzdechnutí na závěr
Velká většina maminek se účastní kurzů zabývajícími se pouze porodem. Vše směřuje k narození miminka, veškeré činnosti a přípravy směřují k této události (nakoupení oblečení, pořízení kočárku,..). A co bude po porodu? Mnohdy největší trampoty začínají až v tomto období. To, že jsem žena, mám prsa a vytvoří se mi v nich mléko, ještě zdaleka neznamená, že budu umět kojit. Musím se tomu naučit já i novorozenec. A toto si žena uvědomí až po porodu, kdy jí cenné informace chybí.
Je dobré absolvovat přípravu ke kojení, získat informace, udělat si představu a určitý názor na situaci, která bude. Už v těhotenství je důležité rozhodnout se pro kojení a těhotné ženy lépe a jinak zpracovávají poskytnuté informace než maminky po porodu, které už jsou tzv. v akci.
Jenže toto si uvědomuje jen část žen. Ušetřily by si tak spoustu možných problémů.
Vaše dotazy
Strach z porodu
Chtěli bychom s partnerem miminko, ale mám strach z porodu.
Odpověď: Porod ženy je fyziologická věc a obavy z něj jsou do jisté míry neopodstatněné. Doporučuji Vám začít navštěvovat některý z předporodních kurzů, které pořádá většina porodnic, případně soukromě pracující porodní asistentky v místě Vašeho bydliště. Tyto kurzy slouží mimo jiné i k získání "porodního sebevědomí" nastávajících maminek a ke zbavení Vás strachu. Vyberte si porodnici a svěřte se do rukou porodníka, kterému budete důvěřovat a nechejte na něm, aby vše kolem porodu s Vámi zvládl. Jsou jistě situace, kdy může porod zanechat, jak píšete, trvalé následky (např. porucha statiky pánevního dna a tím i potíže s udržením moči), ale je na zvážení porodníka, aby vše zvládl pro Vás i pro dítě bezpečně a bez následků. Odpovídal: Dr. Gerychová
Předchozí článek:

Jak se připravit na porod? (úvod)
Následující článek:

Předporodní masáž hráze
Náplň a cíle předporodní přípravy - diskuze
Vse co mne zajimalo jsme si nasla na internetu nebo se optala na diskuzich.A pak primo v porodnici.
Poradna
Vážená paní doktorko, odešel by porodem zapomenutý tampon nebo Fohow bylinná globule o velikosti cca 10 mm? Dokázalo by odejít i více zavedých tamponu/Fohow globulí? V těle by se při porodu ztratit nemohli, že? Děkuji za odpověď. Hezký den
Dobrý den,
doporučuji anatomický atlas - laicky = pochva je v podstatě tunel k děloze, která s pochvou komunikuje děložním hrdlem. Při porodu se hrdlo děložní otevírá a zkracuje, až se tím děloha "otevře" a pochvou se rodí plod. Takže - pochva nemá fyziologicky žádné jiné komunikace ani odbočky, kam byste si tampony nebo globule mohla vkládat a nechávat jen tak odložené.

Pro akci je nutné přihlášení
Obsah článku
Související články
Aktuální soutěže
Aktuální testování
TĚHOTENSKÉ E‑MAILY
Zaregistrujte se na Babyonline.cz, uveďte termín porodu a každý týden vám automaticky přijde e-mail s informacemi o vašem těhotenství týden po týdnu a vývoji miminka!