Inzerce
Inzerce
Inzerce

Jak se připravit na porod? (úvod)

Zde přijměte pouze citovanou skutečnost maminky, která zažila 2 porody:

 • k jednomu přišla zcela psychicky připravená a i díky tomu trval pouhé 2 hodiny
 • a naopak před tím druhým naprosto nesmyslně přecenila své síly a porod, ač druhý, trval téměř 5 hodin.

Až s odstupem času jsem si uvědomila, že ani k dalším porodům nemůže jít žena nepřipravená, pouze s vědomím, vždyť je to již podruhé, to bude „brnkačka".

Jsem velice aktivní člověk a té své standardní míry aktivity jsem se až na drobné výjimky nevzdala ani během těhotenství.

Ač jsme před oběma porody byli po stěhování, tj. obdobná situace, spousta nového zařizování, přes shodu zde byl jeden velký rozdíl: psychická připravenost na situaci.

Před prvním porodem jsem našila do bytu záclony, závěsy, ubrusy, vše pověsila. Přijde vám to šílené? Vůbec ne! Ještě jsem něco dodělávala z práce. Vše jsem si však srovnala v hlavě a stále se psychicky připravovala na porod. Dokonce jsme si s manželem půjčili od mého lékaře první video v České republice popisující porod. Mimochodem jsme u něj zjistili, ač jsme toto absolvovali na stážích běžně, že je nám z toho dívání mírně „šoufl". Díky videu manžel pochopil, kde u porodu stát. Do porodnice jsem přišla naprosto v klidu, přesně ve stanovený den porodu.... a ten den skutečně odrodila.

Inzerce

Před druhým porodem bylo vše velice hektické. Úpravy doma po stěhování větší a náročnější, od 2 let věku prvního dítěte jsem pracovala, navíc první dítě absolvovalo do roka několik laryngitid (záněty hrtanu projevující se dušením dítěte)  - 2x dokonce s pobytem v nemocnici. Po práci jsem s dcerou absolvovala kroužky. A bohužel nebyl čas si vše srovnat v hlavě. Navíc jsem nabyla naprosto „perverzního" dojmu, že musím být stále super výkonná (tím již naštěstí netrpím), před vyšetřením v porodnici jsem stihla pověsit dvě 4-metrové záclony, poté hodinu žehlit, po žehlení jsem rovnou odjela na vyšetření. Naprosto nesrovnaná, neklidná, psychicky nepřipravená.

1. Rozhodně nepodceňte předporodní přípravu, tj. v dalších částech budete mít popsáno, co je obsahem a cílem předporodní přípravy, příjem do porodnice + různá specifika porodu, pokud nemáte čas navštěvovat předporodní kurzy, alespoň si pročtěte a srovnejte v hlavě, i když nastane nepředvídatelná situace, po přípravě vás již tolik nepřekvapí. Nejde o to znát všechny situace a úskalí, ale dostat se získáním potřebných informací do naprosté psychické pohody.

2. Připravte si doma maximum věcí, které budete potřebovat pro miminko.

Inzerce
 • Rozhodně nejděte v mých stopách: 14 dní před prvním porodem se mě sestřička mého ošetřujícího gynekologa ptala, zda již mám doma nachystánu a vypránu výbavičku pro dítě. Strašně se za to stydím, ale nedokázala jsem ji „přiznat barvu" a vše ji odkývala, polehčující okolností mi je, že ihned po této návštěvě jsem začala shánět. Jediné, co jsme měli, pro pověrčivost uloženo u tchýně, byl kočárek. A také postýlku s příslušenstvím díky naší rodinné přítelkyni, která nám vše půjčila.
 • Mohu-li vám doporučit, zajděte s manželem / přítelem nakoupit i autosedačku - skořepinu (příp. si vyberte typ a kupte ihned po porodu):na té rozhodně nešetřete, zatímco u pokročilejších sedaček již není viditelných rozdílů, tak skořepina po pěti měsících užívání od jedné (levnější) firmy je nesrovnatelná s tou dražší. Zvláště pokud s ní často manipulujete, tj. denně jezdíte autem, přemísťujete ji v ruce apod.

