Inzerce
Inzerce
Inzerce

Sex po porodu

 1. Jak začít?
 2. Kdy je vhodné po porodu obnovit sexuální život?
 3. Partner byl u porodu, může to mít vliv na náš další sexuální život?
 4. Jak je to po komplikovaném porodu?
 5. Proč dochází k poklesu zájmu o sex?
 6. Co když se partnerovi nebudu líbit?
 7. Bolest při styku po porodu
 8. Změna techniky při sexu
 9. Antikoncepce po porodu
 10. Menstruace po porodu
 11. Vaše dotazy

Po ukončení těhotenství a porodu (přirozeném či operačním) dochází v následných 6 týdnech (šestinedělí- puerperium) k anatomickým i fyziologickým změnám, kdy se organizmus ženy vrací do stavu jako před otěhotněním. Současně dochází k zahájení činnosti mléčné žlázy.

Těhotenství a porod zanechávají u ženy, v její tělesné i psychické složce, hluboké stopy, takže k návratu do úplně původního stavu nedojde takřka nikdy.

Jak začít?

Obnovení pohlavního života po porodu většinou nezpůsobuje zásadní problémy, ale první pohlavní styk po porodu může být pro část párů problematický. Stejné obavy z vrácení se k sexu mají ženy i muži ve stejné míře. Sex ale nemusí nutně znamenat pohlavní styk. Proto je mnohdy vhodné začít jemným laskáním a mazlením a společně tak překonat zábrany, které mohly vzniknout v důsledku těhotenství a porodu. Může se stát, že po porodu bude milování a prožitek z něj jiný než v období před těhotenstvím. Právě strach z bolesti, obavy z toho, že se vše změní i snad opatrnější přístup partnera může přinést slabší pocit uspokojení. Je to však přechodná záležitost.

Kdy je vhodné po porodu obnovit sexuální život?

Je doporučeno začít se sexem až po šestinedělí, v důsledku menšího rizika infekce dělohy či oblasti porodního poranění. Většina žen opravdu začíná pohlavně žít 6 - 8 týdnů po porodu, často po gynekologické kontrole po šestinedělí, kdy je ujištěna, že je vše v pořádku. Ale pokud nemáte žádné bolesti či jiné stesky a vše je zhojeno, není nutné čekat tak dlouho. Vše je na individuální domluvě konkrétního páru.

Partner byl u porodu, může to mít vliv na náš další sexuální život?

Přítomnost muže u porodu nepůsobí negativně na následný sexuální život.

Jak je to po komplikovaném porodu?

Stejně tak komplikovaný porod, velké porodní bolesti či klešťový porod nemají negativní vliv na poporodní sexuální prožitky ženy. Pokud došlo k porodnímu poranění, je vhodné začít s pohlavním životem trochu později, kdy je vše opravdu zhojeno. Ženy po císařském řezu můžou zahájit sexuální život dříve než ženy po vaginálním přirozeném porodu.

Proč dochází k poklesu zájmu o sex?

Sexuální chování po porodu se samozřejmě znatelně mění. Dítě přináší oběma partnerům, i když zejména ženě, řadu nových sociálních problémů. Maminka se z velké části věnuje péči o dítě. Zvyšuje se její pracovní i emoční zátěž. To může vést k pocitu vyčerpání a depresi, následně i k poklesu zájmu o sex.  Po 3 měsících od porodu dochází k nejkritičtějšímu období, protože se stupňuje únava a deprese, svým dílem přispívá i kojení a někdy i bolestivý či nepříjemný pohlavní styk. Tento stav vede ke snížení sexuální touhy, frekvence pohlavního styku i prožívání orgasmu. Na snížení libida a obtížnějším dosažení sexuálního uspokojení se podílí i snížená hladina ženského pohlavního hormonu (estradiolu) v důsledku kojení.

Co když se partnerovi nebudu líbit?

