Ostatní gynekologické problémy

Položit dotaz

teplota po revizi dělohy

| HanaHan | 25.06.2017, 14:10

Dobrý den,
pře dvěma dny mi byla provedena revize dělohy z důvodu zamlklého těhotenství (9T).Operace proběhla i vzhledem k silnějším perop. krvácení bez komplikací. Nyní jsem již doma, mám zvýšenou teplotu 37,4°C, nekrvácím - jen tmavší výtok, bolesti v podbřišku občasné a mírné. Je teplota normální reakce, nebo se mám raději objednat k lékaři? Děkuji za odpověď a přeji hezké dny.
Hanka

Lékař na tento dotaz prozatím neodpověděl.

Cysta a vliv na ovulaci

| lenalen | 10.06.2017, 20:51

Dobrý den, před 7 lety jsem byla operována pro 10 cm cystu na ovariu, od té doby na větší či menší cysty trpím opakovaně. Nyní je opět na stejném vaječníku a měří už zase více než 8 cm, bylo mi doporučeno opět operativní řešení, antikoncepce, kterou jsem 10 let užívala na jejich vývoj neměla žádný vliv. Zajímá mě, zda takto velká cysta ovlivňuje proces ovulace na postiženém vaječníku - tedy zda k ní vůbec dochází? Děkuji. Lenka D.

Dobrý večer, záleží o jaký typ cysty se jedná. Pokud je to prostá ovariální cysta, pak na ovulaci většinou vliv nemá, ale pokud se jedná o cystu endometriální - ta funkci vaječníku často ovlivňuje.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 11.06.2017, 19:21

Chronická mykóza

| mijunka | 31.05.2017, 10:01

Dobrý den, ve 4. měsíci na začátku jsem začala brát hormonální antikoncepci kvůli PCOS. Krvácení celý měsíc, avšak od 12.4. začaly problémy s mykózou (svědění, pálení). Šla jsem ihned ke gynekologovi a dostala Macmiror. Kultivace ukázala candida albicans + streptokoka typu B. Problémy však neustávaly ani po týdnu, žádné zlepšení, stále svědění, pálení. Šla jsem opět zpět, kde mi byl předepsaný Otrakonazol a Gyngflox. Opět nepomohlo, žádné zlepšení. O pár dní zase na gynekologii a předepsané Candibene, avšak já mám na Clotrimazol alergii a výtěr kultivace ukazoval candida albicans. Skončila jsem na pohotovosti, kde mi dali Polygynax a výplach. Vysadila jsem hormonální antikoncepci, přišla menstruace, avšak 2. týdny po ní opět mykóza. Sexuálního partnera nemám. Sladké nejím, měla jsem bezsacharidovou dietu a velké dávky orálních probiotik. Doktorko mi odmítla cokoliv předepsat a řekla, že mám užívat Gynoflox a Lactofeel na střídačku. Uběhlo 9 dní a nic neustoupilo. Objednala jsem si přes internet Borax glyxer globule, které na SVK ani nejsou a čekám opět na výsledky z kultivace. Už nevím, co dělat, nerozumím, proč to nezareagovalo před tím absolutně na žádnou léčbu aji když byla adekvátní. Nového doktora mohu mít až od 1. 7. Včera jsem skončila u jiné gynekoložky, která zastupovala a ta mi dělala výplach Betadine a jódem a doporučila brát Nagyn. Diabetes nemám, byly mi dělané testy a mám velmi jemnou odchylku v slizniční imunitě, brala jsem Imunor. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, chronické mykózy se někdy léčí velmi těžko a jejich původ se obtížně hledá. Pokud se vyloučí diabetes a upraví životospráva a stějně se mykózy vrací, někdy je možné vyrobit ve spolupráci s imunologem autovakcínu proti vašemu typu kvasinky a tuto aplikovat. Možná vám neseděla hormonální antikoncepce - tu jste vysadila poměrně nedávno, tak musíte být trpěllivá. Efekt se nedostaví ihned po vysazení.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 01.06.2017, 07:07

Dobrý den, byl mi zjištěn v pochvě streptokok agalatiae. Po neúspěšné léčbě Naxylem mi lékařka řekla, že by celková antibiotika nepodávala, takže jsem měla užívat probiotika. Mám pouze výtok, žádné svědění ani pálení. Dnes mi sice nedělala žádné stěry (kultivaci prý max. jednou za měsíc), ale řekla mi, že pokud mě výtok otravuje, tak si mám zavádět vaginální tablety Macmiror complex 500. Ale zároveň dodala, že někdy je lepší nechat pochvu být a nic nezavádět, že má pochva samočistící schopnost (a když tam pořád něco zavádíte, tak to taky není úplně dobře). No a já teď nevím, jestli je lepší přemnoženého streptokoka přebít Macmirorem (bojím se, aby se neobjevilo zase něco nového) a nebo nechat pochvu prostě být, nic tam nezavádět a čekat, jestli se to zlepší. Na kontrolu mám přijít asi za tři týdny. Samozřejmě si nechci v pochvě „pěstovat“ něřáda streptokoka, na druhou stranu, pokud by si pochva sama upravila prostředí, tak tam cpát nějaké tablety taky nechci. Prosím poraďte, co je lepší varianta? Děkuji.

Milá Veroniko, jak jsem Vám již doporučovala, na postupu na základě výsledků kultivace je nutné se domluvit s lékařem, který Vás léčí, toho pak respektovat. V dotazech - bylo jich již 6 - se objevují stále nové skutečnosti, takto rozsáhlé navazující dotazy jsou nad možnosti korespondenční poradny. Děkuji za pochopení.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 31.05.2017, 13:50

Stěry - výsledky cytologie

| pupka | 26.05.2017, 15:05

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat na jednu věc, na váš názor. V roce 2007 jsem měla provedené stěry-cytologie (v rámci gynekologické preventivní prohlídky) a stěry vyšly:
přítomny ojediněle erytrocyty, v souladu s anamnézou pacientky, LSIL, lehká dysplasie se známkami infekce HPV, navrhujeme opakovat stěr za 3 měsíce.
Paní doktorka mi nechala udělat stěr znovu za 3 měsíce a výsledky byly:
přítomny leukocyty, jsou přítomny endocervikální buňky, v souladu s anamnézou pacientky, normální flóra, bez zánětu, Hum.papillomavirus—LR(DNA) gen.s. Negativní, Hum.papillomavirus—HR(DNA) gen.s. Negativní, Opakujte stěry dle vaší úvahy.
Mezi tím jsem brala akorát doplněk stravy Wobenzym. Potom jsem se v roce 2008 asi o 7 měsícu později nechala očkovat Silgardem. 3 dávky na doporučení pani doktorky.
Další stěry od té doby byly v pořádku. Chtěla jsem se zeptat, paní doktorko, jestli to takto může být, že se zase vše vrátí do normálu a stěry, čípek je ok. Asi stěry nejsou úplně 100%, ale kdyby se tam něco dále vyvíjelo, tak by se to asi časem projevilo na té cytoloogii? Ja jsem teď trochu po sexu lehounce špinila, ale paní doktorka mi dělala stěry letos v dubnu a zase vše OK. Ale nějak pořád pocitově myslím na ten “špatný výsledek” z toho roku 2007.
Děkuji mnohokrát za konzultaci.

