Inzerce
Inzerce
Inzerce

Jak dlouho se čeká na porod po odtoku plodové vody?

„Za jak dlouho musím porodit po odtoku plodové vody?“ ptám se nestora českého porodnictví pana profesora Roztočila. „První odpovědí by asi mělo být, že nemusíte,“ kontruje pan profesor a pokračuje slovy: „Přístup se mění, nic není předem nalajnováno, samozřejmě v duchu hesla: VŠE PRO ZDRAVÍ VAŠE A DÍTĚTE!“

U prasknutí vaku blan a odtoku plodové vody záleží na termínu, kdy k tomu došlo:

Inzerce
  • Pokud se tak stane dlouho před termínem, zejména do 24. týdne, lékař sleduje známky zánětu (CRP – C reaktivní protein, bílé krvinky), dále kardiotokograficky funkci fetoprocentální jednotky a teplotu pacientky. Může si dovolit čekat. Čekat až dítě dostatečně naroste. Každý týden prodloužení těhotenství a nárůst hmotnosti zhruba o 100 g zvyšuje šanci na přežití novorozence o 10-20 %.
  • Když praskne vak blan a voda odteče v termínu, dítě je dostatečně velké, čeká se na kontrakce 24 hodin. Vzhledem k volné cestě mezi pochvou a děložní dutinou, kdy již plod není chráněn vakem blan, lékař nasadí nejpozději po 12 hodinách antibiotika. Pokud k porodu, kontrakcím nedojde přirozeně, je často po 24 hodinách vyvolán.

Jak nejdéle můžeme čekat?

Pokud žena nemá známky nitroděložní infekce, můžeme čekat déle. Pokud se naopak hladina CRP, bílých krvinek zvyšují, stejně jako srdeční akce plodu, i žena ji může mít zrychlenou (mluvíme o tachykardii), přidá se teplota, je tedy zřejmá přítomnost zánětu v dutině děložní, těhotenství se musí ukončit okamžitě.

Nejsou-li žádné známky zánětu, čeká se dle přání ženy. Jak dlouho sama vydrží. Realita je většinou taková, že žena, která se první den rozhodne rodit přirozeně, nechce, aby do procesu lékaři nějak zasahovali, pokud se stále nic neděje, druhý den znervózní a vyžádá si vyvolání porodu, např. zavedení balónku nebo podání prostaglandinu. Někdy čípek i přes tyto urychlující metody vůbec nezraje, prostaglandiny nefungují, hrdlo je uzavřeno. Tehdy se část žen rozhodne pro tzv. klidovou sekci, císařský řez naplánovaný a provedený v klidu, což je vždy lepší varianta, než když nepostupující porod přejde v císařský řez akutní.

Nezapomenout na antibiotika!

Hlavní podmínkou nepostupujícího porodu po odtoku plodové vody je podání antibiotik nejpozději do 12 hodin od odtoku vody. Když je pozitivní GBS / SAG (Streptokokus agalactiae) nebo zkalená plodová voda, tak ihned.

 

Zdroj:

Inzerce

Rozhovor s panem prof. MUDr. Alešem Roztočilem, CSc. 2. prosince 2022

Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Jak dlouho se čeká na porod po odtoku plodové vody? - diskuze

  • Jak dlouho se čeká na porod po odtoku plodové vody?
    Zajímavý článek - no, já tedy byla z otoku plody dost nervní... odtekla mi 2 dny před naplánovaným císařským řezem a jsem ráda, že mě nenechali čekat, co bude...

    Dnes je to právě 6 měsíců, co se tak stalo a narodil se nám náš syn :D
    bokul   | 14.05.2023 19:22:13
    Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobrý den,
po prvním porodu mám trochu povolené pánevní dno (i když jsem po porodu cvičila a zlepšilo se to, není to stále v normálu) Projevuje se to mírnou inkontinencí např. při kýchnutí, skákání na trampolíně,atd. A teď k dotazu, jsem podruhé těhotná ( začátek 7 měsíce) a nevím co je pro následný porod lepší. Zda posilovat nebo naopak neposilovat pánevní dno před porodem. Můj gynekolog mi řekl,že je lepší neposilovat (že to mám nechat až po porodu), jiný gynekolog mi řekl,že trochu bych posilovat měla. Tak jsem z toho zmatená,co zvolit. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, posilování pánevního dna určitě neublíží, naopak může pomoci připravit Vaše tělo na větší zátěž, působí preventivně. Poznáte sama, zda Vám cvičení vyhovuje, nebo je Vám to nepříjemné a podle toho budete pokračovat.
Obecně však platí, že posilování pánevního dna je vždy ku prospěchu, především pokud se vyskytují i nějaké potíže.
Hezký den

MUDr. Andrea Liszková | Babyonline | 02.01.2021, 14:24
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×