Nezřídka je důvodem k oddalování sexu i těhotenstvím změněná postava. Pokud se domníváte, že jste tímto ztratila svoji přitažlivost, není to pravda. V důsledku dlouhodobější abstinence a podvědomého soupeření s  dítětem o Vaši pozornost se  nemusíte obávat, že pro partnera budete nepřitažlivá. Naopak, vyhýbáním se pohlavnímu životu tento problém nevyřešíte, u partnera můžete spíše vyvolávat pocity odstrčenosti. Určitě bude dobře, když si se svým partnerem o Vašich obavách i pocitech promluvíte, můžete tak předejít mnohým zbytečným konfliktům a hádkám.

Bolest při styku po porodu

V důsledku snížené hladiny estradiolu dochází k nedostatečnému zvlhčování pochvy a pohlavní akt může být zpočátku nepříjemný. Opět je to přechodný stav. Pomůžou různé lubrikační gely, čípky s obsahem kyseliny hyaluronové (Cicatridina) či místně podávané ženské pohlavní hormony – estrogeny. Obraťte se s tímto na svého gynekologa, který Vám poradí.

Po 6 měsíci od porodu se většinou veškeré nepříjemné pocity při pohlavním styku zmírňují, až mizí. Je skutečně potřebné obrnit se velkou dávkou trpělivosti, co se týče tělesných změn po porodu, ale i prožívání těch nejkrásnějších intimních chvílí s partnerem.

Změna techniky při sexu

Za zmínku stojí ještě technika při sexu. Vaše tělo je jiné než před těhotenstvím a proto můžete při milování prožívat něco odlišného, než na co jste byla zvyklá. Neberte to jako problém, spíše se snažte tyto změny využít ke svému prospěchu. Zkoušejte nové polohy a způsoby laskání.

Antikoncepce po porodu

Návrat k plnohodnotnému pohlavnímu životu přinese radost Vám i Vašemu partnerovi. Nechcete-li ale znovu otěhotnět, mějte na paměti i ochranu před početím. Kojení rozhodně není antikoncepce, i když během něho nemáte pravidelnou nebo žádnou menstruaci. Chrání jen do určité míry. Výběr antikoncepce je poměrně široký. První volbou jsou nehormonální přípravky, jako je prezervativ, spermicidní gely. Přicházejí v úvahu pouze přechodně, a to díky nižší spolehlivosti a obtížnější manipulací ve srovnání s jinými formami antikoncepce.  Jinou metodou nehormonální antikoncepce je nitroděložní tělísko, které lze zavést do dělohy 6 - 8 týdnů po porodu, po předchozím negativním výsledku preventivního stěru z děložního hrdla (onkologická cytologie). Tělísko v děloze mechanicky zabraňuje početí. Výběr hormonální metody antikoncepce závisí od toho, zda kojíte či nikoliv. V době kojení není vhodná klasická hormonální antikoncepce, obsahující dva typy hormonů - estrogeny a gestageny.  Právě estrogeny můžou ovlivňovat množství a složení mateřského mléka. Proto se využívá pouze gestagenní antikoncepce v nízkém dávkování, která je ve formě tablet, injekcí, či nitroděložního tělíska (Mirena). Do mateřského mléka přechází jen nepatrné množství gestagenů, proto jeho kvalita není negativně ovlivněna. Pokud již nekojíte, můžete se vrátit ke klasické estrogen-gestagenní antikoncepci, jakou jste užívala před těhotenstvím nebo po domluvě s lékařem zvolit nový preparát.

Menstruace po porodu

Nástup prvního menstruačního krvácení je velmi individuální. Většinou k němu dochází 6 - 24 týdnů po porodu. Při pravidelném kojení se může stát, že první menstruaci dostanete až po úplném zastavení kojení.

Období bezprostředně po porodu je velkou sociální i emoční zátěží pro ženu i muže, zejména však pro ženu. Ze strany obou partnerů je proto velmi potřebná vzájemná úcta, pochopení a tolerance při obnovování pohlavního života. Dopřejte si tělesný styk se svým partnerem po porodu teprve tehdy, kdy na to budete oba skutečně připraveni.