Dobrý den, pokud ve stěrech z čípku vyjde výsledek LSIL, což znamená lehké dysplastické změny, velmi často se vše navrátí do normálu. Takže na výsledku není nic divného. Pokud to tak je, pak je kontrola možná zase za rok.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 28.05.2017, 08:59

Dobrý den, trápí mě zápach moči po rybách. Pobolívá mě aji v podbřišku a křížové oblasti. Vyšetření moči mi dělali před měsícem - kyselina močová má hodnotu 128, ale neřešilo se to, tak nevím, zda to může být z toho nebo to má souvislost s ženskými věcmi, když mívám tuhý bílý výtok. Dávám si aji urologický čas, ale nezabírá. Nevím, co mám dělat, trápí mě to. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, pokud se jedná opravdu o zápach moči, pak vám bohužel nejsem schopna poradit - nejsem urolog. Pokud má výtok zápach po rybách, pak se může jednat o infekci gardnerella vaginalis. Domluvte se tedy se svým gynekologem, ať vám provede stěry z pochvy k vyloučení této infekce.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 23.05.2017, 06:55

Jak léčit výtok?

| terezasp | 21.05.2017, 13:40

Dobrý den, mám takový problém, je mi 17 let a už nějakou dobu mě trápí bílý výtok (nesvědí, nejde cítit, ale je to nepříjemné), nikdy jsem to moc neřešila, protože jsem se dočetla, že je to normální, ale poslední dobu je to horší a hořsí a nechtěla jsem běžet hned k doktorovi, tak jsem si koupila Idelyn Beliema tablety, používám je 5x za den a řekla bych, že je to ještě horší, dokonce musím používat vložky, tečou ze mě takové hrudky, nevím, jestli je to součást léčby nebo jestli je to špatně. Byla bych ráda kdyby jste mi poradila nějakou radu, popř. jiné léky, nebo jestli si mam zajít k lékaři.

Dobrý den, pokud máte pocit, že se stav zhoršuje, pak určitě zajděte k lékaři k vyloučení infekce. Po mailu lze takto těžko něco vyřešit. Bílé hrudky ale mohou být nedobře rozpuštěné vaginální globule.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 23.05.2017, 06:57

Modřiny na prsou

| Janina288 | 20.05.2017, 22:43

Dobrý den, budu doufat, že tahle otázka patří Vám a že mi dokážete pomoct. Je mi 15 let a dnes mi přítel mačkal o něco silněji prsa. Uběhlo od toho asi už 5 hodin a před chvílí jsem se převlékala a všimla si, že mám na prsou asi otisky? Vypadá to jako modřiny a chci se zeptat, jestli to je normální, že se mi to stalo po silnějším mačkání a jestli to zmizí samo. Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den, pokud se prsní tkáň mačká příliš hrubě, pak se logicky mohou vytvořit modřiny. Pokud by nevymizely, navštivte lékaře. Pokud se budou chovat jako strandartní modřiny a nevypozorovala jste zároveň zvýšenou tvorbu modřin jinde po těle, pak návštěva lékaře není nutná. 

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 23.05.2017, 07:00

Trhliny a kortikoidy

| jananovo | 15.05.2017, 01:04

Dobrý den,
již nějakou dobu se mi velmi často dělají menší trhlinky mezi poševním vchodem a řitním otvorem. Od gynekologa jsem dostala předepsáno triamcinolon S na mazáni po dobu jednoho měsíce. Po přečtení příbalového letáku jsem se dočetla, že mast by se měla používat maximálně týden.
Chtěla bych se zeptat na Váš názor, jestli mám postupovat tak jak mi bylo řečeno, nerada bych si tímto ublížila. Děkuji za odpověd´.

Dobrý den, obecně se nedoporučuje užívání kortikoidů delší dobu, než je nutné. Zásadně ale užívání déle než týden nijak neublíží. Pokud budete mít pocit, že má léčba efekt, klidně můžete užívat i déle. Otázkou ale je, zda se potíže nevrátí. Kortikoidy většinou řeší a potlačují pouze příznaky, ale samotné onemocnění, které je původcem, nevyřeší.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 16.05.2017, 09:13

Bolest prsou

| Blablubla | 13.05.2017, 17:02

Dobrý den, obracím se na Vás ohledně bolesti až pálení prsních bradavek, menstruace má přijít za týden. Bolest prsou mám běžně jako premenstruační syndrom, ale tentokrát se bolest liší. Bradavky mě pálí, bolí, táhnou i v klidu, ne jen při pohybu, jak to mívám. Předem děkuji za Vaši odpověď.

Dobrý den, pokud se jedná o symetrickou bolest obou prsou, nemělo by se jednat o nic závažného. Pokud bolesti nejsou doprovázeny zarudnutím či horečkami, nemělo by se jednat ani o zánět. Zřejmě se jedná jen o vliv hormonálních změn. Nemusí být každý měsíc vše stejné.

 
MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 15.05.2017, 15:58

Dobrý den,
potřebovala bych poradit. Už jsem bezradná. Při stěru na gynekologii mi byla zjištěna masivně bakterie streptokok agalacius (možná to mám špatně napsané, ale Vy asi víte, co myslím). Užívala jsem vaginální probiotika – před měsíčky, pak jsem měla menstruaci a pak jsem hned nasadila Naxyl, který mi dala doktorka a hned po něm opět probiotika. Jenže z kontroly se zjistilo, že je tam streptokok agalacius masivně pořád. Takže mi Naxyl asi vůbec nepomohl a to jsem dodržela opravdu všechno – žádnou tabletu jsem nezapomněla, pohlavní styk samozřejmě celou dobu nebyl. Lékařka mi řekla, že jsou teď dvě možnosti – buď budu léčit antibiotiky perorálními (napsala mi Augmentin 1g), a nebo se rozhodnu pro méně „drastickou“ variantu a zkusím pouze vaginální probiotika, aby případně po výše zmíněných antibiotikách nevznikla poševní mykóza (kterou už jsem dvakrát měla). Lékařka říkala, že tento steptokok se v pochvě přirozeně nachází a že je menší zlo než mykóza a že občas je lepší nechat pochvu, aby se s tím sama vypořádala, než tam pořád něco dávkovat. Ale přesto mi antibiotika napsala, kdyby náhodou.Tak nevím, samozřejmě bych chtěla vyléčit bakteriální infekci, abych už měla klid, ale zase nechci chytnout případnou mykozu z antibiotik. Co myslíte Vy? Je lepší použít antibiotika, a nebo raději léčit jen vaginálními probiotiky? Je velká pravděpodobnost, že mykozu můžu dostat? Nebo se to bez těch antibiotik nevyléčí a problém tam bude pořád? Nemám nějaké velké potíže, jen trošku výtok, ale člověk prostě ví, že to tam není ok.
Prosím poraďte, uvítám každou radu. :-) děkuji moc

