Inzerce
Inzerce
Inzerce

V grafomotorice je po půl roce s Týdeníčky vidět posun, ale na uvolnění ruky musí Leuška ještě zapracovat

Leuška s rodiči navštívila pedagogicko-psychologickou poradnu, zatím není jisté, zda v září nastoupí do školy. Stále ještě potřebuje trénovat uvolnění ruky, i když v sešitě Jízda tužkou jsou vidět pokroky.  Pohybovky doma rozpoutaly balonkovou bitvu a Praktik pro život Leušce pomohl pochopit princip střídání týdnů a měsíců.

 

Nastoupí Leuška už v září do školy?

V minulém měsíci navštívila Leuška pedagogicko-psychologickou poradnu ohledně školní zralosti. Paní psycholožka zhodnotila, že Lea je dobře připravená, jen je potřeba trénovat grafomotoriku a uvolňovat ruku. Vzhledem k její stydlivé povaze jsme se však domluvily, že finální rozhodnutí ohledně školy uděláme po zápisu, kdy zase uplyne nějaký čas. Zároveň jsme s manželem uznali, že na pracovní listy nemá Lea úplný klid, když jí často asistuje mladší sestra a plnění úkolů jsme tak přesunuli do ložnice k pracovnímu stolu. K němu jsme jí pořídili dětskou židli, na které se bude v budoucnu moct věnovat i svým školním povinnostem.

Pracujeme především na uvolnění ruky

Jak už je tomu u nás zvykem, nejprve se věnujeme Jízdě tužkou. Před každým tímto úkolem se nyní více rozcvičujeme, snažíme se uvolnit celé ruce už od ramene. Tento měsíc se Lea věnovala kreslení vlnek a svislým, vodorovným i šikmým čarám. Na těchto čarách je patrný posun od začátku práce s Týdeníčky, kdy pro ni bylo obtížné spojit dva různé body rovnou čarou. Nyní je čára rovnější a u některých je patrné i lehké uvolnění ruky, nicméně stále ještě potřebuje trénovat.

S Hlavičkovými úkoly si Leuška hravě poradila, jen dokreslování čar ji potrápilo

První Hlavičkový úkol Leušku pěkně potrápil. Jejím cílem bylo dokreslit chybějící čáry do tvaru podle vzoru. Dělalo jí problém čáry najít a poté správně zaznamenat, z kterého bodu vychází a ve kterém končí. S úkolem se však statečně poprala a poslední obrázek už zvládla s lehkou dopomocí. V dalších úkolech hledala protiklady, trénovala pozornost a postřeh, rozvíjela zrakové vnímání a tvořila květinu z geometrických tvarů. V posledním cvičení kreslila do políček puntíky – nejprve o jeden více a poté o jeden méně. Se všemi dalšími úkoly si hravě poradila a měla radost, že se jí tak pěkně daří.

S Pohybovkami jsme doma rozpoutaly balonkovou bitvu

V tomto měsíci si Leuška zopakovala některá předchozí cvičení, zejména k poslednímu úkolu z minulého měsíce se několikrát vrátila. Poté si protahovala nohy a zkoušela, jestli se dotkne palců u nohou, házela a chytala míč s mladší sestrou, zkoušela masáž těla a nejvíc se předváděla u posledního úkolu, kdy se měla při válení sudů schoulit do klubíčka. Podobná cvičení dělá na baletu, tak nám ukázala několik dalších variant – např. kutálení se ve schoulení jako korálek nebo naopak roztažení se do hvězdy. Největší legrací pro holky bylo házení míče, které se proměnilo v bitvu, kdy jsme na sebe vzájemně útočily látkovými balonky.

Praktik pro život Leušce ujasnil princip týdnů a měsíců

V posledním deníčku jsme si nejprve ukázaly naše tělo a smysly a povídaly si o tom, co je pro nás zdravé a nezdravé. Potom jsem se učily o životě ve městě a na vesnici, což bylo pro Leu nové téma. Bydlíme na okraji města, tudíž nežijeme přímo v ruchu města, ale zároveň nezažíváme život typický pro vesnici. Bylo zajímavé si popovídat o něčem neznámém. Poslední úkol se věnuje ročním obdobím a měsícům a je rozdělen do tří týdnů. My jsme zatím zvládly první část, ve kterém se opakují roční období a pomocí barevných puntíků se rozlišovalo, kolik týdnů má jeden měsíc. Bylo to názorné, myslím, že to Leušce pomohlo pochopit princip opakování se týdnů v rámci měsíce. Zbylou část úkolu jsme si nechaly na příště.

Nový pracovní prostor Leušce pomáhá se soustředěním

Vytvoření nového místa pro práci bylo pro Leušku velkou motivací a na úkoly se lépe soustředí. Cvičení jsou postupně stále lehce obtížnější a je radost sledovat, které úkoly jsou pro ni hračka, a u kterých musí zabrat. Už se těšíme, co zapeklitého nám přinese příští měsíc.

Zapojte se do skupiny Předškolní příprava - rady a zkušenosti na Facebooku a sdílejte nápady a postřehy s dalšími rodiči.

 

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

6. V grafomotorice je po půl roce s Týdeníčky vidět posun, ale na uvolnění ruky musí Leuška ještě zapracovat - diskuze

Poradna

Dobry den,
chtela bych se zeptat ohlede menstruace kterou jsem dostala pred laparoskopickym zakrokem s mimodeloznim tehotenstvi. Zacala mi ten den kdy jsem sla na zakrok a trvala tak jak klasiky tech sedm dni muzu ji pocitat mezi prvni tri cykly po operci?

Dobrý den,

tohle zhodnotit takto v rámci internetové poradny nelze, při mimoděložním těhotenství často dochází ke krvácení, které si můžeme mylně vykládat jako menses. Jako menstruaci bych považovala krvácení, které nastane až po operaci.

MUDr. Pavla Zahrádková | Babyonline | 18.04.2024, 09:16
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×