Operační porod císařským řezem
Císařský řez je nejčastější porodnickou operací známou již od starověku. Tato operace se provádí:
- buď primárně – tzn. plánovaně - zde je důvod k výkonu znám již v předstihu,
- nebo sekundárně (akutně) – z náhle vzniklého ohrožení matky nebo plodu.
Kdy se provádí?
Nejčastější důvody k provedení císařského řezu jsou:
- nedostatečné zásobení plodu kyslíkem,
- opakovaný (po dvou předchozích) císařský řez,
- poloha plodu koncem pánevním (při odhadu hmotnosti plodu nad 3500 g u prvorodičky, nebo 3800 g u vícerodičky nebo u plodů o hmotnostech mezi 750 a 1500 g, dále plody v poloze koncem pánevním naléhající jinak než zadečkem nebo tzv. kompletně – jakoby v tureckém sedu).
- Dalšími indikacemi k provedení výkonu jsou pak nepoměr mezi velikostí plodu (hlavičky) a pánví rodičky, vcestná placenta, předčasné odloučení placenty, silný zánět v oblasti plodového vejce, překážky v porodních cestách (vcestný myom – uzel ze svaloviny dělohy), celková onemocnění matky se závažným průběhem nebo rychlou progresí (preeklampsie, asthma bronchiale, cukrovka, srdeční vady matky, oční onemocnění s postižením sítnice…), příčná poloha plodu, špatné naléhání hlavičky v porodních cestách (nerespektující porodní mechanismus), výhřez pupečníku, některé případy dvojčetných těhotenství (jiné polohy než oba plody hlavičkou, nebo první hlavičkou a druhý koncem pánevním, dle pracoviště pak poloha prvního plodu hlavičkou a druhá příčná), trojčetná gravidita, závažné lokální infekce v oblasti porodních cest (herpetické puchýřky)…
Jak se provádí?
Provedení operace: před výkonem provádíme oholení rodičky, zacévkování močového měchýře, při neakutních výkonech je pacientka lačná a dostává přípravné léky před anestézií. V případě provedení výkonu ve svodné anestézii (epidurální nebo spinální – pacientka je při vědomí) provádí zavedení katétru do páteřní oblasti anesteziolog. Tyto typy znecitlivění jsou výhodné z pohledu nižší zátěže anestetiky pro plod a také pro možnost bezprostředního kontaktu matky s novorozencem ještě při výkonu. Nelze opomenout ani využití zavedeného katétru k pooperačnímu tlumení bolesti. V některých případech se však nevyhneme rozhodnutí o celkové narkóze (nutnost rychlého vybavení plodu, stav po operaci v oblasti bederní páteře u matky…).
Vlastnímu začátku operace předchází ještě dezinfekce operačního pole a zarouškování. Řez je veden většinou příčně asi 2 cm nad stydkou sponou. Někdy je preferován přístup z podélného řezu od pupku dolů (silně obézní rodička, předchozí operace v tomto místě…). Po proniknutí do dutiny břišní a následně do dělohy (celkem sedm vrstev) je vybaven plod. Řez na děloze je prováděn v její dolní, nestahující se části. Po vybavení novorozence se operační ranou porodí i placenta. Následně se děloha zreviduje od drobných zbytků lůžka. Pak již provádíme sešití jednotlivých vrstev s kontrolou krvácení a přívěsků děložních. Kůžejevětšinou šita tzv. intradermálním stehem (steh je veden přímo v kůži) – spolu s převážně používaným řezem příčně nad sponou stydkou má lepší kosmetický efekt. Po operaci je pacientka intenzivně sledována a dostává příslušné léky k tlumení bolesti, infúze k zavodnění apod.
Kdy je žena propuštěna z nemocnice?
Propuštění z nemocnice je z pohledu ženy po císařském řezu (při nekomplikované rekonvalescenci) obvykle pátý pooperační den.
Operační techniky se mohou částečně lišit podle tradice pracoviště nebo aktuálního stavu nebo průběhu výkonu.
Předchozí článek:

Operační porody ve druhé (vypuzovací) době porodní
Následující článek:

Laskavý císařský řez
Operační porod císařským řezem - diskuze
porod císařem
taky jsem se ho bála a bylo to na místě. Hpdně, ale opravdu hodně to bolelo. Kdybyc tehdy věděla o pumpičce na bolet, koupila bych si jucísařský řez
Ahoj holky mam prozbu jsem v 37 terminu a prcek je hlavickou nahore jeto moje 5 dite ale tohle asi pujde cisarem ale moc se bojim chodim g mulacovi a tam me docela vistrasili zese o sebe po zakroku nepostaram netos o maleho nejmin 3 dny muzete mi rict jak to opravdu je?? Dekujikolikrát môžu během života absolvovat císařských řezô?
Ahoj, v říjnu bych měla porodit své první miminko a protože mám epilepsii, chtěla bych se zeptat jestli je nějaké měřítko na porod císařem?obávám se, že pokud budu chtít i další děti a moje diagnoza přetrvá, moje šance rodit přirozeně se zmenšuje. Díky a všem hodně štěstí:)KačkaCísařský řez?
Ahojte,možná mám hloupý dotaz, ale zeptám se. První syn se narodil císařským řezem, důvod nebyl problém v těhotenství, ale mám za sebou 2mozkové operace tak jsme pro jistotu zvolili tuto možnost. Mluvila jsem o tom se svým lékařem a došli jsme k závěru, že jsem dost silná( jak fyzicky tak psychicky) zvládnout druhý porod zcela přirozeně. Proto se ptám, můžu po císaři rodit normálně, nebo už budu muset rodit císařem i podruhé? Hrozně bych si přála rodit normálně, pořád na to musím myslet. Děkuju za odpověď.
Poradna
Vážená paní doktorko, odešel by porodem zapomenutý tampon nebo Fohow bylinná globule o velikosti cca 10 mm? Dokázalo by odejít i více zavedých tamponu/Fohow globulí? V těle by se při porodu ztratit nemohli, že? Děkuji za odpověď. Hezký den
Dobrý den,
doporučuji anatomický atlas - laicky = pochva je v podstatě tunel k děloze, která s pochvou komunikuje děložním hrdlem. Při porodu se hrdlo děložní otevírá a zkracuje, až se tím děloha "otevře" a pochvou se rodí plod. Takže - pochva nemá fyziologicky žádné jiné komunikace ani odbočky, kam byste si tampony nebo globule mohla vkládat a nechávat jen tak odložené.

Pro akci je nutné přihlášení
Související články
Aktuální soutěže
Aktuální testování
TĚHOTENSKÉ E‑MAILY
Zaregistrujte se na Babyonline.cz, uveďte termín porodu a každý týden vám automaticky přijde e-mail s informacemi o vašem těhotenství týden po týdnu a vývoji miminka!