Dobrý den, pokud nemáte téměř žádné potíže ve smyslu hojného výtoku, pálení a svědění, tak bych perorálně zatím nepřeléčovala. Jak říkala vaše lékařka, Streptokok skupiny B je patogen, které se běžně v pochvě vyskytuje a tudíž není nutné jej přeléčovat u bezpříznakových pacientek. Navíc výtok je běžná záležitost - sekreci z pochvy má každá žena.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 06.05.2017, 18:36

Dobrý den, 18.4. jsem byla na konizaci čípku a kyretáži hrdla. Od rána mě trochu bolí podbříšek jako při menstruaci a krvácím víc než předtím. Je možné, že bych už po dvouch týdnech po zákroku měla menstruaci?

Dobrý den, ano, je to možné, že se již jedná o menstruaci. Pokud jste již od zákroku 2 týdny, nemělo by krvácení se zákrokem souviset.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 04.05.2017, 07:33

Polyp a operace

| Andrea5M | 03.05.2017, 09:10

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Lékař mi našel polyp 1,5cmx0,5cm vysoký. Počkal pouze 1 menstruaci, jestli se vyloučí. A už mě posílá na hysteroskopii. Je ten zákrok tak brzy nutný, nemůže se ještě počkat? Slyšela jsem, že se může sám ztratit. Hrozně se bojím, ještě jsem na operaci nikdy nebyla, je mi 36 let. Děkuji Vám.

Dobrý den, pokud po menstruaci stále polyp v děloze přetrvává, pak se zřejmě již nevyplaví. Ale počkat klidně ještě pár měsíců můžete, pokud nemáte žádné potíže. To není nic proti ničemu, je to vaše rozhodnutí.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 04.05.2017, 07:34

Výrůstek

| let | 23.04.2017, 09:33

Dobrý den. Mám dceru (8 let). Našla si na místě, kde je klitoris, mléčně bílý placatý výrůstek (trochu jako malé zrnko čočky). Můžete mi poradit o co se jedná? Děkuji.

Dobrý den, bez obrazové přílohy těžko soudit, o co se jedná. Může to být s velkou pravděpodobností ucpaná mazová žlázka, ale bude nejlepší ukázat nález alespoň vašemu pediatrovi, až budete mít cestu.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 24.04.2017, 07:08

Výtok

| Janina288 | 22.04.2017, 15:38

Dobrý den, jmenuji se Jana a je mi 13 let. Menstruaci mám asi od jedenácti let pravidelnou. Teď mám ale asi rok problém s výtokem. Dřív jsem si myslela, že se jen potím, ale na židlích nechávám malé louže a mívám vlhké kalhotky a ta vlhkost vlastně prosákne až na tu židli. Ke gynekologovi se stydím jít, proto píši vám. Výtok nezapáchá, ani nemá žádnou barvu. Není něco, co by mi pomohlo se jej zbavit? Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den, pokud je váš problém dlouhodobý, výtok nijak nezapáchá ani nesvědí, pak se zřejmě nebude jednat o akutní bakteriální infekci. Může se jednat o problém v poševní mikrofloře, změně pH a toto vše může způsobovat silnější sekreci z pochvy, která vás však nijak neohrožuje na zdraví. Pokud vás ale výtok obtěžuje v běžném životě, měla byste gynekologa navštívit, aby problém diagnostikoval a pomohl vám.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 24.04.2017, 07:11

Uzlina v podpaží

| Anyss | 20.04.2017, 09:21

Dobrý den, paní doktorko, včera jsem nahmatala útvar pod podpažím (ne v podpažní jamce), je to zduřené a v hloubce je to jakoby boulička. Celé místo mě bolí po dotyku nebo zmáčknutí. V rodině máme karcinom prsu. Může se jednat o zvětšenou uzlinu, nebo bych měla vzhledem k rodinné anamnéze navštivit co nejdříve lékaře? Děkuji za odpověď a přeji pěkný den.

Dobrý den, dle vašeho popisu se spíše jedná o zduřelou mazovou žlázku než zvětšenou uzlinu. Ta většinou není bolestivá. Za pár dní by se měl stav upravit, tak počkejte. Pokud by se stav zhoršoval, navštivte gynekologa, aby Vám raději napsal žádanku na ultrazvuk.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 20.04.2017, 18:37

Ucpaná mazová žláza

| NikNov | 19.04.2017, 13:29

Dobrý den, na vagíně se mi utvořit takový "pupínek" bez bílé čepičky. Normálně bych si ho nevšimla (bez doteku nebolí), ale všimla jsem si ho při holení, jelikož je to tvrdší. Na dotek (zmáčknutí) bolí jako běžný pupínek. Nejprve jsem si myslela, že je to pupínek, snažila jsem se to mačkat, poté se to mírně zvětšilo. Zarostlý chloupek to také není. Partner žádné problémy nemá a nechráněný styk jsme neměli. Mám starost, aby se nejednalo o něco vážného. Proto se chci informovat, zda na to je nějaká mastička či něco podobného, nebo je nutná návštěva lékaře?

Dobrý den, pravděpodobně se jedná o ucpanou mazovou žlázu. Většinou se tento problém sám vyřeší. Boulička se může zvětšit, zhnisat a většinou malý absces sám praskne a vyprázní se, ale někdy se bez zhnisání sama zmenší až úplně zmizí. Není to nic, kvůli čemu byste musela nyní navštěvovat lékaře. Návštěva by byla nutná, pokud by se nález zvětšoval, byl silně bolestivý nebo pokud byste měla teplotu. Jen pro vaši informaci - vagina je název pro pochvu, nejedná se o název pro zevní genitál.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 20.04.2017, 16:34

Bolest v děloze

| Deniska27 | 13.04.2017, 23:02

Dobrý den. Mám občas šílenou až štípavou bolest v děloze. Když třeba jen sedím nebo i při chůzi. Bolest trvá přibližně 10 vteřin a buď poté přestane nebo se stále opakuje někdy i 4x. Je to taková bolest, že mám nutkání lehnout si na zem a křičet. Nevím, čím by to mohlo být, byla jsem na gynekologi před měsícem a a vše bylo v pořádku. Mám celkem strach.

