Sex po porodu

 1. Jak začít?
 2. Kdy je vhodné po porodu obnovit sexuální život?
 3. Partner byl u porodu, může to mít vliv na náš další sexuální život?
 4. Jak je to po komplikovaném porodu?
 5. Proč dochází k poklesu zájmu o sex?
 6. Co když se partnerovi nebudu líbit?
 7. Bolest při styku po porodu
 8. Změna techniky při sexu
 9. Antikoncepce po porodu
 10. Menstruace po porodu
 11. Vaše dotazy

Po ukončení těhotenství a porodu (přirozeném či operačním) dochází v následných 6 týdnech (šestinedělí- puerperium) k anatomickým i fyziologickým změnám, kdy se organizmus ženy vrací do stavu jako před otěhotněním. Současně dochází k zahájení činnosti mléčné žlázy.

Těhotenství a porod zanechávají u ženy, v její tělesné i psychické složce, hluboké stopy, takže k návratu do úplně původního stavu nedojde takřka nikdy.

Jak začít?

Obnovení pohlavního života po porodu většinou nezpůsobuje zásadní problémy, ale první pohlavní styk po porodu může být pro část párů problematický. Stejné obavy z vrácení se k sexu mají ženy i muži ve stejné míře. Sex ale nemusí nutně znamenat pohlavní styk. Proto je mnohdy vhodné začít jemným laskáním a mazlením a společně tak překonat zábrany, které mohly vzniknout v důsledku těhotenství a porodu. Může se stát, že po porodu bude milování a prožitek z něj jiný než v období před těhotenstvím. Právě strach z bolesti, obavy z toho, že se vše změní i snad opatrnější přístup partnera může přinést slabší pocit uspokojení. Je to však přechodná záležitost.

Kdy je vhodné po porodu obnovit sexuální život?

Je doporučeno začít se sexem až po šestinedělí, v důsledku menšího rizika infekce dělohy či oblasti porodního poranění. Většina žen opravdu začíná pohlavně žít 6 - 8 týdnů po porodu, často po gynekologické kontrole po šestinedělí, kdy je ujištěna, že je vše v pořádku. Ale pokud nemáte žádné bolesti či jiné stesky a vše je zhojeno, není nutné čekat tak dlouho. Vše je na individuální domluvě konkrétního páru.

Partner byl u porodu, může to mít vliv na náš další sexuální život?

Přítomnost muže u porodu nepůsobí negativně na následný sexuální život.

Jak je to po komplikovaném porodu?

Stejně tak komplikovaný porod, velké porodní bolesti či klešťový porod nemají negativní vliv na poporodní sexuální prožitky ženy. Pokud došlo k porodnímu poranění, je vhodné začít s pohlavním životem trochu později, kdy je vše opravdu zhojeno. Ženy po císařském řezu můžou zahájit sexuální život dříve než ženy po vaginálním přirozeném porodu.

Proč dochází k poklesu zájmu o sex?

Sexuální chování po porodu se samozřejmě znatelně mění. Dítě přináší oběma partnerům, i když zejména ženě, řadu nových sociálních problémů. Maminka se z velké části věnuje péči o dítě. Zvyšuje se její pracovní i emoční zátěž. To může vést k pocitu vyčerpání a depresi, následně i k poklesu zájmu o sex.  Po 3 měsících od porodu dochází k nejkritičtějšímu období, protože se stupňuje únava a deprese, svým dílem přispívá i kojení a někdy i bolestivý či nepříjemný pohlavní styk. Tento stav vede ke snížení sexuální touhy, frekvence pohlavního styku i prožívání orgasmu. Na snížení libida a obtížnějším dosažení sexuálního uspokojení se podílí i snížená hladina ženského pohlavního hormonu (estradiolu) v důsledku kojení.

Co když se partnerovi nebudu líbit?

Nezřídka je důvodem k oddalování sexu i těhotenstvím změněná postava. Pokud se domníváte, že jste tímto ztratila svoji přitažlivost, není to pravda. V důsledku dlouhodobější abstinence a podvědomého soupeření s  dítětem o Vaši pozornost se  nemusíte obávat, že pro partnera budete nepřitažlivá. Naopak, vyhýbáním se pohlavnímu životu tento problém nevyřešíte, u partnera můžete spíše vyvolávat pocity odstrčenosti. Určitě bude dobře, když si se svým partnerem o Vašich obavách i pocitech promluvíte, můžete tak předejít mnohým zbytečným konfliktům a hádkám.