Vaše dotazy

Antikoncepce po porodu

Dobrý den,chtěla jsem se jen zeptat, kdy po porodu se může otěhotnět. Máme doma 4. týdeního klučinu a máme s manželem chuť na sex, nekrvácím a nic mě nebolí, ale nevíme jestli už můžeme a nebo musíme počkat do konce šestinedělí a hlavně máme strach, abych hned neotěhotněla, protože na 100 % nevěřím ani kondomům. Děkuji za odpověď.

Odpověď MUDr. Evy Račanské: K otěhotnění může dojít i během šestinedělí. Není to příliš časté, ale stává se. I když žena plně kojí a po porodu nemenstruuje, neznamená to, že je chráněna proti možnému otěhotnění.
Z metod , které můžete v tomto období zvolit připadá v úvahu kondom, spermicidní gely, globule (např. Pharmatex) a dále antikoncepce (čistě gestagenní), např.Cerazette. Pokud další těhotenství neplánujete příliš brzy, je zajímavou volbou i nitroděložní tělísko. Dalšími možnostmi je depotní injekce DepoProvery (4krát ročně). Každá možnost má svoje výhody a nevýhody. Nejlepší by bylo se poradit s Vaším lékařem a vhodnou metodu ochranu společně vybrat.

Je šestinedělí opravdu nutné?

Dobrý den, chci se zeptat, zda je opravdu nutné poctivě dodržet šestinedělí? Já jsem totiž 4 týdny po porodu, ale vyčištěná jsem byla za 2,5 týdne. Teď už mám 11 dní klid a nejraději bychom na to s manžou už skočili. Ale trochu mám obavy a pořád přemýšlím jestli přeci jen nepočkat ještě aspoň týden. Já to totiž takhle neznám u prvního jsem se čistila dokonce 8 týdnů a u druhé těch 6 a teď taková pohoda..... Tak co myslíte? Mám utíkat pro lubrikant nebo se na to ještě vyprdnout? Chuť by byla, ale obavy taky.

Inzerce

Odpověď MUDr. Romany Gerychové: Šestinedělí je doba fyziologických změn po porodu (zavinování a zmenšení dělohy, odchod očistků, hojení porodního poranění,nástup laktace). V tomto období je vhodná pohlavní abstinence, zejména proto, že u každého jinak dlouhou dobu trvá, než se vše vrátí do normálu.
Děloha je v období šestinedělí veliká raná plocha a také překrvení malé pánve ustupuje pozvolna. Pohlavní styk je jednou z možných cest nákazy nějakou infekcí a tato se pak díky výše popsaným změnám poměrně rychle šíří. Z těchto důvodů se domnívám, že je vhodné pohlavní abstinenci šest týdnů dodržet.

Více o antikoncepci po porodu se dočtete na: https://www.babyonline.cz/sestinedeli/antikoncepce-po-porodu

Inzerce
Autor: MUDr. Denisa Doubková
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Denisa Doubková
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Související témata