Dobrý den, pokud bylo vyšetření gynekologem včetně ultrazvuku v pořádku, pak je možné, že se vůbec nejedná o gynekologický problém. Bolesti se mohou projikovat do oblasti, kde je umístěna děloha, ale jádro problému může být jinde. Pokud by potíže přetrvávaly, poraďte se s praktickým lékařem, který Vás případně odešle na chirurgické vyšteření a eventuelně ultrazvuk celého břicha.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 17.04.2017, 06:11

Dobrý den, mám časté močení a pálení při močení. Začalo to včera a předevčírem večer jsem začala brát vaginální tablety Entizol. Může to být reakce na léčbu? Mám přestat tablety využívat?

Dobrý den, pálení a časté močení pravděpodobně není reakcí na užívání Entizolu. Spíše se může jednat o přidruženou močovou infekci. Tablety užívejte nadále a kupte si v lékárně urologický čaj, hodně pijte a udržujte se v teple. Pokud by se potíže zhoršily, navštivte lékaře.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 13.04.2017, 10:45

Dobrý den, prosím vás, která vaginální probiotika jsou nejlepší, resp. která si lidé nejvíce chválí? Měla jsem Idelyn beliema effect, ale asi bych raději vyzkoušela něco odvědčenějšího. Děkuji.

Dobrý den, vaginálních probiotik je celá řada a všechny na podobném principu. Nejlépe Vám ale poradí lékárníci.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 31.05.2017, 10:08

Streptokok v pochvě

| VeronikaNikaNika | 11.04.2017, 12:13

Dobrý den, byla mi zjištěna bakterie streptokok agalactiae (nejspíš, nepamatuji si stoprocentně, ale takhle nějak to bylo) v pochvě (bakteriální zánět, ne mykóza). MUDr. mi předepsala vagin. tabletky Naxyl.
1) Chtěla bych se zeptat, zda je nutné, aby se nějak přeléčil i partner – příp. jak? Existuje nějaká mastička, nebo léky pro něj?
2) Musím po dobrání léků na kontrolu?
Děkuji za informace, hezký den.

Dobrý den, partner se přeléčovat v případě této infekce nemusí - pravděpodobně se jedná i přemnožení patogena, který se běžně vyskytuje v pochvě a nenakazila jste se od partnera. Co se týče kontroly - jak jsem psala již předtím - na tomto dobré se domluvit  s lékařem, který vás léčí a ne se řídit radami jiného lékaře. Každý lékař má své postupy a je dobré je respektovat.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 13.04.2017, 10:47

Bakteriální infekce

| VeronikaNikaNika | 10.04.2017, 08:06

Dobrý den, byla mi zjištěna nějaká bakterie (bakteriální zánět, ne mykóza) při stěru z pochvy. Doktorka mi předepsala vaginální tablety Naxyl. Mám pár otázek – prosím o radu:
1) Je nutné, aby se v tomto případě léčil i partner? (U mykózy se léčil také, ale u bakteriální infekce nevím). příp. JAK?
2) Musí se po dobrání Naxylu na kontrolu?
3) Čeho se mám vyvarovat, aby se bakterie nevrátila/ infekce neopakovala?
4) Co jsem četla v příbalovém letáku, tak nežádoucí účinek můžež být mykóza. S kvasinkami jsem bojovala už dvakrát (během asi dvou let). Bojím se tedy, že když budu brát ten Naxyl, aby se mi mykóza nevrátila... Nebo mám po něm brát nějaká probiotika na doléčení?
Děkuji za odpovědi, hezký den. :)

Dobrý den, bohužel nevím, o jakou vaginální bakteriální infekci se konkrétně ve Vašem případě jedná, takže Vám nemohu validně poradit. Zda se musí léčit i partner - to záleží na druhu infekce (na konkrétním patogenu) - měl bý vám zodpovědět Váš gynekolog. Stejně tak by Vám gynekolog měl říci, zda se máte dostavit na kontrolu. Opět - záleží na původci infekce, projevech. Aůe obecně - pokud příznaky vymizí, tak kontrola při běžných bakteriálních infekcích nutná není. Pokud jste měla potíže s opakujícími se mykózami, pak bych doporučila preventivně probiotika. Bakteriální infekce jsou celkem běžná gynekologická onemocnění, kterým se nelze příliš vyvarovat. Dochází k nim nejčastěji při narušení poševní mikroflory, která může být narušena velmi lehce - nachlazení, stres, nedostatečná hygiena, změna stravy. Tyto patogeny, které infekci většinou způsobují, jsou běžně v pochvě přítomny a jen při porušení poševní rovnováhy se přemnoží. Občas trápí každého a po přeléčení se většinou narozdíl od kvasinek brzy neobjevuje.   

 
MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 12.04.2017, 08:59

Silné ochlupení

| Val6 | 09.04.2017, 22:14

Dobrý den, trápím se už rok s holením.. Mé chloupky jednoduše prosvítají pod kůží, hlavně v podpaží a v podbřišku/tříslech.. A mám je tak silné, že když je večer oholím, ráno už tam nějaké mám. A když je oholím proti směru, tak tam mám hneď červené místa a pupínky. Nevím jestli mám hormony v pořádku ale depilační pásky mi pomáhají jen na třísla, a stejně nevezmou všechny, na podbřišek nebo podpaží vůbec.. Nevím co mám dělat, v létě se stydím jít se koupat, natož mít sex. :( Moc prosím o jakoukoliv radu, děkuji předem..

Dobrý den, domluvte se se svým gynekologem, aby vám vyšetřil hormonální profil. Možná máte přebytek testosteronu. Dle výsledků Vám lékař eventuelně navrhne léčbu. Někdy se nadměrné ochlupení řeší užíváním antikoncepce, která má většinou dobrý efekt. Existují ale i jiné preparáty.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 20.04.2017, 16:45

Bolest prsou po kyretáži

| kajuska17 | 04.04.2017, 09:00

Dobrý den, v prosinci mi byla dělaná kyretáž, od ní mě vůbec nebolí prsa před menstruací. Když jsem nebyla těhotná, tak mě před menstruací bolely stále. Proč to je teď tak, že nebolí? Je to nějaký problém? S manželem se snažím zase o miminko a už dva měsíce nic. :( Ten měsíc jsem ani neměla hustý výtok, jen vodnatý v období plodných dnů.

Dobrý den, to, zda Vás bolí či nebolí prsa před menstruací nemusí nic znamenat. Příznaky před menstruací se mohou věkem, různými událostmi či i těhotenstvím (ať už skočilo potratem či porodem) měnit. Nutně to nemusí znamenat, že neprobíhá ovulace. Takže se zbytečně předem nestresujte.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 06.04.2017, 07:45

Dobrý den.
Mám velké trápení a nevím si s tím rady. Je mi 36 let. Mám dvě zdravé děti. A rozhodně další neplánujeme. Problém je v tom, že se mi udělalo mléko a těhotná nejsem. A mléka mám opravdu hodně. Od posledního porodu uplynulo 10 let. Prsa mám nateklé a bradavky změnily barvu i tvar. Je to jak kdybych byla po porodu. Asi bych měla zajít na gynekologii, aby mi udělali nějaké hormonální testy. Nevím, co s tím mám dělat? Musím si to odstříkávat. Jinak by mi prsa praskla. Jsme z toho s partnerem dost vyděšení. Děkuji za odpověď. Těhotná nejsem. Beru silná antidepresiva.