3. Máte-li v období porodu ještě nějakou domácí či jinou práci, snažte se ji ukončit s předstihem a poté relaxujte způsobem, jakým si nejvíce odpočinete a jaký vám dovoluje pokročilost těhotenství. Očekávejte den D s připraveností a radostí.

Tolik na úvod a příště již s „echt" porodní asistentkou v Předporodní přípravě krok za krokem.

Inzerce

Krásné a ničím nerušené předporodní období vám přeje

Jana Martincová

ZPĚT na:

Porod

Předporodní příprava krok za krokem

Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Jak se připravit na porod? (úvod) - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí
 • -
  Také se připravuji na svůj 2. porod, můj gynekolog mi docela dost pomáhá s přípravou na porod (doktor Otčenášek v Praze, můžu jen doporučit - http://www.ginnova.cz/), na kurzy nemám čas, ale doporučil skvělá domácí cvičení.
  mrackova99   | 28.02.2020 16:36:43
  Reagovat | URL příspěvku
 • příprava na porod
  Těhotenství je to nejkrásnější období v životě. Já nedávno porodila Aničku, taky jsem byla prvorodička. Předporodní kurzy jsou, ale já jsem na nich nebyla. Chodili jsme s přítelem na těhotenské cvičení pro páry. To bylo úžasné a moc jsme si to oba užívali :-). Na porod jsem si připravovala tak, že jsem doma dělala dechové cvičení, vlastně jsem cvičila pořád, hlavně pánevní dno. No a před porodem jsem asi 3 měsíce cvičila s aniballem, zaměřila jsem se na masáže hráze a pánevní dno. Dokonce jsem neměla ani nástřih.
  Ina456   | 01.07.2014 14:23:24
  Reagovat | URL příspěvku
 • Prvorodička
  Ahoj dnes jsem se dozvěděla že jsem v 5tém týdnu, jsem prvorodička sotva jsem dokončila vysokou a mám spoustu otázek, co se týká porodu a jak by jsem se jako maminka měla stravovat a co cvičení? Co vy ostatní maminky děláte, když potřebujete něco zjistit a poinformovat se? Existují nějaké předporodní kurzy? Máte něco vyzkoušeného?
  Vaaev   | 16.04.2014 15:57:01 | Reakcí: 2, poslední: 21.04.2014 10:26:46
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: Prvorodička
   Gratuluji k těhotenství! Před rokem a 3/4 vydalo Babyonline knihu právě o tom nejdůležitějším výživě a cvičení Zdravé těhotenství http://www.zdravetehotenstvi.cz, na eshopu http://www.prochytrehlavicky.cz je za bezkonkurenční cenu 199 Kč, v obchodech 349 Kč. Součástí jsou úžasné recepty, u kterých je popsáno, jak konkrétně působí pozitivně na maminku a plod.
   Fyzioterapeutka - autorka - Mgr. Kamila Vorlová cvičí Vojtovu metodou již přes 20 let a nejedné mamince k miminku pomohla. Má v ordinaci celou nástěnku dětí, které přišly na svět díky ní. Cvičenka v publikaci díky cvičení právě u ní - těch cviků v publikaci - měla skvělou fyzičku, na těhotenství neuvěřitelnou, což báječně ocenila právě u porodu.
   Calamity J.   | 16.04.2014 17:15:39
   Reagovat | URL příspěvku
  • \
   RE: Prvorodička
   ahoj já si myslím, že určitě předporodní kurz je důležitý. Mě velice pomohl i cvičení tento kurz obsahoval. Dostala jsem doporučení od své kamarádky, jelikož tento kurz je formou videí, tak že jsem si to v klidu pustila doma, když jsem měla čas, nikam jsem nemusela jezdit a hlavně se mohu kdykoliv pustit, když jsem malého koupala, nebo je tu vysvětlen krok po kroku, co a jak při porodu. Byla jsem více klidnější.
   Jaruska6   | 21.04.2014 10:26:46
   Reagovat | URL příspěvku
 • Předporodní kurz je problém
  Ahoj,