Sex po porodu - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí
 • Sex po porodu
  Zdravím holky, chtěla jsem se zeptat jak je to s užíváním takových https://kamagra-pro.net/obchod/lovegra-100mg/ přípravku po porodu? Třeba v prvních 6 měsících po porodu. Nemáte s tím nějak a už zkušenosti? Docela mě to nadchlo když jsem si o tom tak četa tak by mě zajímaly nějaké osobní zkušenosti. Budu ráda za každou radu díky.
  Kája U   | 25.03.2021 10:59:53 | Reakcí: 2, poslední: 03.07.2022 11:34:49
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
 • Re:
  Dobrý den. Já s tím měla dost problém a nakonec jsem zkusila vaginoplastiku viz http://www.labioplastika-praha.cz/vaginoplastika-zuzeni-pochvy/
  a vážně mohu jedině doporučit :) Není za co se stydět.
  ninahor   | 28.06.2020 16:11:50
  Reagovat | URL příspěvku
 • Azalia
  Ahoj ,chci se zeptat ,zda má někdo nepravidelný cyklus s antikoncepcí Azalia , ms jsem měla neposledy 4.5 a měla přijít 1.6, ale stále nic. Dělala jsem si testy a všechny negativní. Vím že někdo tu psal , že při této antikoncepci se ms nedostaví ,protože se bere v kuse ,ale já to měla pravidelně za 28 dní a najednou nic , měla jsem i menstruační bolesti ,které již odezněli.
  Květinka90   | 07.06.2020 19:41:07 | Reakcí: 1, poslední: 07.06.2020 22:44:17
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: Azalia
   Ahoj, Azalii beru už skoro rok a hned po nasazení jsem jen trošku špinila a od té doby jsem měla po celou dobu klid až donedávna. Cca před 10 dny se mi taky dostavila menstruace, trvalo to týden, tak jsem sama zvědavá, jak to bude dál, co bude další měsíc...
   miška03   | 07.06.2020 22:44:17
   Reagovat | URL příspěvku
 • Azalia
  Ahoj , po šestinedělí budu nasazovat azalia antikoncepci , zajímá mě nejvíce zda po ní nestloustnu , spíš by mi udělalo radost , kdyby někdo odpověděl že naopak po ní zhubnul a ještě se zeptám jaký jste měli po ní vedlejší účinky ? PS: budu brát antikoncepci po prvé ,tak nemám žádné zkušenosti :( předem díky za odpovědi  
  Květinka90   | 16.02.2020 00:25:23 | Reakcí: 1, poslední: 16.02.2020 18:15:02
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: Azalia
   Ahoj, já beru Azalii a za mě spokojenost. Uplně ze začátku jsem pár dní špinila, ale pak už vůbec. A co se týče váhy, tak mám o 3 kg míň než před otěhotněním   Necvičím, jen chodíme každý den na procházky. Pořád kojím, malému bude za týden 9 měsíců.
   miška03   | 16.02.2020 18:15:02
   Reagovat | URL příspěvku
 • antikoncepce Torri
  Dobrý večer,
  chtěla jsem se zeptat, jsem skoro 7mesicu po porodu. Po šestinedělí mi byla předepsana antikoncepce Torri pro kojící. Menstruaci jsem mela častěji než jednou do měsíce a někdy i delší dobu. Nyní jsem krvacela měsíc a půl. Dr. udělal vyšetření, vse je v pořádku. Tudíž mi poradil na týden antikoncepci vysadit a az přestanu krvácet,začít zase uživatele antikoncepci. Po týdnu jsem přestala krvácet,a uživat prášky. Zajímá mne, jestli po pauze bude prášky účinné a pokud kdy.
  Po 10 dnech opakovaného užívani o pět krvácím. Je nějaka možnost jak se toho dlouhotrvajícího kolobehu zbavit? Pomůžou jiného prášky?
  terézhá   | 14.07.2017 22:24:03
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Špinění po sexu

| Glassstar | 20.02.2024, 21:04

Dobrý den,
asi před týdnem jsem měla s přítelem sex. Poté jsem začala lehce špinit a zatím to nepřestává, ale ani se to nijak nestupňuje (že by to přecházelo v menstruaci). Beru HA a menstruaci bych neměla dostat ještě týden. Mám zkusit počkat do menstruace nebo se rovnou objednat na gynekologii? Děkuji mnohokrát za odpověď

Dobrý den,

takto příčinu špinění určit nelze, může se jednat o nějaké podráždění pochvy, nebo hormonální nerovnováhu při užívání antikoncepce, atd. Pokud Vaše potíže přetrvávají, kontaktujte svého gynekologa a domluvte se s ním.

MUDr. Pavla Zahrádková | Babyonline | 21.02.2024, 16:25
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×