Dobrý den, sekrece z prsou může být způsobená právě užíváním antidepresiv - u některých je toto popisováno jako vedlejší účinek. Zajděte určitě na gynekologii, aby Vás lékař vyšetřil. Pokud se 100% vyloučí těhotenství, pak budete muset zřejmě změnit  ve spolupráci s psychiatrem druh antidepresiv.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 03.04.2017, 08:24

Dobrý den, mám 22 let a včeta jsem zpozorovala bolest jedné bradavky (na druhé jsem si nevšimla žádné změny). Po stlačení mi z ní vyjde malý hustá bílá kapka (samovolně nic nevytéká). Bradavka se mi zdá tvrdší a aji v ní cítím tlak, teplo. Prosím, o co by mohlo jít? Nejsem v městě svého bydliště a nejdřív ke svému gynekologovi můžu za týden. Děkuji.

Dobrý den, může se jednat o zánět v prsu. Pokud by se stav zhoršoval nebo jste měla horečky, pak navštivte lékaře ihned. Pokud se stav zhoršovat nebude, i tak navštivte raději svého gynekologa o týden později, aby Vás zkontroloval.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 01.04.2017, 13:23

Polyp

| Andrea5M | 30.03.2017, 08:36

Dobrý den, paní doktorko, děkuji za odpověď. Chtěla jsem se ještě zeptat, zda se ten polyp vyplaví během menstruace sám, nebo mám kvůli tomu brát ty prášky? Ty tomu mají jako dopomoci, nebo jak, moc tomu nerozumím. Navíc jsem četla, že to jsou samé hormony, takže budu mít celé tělo rozhozené, navíc jsem se léčila se štítnou žlázou a mám všechny hormony zakázené, moc se mi do těch prášků nechce, nevím jestli mi mají jako pomoci. Jinak mi je 36 let, jak píšete a mám po jednom porodu, tak nevím, zda mám na tu hysterografii nebo hysterosterii chodit. Zda je to nutné nebo můžu vyčkat? Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den, polyp se menstruací vyplaví sám, pokud se tak má stát. Norethisteron tomu určitě pomoci nemá. Ten, jak jsem Vám psala, naopak brání menstruaci, dokud se zákrok neprovede. To je ovšem moje domněnka - proč vám váš gynekolog tyto léky napsal. Ovšem já nejsem Váš gynekolog a tudítž bude nejlepší, když se zeptáte jeho, proč Vám dané léky předepsal.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 31.03.2017, 07:04

Polyp

| Andrea5M | 29.03.2017, 17:36

Dobrý den, chtěla jsem se Vás zeptat, pan doktor mi našel polyp. Předepsal mi na 14 dní prášky s názvem Norethisteron Zentiva. A potom mám přijít a bude mi prý dělat Hysterografii. Chtěla jsem se zeptat, že ženy na té hysterografii byly jsem slyšela, ale že by musely brát nějaké prášky jsem ještě neslyšela!!! A na co vůbec mám ty prášky mít? Četla jsem, že mají zastavit krvácení. Ale já nekrvácím a vůbec mi ten polyp nedělá žádné potíže. Tak se chci zeptat, jestli je ten postup léčby správný, ty prášky, potom hysterografie a kdyby to nepomohlo, tak prý do nemocnice pod narkózu na zákrok. Teď nevím, jestli ty prášky mám brát, nebo ne. Asi by se mělo jen počkat, zda se to samo vstřebá nebo ne. Děkuji Vám za odpověď.

Dobrý den, záleží, jak dlouho máte polyp zjištěný. Pokud se od zjištění po následujícím menstruačním krvácení polyp neodplaví s menstruační krví, pak zřejmě sám nezmizí a časem může způsobit potíže - nepravidelné krvácení či špinění, pobolívání v podbřišku...Co se týče zákroku - záleží také na tom, kolik vám je let a zda jste rodila. Pokud jste ještě nerodila, je lépe se invazivním zákrokům vyhnout a vyčkat, pokud nemáze žádné potíže. Hysterografie se v dnešní době příliš neprovádí, snad jen sonohysterografie (zobrazení dělohy pomocí ultrazvuku za pomocí látky aplikované do dělohy). Tak nevím, zda máte na mysli toto vyšetření. Pokud máte namysli hysteroskopii (zobrazení dutiny děložní za pomocí tenké kamery), pak vám lékař předepsal Norethisteron zřejmě z důvodu, abyste nezačala krvácet před plánovaným vyšetřením - pak je vše hůře přehledné. Jiný důvod mě nenapadl.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 30.03.2017, 07:28

Bílý výtok - jak léčit?

| Seraphs | 27.03.2017, 15:51

Dobrý den. Užívam hormonální antikoncepci, avšak poslednách pár dnú mám bílý výtok, je svetlý, řídký, nezapáchá ani to nesvědí. Může jít o příznak těhotenství? Minulý týden jsem měla několikrát pohlavní styk a teď se objevil tento výtok, celkem mě to vyděsilo, protože takový výtok jsem před tím ani neměla a i když jo, ale netrval několik dnů a tak intenzivně jako si toho všímám teď. Děkuji.

Dobrý den, výtok většinou nebývá příznakem těhotenství. Sekrece z pochvy, kterou popisujete, je vcelku normální, mění se v závislosti na hormonálních změnách atd. Pokud nesvědí a nezapáchá, nemusíte jej nijak léčit.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 28.03.2017, 13:25

Nošení tang - rizika?

| NikaSy | 26.03.2017, 20:02

Dobrý den, dotaz se netýká ani tak přímo mě, jako spíše mé dcery. Je jí 15 let a v poslední době si oblíbila nošení tanga kalhotek. Já s tím příliš nesouhlasím a snažím se ji to rozmluvit. Není nošení těchto kalhotek (pokud se tak dá těm 3 šňůrkám vůbec říkat) škodlivé, zvláště v kombinaci s vyholováním pohlaví? Děkuji.

Dobrý den, u nošení tohoto typu prádla se žádná škodlivost nikdy neprokázala.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 27.03.2017, 07:51

Tubular syndrom

| lulila_yang | 24.03.2017, 20:27

Dobrý den, zřejmě mám tubular syndrom prs. Na vyšetrení jsem zatím nebyla, co sa týká rozboru hormónů. Mám to tak už od 13 a strašne se za to stydím. Máma mi řekla, že měla stejné a že sa jí to upravilo, ale nevěřím tomu.Teď mám 17. Nedá sa to nějak napraviť? Hormóny anebo něčím jiným? Silikony nechci. Mohlo by jít o hormonální problém, když mám aji dost chlupaté bríško (nejenom ten pás, ale celé okolo, tmavé chĺoupky). Děkuji za odpověď.

Dobrý den, tubular syndrom s hormonální hladinou nijak nesouvisí. Jedná se o dysgenezi prsní žlázy. Z možností terapie je nejčastější plastická uprava prsů, ale vzhledem k tomu, že se jedná jen o estetický problém, je to zcela na Vás.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 26.03.2017, 12:48

Mykóza a alergie

| kajuska17 | 22.03.2017, 14:17

Dobrý den, psala jsem Vám ohledně manžela (snažíme se o miminko), že měl jakoby příznaky mykózy. Nevím přesně, zda to byla mykóza nebo jen alergie (malý flíček na žaludu), tak jsme natírali canestenem, možná po 4-5 dnech natírání se mu žalud začal jakoby sloupávat. Je to normální? Je to následek toho natírání, že se to obnovuje? A nebo co to může být? Je potom ještě nutná ta tabletka Mykomax, nebo stačí jen mastička, kterou jsme natírali? Děkuji velmi moc za odpovědi.

Dobrý den, tak, jak jsem Vám již psala v předchozí odpovědi. Jako gynekolog a porodník Vám nedokážu na tyto otázky odpovědět. Ať manžel navštíví praktického lékaře či urologa.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 23.03.2017, 14:22

Mycomax a vliv na spermie

| kajuska17 | 21.03.2017, 19:57

Dobrý den, chci se zeptat, manžel má příznaky mykózy a snažíme se o miminko, 25.3. mi začínají plodné dny. Můžu mu koupit tabletku Mycomax? Neovlivní to nějaké naše snažení negativně, když mu ji dám zítra? Děkuji.

Dobrý den, mycomax by rozhodně neměl mít vliv na kvalitu spermií.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 22.03.2017, 07:55

Dobrý den, mám dotaz, jak si vypočítat plodné dny? Minulý měsíc jsem je měla 8. 2. a teď přišly 16. 3. U ovulačních testů se mi stávalo, že jsem si je dělala po skončení menstruace a vždy se objevily dvě čárky takhle asi týden. Takže už nevím, jak na to, tento měsíc jsem ještě nezkoušela test. Máte nějakou radu?

Dobrý den, nevím, zda těmi daty, které jste poskytla, myslíte menstruaci nebo něco jiného. Je to z Vašeho dotazu těžko srozumitelné. Co se týče plodných dnů, většinou se jedná o 13. a 14. den cyklu (počítáno od 1. dne menstruace). Můžete použít ovulační kalkulačku na stránkách http://www.babyonline.cz. Pokud máte menstruaci nepravidelnou, je možné, že ovulace neprobíhá přesně. Nejpřesněji lze toto zhodnotit na ultrazvuku u Vašeho gynekologa, ale s tím se musíte domluvit.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 20.03.2017, 07:16

Nadměrné ochlupení

| dzulik33 | 16.03.2017, 13:31

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, mám PCOS a s ním související příznaky - aji nadměrné ochlupení, antikoncepci brát nechci, protože se snažím otěhotnět. Chtěla jsem teda vědět, zda existuje lék, který by snížil ochlupení, lékař mi předepsal siofor-metformin, upravuje tento lék hormonální nerovnováhu? Stále si někde najdu nové a nové chloupky a už mám z toho depky, chloupky mám opravdu všude po celé tváři - světlé, stehna až k zadku, zadek nejen okolo análu ale aji plošně po celém zadku. Sice nejsou tvrdé, ale dlouhé a některé tmavší, taktéž v oblasti plavek mám dost rozsáhlé ochlupení. Má toto více žen nebo jsem jediná? Asi to není běžné.

Dobrý den, lék Siofor určitě hormonální hladiny nemění. Tento lék se užívá především u pacientů s diabetem nebo u osob s poruchou glukózové tolerance, kterou má také spousta pacientek s PCO. Hladiny testosteronu snižují a ochlupení redukují hormonální přípravky typu hormonální antikoncepce. Pokud ji z důvodu chtěného těhotenství užívat nechcete, pak se poraďte s kožním lékařem, zda by bylo možné vyzkoušet jinou terapii. Zkušený dermatolog Vám jistě lépe poradí.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 21.03.2017, 06:14

Dovolená po IVF

| JanaForterova | 11.03.2017, 16:51

Dobrý den,
měla bych jeden dotaz. Za 12 dní mě čeká první stimulace. A zapomněla jsem uplně, že jsme koupili leteckou dovolenou před měsícem k moři na Djerbu na konci května kvůli synovým častým nemocem. Vždy mu moře pomohlo, tak proto bychom chtěli i letos.
Kdyby vše vyšlo a já otěhotněla, myslíte, že by to byl problém odletět?
Děkuji za Váš nazor.

Dobrý den, letadlem jako těhotná letět můžete. Spousta žen lítá aniž by o svém těhotenství věděla. Spíše byste mohla poté řešit problémy na dovolené, které by Vás tam náhodou mohly potkat. Ale to už si musíte zvážit sama, to je vždycky risk.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 13.03.2017, 09:35

Krvácení při masturbaci

| Aki56 | 11.03.2017, 10:13

Dobrý den, jednou jsem se prstila a teklo mi hodně krve, po chvilce to přestalo. Bojím se, že se mi stalo něco víc než, že jsem si protrhla panenskou blánu.

Dobrý den, pokud krvácení ustálo, pak to určitě nic vážného nebylo. Pokud se ale chcete nechat vyšetřit, navštivte gynekologa.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 13.03.2017, 07:31

Klínovitý defet

| luciesara | 06.03.2017, 09:30

Dobrý den, paní doktorko,
dne 27.2.2014 jsem měla podstoupit hysteroskopii kvůli sekundární amenorei a hematometre, ale při předoperačním vyšetření mi zjistili, že mám cystu na pravém ovariu a po CS v roce 2014 (hypotonie děložní, B-lynch, nyní ztenčelá jizva) srůsty pánevní pobřišnice a chronický zánět vejcovodů a vajecniků, takže mi k tomu ještě udělali laparoskopii. Zjistili mi také, že mám v místě jizvy po SC klínovitý defekt 5 mm, funkční myometrium 3-4 mm, ovarium vlevo při hraně děložní 23x12 mm s jedním foliklem 7,5 mm. Ovarium vpravo 32x25 mm spotřebováno jednokomorovou hypoechogenní cystou 22x18 mm...Po zákroku mi bylo řečeno, že si mám ještě nechat udělat chromopertubaci.....Moje otázka zní, nikdo mi přesně nevysvětlil, co to vše znamená. Chtěli bychom s manželem druhé dítě. Myslíte, že budu moci otěhotnět (pan doktor říkal něco o rizikovém těhotenství a o IVF). Je ten klínovitý defekt a ztenčelá děloha vážný problém? Děkuji moc za odpověď.