Bolest při styku po porodu

V důsledku snížené hladiny estradiolu dochází k nedostatečnému zvlhčování pochvy a pohlavní akt může být zpočátku nepříjemný. Opět je to přechodný stav. Pomůžou různé lubrikační gely, čípky s obsahem kyseliny hyaluronové (Cicatridina) či místně podávané ženské pohlavní hormony – estrogeny. Obraťte se s tímto na svého gynekologa, který Vám poradí.

Po 6 měsíci od porodu se většinou veškeré nepříjemné pocity při pohlavním styku zmírňují, až mizí. Je skutečně potřebné obrnit se velkou dávkou trpělivosti, co se týče tělesných změn po porodu, ale i prožívání těch nejkrásnějších intimních chvílí s partnerem.

Změna techniky při sexu

Za zmínku stojí ještě technika při sexu. Vaše tělo je jiné než před těhotenstvím a proto můžete při milování prožívat něco odlišného, než na co jste byla zvyklá. Neberte to jako problém, spíše se snažte tyto změny využít ke svému prospěchu. Zkoušejte nové polohy a způsoby laskání.

Antikoncepce po porodu

Návrat k plnohodnotnému pohlavnímu životu přinese radost Vám i Vašemu partnerovi. Nechcete-li ale znovu otěhotnět, mějte na paměti i ochranu před početím. Kojení rozhodně není antikoncepce, i když během něho nemáte pravidelnou nebo žádnou menstruaci. Chrání jen do určité míry. Výběr antikoncepce je poměrně široký. První volbou jsou nehormonální přípravky, jako je prezervativ, spermicidní gely. Přicházejí v úvahu pouze přechodně, a to díky nižší spolehlivosti a obtížnější manipulací ve srovnání s jinými formami antikoncepce.  Jinou metodou nehormonální antikoncepce je nitroděložní tělísko, které lze zavést do dělohy 6 - 8 týdnů po porodu, po předchozím negativním výsledku preventivního stěru z děložního hrdla (onkologická cytologie). Tělísko v děloze mechanicky zabraňuje početí. Výběr hormonální metody antikoncepce závisí od toho, zda kojíte či nikoliv. V době kojení není vhodná klasická hormonální antikoncepce, obsahující dva typy hormonů - estrogeny a gestageny.  Právě estrogeny můžou ovlivňovat množství a složení mateřského mléka. Proto se využívá pouze gestagenní antikoncepce v nízkém dávkování, která je ve formě tablet, injekcí, či nitroděložního tělíska (Mirena). Do mateřského mléka přechází jen nepatrné množství gestagenů, proto jeho kvalita není negativně ovlivněna. Pokud již nekojíte, můžete se vrátit ke klasické estrogen-gestagenní antikoncepci, jakou jste užívala před těhotenstvím nebo po domluvě s lékařem zvolit nový preparát.

Menstruace po porodu

Nástup prvního menstruačního krvácení je velmi individuální. Většinou k němu dochází 6 - 24 týdnů po porodu. Při pravidelném kojení se může stát, že první menstruaci dostanete až po úplném zastavení kojení.

Období bezprostředně po porodu je velkou sociální i emoční zátěží pro ženu i muže, zejména však pro ženu. Ze strany obou partnerů je proto velmi potřebná vzájemná úcta, pochopení a tolerance při obnovování pohlavního života. Dopřejte si tělesný styk se svým partnerem po porodu teprve tehdy, kdy na to budete oba skutečně připraveni.

Vaše dotazy

Antikoncepce po porodu

Dobrý den,chtěla jsem se jen zeptat, kdy po porodu se může otěhotnět. Máme doma 4. týdeního klučinu a máme s manželem chuť na sex, nekrvácím a nic mě nebolí, ale nevíme jestli už můžeme a nebo musíme počkat do konce šestinedělí a hlavně máme strach, abych hned neotěhotněla, protože na 100 % nevěřím ani kondomům. Děkuji za odpověď.

Odpověď MUDr. Evy Račanské: K otěhotnění může dojít i během šestinedělí. Není to příliš časté, ale stává se. I když žena plně kojí a po porodu nemenstruuje, neznamená to, že je chráněna proti možnému otěhotnění.
Z metod , které můžete v tomto období zvolit připadá v úvahu kondom, spermicidní gely, globule (např. Pharmatex) a dále antikoncepce (čistě gestagenní), např.Cerazette. Pokud další těhotenství neplánujete příliš brzy, je zajímavou volbou i nitroděložní tělísko. Dalšími možnostmi je depotní injekce DepoProvery (4krát ročně). Každá možnost má svoje výhody a nevýhody. Nejlepší by bylo se poradit s Vaším lékařem a vhodnou metodu ochranu společně vybrat.