  budu rodit poprvé, jsem 30tt, samozřejmě pročítám odborný knížky a časopisy a všude doporučují, minimálně pro prvorodičku, absolvovat předporodní kurz. Což bych moc ráda absolvovala (a samozřejmě si takovou službu ráda zaplatila), jenže jaksi marně sháním už druhý týden, kde si takovou službu můžu objednat, koupit. Bydlím ve vesnici, nejbližší město je Chrudim a tam zatím samá voda. Jeden kurz, co se zahajoval někdy po zimě právě končí a když jsem se zeptala u svého doktora, tak mi sestra řekla, že má dojem, že to ani nezprostředkovávají (že o to není zájem). Tak já nevím. Chci se vzdělat, jsem samozřejmě ochotná si to zaplatit, ale nemám kde :)    
  Tzka   | 17.06.2013 18:10:37 | Reakcí: 2, poslední: 03.10.2013 11:27:29
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: Předporodní kurz je problém
   Ahoja,většinou takovéhle kurzy pořádají v porodnicích. Jestli už víš, kde budeš rodit, zkus se zeptat tam;-)Nebo se podívej zde na porodnice, většinou tam píšou jestli kurzy pořádají nebo ne a někdy tam najdeš i kontakt. Ale pokud se ti žádný kurz nepodaří sehnat, nezoufej. Také jsem chtěla někam na kurz chodit, ale často jsme se stěhovali a nevyšlo to. Ale porod jsem zvládla. Dokonce mi starší ročníky (třeba mamča nebo babča) říkali, že to není třeba, že to je jen vymoženost dnešní doby a asi mají pravdu, ale proč si to nedopřát, když můžem, že:-)
   Myšpule   | 06.09.2013 12:14:27
   Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE: Předporodní kurz je problém
    Rozhodně by ses měla zeptat v porodnici kde chceš rodit, každá porodnice pořádá vlastní kurzy. Já např. absolvovala kurz v porodnici kde jsem chtěla rodit, ten byl zdarma a když tam šel semnou tatínek co chtěl být u porodu nemusel pak platit poplatek. Obecně ale musím říci že jsem se nic extra nového nedozvěděla, ale na druhou stranu bylo fajn seznámit se s prostředím, znovu slyšet kdy volat a kdy jet do porodnice, na co se třeba můžu ptát a o co si můžu říct. Je to spíš jen po tvůj vnitřní klid. Rozhodně to nehroť pokud žádnej kurz neabsolvuješ, když mi praskla voda úplně sem vypustila všechny rady který sem načetla všude možně, prostě jsme jeli do porodnice, tam se mě ujaly sestřičky a vše mi stejně postupně říkaly tak jak porod postupoval. Rozhodně v tu chvíli už není čas se stresovat nebo řešit co ti kde na kurzu doporučili a pod.
    hegemone   | 03.10.2013 11:27:29
    Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobrý den,
po prvním porodu mám trochu povolené pánevní dno (i když jsem po porodu cvičila a zlepšilo se to, není to stále v normálu) Projevuje se to mírnou inkontinencí např. při kýchnutí, skákání na trampolíně,atd. A teď k dotazu, jsem podruhé těhotná ( začátek 7 měsíce) a nevím co je pro následný porod lepší. Zda posilovat nebo naopak neposilovat pánevní dno před porodem. Můj gynekolog mi řekl,že je lepší neposilovat (že to mám nechat až po porodu), jiný gynekolog mi řekl,že trochu bych posilovat měla. Tak jsem z toho zmatená,co zvolit. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, posilování pánevního dna určitě neublíží, naopak může pomoci připravit Vaše tělo na větší zátěž, působí preventivně. Poznáte sama, zda Vám cvičení vyhovuje, nebo je Vám to nepříjemné a podle toho budete pokračovat.
Obecně však platí, že posilování pánevního dna je vždy ku prospěchu, především pokud se vyskytují i nějaké potíže.
Hezký den

MUDr. Andrea Liszková | Babyonline | 02.01.2021, 14:24
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×