Dobrý den, pokud máte chronický zánět vejcovodů a srůsty, pak by mohl být problém s otěhotněním. Chromopertubací lze zjistit, zda jsou vejcovody průchodné. Nerozumím příliš tomu, proč Vám neudělali chromopertubaci zrovna při operaci. Jedná se totiž o nastříknutí dělohy barvivem a sledování v průbehu laparoskopie, zda barvivo prochází vzestupně přes vejcovody. Musela byste tudíž kvůli tomuto vyšetření opět podstoupit laparoskopii. Co se týče nálezu na děloze, tak vzhledem ke ztenčení v místě jizvy po předchozím císařském řezu a defektu je riziko prasknutí dělohy v průběhu těhotenstí nebo také možného uhnízdění oplozeného vajíčka v jizvě. Navíc pokud jste měla takto komplikovaný předchozí porod s velkou krevní ztrátou při hypotonii a zákrok na děloze, nelze vyloučit opakování problému. Je tedy na zvážení, zda všechna tato rizika podstupovat. Každopádně v případě tehotenství byste měla být sledována v ambulanci rizikového těhotenství v perinatologickém centru.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 07.03.2017, 07:06

Vodnatý výtok

| kajuska17 | 01.03.2017, 09:32

Dobrý den, chci se poradit, s manželem plánujeme miminko. Včera jsem měla bolesti na levé straně, mám plodné dny, zřejmě to byla ovulace. Jenže včera začal vodnatý výtok, který zapáchá po rybách. Můžu si dát ještě tabletu Canesten? Je to ještě vhodné? Neuškodí mi to nějak? Ještě chci doplnit, že mě nic nepálí. Děkuji.

Dobrý den, pokud se jedná o vodnatý výtok, který zapáchá po rybách, pak se může jednat o trichomonádovou infekci a v tom případě by bylo vhodné navštívit gynekologa, který Vám napíše eventuelně léčbu, která je na tuto infekci učinná - Entizol.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 01.03.2017, 17:50

Cytologie

| Veri23 | 01.03.2017, 09:19

Dobrý den, byla jsem na preventivní prohlídce a nechala jsem si udělat kompletnější cytologické vyšetření. Po třech týdnech jsem si volala o výsledky. Chtěla bych se zeptat, které 3 prvky se zkoumají při tomto vyšetření. Zapamatovala jsem si, že ohledně rakoviny děložního čípku je vše v pořádku, ale ty zvýšené 2 jsem si nezapamatovala. Můžete mi je prosím napsat a potom bych Vám napsala, který jsem měla s nálezem, protože mi řekla sestřička, že se s tím nic neděla. Ale chtěla bych vědět, co mě bude dál čekat. Děkuji Vám za Vaši odpověď a přeji pěkný den.

Dobrý den, bohužel vůbec nevím, co máte namysli "podrobnějším cytologickým vyšetřením". Cytologické vyšteření děložního čípku je vždy jen jedno a patolog na vzorku popisuje případné zánětlivé či dysplastické (předrakovinové) změny na děložním hrdle z buněk, které jsou ze stěru získány.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 01.03.2017, 17:51

AMH test

| Barka0222 | 27.02.2017, 00:06

Dobrý den, paní doktorko,
prosím o informaci, zda může užití pilulky Escapelle ovlivnit výsledek AMH testu, popř. jak dlouho po užití pilulky je vhodné na test jít.
Moc děkuji za odpověď, ať se Vám daří

Dobrý den, užití Escapelle by výsledek AMH ovlivnit nemělo. Hladina AMH se během menstruačního cyklu výrazně nemění a ovulací či případně absencí ovulace není ovlivněna.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 27.02.2017, 06:42

Bolesti v oblasti vaječníku

| Abrigar | 22.02.2017, 14:13

Dobrý den, prosím o radu... Minulý cyklus jsem byla u svého gynekologa na kontrol,e protože se snažíme už 8 měsíců o miminko (jedno dítě máme a početí bylo během tří měsíců), sdělil mi, že mi v ovulaci brání 4 cm cysta, dostala jsem injekci agolutin a po menstruaci na kontrolu. Byla jsem u něj 15. den cyklu a říkal, že cysta už tam není, ale vidí folikul a že šance je ten den a následující. Asi tři dny od kontroly mě začalo dost bolet v místě levého vaječníku až do podbřišku, bolí to při chůzi, dosedu, při styku a na wc, často i jen při čůrání... Je možné, že by folikul neprasknul a vytvořila se znovu cysta? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, může se jednat o recidivu cysty, ale také nemusí. Pokud by se potíže zhoršovaly, pak zajděte na gynekologii ke kontrolnímu ultrazvuku. Bohužel Vám nedokáži takto po mailu blíže poradit.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 22.02.2017, 14:09

Dobrý den, dnes jsem byla u gynekologa, protože mě píchá v levém vaječníku a mám tam cystu. Paní doktorka mě prohlédla ultrazvukem s tím, že je vše v pořádku, ale když jsem přijela domů, bolest se mi začala rozlévat jako do ledviny a do levé ruky a nohy. Ale ne už tak píchavá jako spíš palčivá. Celkově se cítím slabá a stále unavená. Musím podotknout, že se již více jak rok snažíme o mimčo. Podle všech vyšetření jsem naprosto v pořádku. Spermiogram vyšel na výtečnou. Můj dotaz je, jestli se nemůže jednat o něco závažnějšího a jak moc mi cysta může bránit v těhotenství? Navíc mi je 42 let. Děkuji.

Dobrý den, píšete, že máte na levém vaječníku cystu, ale lékařka Vám řekla, že je vše v pořádku. Tomu tedy příliš nerozumím. Každopádně cysta většinou bývá tzv. funkční, způsobená hormonálními změnami a časem zase vymizí a většinou nemá vliv na těhotenství.Spíš než cysta má spíš vliv na otěhotnění to, že je Vám 42 let. V tomto věku už je spousta vajíček nekvalitních a často ani nejsou menstruační cykly ovulační (vajíčko se při nich neuvolňuje).Takže i super spermiogram většinou nehraje roli, protože problém bývá spíše na straně vajíček.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 21.02.2017, 07:23

Dobrý den, jsem 4 roky po porodu, porod byl vyvolaný. Cca 3 roky mívám bolesti tam dole, jako by mě tam někdo nakopal. Bolesti se vrací buď před menstruací nebo během menstruace nebo po ní. Někdy to bolí aji během ovulace, někdy to bojí víc, někdy méně. Nepříjemně se mi pak i sedí, pobolívá to při nebo po sexu. U lékaře jsem byla s tím a ten to jen prohmatal, že stydká kost je ok, že mě tam nemá co bolet. Mně to normální už nepřijde a hledám si nového gynekologa. Nevíte, v čem by mohl být problém? Fakt to bolí, občas je to nepříjemné. Těhotná nejsem, mohlo se tam něco porušit při porodu? Kluk byl velký a nastřihli mě. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,pokud Vás lékař pečlivě vyšetřil včetně ultrazvuku a nic na Vás neshledal, nic zásadního by to být nemělo. Samozřejmě tyto potíže mohou souviset s proběhlým porodem, během vaginálního porodu se mění poměry v malé pánvi, bývají někdy i porušeny nervy v oblasti malé pánve a může to být doprovázeno nepříjemnými pocity. Může se jednat i o pokles dělohy či pochvy, který někdy po porodu vznikne, ale to by Váš gynekolog při vyšetření viděl. Bohužel takto po mailu Vám těžko mohu poradit. 