Je šestinedělí opravdu nutné?

Dobrý den, chci se zeptat, zda je opravdu nutné poctivě dodržet šestinedělí? Já jsem totiž 4 týdny po porodu, ale vyčištěná jsem byla za 2,5 týdne. Teď už mám 11 dní klid a nejraději bychom na to s manžou už skočili. Ale trochu mám obavy a pořád přemýšlím jestli přeci jen nepočkat ještě aspoň týden. Já to totiž takhle neznám u prvního jsem se čistila dokonce 8 týdnů a u druhé těch 6 a teď taková pohoda..... Tak co myslíte? Mám utíkat pro lubrikant nebo se na to ještě vyprdnout? Chuť by byla, ale obavy taky.

Odpověď MUDr. Romany Gerychové: Šestinedělí je doba fyziologických změn po porodu (zavinování a zmenšení dělohy, odchod očistků, hojení porodního poranění,nástup laktace). V tomto období je vhodná pohlavní abstinence, zejména proto, že u každého jinak dlouhou dobu trvá, než se vše vrátí do normálu.
Děloha je v období šestinedělí veliká raná plocha a také překrvení malé pánve ustupuje pozvolna. Pohlavní styk je jednou z možných cest nákazy nějakou infekcí a tato se pak díky výše popsaným změnám poměrně rychle šíří. Z těchto důvodů se domnívám, že je vhodné pohlavní abstinenci šest týdnů dodržet.

Více o antikoncepci po porodu se dočtete na: https://www.babyonline.cz/sestinedeli/antikoncepce-po-porodu

Autor: MUDr. Denisa Doubková
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Denisa Doubková
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Komerční sdělení

Sex po porodu - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí
 • Masážní svíčka s povzbuzujícími účinky
  ahoj, chtěla jsem se zeptat, zda máte někdo zkušenost s výrobky Shunga. masážní svíčka a povzbuzující olej Shunga. Koukala jsem , že je to docela drahé ale našla jsem i malou testovací sadu, tak to chci vyzkoušet.
  Moje chuť k sexu je po porodu víceméně nulová, ale manžel se snaží, tak by jistě nebyl proti mě namasírovat.
  Znáte to někdo prosím?
  https://www.hrackydobreznacky.cz/afrodisiaka/shunga-cokoladova-sada/
  DanyNo   | 22.10.2016 13:09:20
  Reagovat | URL příspěvku
 • slabá bolest po styku po šestinedělí
  Chtěla bych se zeptat jestli jste měla některá stejnou zkušenoust.
  Včera jsme měli s manželem styk, když mi skončilo šestinedělí.Jenže se mu podařilo v jeden moment zasunout docela na doraz až to zabolelo a od té doby mám občastnou slabou bolest v podbříšku na levé straně.Občas se mu to podařilo ještě než jsem otěhotněla, ale to hned přestalo, ale teď je to už druhý den, tak nevím jestli to nemůže být něco závažnějšího  
  Ještě než mi skončilo šestinedělí, tak jsme první styk po porodu měli minulý týden a to bylo vše v pořádku a nic mě nebolelo.
  Na kontrolu jdu až v pátek, tak sháním informace, abych zbytečně nepanikařila.
  Děkuji za vaše názory
  lahůdkaT   | 30.01.2016 11:40:54
  Reagovat | URL příspěvku
 • Ještě bych se tedy ráda zeptala, jestli se má antikoncepce nasazovat ihned po porodu, či je riziko otěhotnění minimální?
  marcelaadamcova   | 29.06.2015 09:21:46 | Reakcí: 1, poslední: 29.06.2015 15:07:01
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   Dobrý den, nasazení antikoncepce po šestinedělí je na Vaší domluvě s gynekologem. I když po šestinedělí stále kojíte, kojení není antikoncepce, takže je třeba se chránit jinou metodou - hormonální antikoncepcí, tělískem nebo prezervativem.
   MUDr. Veronika Ťápalová
   Baby on line   | 29.06.2015 15:07:01
   Reagovat | URL příspěvku
 • Podle mne by se mělo začínat tak, že si s partnerem sednete a promluvíte si o tom, že byste zase chtěli mít sex.

  A následně uvidíte, že už to půjde uplně samo.
  marcelaadamcova   | 29.06.2015 09:20:38
  Reagovat | URL příspěvku
 • pomáhají cviky
  Sex po porodu je hodně individuální, záleží hlavně na tom, jaký byl porod, kolik poranění má maminka. Hodně pomáhají cviky na pánevní dno. A hold tolerance partnera a mluvit spolu, nenaléhat. Je to prostě změna pro všechny. Rozumný článek jsem nedávno četla i v Betynce. Zkušeností žen jsou opravdu různé.
  silta   | 31.03.2015 21:43:37
  Reagovat | URL příspěvku
 • menses po porodu
  Dobrý den,
  chtěla jsem se zeptat na první menstruaci po porodu. Moje dcera má téměř pět měsícô a myslím, že to co teď mám menses je. Ale je to úplně minimální- vypadalo to spíš jako slabé špinění- ale jinak jsou příznaky jako obvykle- bolí mě klouby, břicho... môže to být ono?díky a pekný den, Kačka
  katik28   | 04.03.2015 09:08:04 | Reakcí: 3, poslední: 04.03.2015 09:33:04
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: menses po porodu
   jojo, to může být už ms, té sliznice ještě není tolik, tak je to špinění, příští měsíc bude víc...
   já to teď taky řeším, po prvním porodu jsem to dostala po 8mi měsících, teDˇje druhému synovi také 8m a zatím nic, tak si říkám, jak dlouho se čeká, než je potřeba jít k doktorovi.
   Myšice   | 04.03.2015 09:18:06
   Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE: menses po porodu
    Děkuju- mám první dítě, tak je všechno nové a ještě se učím:)
    katik28   | 04.03.2015 09:27:15
    Reagovat | URL příspěvku
    • \
     RE: menses po porodu
     člověk se učí i s druhým ;-), každé dítě je jiné, porod taky... tak pevné nervy, já byla u prvního vyklepaná ze všeho, druhého si "užívám", je to jiné :-)
     Myšice   | 04.03.2015 09:33:04
     Reagovat | URL příspěvku
 • Antikoncepce azalia
  Ahoj, chtěla jsem se zeptat, dlouho už používám HA Azalii ale došla mi a měla jsem ještě doma jedno platíčko Lindinette. A pak jsem zase nasadila Azalii bez žádné pauzy. A 4 dny na to jsem začala špinit. Den předtím jsem měla sex s přítelem. Myslíte si že to má nějaký vliv na to že jsem takhle měnila antikoncepci a je možné otěhotnět tak rychle i když jsem pořád nějakou antikoncepci brala? Nevím co teď mám dělat? Děkuju moc za odpověď.
  Danushka3   | 05.05.2014 12:31:42
  Reagovat | URL příspěvku
 • chuť na sex
  Se mnou hormony po porodu pěkně zamávali. Po šestinedělí jsem jsme začali s manželem souložit úplně pořád. Ale ani to mi nestačilo a zaregistrovala jsem se na http://www.sex-seznamka.co a našla jsem si milence. Sice na něj nemám teď hodně času, ale sama se nepoznávám. Jak by se to ve mně před porodem a po porodu nahromadilo a teď to potřebuji ze sebe dostat. Máte někdo takovou zkušenost?
  iza44   | 20.08.2013 14:34:31 | Reakcí: 1, poslední: 10.12.2014 09:33:29
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: chuť na sex
   To myslíte vážně??? Po porodu se registrujete na takové odporné seznamce? No stydte se.... 
   Deee   | 10.12.2014 09:33:29
   Reagovat | URL příspěvku
 • ja se hlavne tesim,az pak zase prijde chut.ted nejak moc neni,ale nastesti to nevadi.
  Andrea81   | 18.09.2011 23:17:45
  Reagovat | URL příspěvku
 • Když sem nechtěla u dr antikoncepci tak mi dala letáček s výrobky pharmatex (globule nebo krém¨) které jsou spermicidní a je to taky účinná antikoncepce
  mtina   | 18.09.2011 08:29:56
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobrý den, jsem 10 dní po porodu. Rodila jsem císařským řezen, do včera večera se nic nedělo, ale od včera mě bolí když chodím dole vpravo v podbřišku. Co to může být? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, je dobré si uvědomit, že jste 10 dní po velké břišní operaci. Pobolívání břicha může trvat i několik týdnů. Vše se musí dát opět do pořádku. Takže pokud bolesti nejsou prudké, nemáte horečky a nebo silně nekrvácíte, lze to vše považovat za normální pooperační průběh.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 16.06.2017, 10:10
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace