Inzerce
Inzerce
Inzerce

Klyzma a holení

 1. Holení
 2. Klyzma
 3. Shrnutí

Klyzma a oholení před porodem ještě před pár lety patřily k rutinním postupům při příjmu rodičky na porodní sál.

Nyní to již není tak striktní, ale stále se liší nemocnice od nemocnice ohledně svých požadavků. A jsou zde samozřejmě se svými požadavky i rodičky – některé tyto procedury (klyzma, holení) vyžadují, jiné je striktně odmítají.

Holení

Dříve byly rodičky oholeny kompletně. Nástřih při porodu se prováděl u velkého počtu žen a nebo co kdyby porod náhodou skončil císařským řezem? V ochlupení se jednak dá obtížně šít a také následná péče o jizvu je obtížnější. Při poranění např. na hlavě ve vlasové části chirurg též potřebuje mít určitou část oholenou.

Nyní se požaduje, aby rodička měla oholeno ochlupení v oblasti hráze a konečníku. Má-li být porod ukončen císařským řezem, je nutné oholit chloupky na břiše kudy povede jizva a část pubického ochlupení. Holit ženu kompletně i mezi nohama není nutné.

Inzerce

U žen s bujným ochlupením je třeba doporučit oholení v oblasti hráze a konečníku, nebo alespoň chlupy ostříhat. Tkáň je pak čistá, přehledná. Vznikne-li poranění, lépe se provede zašití a žena se lépe může starat o hojení jizvy.Velká část žen se dnes už běžně přiholuje, berou to jako součást hygieny. Takže u těchto žen není žádný problém zbavit se pár chloupků na hrázi. Jsou však i ženy, pro které je ochlupení důležité a holení odmítají.

Každopádně je nejlepší domluvit se na porodním sále se svou porodní asistentkou, přijatelné řešení pro obě strany se najde.

Inzerce

Klyzma

Klyzma je aplikace asi půl litru teplejší vody konečníkem do střev. Před porodem má dva důvody – vyprázdnění střev a prohřátí, které je v mnoha případech výhodnou přirozenou metodou posílení nastupujího porodu.

Rodička se po klyzmatu vyprázdní a pokud třeba v těhotenství trpěla zácpou, pocítí úlevu. Někdy plná střeva mohou být i příčinou horšího postupu porodu. Po vyprázdnění odpadne rodičce starost o to, jestli jí náhodou při samotném porodu nebude odcházet stolice. (Bylo to tak vždy a vždy to tak bude, že naléhající část miminka před sebou tlačí náplň střev a močového měchýře, a dítě se rodí mezi stolicí a močí.)

Druhý důvod, proč se klyzma doporučuje, je účinek spazmolytický (k uvolnění křečí). Teplá voda prohřeje břišní dutinu, dojde k uvolnění a zároveň k podpoře začátku porodu.

Inzerce

Dnes jediným požadavkem, kdy je nutné aby si rodička nechala aplikovat klyzma, je porod do vody. Zde je třeba, aby rodička byla vyprázdněná a stolice v závěru porodu neodcházela do vody. Voda by byla kontaminovaná a už bychom do ní miminko nemohli porodit. V tomto případě by rodička musela z vody vystoupit porodit např. na porodní stoličce.

Ve všech ostatních případech záleží na rodičce jestli klyzma vyžaduje nebo jí je porodní asistentka z nějakého důvodu nabízí.

Inzerce

Toaletu má už dnes každá rodička na porodním sále pro sebe, v klidu se může půl hodiny vyprazdňovat a celou proceduru zakončí osprchováním se. Jen pozor na:

1. po aplikaci klyzmatu (rodička leží na boku) zatáhnout konečník a pár minut (alespoň 10) nechat vodu ve střevech působit

2. pak na WC před vyprazdňováním pevně dosednout – stříká to

3. během půl hodiny byste se měla vyprázdnit (alespoň 3x) a pak se osprchujete

Pokud máte na porodním pokoji doprovázející osobu a chcete celou proceduru absolvovat bez ní, není nic jednoduššího než ji požádat, aby odešla a přišla až třeba za půl hodiny.

Střeva lze vyprázdnit i pomocí roztoku Yal. Požádejte svého lékaře, ke kterému chodíte do prenatální poradny, o předpis a vyzvedněte si Yal v lékárně. Pomocí tohoto roztoku se můžete vyprázdnit bud ještě doma před příchodem k příjmu na porodní sál, nebo si jej vezmete s sebou a proceduru provedete na porodním pokoji. Yal umožní vyprázdnit střevo, ale chybí efekt spazmolytický na rozdíl od teplého nálevu vodou.

Pokud jste rodička, která nemá v těhotenství s vyprazdňováním problémy, při počátku porodu jste se již několikrát vyprázdnila (což je častý příznak začínajícího porodu), není důvod, proč byste klyzma potřebovala. A pokud náhodou v závěru porodu odejde při tlačení stolice, pro porodní asistentku není problém ji otřít.

Shrnutí

Holení:

 • U císařského řezu - ano (oblast břicha a pubické ochlupení)
 • U porodu - ano (pár chloupků v oblasti hráze a konečníku)

Klyzma:

 • Porod do vody - ano

Pamatujte!

S veškerými postupy a výkony, které vám budou nabídnuty, doporučeny nebo aplikovány, máte právo souhlasit nebo nesouhlasit.

Autor: PhDr. Miloslava Kameníková
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: PhDr. Miloslava Kameníková
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Související témata

Komerční sdělení

Související články

Klyzma a holení - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí
 • Oni by asi stejně oholili jen tu oblast kolem kvůli šití a zbytek ne, takže asi žádný problém když to ženská nestihne sama... 
  Marie.K   | 18.09.2011 13:43:13
  Reagovat | URL příspěvku
 • oholená sem už byla z domu a klyzma sem nestihla protože to šlo moc rychle..
  mtina   | 18.09.2011 11:17:33
  Reagovat | URL příspěvku
 • nevím, k čemu by bylo dobré nesouhlasit s holením a klizmou... vždyt jde přeci hlavně o hygienu a čisté prostředí pro miminko.
  Dejmalka   | 18.09.2011 01:50:43
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobrý den,
po prvním porodu mám trochu povolené pánevní dno (i když jsem po porodu cvičila a zlepšilo se to, není to stále v normálu) Projevuje se to mírnou inkontinencí např. při kýchnutí, skákání na trampolíně,atd. A teď k dotazu, jsem podruhé těhotná ( začátek 7 měsíce) a nevím co je pro následný porod lepší. Zda posilovat nebo naopak neposilovat pánevní dno před porodem. Můj gynekolog mi řekl,že je lepší neposilovat (že to mám nechat až po porodu), jiný gynekolog mi řekl,že trochu bych posilovat měla. Tak jsem z toho zmatená,co zvolit. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, posilování pánevního dna určitě neublíží, naopak může pomoci připravit Vaše tělo na větší zátěž, působí preventivně. Poznáte sama, zda Vám cvičení vyhovuje, nebo je Vám to nepříjemné a podle toho budete pokračovat.
Obecně však platí, že posilování pánevního dna je vždy ku prospěchu, především pokud se vyskytují i nějaké potíže.
Hezký den

MUDr. Andrea Liszková | Babyonline | 02.01.2021, 14:24
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×