 
MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 21.02.2017, 07:36

Jak zjistím ovulaci?

| Opickova | 13.02.2017, 14:42

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, jak můžu zjistit ovulaci aniž bych si stále musela kupovat ovulační testy? Menstruaci mám hodně rozházenou a nepravidelnou. Např. v lednu jsem od 31.12. do 4.1. špinila a moje gynekoložka mi 3.1. dělala ultrazvuk a říkala, že mám ovulaci. Menstruace pak přišla v lednu, a to 22.1. bylo jen lehké špinění a od 23.-26.1. byla menstruace. Dále ještě jak dlouho po dobrání působí hormony (utrogestan), které jsem brala v listopadu a v prosinci a celkem jsemměla max 15 prášků?
Děkuji moc.

Dobrý den, ovulaci lze jen velmi těžko odhadnout, pokud máte nepravidelnou menstruaci. Dá se odhadnout pomocí ovulačních testů (i když ani ty nejsou všemocné), bazální teploty, tažnosti hlenu, ale na žádnout z těchto metod nelze spoléhat, obzvlášt, pokud krvácíte nepravidelně. Nejpřesnější je zjištění dle ultrazvuku. Z toho tedy plyne, že nejrozumější je upravit menstruační cyklus. Co se týče Utrogestanu, poločas rozpadu je několik hodin, čili pokud jste užívala koncem minulého roku, rozhodně již nemá na nic vliv.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 13.02.2017, 15:56

Dobrý den, paní doktorko, nejdřív bych Vám chtěla poděkovat, že jste mi odpověděla na dotaz - Hematom po císařském řezu. 3.2. jsem byla opět u pana doktora na vyšetření a tentokrát už mě poslal do nemocnice do indikační poradny. Tam mi sdělili, že mám Sek.amenorrhoei a Hematometru v.s. Nastupuji 27.2. do nemocnice, 28.2. mi budou dělat menší operaci a 29.2. mě zase pustí domů. Teď můj dotaz, když jem byla v poradně, tak se mě doktor zeptal, zda-li nejsem těhotná. Dělali mi milion ultrazvuků a nikdo nic neřekl. Můžu i přes toto otěhotnět? Děkuji moc za odpověď.

Dobrý den, pokud máte podezření na hematometru - tzn. nahrozmaděná krev v děloze a nemenstruujete, pak je těhotenství nepravděpodobné.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 09.02.2017, 17:56

Kvasinky

| nicoletstag | 03.02.2017, 11:42

Dobrý den,
mám takový dotaz. Jsem s přítelem půl roku a od té doby mám problémy s kvasinkami. Nikdy předtím jsem je neměla. Po každém pohlavním styku s ním mi znovu začnou. Když spolu nespíme, tak je všechno v pořádku. Byla jsem na gynekologii a už jsem měla předepsané nějaké čípky atd. a pořád nic. Přítel byl na kožním a už používal asi 2 mastičky. Příteli se už nic neprojevuje, ale mě se to po sexu zase vrátí. Můžete mi nějak poradit, jak se toho nadobro zbavit? Děkuji.

Dobrý den, otázkou je, zda se vůbec jedná o kvasinky. Odebíral někdy gynekolog kultivaci z pochvy? Jinak obecně dlouhodobé recidivující kvasinkové záněty je většinou potřeba léčit komplexně - někdy pomůže i úprava jídleníčku (méně cukrů ve stravě, omezit plísňové sýry, atd. ) Někdy pomůže autovakcína vyrobená přesně na míru. Prodiskutujte tedy toto se svým gynekologem.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 05.02.2017, 15:59

Nízká děložní sliznice

| LMisa | 03.02.2017, 06:42

Dobrý den, paní doktorko, chtěla bych se zeptat. Už 7 měsíců se snažíme o miminko, zatím neúspěšně. Moje bývala paní gynekoložka mi řekla, že mám nízkou děložní sliznici, ale že se to srovná pravidelnou menstruaci. Teď naposledy jsem měla menstruaci 12.12. a od té doby nic, včera jsem byla u svého nového pana doktora a dostala jsem injekci, ale také mi řekl, že mám nízkou děložní sliznici. Mohu s tímto problémem vůbec otěhotnět? Četla jsem v různých diskuzich, že na to předepisují hormony. Děkuji za odpověď. Míša

Dobrý den, pokud máte nízkou děložní sliznici, pak se doporučuje léčba estrogeny v průběhu menstruačního cyklu - v první polovině nebo v průběhu celého cyklu. Nízká sliznice může souviset s problémem otěhotnět, nicméně většinou se jedná o opravdové extrémy, kdy je sliznice velmi nízká v době ovulace - např. 3 mm. Pokud má sliznice v polovině cyklu např. 5-6 mm, problém s otěhotněním nebývá. 

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 05.02.2017, 15:57

Dobrý den,
11/2016 jsem byla laparoskopicky operovaná kvůli 8 cm cystě na pravém vaječníku. Při operaci jsem přišla o celou pravou stranu a histologie potvrdila bohužel endometriózu. Lékaři mi při operaci dal na výběr, buď podstoupím doplňující hormonální léčbu, kterou by jsem byla půl roku jako kdyby v přechodě, a nebo se začneme snažit o miminko. Protože mám 29 roků není na co čekat a začali jsme pracovat na miminku. Zatím je to jen druhý měsíc, tak uvidíme. Ale při kontrole měsíc a půl po operaci mi lékař opět našel cystu - 4 cm, tentokrát na levé straně, ale prý se nejedná o endometriózu, ale že došlo ke krvácení do prasklého folikulu. Dá se to na sonu dobře rozlišit? Říkal, že při operaci jsem kromě toho vaječníku s vejcovodem jinde neměla ložiska. Jen jedno maličké kdesi vzadu za dělohou, které vypálil. Jinak prý levá strana OK, aji břicho, nikde nic neviděl. Myslíte, že mám šanci přirozeně otěhotnět?

Dobrý den, endometriální cysta od jiné lze na ultrazvuku větsinou dobře rozlišit. Pokud se tedy jedná o folikulární cystu, při laparoskopii jiná ložiska nalezena nebyla a vejcovod na zachovalé straně je průchodný, pak šance na spontánní otěhotnění určitě je. Navíc jste mladá, takže určitě zkoušejte zatím touto cestou.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 02.02.2017, 19:23
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace